Μελοντικη μεταμόσχευση

Tosoras

Member
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φορουμ,πήρα τελευταία το θάρρος να μοιραστώ μαζι σας το πρόβλημα μου.Τα τελευταία δύο χρόνια εχω χασει παρα πολλά μαλλιά και εχω απογοητευθεί κατα έναν μεγάλο βαθμός.Θα προσπαθήσω να ανεβασω καποιες φωτογραφία ώστε να μου πείτε και εσείς την αποψη σας.Σκέφτομαι να κανω μεταμόσχευση οταν βρω το θάρρος αλλά και τα χρήματα βέβαια


Υσ.Προσπαθησα οι φώτο να είναι κατω απο πολύ φωτισμό
 

Συνημμένα

  • IMG_20180219_103129.jpg
    IMG_20180219_103129.jpg
    37.8 KB · Προβολές: 122
  • IMG_20180219_103208.jpg
    IMG_20180219_103208.jpg
    104.6 KB · Προβολές: 139
  • IMG_20180219_103234.jpg
    IMG_20180219_103234.jpg
    55.6 KB · Προβολές: 132

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jimlykos

Member
Γειά σου φίλε Tosoras. Ψάξτο πολύ πριν κάνεις μεταμόσχευση. Μην τσιμπήσεις από καμμια διαφήμιση τηλεοπτική, την πάτησες. Δες εδώ μέσα τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων.
Απλώς επειδή αναφέρεις ότι τα τελευταία δύο χρόνια έχεις τριχόπτωση και με βάση τις φωτογραφίες σου, μου φαίνεται αρκετά επιθετική. Εγώ θα περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί, και μετά θα πήγαινα για μεταμόσχευση.
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις τοπικές θεραπείες.
 

Tosoras

Member
Εχω πάει σε δερματολόγο ο οποίος μου πρότεινε μια θεραπεία αλλα η αλήθεια είναι οτι με τα φάρμακα δεν τα παω και πολυ καλά.Ξεκίνησα μονο να παίρνω παλμοτζεν.Όντως η τριχόπτωση ηταν πολύ επιθετική.Γιατί μεταμόσχευση το σκέφτομαι αλλά σε κανα ενάμιση χρόνο και μετά
 

sven

Active Member
Μαλλια που έχασες πρόσφατα έχεις αρκετές πιθανότητες να φερεις αρκετά πίσω. Ρίξε μια ματιά και σε θεραπείες εδώ μέσα.
 

piros75

Well-Known Member
Αν δεν έχεις διάχυτη αλωπεκία τότε μπορείς με μια θεραπεία και μμ να φτιάξεις αρκετά την εικόνα σου.
 

athenian

Well-Known Member
Η δερματολόγος που πηγα με.είπε οτι η τριχόπτωση σου δεν οφείλεται σε κάτι.Είναι φυσιολογική
Φυσιολογική τριχόπτωση δεν είναι.
Μάλλον εννοούσε ότι δεν βρήκε κάτι παθολογικό και έχεις ανδρογενετικη αλωπεκία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
καταρχήν πρέπει να ρωτήσουμε τι ηλικία είναι ο φίλος.
Φαίνεται να πηγαίνει για μεγάλη αραίωση.
 

koumparos

Well-Known Member
Δυσκολα τα πραγματα φιλε.Μια επιλογη εχεις μονο.Φινα μινοξ εφορου ζωης.Μηπως παρεις θυλακες πισω και σωσεις τα υπολοιπα.Για μμ θες πανω απο 5000μοσχ.Εγω θα ξεκιναγα αμεσα φιναστεριδη η θα τα αφηνα στη μοιρα τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tosoras

Member
Δυσκολα τα πραγματα φιλε.Μια επιλογη εχεις μονο.Φινα μινοξ εφορου ζωης.Μηπως παρεις θυλακες πισω και σωσεις τα υπολοιπα.Για μμ θες πανω απο 5000μοσχ.Εγω θα ξεκιναγα αμεσα φιναστεριδη η θα τα αφηνα στη μοιρα τους.
Αν είναι να χαλασω την υγεία μου προτιμώ να τα ξυριζω
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Περίμενε κάνα 2-3 χρονάκια να δούμε που θα φτάσεις και μετά μιλάμε για μεταμόσχευση.
Ίδωμεν!!!
 

koumparos

Well-Known Member
Καλο θα ηταν επειδη εισαι και καινουργιο μελος να μην πετας κοτσανες περι υγειας διοτι αυτα που λες ειναι θεωριες και δεν ισχυουν.Παρενεργειες ναι εχουν εμφανιστει σε αρκετους χρηστες αλλα τα περι υγειας καλο ειναι να μην λεγονται χωρις αποδειξεις διοτι υπαρχουν εκατομυρια μελη σε ολλο τον πλανητη που εσωσαν τα μαλια τους με τις θεραπειες και δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα υγειας.
 

crossfire

Well-Known Member
Αν είναι να χαλασω την υγεία μου προτιμώ να τα ξυριζω

Ξύρισε τα φίλε μου........στο λέω εντελώς φιλικά εφόσον έχεις εμπεδωσει τόσο εύκολα και απλά στο μυαλό σου το ξύρισμα.
Φαίνεται ότι πας για μεγαλο Norwood, φάρμακα δεν είσαι διατεθειμένος να πάρεις και με τις μεταμοσχεύσεις ίσως να μην ικανοποιηθεις αφού ίσως η δοτρια δεν επαρκεσει, λεφτά θα χρειαστούν πολλά , μεταμοσχεύσεις πάνω από 2 και όχι στην Ελλάδα.
Μακάρι και εγώ να είχα το θάρρος να τα ξυρίσω πριν 15 χρόνια και να είχα ξεμπερδεψει.
 

Tosoras

Member
Στη
Ξύρισε τα φίλε μου........στο λέω εντελώς φιλικά εφόσον έχεις εμπεδωσει τόσο εύκολα και απλά στο μυαλό σου το ξύρισμα.
Φαίνεται ότι πας για μεγαλο Norwood, φάρμακα δεν είσαι διατεθειμένος να πάρεις και με τις μεταμοσχεύσεις ίσως να μην ικανοποιηθεις αφού ίσως η δοτρια δεν επαρκεσει, λεφτά θα χρειαστούν πολλά , μεταμοσχεύσεις πάνω από 2 και όχι στην Ελλάδα.
Μακάρι και εγώ να είχα το θάρρος να τα ξυρίσω πριν 15 χρόνια και να είχα ξεμπερδεψει.
ν τελική αυτο θα κανω η θα τα κουρευω τερμα κοντά.Τους τελευταίους εξι μηνες η κατάσταση είναι αυτή.Το μόνο που παίρνω είναι ενα παλμοτζεν κάθε μέρα.Με λουσμένο μαλλί η κατάσταση ειναι καπως διαφορετική.Οι προηγούμενες φώτο που εβαλα ηταν με βρεγμένο μαλλι.Βέβαια προς το παρον δεν είμαι διαθετιμενος να κανω και πολλα,ισως δεν εχω το θάρρος αλλα αν είναι να δοκιμασω κάτι με τις πιθανότητες πενήντα πενήντα προτιμώ να κουρεψω
 

Συνημμένα

  • IMG_20180205_192017.jpg
    IMG_20180205_192017.jpg
    122.7 KB · Προβολές: 69

aeratos28

Just aeratos
Είναι διαφορετική με όλο το μαλλί χτενισμενα μπροστά..για χτένισε τα προς τα πίσω χωρίς προσπάθεια κάλυψης και το συζητάμε πάλι..είσαι και 26 ρε φίλε..μικρός σχετικά. Κάνε καμία θεραπεία ,μην τις απορρίπτεις τόσο εύκολα.
 

Tosoras

Member
Είναι διαφορετική με όλο το μαλλί χτενισμενα μπροστά..για χτένισε τα προς τα πίσω χωρίς προσπάθεια κάλυψης και το συζητάμε πάλι..είσαι και 26 ρε φίλε..μικρός σχετικά. Κάνε καμία θεραπεία ,μην τις απορρίπτεις τόσο εύκολα.
Στο περιπου μια θεραπεία τι περιλαμβάνει;
 

Jimlykos

Member
Η κλασική θεραπεία που μπορείς να κάνεις με σίγουρα αποτελέσματα είναι η big 3. Σαμπουάν fungoral 2% δύο φορές την εβδομάδα, regaine 5% δύο φορές την ημέρα από 5 ψεκασμούς και φιναστερίδη 1mg την ημέρα (μπορείς να πάρεις τα χάπια finar και να τα κόψεις σε 5 κομματάκια και να παίρνεις ένα κάθε ημέρα).
Εγώ θα σου πρότεινα, αν ξεκινήσεις, αρχικά να παίρνεις φιναστερίδη 0,5 mg την ημέρα και να το αυξήσεις σιγά σιγά. Ή να μην το αυξήσεις και καθόλου.
 
Μπλουζα