Λοσιόν με μινοξ, καφείνη κ.α.

Άκης

Administrator
Ένα φαρμακείο εδώ στην Λάρισα φτιάχνει λοσιόν για την τριχόπτωση, οι οποίες περιέχουν μινοξ σαν κύρια ουσία. Ένας γνωστός μου που χρησιμοποιεί κάποια, του ζήτησε να βάζει και άλλες ουσίες μέσα και του πρότεινε μερικές. Έτσι το αποτέλεσμα είναι να φτιάξει μια λοσιόν η οποία περιέχει (τα ενεργά links οδηγούν στην Wikipedia):
-Μίνοξ (δεν μου είπε πόσο, αλλά μου είπε ότι περιέχει περισσότερη από το 5% που κυκλοφορεί στο εμπόριο. Μπορώ να μάθω πάντως)
-Nicotinamide [Έρευνα]
-Biotin
-Betaine
-Καφεΐνη
-Tretinoin [Έρευνα]
-Και μέντα (μυρίζει σαν κάτι τσίχλες με γεύση μέντας) [Έρευνα;].

Θα την δοκιμάσω για κανέναν μήνα και θα σας πω περισσότερες πληροφορίες για την αποτελεσματικότητα της. Το καλό είναι ότι δεν λαδώνει τα μαλλιά.

Την πήρα μόνο και μόνο επειδή περιέχει καφεΐνη, την οποία την έψαχνα καιρό για να κάνω και εγώ κάτι που ήθελα, αλλά δεν μπορούσα να την βρω (σύμφωνα με έναν Γερμανό ειδικό, η καφεΐνη έχει αποτέλεσμα, όχι ο καφές που πίνουμε αλλά η ίδια η ουσία, υπάρχει και έρευνα).

Πάντως ο γνωστός μου που την χρησιμοποιεί καιρό, έχει δει πολύ καλά αποτελέσματα (δεν τον θυμάμαι πριν πως ήταν για να κρίνω, οπότε και θα κρίνω από το κεφάλι μου).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
H καφεϊνη σύμφωνα με έρευνες(1,2) αν και ανταγονίζεται τους androgen receptors ανταγονίζεται και τους receptors την αδενοσίνης. Δεν μας αρέσει ιδιαίτερα αυτό νμζ, αν θέλουμε επανέκφυση :rolleyes:...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η αλήθεια είναι πως όταν υπάρχει κάποιος adenosine receptor agonist, η καφείνη πρέπει να εφαρμόζεται 8-10 ώρες μετά. Δεν έχει και πολύ σημασία βέβαια, καθώς δεν γνωρίζουμε σε ένα μείγμα ποιο από τα 2 ενδεχομένως να υπερισχύει. Πχ μινοξ+nico να υπερισχύουν της καφείνης ώστε η τελευταία να δρα σε άλλο επίπεδο, που εκτός από τους υποδοχείς της αδενοσίνης που το θεωρώ αρνητικό, έχει και τα θετικά της.
Ένα χαλαρό πείραμα είναι αν πχ το μείγμα εφαρμόζεται το βράδυ, αν επηρεάζει αρνητικά τον ύπνο...
 

erevos

Active Member
H έρευνα αναφέρει: "Regarding the Increase in the ratio of thick hair, adenosine was significantly superior to niacin amide". Oπότε λογικά δεν είναι ισχυρός adenosine agonist η Nicotinamide.
Εννοείται ότι ο ανταγωνισμός των AR μας ενδιαφέρει αλλά σύμφωνα με την έρευνα: "Caffeine causes most of its biological effects via antagonizing all types of adenosine receptors (ARs): A1, A2A, A3, and A2B" φαίνεται ότι είναι πολύ ισχυρός antagonist της adenosine η καφεϊνη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H έρευνα αναφέρει: "Regarding the Increase in the ratio of thick hair, adenosine was significantly superior to niacin amide". Oπότε λογικά δεν είναι ισχυρός adenosine agonist η Nicotinamide.
Εννοείται ότι ο ανταγωνισμός των AR μας ενδιαφέρει αλλά σύμφωνα με την έρευνα: "Caffeine causes most of its biological effects via antagonizing all types of adenosine receptors (ARs): A1, A2A, A3, and A2B" φαίνεται ότι είναι πολύ ισχυρός antagonist της adenosine η καφεϊνη.

Nαι, αλλά στο μείγμα υπάρχει και η μινοξιδίλη που είναι από τους ισχυρότερους υποκινητές της ATP και δεν νομίζω να μπορεί η καφείνη να την ανταγωνιστεί σε αυτό το θέμα.
 

erevos

Active Member
Nαι, αλλά στο μείγμα υπάρχει και η μινοξιδίλη που είναι από τους ισχυρότερους υποκινητές της ATP και δεν νομίζω να μπορεί η καφείνη να την ανταγωνιστεί σε αυτό το θέμα.
Προφανώς η minox είναι δυνατότερη. Το θέμα είναι και ο χρόνος δράσης της καφεϊνης στους adenosine receptors. Όπως πάντα, θα κριθεί εκ του αποτελέσματος το τοπικό.
 
Μπλουζα