Μεταμόσχευση με διακανονισμό...

Giorgos-3

Well-Known Member
πολυ ωραια κ ορθα ολα αυτα που λες κ απο λιγο εως πολυ ολοι συμφωνουμε.... αλλα αν μπεισ σ ενα τετοιο τριπακι του στυλ να αρεσω σε ολες ειναι σαν να κυνηγας φαντασματα....αυριο πρωι να ξυπνησεις με το πιο υπερτουμπανο μαλλι που υπαρχει...να σαι σαν το σογκοκου ενα πραγμα....παλι θα υπαρξουν καποιες που δεν θα αρεσεις γιατι δεν θα τους αρεσει κατι αλλο....κ κατι αλλο... κ κατι αλλο...κανεις ανθρωπος δεν αρεσει σε ολους και κανεις ανθρωπος δεν γινεται να μην αρεσει σε καποιους....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

PROF

Active Member
Παίδες τα πράγματα είναι απλά, η απώλεια του τριχωτού της κεφαλής αποτελεί μεγάλο πλήγμα τόσο στην εμφάνιση όσο
και στην ψυχολογία ενός ατόμου. Μάλιστα επειδή η διαδικασία είναι διαρκής (δεν τα χάνεις όλα σε μια μέρα) σε φθείρει
συνεχόμενα διότι παρατηρείς συνεχώς να εξελίσσεται μία κατάσταση που σε αλλάζει εμφανισιακά και ψυχολογικά σε σχέση
με αυτό που ήσουν.
Επίσης η κοινωνία και ιδιαίτερα η Ελληνική κοινωνία αντιμετωπίζει άσχημα την εν λόγω κατάσταση εξού και τόσο διακοσμητικά
που χρησιμοποιούνται, καράφλας, φαλάκρας, κασίδας, κλπ. όπως αναφέρει πιο πάνω και ο φίλος Χάρης.
Άποψη μου είναι πως η αντιμετώπιση πρέπει να είναι καταρχήν στο ψυχολογικό κομμάτι στο να διαπιστώσουμε ότι μας έλαχε ένα πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον δεν είναι και το σημαντικότερο που μπορεί να σου τύχει, υπάρχουν άλλα που είναι απείρως σοβαρότερα και που επηρεάζουν πραγματικά και όχι μόνο ψυχολογικά τη ζωή των ανθρώπων.
Έπειτα να σκεφτούμε ότι με βάση τις μελέτες ακόμη και αυτοί που σήμερα το παίζουν μαλλιάδες, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο σε λίγα χρόνια πιθανότατα να είναι κοντά στη δική μας κατάσταση, αφού το 50% των ανδρών πάσχουν από ΑΓΑ, απλά διαφέρει μόνο ο χρόνος έναρξης εμφάνισης του φαινομένου.
Τρίτον υπάρχουν πλέον φαρμακευτικοί μέθοδοι καθυστέρησης εκδήλωσης του φαινομένου και επίσης η μεταμόσχευση είναι πλέον προσιτή σχεδόν στον καθένα. Όσον αφορά τη μεταμόσχευση νομίζω ότι εφόσον κάποιος το ψάξει λίγο και δεν πάει κουτουρού, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων θα πάρει ένα αποτέλεσμα που μπορεί να μην τον κάνει μαλλιά θα του βελτιώσει όμως πάρα πολύ τόσο την εικόνα όσο και και την ψυχολογία. Θυμάμαι μια φορά που είχα διαβάσει εδώ στο forum από κάποιον που έλεγε ότι φαντάσου ο Χαικάλης να μην είχε αυτό το τσουλουφάκι πόσο χειρότερος θα έδειχνε που μιλάμε για 200grafts όλα και όλα. Συνεπώς σκέψου εάν κάποιος ρίξει 3000 έως 5000grafts πόσο μπορεί να βελτιώσει την εικόνα σου.
Τώρα όσον αφορά τις επιπτώσεις από μια επιτυχημένη μεταμόσχευση, θα σας πω ότι με βάση την προσωπική μου εμπειρία καταρχήν ανέβηκε κατακόρυφα η δική μου ψυχολογία και ο τρόπος που αντιμετωπίζω τους άλλους. Νιώθω πολύ πιο άνετος ενώ έχει ανέβει κατακόρυφα και η αυτοπεποιθησή μου. Στο κομμάτι γυναικείο φύλο, αν και παντρεμένος σχεδόν είκοσι χρόνια (και με μεγάλα σχετικά παιδιά) με μια γυναίκα που πάντα τα πηγαίναμε τέλεια δεν σας κρύβω ότι νοιώθω ότι πλέον με βλέπει ακόμη πιο ερωτικά, ενώ και η απήχηση στο άλλο φύλλο έχει ανέβει κατακόρυφα, καμμία σχέση με πριν που αν και φορούσα τοπίκ συνεχώς και δεν είχα δείξει ποτέ την πραγματική διάσταση του προβλήματος ειδικά τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι είχα πέσει δραματικά στον τομέα αυτό.
Τώρα όσον αφορά το πως με αντιμετώπισαν οι άλλοι, η αλήθεια είναι ότι παρόλο το τοπίκ που χρησιμοποιούσα η διαφορά ήταν μεγάλη, αφού κατέβασα hairline (παιδιά μιλάμε υπήρχε όλο και όλο ένα τουλούφι 100 με 150 grafts) , έκλεισα κροτάφους, γενικά άλλαξα πάρα πολύ και επομένως αρκετοί με ρώτησαν τι έχω κάνει, οπότε εκεί τους είπα ότι ακολούθησα μια θεραπεία και τέλος.
Προσωπική μου άποψη είναι πως η μμ που έκανα είναι μία από τις καλύτερες επενδύσεις που έχω κάνει στη ζωή μου και είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που την έκανα.
 

naruto

Well-Known Member
Οι γυναικες ειναι δευτερευων παραγοντας,
Το σημαντικοτερο ειναι να αρεσεις στον εαυτο σου και να τα εχεις καλα με αυτον.
Προσωπικα,και την καλυτερη γκομενα του κοσμου να ειχα,και πλουσιος να ημουν,εαν ημουν καραφλος θα ημουν δυστηχισμενος.Μεσα στη μιζερια και στην καταθλιψη απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Οι περισσιτεροι στο θεμα καραφλα εκει κολαμε.Ο καθρεφτης ειναι ο αυστηροτερος κριτης.Με πολλα μπορα να συμβιβαστω,με την καραφλα ομως οχι.

Δεν ειναι τυχαιο που υπερεπιτυχημενοι αθλητες με απειρα λεφτα και γυναικαρες διπλα τους τρεχουν για μεταμοσχευσεις πχ. Σεσκ Φαμπρεγας,Νταβιντ Σιλβα,Γιουργκεν Κλοπ κλπ κλπ.Τι αναγκη εχουν αυτοι?Δεν τους καθετε το γκομενακι?Οχι απλως θελουν να ειναι ομορφοι για την παρτυ τους και μονο.

Ολα για την παρτυ μας γινοντε.Τους αλλους πρεπει να τους εχουμε γραμμενους.Αν ο αλλος ειναι ευτυχισμενως ως καραφλος και ως 150 κιλα μπραβο του,τον θαυμαζω κιολας.Αν ομως ειναι δυστηχισμενως επειδη καραφλιαζει και δεν του αρεσει η εικονα του σε αυτον τον ιδιο,τοτε κατι πρεπει να κανει για αυτο.

Και οσο για το οτι οι γυναικες δεν κοιτανε το μαλλι στον αντρα ειναι μυθος.Κανω παρεα με πολλες πιτσιρικες 20-22 ετων.Αυτες το μαλλι το κοιτανε...Αν πας να παιξεις μπαλα με αυτες οντας καραφλος ξεκινας με γκολ απο τα αποδυτηρια.Μπορεις να το γυρισεις το ματς αλλα πρεπει να εισαι πολυ καλος παιχτης.Και βεβαια καραφλα με καραφλα εχει διαφορα.Εγω τερμα ασπρουλιαρης,κ τελειως ατριχος στο προσωπο ,σαν καραφλος δεν θα φαινομαι σαν το ΤΗΕ ROCK...
 

vag25

Well-Known Member
PROF
Aν με το τοπικ ειχες ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο αποτελεσμα με μια σουπερ μεταμοσχευση παλι με την σουπερ μεταμοσχευση θα προσελκυες περισσοτερο γυναικες και την γυναικα σου.

Η αυτοπεποιθηση σου για κατι που δεν θα φθαρει βασανιστικα(τα μεταμοσχευμενα) εκπεμπεται.

Αν μου ελεγε καποιος οτι για παντα θα μεινω στο μαλλι που εχω τωρα χωρις να χασω τριχα θα ειχα τριπλασιες επιτυχιες, θα πεταγα. Γιατι δεν με νοιαζει τοσο το μπιφτεκακι μου που μεγαλωνει αλλα η φθορα.


Χαιρομαι για σενα παρα πολυ, αλλα τις επιτυχιες(οχι μονο στο γυναικειο φυλο) τις προσφερεις εσυ πλεον στον εαυτο σου και οχι οι παραπανω τριχες που βλεπουν οι αλλοι.

Και οσο για το οτι οι γυναικες δεν κοιτανε το μαλλι στον αντρα ειναι μυθος.Κανω παρεα με πολλες πιτσιρικες 20-22 ετων.Αυτες το μαλλι το κοιτανε...Αν πας να παιξεις
μπαλα με αυτες οντας καραφλος ξεκινας με γκολ απο τα αποδυτηρια.

Καλα οκ, το 21χρονο μου με τριγυριζει(35+ ειμαι) δεν το ειχα ονειρευτει ποτε.

Στα 21 μου αν το εβλεπα δεν θα γυριζα καν να το κοιταξω γιατι ενιωθα οτι δεν ειχα ελπιδα, αλλα ειχα μαλλι που με θαυμαζαν στα κωμωτηρια(με τον φοβο οτι θα το χασω γιατι κααατι γινοταν εκει πισω που εβλεπα μονο εγω).


Το μονο που εχει αλλαξει απο τοτε φιλε Ναρουτο ειναι οτι εχω 50% παραπανω αυτοπεποιθηση/αυτοεκτιμηση , ουτε καν 100%.
 

naruto

Well-Known Member
PROF
Aν με το τοπικ ειχες ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο αποτελεσμα με μια σουπερ μεταμοσχευση παλι με την σουπερ μεταμοσχευση θα προσελκυες περισσοτερο γυναικες και την γυναικα σου.

Η αυτοπεποιθηση σου για κατι που δεν θα φθαρει βασανιστικα(τα μεταμοσχευμενα) εκπεμπεται.

Αν μου ελεγε καποιος οτι για παντα θα μεινω στο μαλλι που εχω τωρα χωρις να χασω τριχα θα ειχα τριπλασιες επιτυχιες, θα πεταγα. Γιατι δεν με νοιαζει τοσο το μπιφτεκακι μου που μεγαλωνει αλλα η φθορα.


Χαιρομαι για σενα παρα πολυ, αλλα τις επιτυχιες(οχι μονο στο γυναικειο φυλο) τις προσφερεις εσυ πλεον στον εαυτο σου και οχι οι παραπανω τριχες που βλεπουν οι αλλοι.



Καλα οκ, το 21χρονο μου με τριγυριζει(35+ ειμαι) δεν το ειχα ονειρευτει ποτε.

Στα 21 μου αν το εβλεπα δεν θα γυριζα καν να το κοιταξω γιατι ενιωθα οτι δεν ειχα ελπιδα, αλλα ειχα μαλλι που με θαυμαζαν στα κωμωτηρια(με τον φοβο οτι θα το χασω γιατι κααατι γινοταν εκει πισω που εβλεπα μονο εγω).


Το μονο που εχει αλλαξει απο τοτε φιλε Ναρουτο ειναι οτι εχω 50% παραπανω αυτοπεποιθηση/αυτοεκτιμηση , ουτε καν 100%.
Εγω παντως ειμαι σιγουρος πως αν ξυριζα το κεφαλι μου
-εχοντας φουλ λιπαρο δερμα που γυαλιζει απο χιλιομετρα
-οντας τελειως ασπρουλιαρης,σαν αγγλος ενα πραγμα
-οντας και τελειως ατριχος στο προσωπο.30 κοντεβω και οχι γενεια δεν εχω,ειναι ζητημα να εχω 10 τριχες στη μουρη μου.Κ εκει γκαντεμης ειμαι :p.

Ουτε θυληκια γατα δεν θα γυρναγε να με κοιταξει.Θα επρεπε να επαιζα εγω μπαλα κ με αλλα κολπα να τις εριχνα.Οι γυναικες κοιτανε κ αλλα πραγματα περα της εμφανισης.Δεν ειναι ζωα σαν κ εμας που μολις δουμε ωραιο κωλο-προσωπο ερωτευομαστε .

Απο την αλλη τον τελευταιο χρονο που εχει βελτιωθει το μαλλι με τις θεραπειες βλεπω να γυριζουν πολλα περισσοτερα βλεμματα στο δρομο σε σχεση με παλιοτερα ...Χρειαζετε να προσπαθησω πολυ λιγοτερο σε σχεση με παλια ...
 
παίδες όντως αλλάζει πολύ η εμφάνιση με την απώλεια μαλλιών και σίγουρα επηρεάζει την αυτοπεποίθηση μας. μπορεί να γ@@@@ το καλύτερο μ@@@@ και να μην είσαι καλά με τον εαυτό σου γιατί χάνεις το μαλλί σου. όσον αφορά αυτό που λένε γυμνασου άφησε και μούσι κλπ για να αντισταθμίσεις το μαλλί θα σας πω ότι εγώ είμαι 1.93 γυμνάζομαι από 18 χρονών εντατικα με βάρη κροσφιτ κλπ έχω μούσι και πάλι όταν άρχισα να χάνω μαλλί μπροστά πριν λίγα χρόνια έπεσε αμέσως η αυτοπεποίθηση μου κάτι που με έκανε να αναζήτησω γρήγορα λύση χωρίς να γνωρίζω και να κάνω λάθος επιλογή. και ενω πριν πηγαινα με πολλες γυναικες και το κυνηγούσα μετα μονο με λιγες λογω ψυχολογίας μου. και δεν μιλάμε παιδιά για απώλεια τρελή για μπιφτέκια η κάτι τέτοιο. λίγο hairline έχω χάσει. μεγάλο πράγμα το τριχωτό της κεφαλής. άτιμο φάρμακο δεν θα βρεθείς ποτέ?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν παρατηρήσετε ολων τα λεγομενα μας δεν εχουμε αποκλίσεις ...λιγο εως πολυ τα ιδια λεμε κ συμφωνούμε ...κοινός παρανομαστής ειναι ενας παντως...αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση....
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παιδιά αυτό που λέτε ότι μόνο οι πιτσιρίκες κοιτάνε το μαλλί είναι μέγα λάθος.
Τα τελευταία χρονιά έμπλεξα με πολλά μιλφ 40+ και όλες είχαν πρόβλημα στο να είναι ο άλλος φαλακρός.
Πάντα το έκανα σαν κουβέντα και γκαπολ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LOK

Member
Αν παρατηρήσετε ολων τα λεγομενα μας δεν εχουμε αποκλίσεις ...λιγο εως πολυ τα ιδια λεμε κ συμφωνούμε ...κοινός παρανομαστής ειναι ενας παντως...αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση....
Πράγματι, κι εγω αυτό βλέπω... Σχεδόν όλοι έχουμε καταλάβει τι εστί φαλάκρα και μεταμόσχευση. Έτσι βγαίνει και το συμπέρασμα οτι κατα μεσο όρο αντιμετωπίζουμε τα ίδια φαινόμενα στην καθημερινότητα μας.
 

LOK

Member
Παιδιά αυτό που λέτε ότι μόνο οι πιτσιρίκες κοιτάνε το μαλλί είναι μέγα λάθος.
Τα τελευταία χρονιά έμπλεξα με πολλά μιλφ 40+ και όλες είχαν πρόβλημα στο να είναι ο άλλος φαλακρός.
Πάντα το έκανα σαν κουβέντα και γκαπολ.
Οι γυναίκες έχουν μεγάλη τρέλα με τα μαλλιά, τόσο με τα δικά τους, όσο και με τον άλλων...
Εξου και η παροιμία...: 'εδω ο κόσμος καίγεται και το μ£$€ι χτενίζεται...
Αλλα ντάξει, όχι και όλες έχουν πρόβλημα με την καράφλα, γιατί είπαμε οτι υπάρχουν άνδρες που τους πάει η καράφλα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Άλλο αν τους πάει η καράφλα. Σε έμενα δεν πάει καθόλου είμαι σαν αρρωστιάρης χωρίς μαλλί σαν αυτόν από το SAW 4.
Και εάν δεν κοιτάνε το μαλλί οι μιλφ θα είναι ίσα ίσα επειδή αραχνομουνιασαν και θέλουν καμιά ξεπέτα.
 

vag25

Well-Known Member
Απο την αλλη τον τελευταιο χρονο που εχει βελτιωθει το μαλλι με τις θεραπειες βλεπω να γυριζουν πολλα περισσοτερα βλεμματα στο δρομο σε σχεση με παλιοτερα ...Χρειαζετε να προσπαθησω πολυ λιγοτερο σε σχεση με παλια ...

Aυτο λεω Naruto.
Στην ουσια δεν εχεις καποια φοβερη διαφορα και θυμαμαι ελεγες οτι το καλυπτες μια χαρα και προ φινας.
Εκπεμπεις αυτοπεποιθηση ομως και εσενα σε καλυπτει η διαφορα. Αυτο ειναι που αλλαξε.

Το λεω και για μενα, οταν δεν το σκεφτομαι, η εχω την υποψια οτι ειμαι σε περιοδο που το μαλλι μου ειναι καλα, τα πηγαινω καλυτερα στα βλεματα και επιτυχιες. Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα μονο με την αλλαγη στασεις μου για τον εαυτο μου. Αυτοπεποιθηση.

Καταλαβαινω παντως απολυτα την ψυχολογια σου/μου.

Και αφου δυσκολευομαστε σε αυτο το κομματι και εγω και εσυ και τα υπολοιπα παιδια εδω, καλως η κακως χρειαζεται να το πολεμισουμε. Και καλα κανεις για να αναστραφει η ψυχολογια σου.
 

vag25

Well-Known Member
Παιδιά αυτό που λέτε ότι μόνο οι πιτσιρίκες κοιτάνε το μαλλί είναι μέγα λάθος.
Τα τελευταία χρονιά έμπλεξα με πολλά μιλφ 40+ και όλες είχαν πρόβλημα στο να είναι ο άλλος φαλακρός.
Πάντα το έκανα σαν κουβέντα και γκαπολ.
Ρε που τις βρισκετε αυτες?

Πραγματικα ουτε μια δεν μου εχει τυχει. απο 2ο ως 42 μιλαω που εχω κανει πραγματα.

Η μαλλον μονο μια οταν ηταν 17 περιπου, αλλα δεν μπορουσες να αλλαξεις κουβεντα μαζι της.
 
Μπλουζα