Μεταμοσχευση/προτασεις

cabof

Member
Καλησπερα σε ολους.. Μετα απο 2 χρονια περιπου, προσπαθειων με proscar και μινο, ψαχνομαι για μεταμοσχευση αφου δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.. Εχω μακρια μαλλια, δε θελω να τα κοψω..
Ξερω οτι εχει συζητηθει αρκετα εδω μεσα αλλα ειμαι χωρις ιντερνετ και δεν εχω τη δυνατοτητα και το χρονο να ψαξω ολα τα θεματα.. Βλεπω κατι θεραπειες με 200ε πχ με βλαστοκυτταρα.. Κανουν τιποτα αυτα;
Γενικοτερα ποια θεραπεια προτεινετε, που και τι τιμες υπαρχουν; Δεν ξερω σε τι scale ειμαι, υποθετω 3v. Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Για να πάρεις εμπεριστατωμένη άποψη και να κάνουν το κόπο τα παιδιά να σου απαντήσουν, βάλε φώτο. Χωρίς αυτές δεν μπορεί να γίνει καμία πρόταση για θεραπεία, αν δεν υπάρχει εικόνα του προβλήματος.
Οποιαδήποτε εναλλακτική θεραπεία τύπου βλαστοκύτταρα, PRP, διάφορα έλαια κτλπ, πέραν απο τις ενδεδειγμένες μινοξ, φίνα και μμ, δεν πρόκειται να σου δώσουν τίποτα το αξιόλογο, είναι χρονοβόρες και πολυέξοδες συγκριτικά με τα αποτελέσματα που δίνουν. Το πολύ πολύ να σου καθυστερήσουν λίγο την τριχόπτωση, αλλά ίσως να μη κάνουν και τίποτα. Έχει να κάνει και με το πόσο επιθετική είναι η τριχόπτωσή σου, σε τι κατάσταση είναι η τρίχα κτλπ.
Αν θες να κάνεις κάτι ουσιαστικό, ξεκίνα μίνοξ για αρχή να δεις αν σου δώσει κάτι, και στο μέλλον εφόσον θα έχεις διαβάσει και το forum σχετικά με τις μεταμοσχεύσεις, προχωράς σε μμ για να ξεμπερδέψεις.
 

cabof

Member
Ειμαι ηδη σε μινο και φινα εδω και καιρο.. Μινο 2 χρονια, φινα 6-7 μηνες.. Δε βλεπω αποτελεσμα.. Απ την αλλη επειδη διαβαζω οτι οι τιμες ξεκινουν απο 3000 δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.. Αρα τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση; Εχω μακρια μαλλια τουλαχιστον 10 χρονια, προσπαθω να τα κρατησω.. .. Εν τω μεταξυ υπαρχουν στιγμες μεσα στο χρονο που απο εκει που λεω οτι κατι γινεται, ξαφνικα χανονται ολα! Κι ενω μου λενε τι ωραια μαλλια που εχεις κτλ, το προβλημα ειναι ξεκαθαρο. Μαλλον επειδη τα υπολοιπα εκτος απ την κορυφη και μπροστα ειναι πυκνα. Ειδικα τωρα που εβγαλα φωτο αφου εχω κανει μπανιο και ειναι λεπτη η τριχα, τρομαξα, φαινεται πολυ χειροτερα απ ο,τι νομιζα.
 

Συνημμένα

  • 100_4648.JPG
    100_4648.JPG
    1,023.8 KB · Προβολές: 144
  • 100_4649.JPG
    100_4649.JPG
    831.5 KB · Προβολές: 143
  • 100_4627.JPG
    100_4627.JPG
    64.7 KB · Προβολές: 141
  • 100_4463.JPG
    100_4463.JPG
    2.6 MB · Προβολές: 132

dimitris50423

Well-Known Member
Καιρος να τα κουρεψεις κοντα φιλε. Και πιο ωραιος θα δειχνεις και το προβλημα θα δειχνει πολυ μικρότερο.
Ποσο χρονων εισαι; αν κανεις ενα ωραιο κουρεμα μπορει και να μην σκεφτεις ακομη τη μεταμοσχευση.
 

cabof

Member
34.. δεν ξερω πως θα δειχνω, δε θυμαμαι καν.. δε θελω βασικα. Απ αυτο που βλεπεις τι αλλο μπορεις να προτεινεις;
 

TH24

Member
Σε συνδιασμό με την θεραπεία που κάνεις, εφάρμοσε και τοππικ όταν βγαίνεις για να νιώθεις πιο άνετα
 

cabof

Member
Το ειχα δοκιμασει μια φορα και μ επιανε φαγουρα.. Συν οτι το αγγιζα και κολουσε στα χερια μου.. Το θεμα ειναι γιατι δε με πιανει η θεραπεια.. Μετα απο 6-7 μηνες φινα δε θα επρεπε να ειχα δει κατι; Οκ να δεχτω οτι η μινο μπορει να μη μου ταιριαζει..
 

cabof

Member
Εν τω μεταξυ θυμαμαι το ειχα χρησιμοποιησει δοκιμαστικα 2-3 φορες οταν ημουν εξωτερικο και δε με βολευε λογω της βροχης.. Οταν το εβαλα πρωτη φορα επαθα πλακα, νομιζα οτι ημουν παλι 20 ετων..
Αλλη μαρκα εκει βεβαια αλλα και παλι σχεδον μιση τιμη. 30 ευρω εδω, 15 λιρες εξω.. Εδω απο που το αγοραζετε; Το σπρει τι διαφορα εχει;
 

kardinalios

Well-Known Member
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για το φάρμακο . Κανονικά σε αυτό το στάδιο πρέπει να μην χάνεις αλλά μαλλιά . Για να δεις επανέκφυση (αν δεις ) πρέπει να δώσεις χρόνο στη θεραπεία . Κάνε λίγο υπομονή . Η συμβουλή που σου έδωσαν πιο πάνω για το κούρεμα είναι σωστή θα σε βοηθήσει πολύ .
 

cabof

Member
Αν τα κοψω, δε θα ξαναβγω απ το σπιτι :D.. Επισης αν εννοεις οτι δυναμωνουν τα μαλλια αν τα κοψεις, δεν ισχυει οπως θα γνωριζεις.
Τωρα σχετικα με το toppik, πωλειται εδω καπου η πρεπει να το παραγγειλω; Το nanogen ειχα χρησιμοποιησει καποτε 1-2 φορες αλλα το ειχα ξεχασει σ ενα ξενοδοχειο. Οταν γυρισα Ελλαδα δεν το εβρισκα καπου, σε μαγαζι η φαρμακειο
 

theodore1967

New Member
Καλησπερα σε ολους.. Μετα απο 2 χρονια περιπου, προσπαθειων με proscar και μινο, ψαχνομαι για μεταμοσχευση αφου δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.. Εχω μακρια μαλλια, δε θελω να τα κοψω..
Ξερω οτι εχει συζητηθει αρκετα εδω μεσα αλλα ειμαι χωρις ιντερνετ και δεν εχω τη δυνατοτητα και το χρονο να ψαξω ολα τα θεματα.. Βλεπω κατι θεραπειες με 200ε πχ με βλαστοκυτταρα.. Κανουν τιποτα αυτα;
Γενικοτερα ποια θεραπεια προτεινετε, που και τι τιμες υπαρχουν; Δεν ξερω σε τι scale ειμαι, υποθετω 3v. Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

theodore1967

New Member
Φίλε ψαχνω κι εγω για μεταμοσχευση να κανω.Πιστευω οτι οι θεραπειες ειναι ημιμετρα.Τουλαχιστον διατηρουν τα υπαρχοντα μαλλια σε μεγαλο ποσοστο.
Επειδη ψαχνω το διαδικτυο τον τελευταιο χρονο, εχω παει και σε δυο συναντησεις. κατεληξα στο συμπερασμα οτι δυο δερματολογους μπορω να εμπιστευτώ.
1) Καραλεξης
2) Μπιρου
Αυτά που διαφημιζονται με 500 - 600 ευρω δεν τα πιστευω.
Για να γινει δουλεια χρειαζομαστε, αναλογα την κατασταση του καθενα φυσικα, τουλαχιστον 2500 για αρχη.
Απλως αντιμετωπιζω ενα διλημα...
Να συμπληρωσω ολα τα κενα που εχω με την μια η να ξεκινησω με την hairline να την γεμισω λιγο , το μπροστινο μερος που εχω προβλημα και μετα απο 5 χρονια, αφου δω πως θα παει, να ολοκληρωσω την εξ ολοκληρου μεταμοσχευση...
Θα κλεισω ραντεβου να δω αυτους που ειπα, να παρω προσφορες και απο Σεπτεμβριο το κεφαλι κατω.
 

Joda32

New Member
Αν τα κοψω, δε θα ξαναβγω απ το σπιτι :D.. Επισης αν εννοεις οτι δυναμωνουν τα μαλλια αν τα κοψεις, δεν ισχυει οπως θα γνωριζεις.
Τωρα σχετικα με το toppik, πωλειται εδω καπου η πρεπει να το παραγγειλω; Το nanogen ειχα χρησιμοποιησει καποτε 1-2 φορες αλλα το ειχα ξεχασει σ ενα ξενοδοχειο. Οταν γυρισα Ελλαδα δεν το εβρισκα καπου, σε μαγαζι η φαρμακειο

Αυτο που σου ειπαν ειναι οτι αν τα κοψεις πιο κοντα θα δειχνει πολυ μικροτερο το προβλημα,οχι οτι θα δυναμωσει η τριχα.
Μην πας για μεταμοσχευση ενω μπορεις απλα να κοψεις το μαλλι πιο κοντο και να εισαι μια χαρα.
Ολοι εχουμε κανει υποχωρησεις πανω σε αυτο το θεμα.
 

cabof

Member
Αν ειναι να τα κοψω κοντα, τα ξυριζω ολα και δε με νοιαζει αν εχω και καραφλα.. Το θεμα ειναι να εχω μακρια μαλλια.. Αυτο που δεν καταλαβαινω με τις μεταμοσχευσεις ειναι γιατι ενω θες πχ να καλυψεις ενα πολυ μικρο μερος του κεφαλιου (πχ 3 εκατοστα), ξεκιναει απο 2500-3000 χιλιαρικα. Μ αυτη τη λογικη καποιοι που θελουν να καλυψουν ολο το κεφαλι θα επρεπε να δινουν 30.000
 

nikosssss

Active Member
Στις μεταμοσχεύσεις συνήθως αναφέρουν τιμή ανα gfts. Για να έχεις μια φυσιολογική πύκνωση έστω για density illusion θες περίπου 40-50 gfts/cm2 με λόγο κάπου στο 2. Κοινώς κάπου στις 100-110 τρίχες ανα τετραγωνικό εκατοστό. Αν αναλογιστείς οτι για τις περισσότερες μμ παίζουν γύρω στα 3000-4000 gfts για να καλύψουν τις προβληματικές περιοχές (ανάλογα το πρόβλημα) ,με τιμή μέσο όρο 2.5 ευρώ, , μπορείς να βγάλεις τα νούμερα και σίγουρα δε συμπίπτουν με αυτά που αναφέρεις.
 

piros75

Well-Known Member
6-7 μήνες φίνα για κάποιους είναι λίγο, άσε που τους πρώτους μήνες μπορείς να δεις και έντονη τριχόπτωση. Θα σου πρότεινα να μείνεις στη φίνα τουλάχιστον για χρόνο και να δεις τι και πως και στο μεταξύ μάζευε και κανένα φράγκο για μμ. Νομίζω πάντως ότι περισσότερα μπορούν να σου πουν τα παιδιά στο κομμάτι του φόρουμ που ασχολείται με τις θεραπείες.
 

cabof

Member
Δεν το χω πολυ με τα μαθηματικα ωστε να υπολογισω.. Με λιγα λογια τι εννοεις; Οτι ποσο μπορει να ειναι το κοστος; Εχετε να μου προτεινετε 1-2 κεντρα να παω και να μου δωσουν καποια τιμη ωστε να εχω μια ιδεα; Επισης η αυξηση της φινας πανω απο 1μγ ειναι κακη ιδεα;
 
Μπλουζα