ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

giannis1991

Well-Known Member
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

ANAR είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=947.msg28125#msg28125 date=1267651798]
[quote author=ANAR link=topic=947.msg28115#msg28115 date=1267646060]
[quote author=giannis13 link=topic=947.msg28113#msg28113 date=1267644969]
αφου εισαι 32 οκ....δεν εισαι και μικρος...εδω εγω που ειμαι 19 και εχω δει 3-4 ασπρες τριχες και αν κρινω απο το σοι μου μαλλον θα ασπρισω νωρις....αλλα δε με νοιαζει και τοσο....

Το << δεν εισαι και μικρος >> μην το ξαναπείς θα γινει χαμος :knup: :knup:
[/quote]

:D :D ρε αναρ δεν εισαι και μικρος για να μην εχεις και καμια ασπρη τριχα εννοουσα.....
[/quote]

Σχολια για ηλικίες κομμένα παιδια :knup: :knup: ;D
[/quote]

μηνυμα εληφθη αρχηγε..... ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Έχω διαβάσει σε άρθρα της κ. Χασάπη στο διαδίκτυο ότι η έλλειψη μελατονίνης συνδέεται με την πρόωρη λεύκανση των μαλλιών και την πτώση τους. Χορήγηση μελατονίνης μπορεί ακόμη και να διορθώσει το πρόβλημα. Η κυρία αυτή εργάζεται στο Συγγρός.
 

mindtrapper

Member
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Ενδιαφέρον φιλοσοφικό θέμα.

Όσοι ασπρίζουν δεν καραφλιάζουν και έχουν δυνατή τρίχα είπε κάποιος. Μήπως και όσοι καραφλιάζουν ασπρίζουν και απλά δεν το βλέπεις επειδή δεν υπάρχει τρίχα πλέον; :)

Γενικά η επιφάνεια που έχει να ασπρίσει κάποιος με μαλλιά είναι πολύ μεγαλύτερη από κάποιον με αραίωση, οπότε και θα φανεί πολύ πιο γρήγορα και θα σου δώσει την ψευδή εντύπωση ότι δεν του έχουν πέσει επειδή έχει ασπρίσει, ενώ στην ουσία έχει ασπρίσει επειδή δεν του έχουν πέσει...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Εγώ πάντως από 20 χρονών ήμουν κάτασπρος και δόξα το Θεο δεν έχασα τα μαλλάκια μου...
Δε θυμάμαι να έχω διαβάσει έρευνα που να συσχετίζει τριχόπτωση και λευκά μαλλάκια ...
 

geofish

New Member
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Εγώ όσους γνωστούς έχω που έτυχαν να γκριζάρουν από νεαρή ηλικία (δηλ. από 20-30) κανένας μα κανένας δεν έκανε καράφλα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

geofish είπε:
Εγώ όσους γνωστούς έχω που έτυχαν να γκριζάρουν από νεαρή ηλικία (δηλ. από 20-30) κανένας μα κανένας δεν έκανε καράφλα.
και εγω το ιδιο κανενας ομως
 

xDante

Member
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

κάπου διάβασα σε μια έρευνα οτι η καταλάση τείνει να δαιμονοποιηθεί απο την επιστημονικη κοινοτητα ως κατα μέρος υπεύθυνη γήρανσης των κυττάρων και πτωσης των μαλλιών η DHT συμμετέχει ενεργά στην παραγωγή καταλάσης.... ψάχνω τόσο καιρό να συνδέσω DHT-Καταλάση-Οξυζενέ γιατί και εγώ ξέρω άτομα που άσπρισαν νωρίς και έχουν μαλλί τούμπανο....
κάτι διάολο συμβαίνει με αυτό το τρίπτυχο αλλά θα το καταλάβω που θα μου πάει.... πετάει και κατι διαολεμένες μελέτες ο geofish και δεν μ αφήνει να αγιάσω.... :evil:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΛΕΥΚΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

xDante είπε:
κάπου διάβασα σε μια έρευνα οτι η καταλάση τείνει να δαιμονοποιηθεί απο την επιστημονικη κοινοτητα ως κατα μέρος υπεύθυνη γήρανσης των κυττάρων και πτωσης των μαλλιών η DHT συμμετέχει ενεργά στην παραγωγή καταλάσης.... ψάχνω τόσο καιρό να συνδέσω DHT-Καταλάση-Οξυζενέ γιατί και εγώ ξέρω άτομα που άσπρισαν νωρίς και έχουν μαλλί τούμπανο....

πριν 1,5 χρονο κοιτουσα ενα διαστημα σε αυτην την κατευθυνση
δεν ειναι σιγουρα θεμα καταλασης η τριχοπτωση

οπως επισης εχω μερικους φιλους που ασπρισαν τα μαλλια τους απο τα 18 και εχουν μεγαλη αραιωση ανοιχτους κροταφους και φαλακρα
 
Μπλουζα