Μελλοντική μεταμόσχευση:

John1924

Active Member
Ειναι βεβαιο οτι αντιμετωπιζεσαι εντελώς διαφορετικά αν πας και αφεθεις στα χέρια τους εν λευκώ και διαφορετικά αν πας διαβασμένος, τους "πρηξεις" στις ερωτήσεις και απαιτησεις 1-2 ρεαλιστικά πραγματα μετ΄ επιτάσεως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Ο φιλος δεν εχει μελετησει νομιζω καλα τις παρουσιασεις μμ στο φορουμ.Αν τις ειχε ξεζουμισει στο διαβασμα και στο οφθαλμολουτρο πιστευω θα του ειχαν λυθει ολες οι αποριες.
 

vlafo

Well-Known Member
Eγω ποτέ δεν ανέφερα ότι θέλω να κάνω δουλειά ακριβώς σαν του CVIAL.Είπα εξαιρετική δουλειά έκανε και την εκθείασα άσε που ανέφερα ότι σε κάποιες λήψεις εγώ μπορώ να το καταλάβω.Αλλά δεν έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.
Η δουλειά είναι εξαιρετική.Με άριστα το 10 παίρνει 9.Όχι ότι δεν θα το ήθελα αλλά αυτό ακριβώς λέω και προσπαθώ να διαπιστώσω αν το 6 υπο προυποθέσεις γιατί υπάρχει σαν 6,μπορεί να γίνει εφτά η το πολύ 8.
Και αυτό να δώ αν μπορεί επάνω μου στην Ελλάδα να εφαρμοστεί.Τόσο απλά.
Οι καθοδηγήσεις του CVIAL ούτως συ άλλως ήταν εξαιρετικές και εφαπτόντουσαν με τις δικές μου σκέψεις και αναλύσεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι βεβαιο οτι αντιμετωπιζεσαι εντελώς διαφορετικά αν πας και αφεθεις στα χέρια τους εν λευκώ και διαφορετικά αν πας διαβασμένος, τους "πρηξεις" στις ερωτήσεις και απαιτησεις 1-2 ρεαλιστικά πραγματα μετ΄ επιτάσεως
Οτί αντιμετωπίζεσαι διαφορετικά είναι σίγουρο. Αυτό όμως δεν μεταφράζεται οπωσδήποτε σε καλύτερο αποτέλεσμα. Ως προς την δότρια (όπως έκανες εσύ) θα συμφωνήσω γιατί είναι απλό να γίνει και εύκολο να το ελέγξεις. Πιθανόν επίσης για τα πόσα graft χρειάζεσαι, που να τοποθετήσεις την hairline, να μπουν ή να μην μπουν σε περιοχές με μαλλία, κλπ, κλπ. Όλα αυτά όμως μάλλον αποτρέπουν τα καταστροφικά λάθη και τις αστοχίες. Το τελικό αποτέλεσμα έχει άμεση σχέση με τις ικανότητες της κλινικής και των χεριών που σε αναλαμβάνουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Οτί αντιμετωπίζεσαι διαφορετικά είναι σίγουρο. Αυτό όμως δεν μεταφράζεται οπωσδήποτε σε καλύτερο αποτέλεσμα. Ως προς την δότρια (όπως έκανες εσύ) θα συμφωνήσω γιατί είναι απλό να γίνει και εύκολο να το ελέγξεις. Πιθανόν επίσης για τα πόσα graft χρειάζεσαι, που να τοποθετήσεις την hairline, να μπουν ή να μην μπουν σε περιοχές με μαλλία, κλπ, κλπ. Όλα αυτά όμως μάλλον αποτρέπουν τα καταστροφικά λάθη και τις αστοχίες. Το τελικό αποτέλεσμα έχει άμεση σχέση με τις ικανότητες της κλινικής και των χεριών που σε αναλαμβάνουν.
Aκριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω πέρα απο τα προφανή ότι όσο πιο πολλά γνωρίζεις τόσο πιο καλά διαπραγματεύεσαι.
Όλα ή σχεδόν όλα είναι στο τραπέζι για διαπραγμάτευση.
 

vlafo

Well-Known Member
Νομίζω οτι θέλεις να σου πούμε αυτο που θέλουν να ακούσουν τα αυτιά σου.
Σαν να εχεις προαποφασίσει και περιμένεις λιγο ακόμα θάρρος απο εμάς.
Νομίζω οτι θέλεις να σου πούμε αυτο που θέλουν να ακούσουν τα αυτιά σου.
Σαν να εχεις προαποφασίσει και περιμένεις λιγο ακόμα θάρρος απο εμάς.
Δεν έχεις και άδικο.Για αυτό συζητάμε.Μην θεωρείς ότι θα με promotareis προς κάπου.Απόψεις και γνώμες-γνώσεις ανταταλλάσουμε και εγώ παίρνω την τελική απόφαση.Είναι ξεκάθαρο.
 

vlafo

Well-Known Member
Νομίζω οτι θέλεις να σου πούμε αυτο που θέλουν να ακούσουν τα αυτιά σου.
Σαν να εχεις προαποφασίσει και περιμένεις λιγο ακόμα θάρρος απο εμάς.
Και για να προσθέσω,ακριβώς για αυτό μπήκα μέσα και γράφτηκα και προς ευχάριστη έκπληξη μου είδα ότι υπάρχουν άτομα γνώστες και ψαγμένα που προσπαθούν να βοηθήσουν.Εγώ στο νήμα το ανέφερα ότι ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα απο το 1990 επειδή ήταν κάτι που με ενδιέφερε όπως και πολλά άλλα θέματα.Απλά το είχα παρατήσει τα τελευταία χρόνια με τη λογική ότι ενημερώνομουνα απλά για τις εξελίξεις της επιστήμης όχι σε βάθος.
Τώρα που έφτασε το πλήρωμα του χρόνου αναλύω το καθετί διεξοδικά.
 

John1924

Active Member
Οτί αντιμετωπίζεσαι διαφορετικά είναι σίγουρο. Αυτό όμως δεν μεταφράζεται οπωσδήποτε σε καλύτερο αποτέλεσμα. Ως προς την δότρια (όπως έκανες εσύ) θα συμφωνήσω γιατί είναι απλό να γίνει και εύκολο να το ελέγξεις. Πιθανόν επίσης για τα πόσα graft χρειάζεσαι, που να τοποθετήσεις την hairline, να μπουν ή να μην μπουν σε περιοχές με μαλλία, κλπ, κλπ. Όλα αυτά όμως μάλλον αποτρέπουν τα καταστροφικά λάθη και τις αστοχίες. Το τελικό αποτέλεσμα έχει άμεση σχέση με τις ικανότητες της κλινικής και των χεριών που σε αναλαμβάνουν.
Γι΄ αυτο ακριβώς, εκτός της πίεσης, έβαλα στη συνάρτηση και την έννοια της τύχης. Δεν ισχυρίζομαι ότι ειναι σωστό να προσδοκας αποτέλεσμα ευχόμενος να εισαι τυχερος. Ουτε οτι απο το 6 θα εκτοξευτεις με μεταφυσικό τρόπο στο 10. Απλως όπως και να το κάνουμε, η τύχη πάντα χρειαζεται και συμβάλλει στο θετικό αποτέλεσμα. Μπορει να μην ειναι ικανή συνθήκη αλλά ειναι αναγκαια. Φυσικά συμφωνω με την τελευταια σου πρόταση
 

vlafo

Well-Known Member
Ο φιλος δεν εχει μελετησει νομιζω καλα τις παρουσιασεις μμ στο φορουμ.Αν τις ειχε ξεζουμισει στο διαβασμα και στο οφθαλμολουτρο πιστευω θα του ειχαν λυθει ολες οι αποριες.
Ξεζούμισμα όχι ακόμα αλλά έχω χρόνο..Οι απορίες μου είναι λίγο δύσκολο να απαντηθούν.Πίστεψε με.
 

vlafo

Well-Known Member
Ξεζούμισμα όχι ακόμα αλλά έχω χρόνο..Οι απορίες μου είναι λίγο δύσκολο να απαντηθούν.Πίστεψε με.
Μετά από ένα ξύρισμα καλό για να προετοιμάζομαι κσι ψυχολογικα,μερικές πλέον πεντακάθαρες φώτο. Αυτό δείχνει από τη μία την εύκολη λύση του προβλήματος μου αλλά ταυτόχρονα και το μεγάλο βαθμό δυσκολίας αν δεν προσέξεις.
Καλησπέρα.
Υ.Γ:Διαβάζοντας το στεναχώρο παράδειγμα του Παντελη, έχω να προσθέσω ότι μπορεί εύκολα να τους κυνηγήσει και να διορθώσει το πρόβλημα του με μια εκπληκτική δουλειά που θα του κάνουν. Οι κινήσεις τους το αποδεικνύουν και καθε σοβαρη εταιρια με τα λάθη τα ανθρώπινα τα διορθώνει. Και θα κεντησουν πάνω του.Θυμηθείτε με.
 

Συνημμένα

  • 20180204_155104.jpg
    20180204_155104.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 91
  • 20180204_155051.jpg
    20180204_155051.jpg
    2 MB · Προβολές: 79
  • 20180204_155014.jpg
    20180204_155014.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 87
  • 20180204_155009.jpg
    20180204_155009.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 82
  • 20180204_155005.jpg
    20180204_155005.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 73
  • 20180204_154950.jpg
    20180204_154950.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 80
  • 20180204_154946.jpg
    20180204_154946.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 82

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το καταλάβαινεις και μόνος σου ότι αυτές είναι οι σωστές φωτο. Αν διαθέτεις 10Κ€ θα κάνεις θαύματα. Άποψη μου, γιατί όλα είναι μια ιδέα, πήγαινε έξω και δεν θα το μετανιώσεις. Έχεις το ιδανικό μαλλί για μμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlafo

Well-Known Member
Το καταλάβαινεις και μόνος σου ότι αυτές είναι οι σωστές φωτο. Αν διαθέτεις 10Κ€ θα κάνεις θαύματα. Άποψη μου, γιατί όλα είναι μια ιδέα, πήγαινε έξω και δεν θα το μετανιώσεις. Έχεις το ιδανικό μαλλί για μμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι τις χρωστούσα αυτές τις φώτο.
Και έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πολλά τα λεφτά δυστυχώς. Όχι πολλά με βάση τη δουλειά που θα μου κάνουν γιατί το αξίζουν αλλά σαν απόλυτο νούμερο είναι πολλά. Και ενώ τα έχω δεν έχω μπει σε διαδικασία συνειδητοποιησης να τα δώσω. Τόσα.
 

vlafo

Well-Known Member
Μάλλον πρέπει να αρχίσεις αυτη την διαδικασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μάλλον.
Ξέρω ότι αν το κάνω θα ξανάγινω όπως στα 30.Αλλά η σκέψη αν το κάνω με λιγότερες προσδοκίες (και αυτό απλά το λέω λόγω ηλικίας όχι ότι δεν με ενδιαφέρει)τουλάχιστον θα αποκλείσω το γεγονός να πάει κάτι στραβά. Θα κάνω την "τελεια"δουλειά με τα εδώ κριτήρια χωρίς παρενέργειες.
(Βλέπε Παντελής.Το χειρότερο σενάριο αναφερω)
 

paulo

Active Member
Και εγώ μέχρι να πληρώσω είχα ενδοιασμούς !
Πιστεύω οι περισσότεροι το παθαίνουν αυτό !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω τον αδελφό μου ο οποίος ζήλεψε και θέλει να κάνει και αυτός. Άρχισε να μου λέει τα ίδια με σένα. Ηλικία, λίγο μαλλάκι κλπ, κλπ.

Λοιπόν αυτά τα πράγματα είτε τα κάνεις σωστά είτε δεν τα κάνεις καθόλου. Αν φυσικά δεν υπάρχει το budget αρχίζεις και κοιτάς εναλλακτικές ξέροντας όμως και τα ρίσκα που παίρνεις. Αν όμως υπάρχει και είναι θέμα συνειδητοποίησης, όπως και στην περίπτωση του αδελφού μου, μην κοιτάς κάτι άλλο.

Το στραβά δεν έχει σχέση με τις προσδοκίες αλλά με τις δυνατότητες κάθε κλινικης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlafo

Well-Known Member
Και εγώ μέχρι να πληρώσω είχα ενδοιασμούς !
Πιστεύω οι περισσότεροι το παθαίνουν αυτό !
Oι ενδοιασμοί έχουν να κάνουν όχι με το αποτέλεσμα που είναι σίγουρο,αλλά αποκλειστικά με το κόστος που προανέφερα.
Τα πάντα έχουν να κάνουν με το κόστος.Λογικό είναι.Απλά είναι και θέμα ιεράρχησης.Αυτό βέβαια είναι προσωπικό για τον καθένα.Τα πράγματα που κάνεις σωστά CVIAL δεν έχουν όλα την ίδια σπουδαιότητα.Άμα κάνεις εγχείριση ανοιχτής καρδιάς θα πουλήσεις και το σπίτι σου να πάς στον καλύτερο γιατρό.Άρα μμ δεν είναι το μέγιστο στη ζωή,απλά οφείλεις επειδή έχει να κάνει με το αιθητικό κομμάτι,να το κάνεις πράγματι σωστά.(για αυτό άλλωστε συζητάμε γιατί μας ενδιαφέρει πολύ).
Θέλω να πω ότι και λάθος να κάνεις,μπορείς μετά να το μαζέψεις.Ενώ στην άλλη περίπτωση έχεις τελειώσει.Αν μπορείς να το αποφύγεις όμως καλό θα είναι.

Και πάντα εις γνώση του καθενός.
Τα στραβά έχουν να κάνουν και με τις δυνατότητες της κλινικής πολύ σωστό,αλλά και με το πόσο είναι διατεθειμένος ό άλλος να ακούσει και να δεχθεί αυτά που πρέπει.Και οι περισσότερο δεν ακούνε.Διαπιστευμένο.
 

vlafo

Well-Known Member
Όταν είδα την πρώτη φωτό ενθουσιάστηκα για την ευκρίνεια, την απόσταση και τον φωτισμό. Βέβαια οι άλλες απέχουν παρασάγγας. Γιατί δεν έλεγες σε αυτόν που στην τράβηξε να σου βγάλει και τις υπόλοιπες; Anyway.

Το crown σου δεν θέλει πολλά γύρω στα 500-750 για πολύ καλή κάλυψη. Στην Ελλάδα δύσκολο γιατί έχεις πολλές τρίχες σε thinning και ο κίνδυνος permanent shock loss πολύ μεγάλος. Ιδανική κατάσταση η φίνα ή εξωτερικό.

Η υπάρχουσα hairline χρειάζεται ελαφρύ κατέβασμα (δεν μπορείς να την αφήσεις έτσι και να αναγκάζεσαι να κατεβάζεις το μαλλί εμπρός, υπάρχει και το αεράκι του αερατου) και εκεί μαζί με τους κροτάφους θες γύρω στα 2000-2500.

Αν μας βάλεις και μια κοντινή πανοραμική στον ήλιο σαν την πρώτη, θα σου πω με μεγαλύτερη ακρίβεια για το εμπρός μέρος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ξέρεις πάντως τι βλέπω;
Oτι για να κάνω τη δουλειά που θα ήθελα και που ειχες πει με τα σωστά νούμερα(π.χ Ερντογάν απλά εκπληκτικός) εδώ αναθεωρώ και λέω ότι θα έπρεπε να κάνω τρεις συνεδρίες εκεί που είχα προαναφέρει για να είναι εφάμιλλο.(άσε που παίζουν ρόλο και άλλο παράμετροι αλλά τέλος πάντων) .
Μπορεί να είμαι και υπερβολικός δεν ξέρω.
Επειδή οφείλω να σε ενημερώσω,πρέπει να ξέρεις ότι περιμένω απάντηση από ASMED(αν και πάνω κάτω ξέρω).
Σε αναμονή λοιπόν.
 
Μπλουζα