Λορέντζο ή ερντογάν

Geo246

Member
Καλησπέρα σε όλους

θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα

Μεταξύ αυτών των δύο ποιον θα προτιμούσατε και γιατί; Προσωπικά αν και φανατικός "Λορεντζικός" έχω προβληματιστεί ευχάριστα από καλές δουλειές του Ερντογάν που έχω δει. Συν το γεγονός ότι αν θες να βάλεις απλά 2000 γκρ ο Λορέντζο ζητάει 100ο0€ και ο Ερντογάν 5000€

Δεν νομίζω ότι σε τέτοιες επεμβάσεις πρέπει το κόστος να είναι σοβαρό κριτήριο αλλά τους θεωρώ και τους δύο εξαιρετικούς.

Υπόψη ότι αν θελήσω φουλ κάλυψη πάω για 5000-6000 γκρ αλλά μπορεί να κανω μια μικρή μόνο των 2000 γκρ, έτσι για μερική κάλυψη (μέτρια δότρια, μικρός λόγος)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι για 1μμ (2000-3000), δηλαδή μικρό NW χωρις ορατή μμ στο εγγυς μέλλον, παρόλα τα πλεονεκτήματα του Lorenzο, μόνο ασθενείς που έχουν μεγάλη οικονομική άνεση θα πάνε.

Από την άλλη όταν μιλάμε για 5000-6000g μέσα σε 1-2 χρόνια και με δεδομένη την «τσιμπημένη» τιμή του Erdo λόγω splitting νομίζω ότι οι τιμές είναι πολύ κοντά οπότε εκεί ο Lorenzo έχει πλεονέκτημα.

Εδώ έχει μεγάλη σημασία το 1-2 χρόνια. Αν είναι να κάνεις την 2η σε 5 χρόνια είναι αλλιώς δεν ξέρεις πως θα έχει διαμορφωθεί η αγορά τότε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Geo246

Member
Νομίζω ότι για 1μμ (2000-3000), δηλαδή μικρό NW χωρις ορατή μμ στο εγγυς μέλλον, παρόλα τα πλεονεκτήματα του Lorenzο, μόνο ασθενείς που έχουν μεγάλη οικονομική άνεση θα πάνε.
Να το εκλάβω ότι άσχετα το κόστος, θεωρείς τον Λορέντζο καλύτερο;
 

Harris_G

Well-Known Member
Ίδια κλάση με διαφορετικές στρατηγικές απλά τα πράγματα. @CVIAL είναι αλήθεια ότι η φάση με τα implanters ξεκίνησε με toK.E.E.P. του Erdo και μετα έκανε ο Lorenzo το Lion?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε συ Harry αυτά είναι βασικά, όταν ο Lorenzo εφτιαχνε το Lion, καμμία 10 χρόνια πριν, ο Erdo ήταν φανατικός υπέρμαχος της κλασικής μεθόδου με τα incisions. Μετά από πολλά χρόνια και σχετικά πρόσφατα (πριν 1.5 χρόνο) το γύρισε στο keep. Η τεχνογνωσία του Lorenzo στο pen είναι μοναδική και εκεί δεν συγκρίνεται με κανέναν. Εξάλλου αυτή τη στιγμή είναι και ο μόνος γιατρός (από τους μεγάλους) που πραγματικά δουλεύει.

Σαν γιατρός είναι σαφώς μια κλάση πιο πάνω από τους άλλους. Σαν κλινική θεωρώ ότι ο Erdo είναι πολύ κοντά σε αυτή του Lorenzo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vagosx

Well-Known Member
Ο erdo τελευταία έβαλε το KEEP στο παιχνίδι.
Όμως εχω μια απορία γι αυτούς που λένε ότι το pen υπερτερεί και αφήνοντας έξω το γεγονός ότι ότι με το pen εαν εχεις φορτώσει graft με πρόβλημα το φυτεύεις και δεν έχει πάρει κανεις χαμπάρι. Το μεγάλο πλεονεκτήματα του ειναι ότι γλυτώνεις το λεγομενο partial growth αφού το pen σε σχέση με το forceps καρφώνει όλο το graft με τη μια. Μπορεί να μου πει όμως κάποιος τι γίνεται μέχρι να οπλιστεί το pen και να φτάσει στο γιατρό για να το φυτέψει;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο erdo τελευταία έβαλε το KEEP στο παιχνίδι.
Όμως εχω μια απορία γι αυτούς που λένε ότι το pen υπερτερεί και αφήνοντας έξω το γεγονός ότι ότι με το pen εαν εχεις φορτώσει graft με πρόβλημα το φυτεύεις και δεν έχει πάρει κανεις χαμπάρι. Το μεγάλο πλεονεκτήματα του ειναι ότι γλυτώνεις το λεγομενο partial growth αφού το pen σε σχέση με το forceps καρφώνει όλο το graft με τη μια. Μπορεί να μου πει όμως κάποιος τι γίνεται μέχρι να οπλιστεί το pen και να φτάσει στο γιατρό για να το φυτέψει;

Ότι γίνεται γενικά. Πριν να φορτώσεις το pen βλέπεις το graft και αντιλαμβάνεσαι αν έχει πρόβλημα (skinny graft, transacted, etc) οπότε δεν το φορτώνεις. Αυτή είναι και η δουλειά του προσωπικού που «γεμίζει» τα pen


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vagosx

Well-Known Member
Ότι γίνεται γενικά. Πριν να φορτώσεις το pen βλέπεις το graft και αντιλαμβάνεσαι αν έχει πρόβλημα (skinny graft, transacted, etc) οπότε δεν το φορτώνεις. Αυτή είναι και η δουλειά του προσωπικού που «γεμίζει» τα pen


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδή η φόρτωση του pen έχει διαφορά σε όσα προβλήματα μπορούν να βγουν από την τοποθέτηση του graft με τη λαβίδα; Βοηθός τοποθετεί το ένα, βοηθός και το άλλο, η διάμετρος του pen στο οποίο φορτώνεται το graft είναι ίδια και μάλιστα πιο άκαμπτη σε σχέση με την οπή που έχει γίνει πριν την τοποθέτηση με τη λαβίδα. Επομένως;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδή η φόρτωση του pen έχει διαφορά σε όσα προβλήματα μπορούν να βγουν από την τοποθέτηση του graft με τη λαβίδα; Βοηθός τοποθετεί το ένα, βοηθός και το άλλο, η διάμετρος του pen στο οποίο φορτώνεται το graft είναι ίδια και μάλιστα πιο άκαμπτη σε σχέση με την οπή που έχει γίνει πριν την τοποθέτηση με τη λαβίδα. Επομένως;

Εννοείται. Το μεταλλικό περίβλημα του pen προστατεύει το graft κατά την τοποθέτηση. Με την κλασική μέθοδο σπρώχνεις το graft μέσα στην οπή άρα μπορείς να προξενησεις φθορές η και καταστροφή του


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Δηλαδή η τοποθέτηση στο pen είναι παιχνιδάκι, ενώ η τοποθέτηση με τη λαβίδα δύσκολη; Άποψη μου είναι πως και οι δυο μέθοδοι είναι το ίδιο καλες, άλλωστε πολλές μεγάλες κλινικές όπως Cole, HLC, Feriduni, οι κυπριακες, κλπ. δεν χρησιμοποιούν το pen. Αυτο που έχει σημασία είναι ο γιατρος που κάνει τη δουλειά. Προσωπικά πιστεύω ότι τα εργαλεία είτε εξαγωγής, είτε τοποθέτησης είναι πολυ μεγάλη μπιζνα, γι ‘ αυτό παίζει και πολυ διαφήμιση και ο καθένας προσπαθεί να βγάλει και να πλασάρει τα δικά του ως καλύτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδή η τοποθέτηση στο pen είναι παιχνιδάκι, ενώ η τοποθέτηση με τη λαβίδα δύσκολη; Άποψη μου είναι πως και οι δυο μέθοδοι είναι το ίδιο καλες, άλλωστε πολλές μεγάλες κλινικές όπως Cole, HLC, Feriduni, οι κυπριακες, κλπ. δεν χρησιμοποιούν το pen. Αυτο που έχει σημασία είναι ο γιατρος που κάνει τη δουλειά. Προσωπικά πιστεύω ότι τα εργαλεία είτε εξαγωγής, είτε τοποθέτησης είναι πολυ μεγάλη μπιζνα, γι ‘ αυτό παίζει και πολυ διαφήμιση και ο καθένας προσπαθεί να βγάλει και να πλασάρει τα δικά του ως καλύτερα.

Παιχνιδάκι δεν είναι, απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι της επιβίωσης κατά την τοποθέτηση υπερτερεί. Υπάρχουν άλλα μη ιατρικά θέματα σε σχέση με τα εργαλεία αλλά όχι αυτά που αναφέρεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vagosx

Well-Known Member
Κατα τη γνώμη μου, σίγουρα παίζει πολυ μεγάλο ρόλο και το επιχειρηματικό κομμάτι διαφορετικά δεν θα ήταν ο Lorenzo συνέταιρος στα Lions, ο Erdogan στα KEEP, ο Cole στα Cole instruments, κλπ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από όλους αυτούς που αναφέρεις ο cole έχει κάνει πραγματική μπιζνα τα εργαλεία και βγάζει ίσως και περισσότερα χρήματα από τις μμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nik3

New Member
Δηλαδή η τοποθέτηση στο pen είναι παιχνιδάκι, ενώ η τοποθέτηση με τη λαβίδα δύσκολη; Άποψη μου είναι πως και οι δυο μέθοδοι είναι το ίδιο καλες, άλλωστε πολλές μεγάλες κλινικές όπως Cole, HLC, Feriduni, οι κυπριακες, κλπ. δεν χρησιμοποιούν το pen. Αυτο που έχει σημασία είναι ο γιατρος που κάνει τη δουλειά. Προσωπικά πιστεύω ότι τα εργαλεία είτε εξαγωγής, είτε τοποθέτησης είναι πολυ μεγάλη μπιζνα, γι ‘ αυτό παίζει και πολυ διαφήμιση και ο καθένας προσπαθεί να βγάλει και να πλασάρει τα δικά του ως καλύτερα.

Έτσι όπως το αντιλαμβανομαι το pen λειτουργεί σαν ακόμα μια δικλείδα ασφαλείας για το graft. Αφενός αυτό μπαίνει μέσα στο pen μια οπή συγκεκριμένης διαμέτρου, ενώ η οπή στο δερματικό ιστό του κεφαλιού επηρεάζεται και από την πλαστικότητα του δέρματος (ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μεγέθη µ). Συν το δεδομένο της αιμοραγίας, που είναι ένας ακόμα έστω και μικρός ανασταλτικός παράγοντας. Το pen σου δίνει επίσης τη δυνατότητα να καθορίσεις με μεγαλύτερη ευελιξία την κίνηση/γωνία μέσα στην οπή κατά την τοποθέτηση, έχοντας το graft προστατευμένο μέσα του, πράγμα που στην άμεση τοποθέτηση δεν ισχύει. Ο Ερντο επίσης αναφέρει και τον παράγοντα κούρασης του προσωπικού που έχει ως αποτέλεσμα την αναίτια άσκηση πίεσης στο graft.

O ίδιος αναφέρει τα εξής νούμερα σε μια μικρης έκτασης δοκιμής που έκανε (δεξιά pen αριστερά τσιμπιδάκι/λαβίδα)
 

Συνημμένα

  • Screenshot (128).png
    Screenshot (128).png
    881.7 KB · Προβολές: 42

vagosx

Well-Known Member
Δηλαδη ο Erdo ισχυρίζεται ότι μέχρι πριν περίπου ένα χρόνο το ποσοστό φυτρωσης που έπιανε ήταν 77,5%;
 

nik3

New Member
Δηλαδη ο Erdo ισχυρίζεται ότι μέχρι πριν περίπου ένα χρόνο το ποσοστό φυτρωσης που έπιανε ήταν 77,5%;

μιλαμε για ένα δείγμα απειροελάχιστο σε μια περιοχή 1cm² αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν το νορμάλ ποσοστό του. Ακόμα ένα σημαντικό στοιχείο που καλά κάνεις και αναφέρεις, γτ όπως φαίνεται μια 100% επιτυχία φύτρωσης στα graft δεν εγγυάται πως όλες οι τρίχες θα μείνουν ως έχουν. Προσωπικά το θεωρώ δώρο άδωρο (ή απατεωνία) αν μιλάμε για 95% εγγυημένη φύτρωση και να αναφερόμαστε στα graft ενώ οι τρίχες είχαν σαφώς χαμηλότερα ποσοστά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια χαρά φυσιολογικοί άνθρωποι είμαστε


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
Γιατι εμενα μου φαινονται μετρια τα 8/10 αποτελεσματα που βαζει στο YT o lorenzo?

εκτος απο καποιες εξαιρετικες δουλειες στο crown.
 
Μπλουζα