Μελλοντική μεταμόσχευση:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το low coverage value αναφέρεται στην περιοχή με τα άκρα πάνω από αυτί και περιμετρικά του σβέρκου. Μάλλον περίπτωση retrograde alopecia όπως ήμουν και εγώ. Αυτό περιορίζει το εύρος της TDA (total donor area) γιατί δεν θα πάρει καθόλου από εκεί. Χαίρομαι ότι μπήκε και η Ελληνίδα στο παιχνίδι, τουλάχιστον θα κάνει την επικοινωνία πιο εύκολη με την κλινική.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Μπορεί να βγεί έστω θεωρητικά αποτέλεσμα από τις φωτό για retrograde alopecia;Γιατί μου προξενεί εντύπωση.
Το εύρος της δότριας πιστεύω πέρα από αυτό που ορθώς λές,εκτιμάει ότι θα μου κατέβει και το crown πιθανότατα.
H ελληνίδα είναι αυτή;Πολύ ευχάριστο.Άμεση και κατατοπιστική.
Αν τα καταφέρεις και τον φέρεις,θα ήθελα να είμαι και εγώ μέσα.
Είναι ίσως ο πρώτος που μου αναφέρει για τον περιορισμό της δότριας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν το μάτι είναι έμπειρο μπορεί να την καταλαβαίνει από τις φώτο. Το καλό με τον Lorenzo είναι ότι κοιτάει όλα τα email μόνος του, δεν αφήνει άλλον να κάνει τη διάγνωση. Εννοείται ότι θα θεωρήσει ότι πιθανότητα θα σου κατέβει το crown. Το έχω αναφέρει πολλές φορές, είναι συντηρητικός με τις δότριες.
 

vlafo

Well-Known Member
Το ότι αξιολογεί μόνος του,είναι το Α και το Ω.
Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι δεν έχω πρόβλημα όσον αφορά την μμ αναφορικά με τον πιθανό-μελλοντικό περιορισμό της δότριας.
Η συντηρητική του πρόσεγγιση,είναι και η πιο σωστή,γιατί αν ακολουθήσω την κληρονομικότητα πάμε για nw7.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως και η dupa είναι, δηλαδή thinning πάνω από 20%, αλλά σε συγκεκριμένες περιοχές της δότριας με συγκεκριμένο pattern. Άρα αν η υπόλοιπη δότρια είναι οκ τότε είναι retro.
 

vlafo

Well-Known Member
Παρατηρώντας καθαρές φωτό και σε μακρύ μαλλί,γιατί εκεί φαίνεται πολύ καθαρά η αραίωση και βλέποντας τη δότρια όπου φαινομενικά φαίνεται ομογενοποιημένη μάλλον έχω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Oπότε αφού είμαστε σίγουροι σύμφωνα με Lorenzo ότι μπορώ να επέμβω σε α ζώνη+crown,θέλω να πιστεύω ότι θα επαρκούν και μοσχεύματα για β ζώνη αν αδειάσω αργότερα.
Σύμφωνα πάντως με την αξιολόγηση της δότριας στη φωτό CVIAL,η δότρια μου εμφανίζεται απελπιστικά φτωχή.(νούμερα δεν γνωρίζουμε ακόμα).
Ο Ερντογάν πάντως δεν είχε καποιο πρόβλημα και με 4.500-5.000g κάλυπτε όλες τις ζώνες.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν δεις το περίγραμμα που έχει φτιάξει και βγάζοντας όλη την περιοχή με τα άκρα πάνω από αυτί και περιμετρικά του σβέρκου λόγω retrogade καθώς και υπολογίζοντας πιθανό μελλοντικό άνοιγμα του crown,το υπόλοιπο της δότριας που μένει αντιστοιχεί σε ένα nw7.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που σου έχει φτιάξει αντιστοιχεί σε περίπου 200cm2 υγιή δότρια περιοχή (εγώ ήμουν 180). Αν έχεις καλή πυκνότητα εκεί αυτόματα μιλάμε για 6000g τουλάχιστον.
 

vlafo

Well-Known Member
Επαρκή g λοιπόν αν πληρούνται οι προυποθέσεις αν και θεωρώ ότι η πυκνότητα η δικιά σου είναι πολύ καλύτερη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί, αλλά αν ο λόγος σου είναι καλύτερος από τον χαμηλό δικό μου δεν έχει διαφορά.
 
Μπλουζα