Λοσιόν cetirizine 0,5%

panos_6

Active Member
rocknrolla είπε:
panos_6 είπε:
rocknrolla είπε:
αν το είχες διαβάσει θα ήξερες ότι δεν έχει καμία διαφορά -και επίσης θα σου λύνονταν όλες οι υπόλοιπες απορίες.

ενταξει ρε φιλε εψαξα και μπερδευτικα τελειως. και στο αλλο θεμα εχει 55 σελιδες. δεν σκοτωσαμε κιολας.

ναι βρε παλικάρι μου, αλλά όταν αυτός που άνοιξε το θέμα γράφει ήδη στο πρώτο ποστ

"παρακολουθω μια συζητηση-πειραμα σε ενα γερμανικο φορουμ εδω και λιγες βδομαδες οπου δοκιμαζουν Cetirizine http://www.galinos.gr/web/drugs/main/atc...07#content κυριως zyrtec σε τοπικο διάλυμα με νερο εθανολη και προπυλενη με μεχρι τωρα καλα αποτελεσματα,"

τι δεν καταλαβαίνεις και ρωτάς ποια η διαφορά;

Ακριβώς επειδή το θρεντ είναι 55 σελίδες όλες αυτές οι ερωτήσεις είναι ήδη απαντημένες εκεί. Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να ρίξεις μια ματιά στα πεταχτά στις απορίες των υπολοίπων, ακόμη και για να καταλάβεις για ποιο λόγο το βάζουμε αυτό το πράγμα στα κεφάλια μας; Καλό για εσένα είναι πρώτα απ'όλα. Να ξέρεις ο ίδιος τι βάζεις στο κεφάλι σου, γιατί το βάζεις, με ποια σειρά πρέπει να το βάζεις και γιατί. Και μόνο η ιδέα ότι αυτή η ουσία μπορεί να δώσει τέλος στην τριχόπτωσή σου (δεν μπορεί, αλλά λέμε τώρα χάριν παραδείγματος) δεν σε εξιτάρει να ανακαλύψεις, να διαβάσεις, να πειραματιστείς, να χρησιμοποιήσεις τις εμπειρίες και τις ήδη απαντημένες απορίες των άλλων και να γλιτώσεις τον εαυτό σου από χαμένο κόπο και χρόνο; Οκ, πάμε ένα γρήγορο briefing...

Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες βρέθηκε ότι στα φαλακρά σημεία σε άνδρες με ΑΑ υπάρχει υπερσυγκεντρωση της προσταγλανδίνης PGD2. Οι προσταγλανδίνες είναι βιοχημικά λιπίδια με ορμονική δράση.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=pgd2%20alopecia

Το ζιρτέκ ανήκει στην κατηγορία των φαρμάκων που μπλοκάρουν την PGD2, οπότε από την ημέρα που ανακοινώθηκε αυτή η έρευνα οι απανταχού συναγωνιστές ξεκίνησαν ένα πείραμα: αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν το ζιρτέκ σαν τοπική λοσιόν. Λογικό ακούγεται, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι έχει αποτελέσματα, μιας και οι μηχανισμοί του ανθρώπινου οργανισμού είναι αρκετά περίπλοκοι και τα πράγματα μπορεί να μην είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.

Η χρήση της λοσιόν γίνεται από τους περισσότερους μια φορά την ημέρα και είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο, καθώς 100% επιβεβαιωμένα αποτελέσματα δεν υπάρχουν. Μπορεί να χρειάζεται 2 φορές την ημέρα. Μπορεί να χρειάζεται παραπάνω από 2 φορές την ημέρα. Μπορεί να μην χρειάζεται καθόλου. Κανείς δεν ξέρει. Όλοι ψάχνουμε.

Επίσης κανείς δεν ξέρει σε τι συγκέντρωση πρέπει να μπαίνει, καθώς κανείς δεν ξέρει αν πρέπει να μπαίνει καν (αν λειτουργεί). Εγώ τη χρησιμοποιώ όπως είναι σε συγκέντρωση 1%. Άλλοι σε συγκέντρωση 0.5%. Άλλοι σε χαμηλότερη συγκέντρωση. Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν υπάρχει ακόμα κάτι στέρεο για να το ακολουθήσουμε.

Σχετικά με τη μινοξιδίλη, κάποιοι λένε ότι τη βοηθάει και καλό είναι να μπαίνουν με μικρή ώρα διαφορά. Εγώ αφήνω να περάσουν κάποιες ώρες, δε θέλω να βάζω κοντινά το ένα τοπικό με το άλλο.

Πραγματικά με κάθε φιλική διάθεση.

οταν διαβασα καταλαβα οτι προκειται για το ιδιο πραγμα απλα σκεφτηκα ποια η διαφορα κ εχει καινουργιο θεμα; εδω μου φανηκε πιο ευκολο να το φτιαξουμε κ λεω μηπως κανει μικροτερη δουλεια; στ αλλο εψαξα λιγο δεξια λιγο αριστερα ειδα οτι πολλοι το βαζουν καθε μερα. δεν ειναι οτι δεν εψαξα. στον φιλο weznem δεν απανταω γιατι απο οτι βλεπω το εχει συνηθησμενο να κανεις επιθεσεις στ φορουμ. και εγω με καθε φιλικη διαθεση ρωτησα. δεν θεωρω κανεναν μαλακα που ψαχνει και κοιταζει. ναι και εγω εχω φαει ολο το φορουμ να δω τι ειναι καλυτερο για μενα. ναι πολλοι εχουν κανει τις ιδιες ερωτησεις με μενα. αλλα εγω μπορει να θελω πχ κατι παραπανω στην απαντηση. απο το να πειραματιστω μονος μου και να κανω καμια πατατα καλυτερα να φαω 3 εκατατοστα σε μια σελιδα στ ιντερνετ που σκοπος της ειναι να βοηθησει ολους εμας.
σε ευχαριστω για την απαντηση.
θα βαζω καμια ωρα πριν και εγω γιατι βαζω και airol μαζι. αν και δεν εχω παρει την τελικα αποφαση να το ξεκινησω η οχι γιατι κατι με κραταει να περιμενω να δω αποτελεσματα απο την airol.
:beerc
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panos_6

Active Member
rocknrolla είπε:
Από τη στιγμή που πέραν της μινοξιδίλης και της φίνας, κανένα άλλο φάρμακο δεν είναι δοκιμασμένο για την τριχόπτωση, πρακτικά όλοι μας πειραματιζόμαστε. Ακόμη και η αιρόλ που χρησιμοποιείς πείραμα είναι. Όταν την είχα ξεκινήσει εγώ συνδυαστικά με τη μινοξιδίλη σαν εσένα δεν είδα κανένα αξιοσημείωτο αποτέλεσμα. Η εμπειρία μου μου έχει διδάξει ότι κάποιες ουσίες σε άλλους λειτουργούν και σε άλλους όχι, όπως επίσης ότι σε άλλους βγάζουν σοβαρές ή λιγότερο σοβαρές παρενέργειες και σε άλλους καμία.

Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει λοιπόν και με το ζιρτέκ. Άλλοι ορκίζονται ήδη στο όνομά του, ενώ άλλοι κρατούν μικρό καλάθι. Το θέμα είναι σε κάθε περίπτωση να ζυγίσεις μόνος σου τα υπέρ και τα κατά (από την τιμή του προϊόντος μέχρι το όφελος και τις παρενέργειες) και να αποφασίσεις μόνος σου αν σου κάνει ή όχι.

Προσωπικά δε με ενοχλεί καθαυτό το να απαντώ σε ήδη απαντημένες ερωτήσεις. Με ενοχλεί το ότι αντί να αναλώνουμε τις δυνάμεις μας στις νέες δυνάμεις, ρωτάμε ακόμη πώς εφαρμόζεται η μινοξιδίλη. Πραγματικά στα ξένα φόρουμ είναι έτη φωτός μπροστά κι αυτό είναι αρκετά απογοητευτικό.

με ξενα φορουμ δεν εχω ασχοληθει καθολου αν και θα επρεπε. την μινοξιδιλη την εχω φαει καλα εδω 7 χρονια; πλεον ξερω πολυ καλα να την χειριζομαι.
ουτε εγω εχω κανενα προβλημα να απανταω στα πραγματα που ξερω εγω. δεν θα πω κατι για το ζιρτεκ χωρις να το εχω δει με τα ματια μου τι κανει. απλα θα του πω οτι εχω ακουσει καλα λογια. απο κει και περα λογικο ειναι αυτος να ψαξει, να μαθει, να ρωτησει, τι, πως, που, γιατι.
και γενικα εγω λεω αντι να τσακωνομαστε ας πιουμε μια μπυρα στην υγεια των μαλλιων μας. ολα τα αλλα ειναι απλα μικροσκοπικα πραγματα. θα δοκιμαζουμε πραγματα, θα βλεπουμε τι δουλευει και τι οχι στον καθενα. ολοι τον ιδιο στοχο εχουμε.. :cheers:
 

weznem

Well-Known Member
panos 6 λαθος καταλαβες δεν επιτιθεσαι σε καποιον με τον ορο <<φιλο>> που εβαλα στο μνμ μου ακριβως για να μην παρεξηγηθω..
ειναι διαφορετικο αφου ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ το οποιο θρεντ ολοκληρο να εχεις καποια απορια,κατι που δεν καταλαβες,και ειναι διαφορετικο να μην διαβαζεις..(αν πας στοο θρεντ αιρολ θα δεις στην 105η σελιδα να ρωτανε πολλα μελη πως απλωνετε και μπορει να εχει ξανα απαντηθει το ερωτημα 2 σελιδες πριν.)
κατσε να απαντας συνεχεια τα ιδια και τα ιδια και θα τα πουμε ξανα αν κουραζει οταν ειναι ηδη απαντημενα και απλα δεν διαβαζουν το θρεντ!!
ή σου στελνουν pm ρωτωντας πραγματα απαντημενα....
οπως και να χει σεβομαι τις αποψεις ολων..ακομα και αν δεν τις συμεριζομαι..
 

somari

Active Member
H απόπτωσις αυξήθηκε... Δεν έφτασε βέβαια τα αρχικά στάδια που ακούμπαγα τα μαλλιά και έβρεχε, αλλά ούτε σαν τις αρχές του ζιρτέκ που τις έψαχνα στον νεροχύτη μετά το λούσιμο

Σκέφτομαι
-μηπως χάνει τη δράση του
-δεν το εφτιαξα καλά το τελευταίο batch (δε τα διάλυσα με το γουδί, τα έβαλα να διαλυθούν μόνα τους στο νερό)
-μήπως πρέπει να αλλάξω τη δοσολογία και από 1*2μλ την ημέρα να το κάνω 2*1 μλ
 

weznem

Well-Known Member
somari είπε:
H απόπτωσις αυξήθηκε... Δεν έφτασε βέβαια τα αρχικά στάδια που ακούμπαγα τα μαλλιά και έβρεχε, αλλά ούτε σαν τις αρχές του ζιρτέκ που τις έψαχνα στον νεροχύτη μετά το λούσιμο

Σκέφτομαι
-μηπως χάνει τη δράση του
-δεν το εφτιαξα καλά το τελευταίο batch (δε τα διάλυσα με το γουδί, τα έβαλα να διαλυθούν μόνα τους στο νερό)
-μήπως πρέπει να αλλάξω τη δοσολογία και από 1*2μλ την ημέρα να το κάνω 2*1 μλ
να το βαζεις 2φορες απο 1μλ εννοεις??
μπορεις να αυξησεις και την περιεκτικοτητα της σετιριζινης...
μην ξεχνας ππειραμματα κανουμε με το ζιρτεκ επομενως μεχρι να το αποκλεισουμε οφειλουμε να δουμε αρκετες παραλλαγες του σε δοσεις και περιεκτικοτητες..
 

somari

Active Member
οντως ειναι κουλο.αλλα αν εχεις δεις τα θρεντ, ετσι αποτομα κανει και το peak...δυστυχως δλδ οτι ανεβαινει γρηγορα πεφτει κιολας;
τεσπα θα δω με 2 φορες την μερα μηπως υπαρχει διαφορα...

παντως ακομα και σε αυτη τη φαση, ευτυχως η φαγουρα δεν εχει επανελθει... (και σε μενα ειναι πολυ τσουχτερη)
 

somari

Active Member
Το ξαναγύρισα σε μπουκαλάκι, και μάλιστα για ένα μπουκαλάκι φάρμακου, βάζω 2 μπουκαλάκια νερό,δηλαδή είναι 0.33% . Η τριχόπτωση σιγά σιγά ελλατώνεται.
Η κάτι δεν έκανα εγώ καλά λοιπόν στην συνταγή με χάπια, ή πρέπει να την ξαναδούμε (μήπως πχ χρειάζεται βράσιμο; )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
somari είπε:
Το ξαναγύρισα σε μπουκαλάκι, και μάλιστα για ένα μπουκαλάκι φάρμακου, βάζω 2 μπουκαλάκια νερό,δηλαδή είναι 0.33% . Η τριχόπτωση σιγά σιγά ελλατώνεται.
Η κάτι δεν έκανα εγώ καλά λοιπόν στην συνταγή με χάπια, ή πρέπει να την ξαναδούμε (μήπως πχ χρειάζεται βράσιμο; )
Πως εφτιαχνες τη version με τα χαπια? Και τι περιεκτικοτητα εφτιαχνες?
 

somari

Active Member
Έφτιαχνα αυτό που είναι στο 3ο ποστ της πρώτης σελίδας. Με μοναδική διαφορά πως δε τα θρυμάτιζα, αλλά τα πέταγα έτσι στο νερό να λιώσουν.
Έμενε και κατακάθι που δε το βαζα στην τελική λοσιόν (το περισσότερο, ένα μέρος πέρναγε, αλλά το περισσότερο έμενε στον πάτο του ποτηριού που το έφτιαχνα)

Eπίσης το μπουκαλωτό βρωμάει, ενώ το άλλο είχε ουδέτερο άρωμα
 

lab_rat

Member
somari είπε:
Έφτιαχνα αυτό που είναι στο 3ο ποστ της πρώτης σελίδας. Με μοναδική διαφορά πως δε τα θρυμάτιζα, αλλά τα πέταγα έτσι στο νερό να λιώσουν.
Έμενε και κατακάθι που δε το βαζα στην τελική λοσιόν (το περισσότερο, ένα μέρος πέρναγε, αλλά το περισσότερο έμενε στον πάτο του ποτηριού που το έφτιαχνα)

Eπίσης το μπουκαλωτό βρωμάει, ενώ το άλλο είχε ουδέτερο άρωμα

Ακριβως ετσι το εκανα κ εγω με τι διαφορα οτι εχω κρατησει και το κατακαθι
 

giannis1991

Well-Known Member
kapa στο διαλυμμα με τις σταγονες ειναι αναγκαστικο να βαλουμε γλυκερινη η προπυλαινογλυκολη?εχω σκοπευω να το χρησιμοποιησω χωρια απο τη μινοξ...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
giannis1991 είπε:
kapa στο διαλυμμα με τις σταγονες ειναι αναγκαστικο να βαλουμε γλυκερινη η προπυλαινογλυκολη?εχω σκοπευω να το χρησιμοποιησω χωρια απο τη μινοξ...

το υγρο ζιρτεκ εχει γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη,δεν χρειαζεται τιποτα
 

giannis1991

Well-Known Member
kapa είπε:
giannis1991 είπε:
kapa στο διαλυμμα με τις σταγονες ειναι αναγκαστικο να βαλουμε γλυκερινη η προπυλαινογλυκολη?εχω σκοπευω να το χρησιμοποιησω χωρια απο τη μινοξ...

το υγρο ζιρτεκ εχει γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη,δεν χρειαζεται τιποτα

ουπς ναι εχεις δικιο διαβαζα αυτο με τα χαπια...εχεις δικιο καπα θενξ...
 
giannis1991 είπε:
kapa είπε:
giannis1991 είπε:
kapa στο διαλυμμα με τις σταγονες ειναι αναγκαστικο να βαλουμε γλυκερινη η προπυλαινογλυκολη?εχω σκοπευω να το χρησιμοποιησω χωρια απο τη μινοξ...

το υγρο ζιρτεκ εχει γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη,δεν χρειαζεται τιποτα

ουπς ναι εχεις δικιο διαβαζα αυτο με τα χαπια...εχεις δικιο καπα θενξ...

το ξεκινησα και εγω,με αραιωμενο υγρο.. δεν εβαλα οχημα γιατι εχει... ελπιζω η επομενη γενεα τριχων να ειναι πιο χοντρες!!! :D
 

weznem

Well-Known Member
leo είπε:
Πως χρησιμοποιείται ; Δηλαδη ποτέ το βάζουμε πριν μινοξ. ; μετα ; πρωί βράδυ ; Ευχαριστω

κυριολεκτικα οποτε θες,απο αυτα που εγρ;ψες ως ερωτηματα..

ενα μηνα ζιρτεκ μειωση τριχοπτωσης μηδεν....μου κανει εντυπωση οτι σπυρακι/α βγαζω μονο στον ενα κροταφο κοκκινα ,στον αλλο οχι..πρεπει να το δοκιμασω με 2εφαρμογες την μερα στις ιδια περιεκτικοτητα 0,25..πρεπει να βω πως θα δουλεψει σε εμενα.. :chinscratch
 
Μπλουζα