Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Συνεπως αν καποιος εχει γενικα αδυναμα μαλλια δεν θα δει μεγαλη διαφορα σωστα?
Για να δυναμωσουμε τα μαλλια οποτε τι αλλο μπορουμε να κανουμε-σωστη διατροφη να υποθεσω?
Η' υπαρχουν προιοντα που βοηθανε-ασχετα αν εχουμε τριχοπτωση η' οχι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

εγώ θεωρώ ότι το fungoral άλλαξε ριζικά τα μαλλιά μου - πιο δυνατά,περισσότερο πυκνή τρίχα και μείωση της λιπαρότητας...
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Αυτο ειναι αληθεια-ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το fungoral-2 μηνες τωρα το χρησιμοποιω καθε 3 μερες
Εχει εξαφανιστει η λιπαροτητα-πολυ σημαντικο για μενα τουλαχιστον κ η αισθηση μετα το λουσιμο στα μαλλια ειναι πολυ καλη.
Απλα αναρωτιωμουν αν υπαρχουν σκευασματα που γενικα κανουν καλο στα μαλλια-πιο δυνατα κλπ
η΄αν ειναι κυριως θεμα διατροφης?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

τα μαλλια και η τριχα δυναμωνει οσο ο θυλακας ειναι σε καλη κατασταση
με οτι αυτο συνεπαγεται
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Σπύρος είπε:
η μινοξ. δίνει ώθηση στα τριχοθυλάκια για έκφυση τρίχας (regrowth) - απευθύνεται σε ενεργά τριχοθυλάκια

ότι νεκρώθηκε,νεκρώθηκε ... πάει :(

Τελικα, βαζοντας μινοξιδιλη συνεχως επι πολλα ετη, & σε συνδυασμο με συνοδευτικα προιοντα(σαμπουαν-μασκες κλπ) θα καταφερω να κρατησω τα μαλλια μου (αυτα που ειχα οταν ξεκινησα να βαζω μινοξ), σε βαθος χρονου, ναι ή οχι?

Πχ. ξεκινησα στα 25 μου, ειμαι 34 και τα κρατω καλα, στα 50 μου θα τα εχω διατηρησει τα ιδια?

Μιλαμε απλα για μια επιβραδυνση της τριχοπτωσης, ή οτι συγκρατουμε οτι μαλλια εχουμε?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

αν συνδυάσεις την μινοξ. με dht blocker-οι πιθανότητες επανέκφυσης είναι πολλές

μονοθεραπεία με μινοξ+σαμπουάν/μάσκα...αργά ή γρήγορα θα τα χάσεις :(
 

Άκης

Administrator
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Γενικά την μινοξ σκέτη μην την έχετε και πολύ σαν τρομερό προϊόν, γιατί όπως έχει δείξει δεν μπορεί να κρατήσει τα μαλλιά για καιρό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

οπως τα πε ο ακης

η μινοξ ειναι τρομερη σε συνδιασμο με ενα καλο dht
μονη της δεν κανει και πολλα
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Εχω ακουσει διαφορες αποψεις για το καθε ποτε πρεπει να σταματαμε τη χρηση μινοξιδιλης (ωσαν ...αγραναπαυση) και επειτα να ξεκινουμε παλι.
Μια δερματολογος μου ειχε πει, 1 μηνα το χρονο.
Αλλη μου ειπε 1 μηνα καθε 4 μηνες.
Κι εδω τωρα που ρωταω, περιμενω να ακουσω δυστυχως επισης πολλες διαφορετικες αποψεις, αλλα εστω να δουμε αν υπαρχει καποια συγκλιση.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

αρχικά και μέχρι να πάρεις το μέγιστο από μινοξ. θέλει 1-2 ml (1-2 φορές)καθημερινά(δόση εφόδου)

αφού δεις αποτέλεσμα (>1 χρόνο) πας σε συντήρηση 1 ml την ημέρα και μετά αραιώνεις την χρήση έως 3-4 φορές την εβδομάδα, αλλά ποτέ δεν την σταματάς :eek: :eek:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κανω χρηση πολλα χρονια...
Συνεπως, μιλαμε για 1ml τη μερα? Ποσοι ψεκασμοι?

Και το ιδανικο ειναι ας πουμε 4 μερες τη βδομαδα, και τις υπολοιπες 3 δεν βαζουμε καθολου μινοξιδιλη?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

κάντο αρχικά 1ml(=6 ψεκασμοί) καθημερινά και σταδιακά σε 4-6 μήνες 2-3 φορές την εβδομάδα από 1 ml(=6ψεκασμοί) και τις ενδιάμεσες ημέρες εναλλακτικά προϊόντα - πεπτίδια χαλκού(tricomin),καφεΐνη(Alpecin),ψευδάργυρο(revivogen),follon caps. κ.α


θέλω εδώ να τονίσω κάτι που συζητάμε και πολλοί στέλνουν p.m. :
- ΜΗΝ διακόπτετε ΌΠΟΙΑ αγωγή ενάντια στην τριχόπτωση επειδή κάποιος σας είπε πως ‘‘Πρέπει να ξεκουραστεί το δέρμα!’’.
- Το δέρμα ΔΕΝ κουράζεται από τις εγκεκριμένες αγωγές.
- ΌΠΟΙΑ αγωγή και αν χρησιμοποιείται θα την διακόψετε ΜΌΝΟ αν ποτέ έχετε παρενέργειες ή αν πάψει να σας ενδιαφέρει η αραίωση!
- Μη σταματάτε και αρχίζετε αγωγές, γιατί τα αποτελέσματα θα είναι μηδενικά!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

cool11 είπε:
Εχω ακουσει διαφορες αποψεις για το καθε ποτε πρεπει να σταματαμε τη χρηση μινοξιδιλης (ωσαν ...αγραναπαυση) και επειτα να ξεκινουμε παλι.
Μια δερματολογος μου ειχε πει, 1 μηνα το χρονο.
Αλλη μου ειπε 1 μηνα καθε 4 μηνες.
Κι εδω τωρα που ρωταω, περιμενω να ακουσω δυστυχως επισης πολλες διαφορετικες αποψεις, αλλα εστω να δουμε αν υπαρχει καποια συγκλιση.

αυτο φανταζομαι στο λενε για να μην συνηθίσει ο οργανισμος σου το φαρμακο αν ειναι για αυτο τοτε δεν συμφωνω για το διαστημα αποχης μιας και μετα απο 10 μερες θα ειναι σαν να μην εβαλες ποτε η μινοξιδιλη μενει στον οργανισμο σου περι τις 2 μερες αντε βαλε και καμια εβδομαδα να αποβαλεις τυχων υγρα που σου παρακρασητε
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Παναγιωτης είπε:
[quote author=cool11 link=topic=264.msg10620#msg10620 date=1239125651]
Εχω ακουσει διαφορες αποψεις για το καθε ποτε πρεπει να σταματαμε τη χρηση μινοξιδιλης (ωσαν ...αγραναπαυση) και επειτα να ξεκινουμε παλι.
Μια δερματολογος μου ειχε πει, 1 μηνα το χρονο.
Αλλη μου ειπε 1 μηνα καθε 4 μηνες.
Κι εδω τωρα που ρωταω, περιμενω να ακουσω δυστυχως επισης πολλες διαφορετικες αποψεις, αλλα εστω να δουμε αν υπαρχει καποια συγκλιση.

αυτο φανταζομαι στο λενε για να μην συνηθίσει ο οργανισμος σου το φαρμακο αν ειναι για αυτο τοτε δεν συμφωνω για το διαστημα αποχης μιας και μετα απο 10 μερες θα ειναι σαν να μην εβαλες ποτε η μινοξιδιλη μενει στον οργανισμο σου περι τις 2 μερες αντε βαλε και καμια εβδομαδα να αποβαλεις τυχων υγρα που σου παρακρασητε
[/quote]

Εσυ τι χρηση προτεινεις, τι ειδους αποχη?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

αν θελεις οποσδηποτε να κανεις διακοπη 10 μερες στο 6μηνο πανω

εγω το χρησιμοποιω ασταματητα σχεδον χρονο και στον χρονο κανενα 3ημερο το σμαματησα και αυτο γιατι με τα αλλα χημικα που εβαλα στο κεφαλι μου ειχε ερεθιστει πολυ

αλλιως δεν θα το σταματουσα
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Παναγιωτης είπε:
αν θελεις οποσδηποτε να κανεις διακοπη 10 μερες στο 6μηνο πανω

εγω το χρησιμοποιω ασταματητα σχεδον χρονο και στον χρονο κανενα 3ημερο το σμαματησα και αυτο γιατι με τα αλλα χημικα που εβαλα στο κεφαλι μου ειχε ερεθιστει πολυ

αλλιως δεν θα το σταματουσα

E μαλλον τοτε τα ιδια λεμε.
10 μερες στους 6 μηνες, συνεπως 20 μερες στους 12 μηνες.
Χονδρικα 1 μηνα το χρονο, αναπαυση...
 

slitherg9

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Αν το σαμπουαν μου περιέχει zinc αν βαλώ μια ώρα μετά το regain είμαι καλυμμένος
?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα