Κρίνοντας τις θεραπείες

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Adriano είπε:
[quote author=antpit link=topic=795.msg39840#msg39840 date=1284973220]
[quote author=antpit link=topic=795.msg39433#msg39433 date=1284466618]
Παιδιά καλησπέρα.

Νέος και εγώ στην παρέα θα ήθελα τα φώτα σας.
Στα 27 προς 28 και εγώ, εδώ και μερικό καιρό παρατήρησα ότι έχω παραπάνω τριχόπτωση από παλαιότερα αλλά και αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού (σημείωση ότι βλέπω αυξημένη τριχόπτωση και γύρω γύρω).
Επισκεύτηκα τη δερματολόγο μου και μου έδωσε την εξής θεραπεία :

Lotion bodesoderm, 30 σταγόνες κάθε βράδυ.
Follon caps 2 την ημέρα πρωί βράδυ. (μόνο για ένα μήνα)
και σαμπουαν hair force men freezyderm

Μετά το τέλος της bodesoderm μου έδωσε μια άλλη που δεν θυμάμαι τα συστατικά της καθώς ήταν «φτιαχτή» αλλά μου είπε να την βάλω όταν τελειώσει η πρώτη(μετά από κάνα διμηνο) και μάλιστα μέρα παρά μέρα.

Το θέμα είναι ότι από τότε που άρχισα τη θεραπεία νομίζω ότι έχω ακόμα περισσότερη τριχόπτωση και αραίωση . Είναι αυτό δυνατόν? Ειδικά μετά από μόνο 15μερες θεραπείας?
Αν είναι απλά η ιδέα μου η αυξημένη αραίωση και τριχόπτωση πότε θα πρέπει να δω αποτελέσματα της θεραπείας?

Σημείωση πως μέχρι τώρα το πρόβλημα δεν είναι ορατό για κάποιον που δεν με ξέρει αφού είχα πολύ πυκνό μαλλί. Απλά τώρα έχει αρχίσει και γίνετε ορατό σε εμένα. Δεύτερη σημείωση ότι από όσους ξέρω στο σοι μου και τώρα αλλά και παλαιότερα δεν υπήρχε κανείς να έχει πρόβλημα φαλάκρας, μάλλον θα είμαι ο πρώτος. Ενώ δεν παραλείπω να πω πως λόγω δουλειάς ζω μια αρκετά αγχωτική ζωή.

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε συμβουλή και βοήθειά σας γιατί έχει αρχίσει και με παίρνει από κάτω.

Αντώνης

Παιδιά καλημέρα και πάλι...
ερώτηση γιατί έχω αρχίσει και αγχόνωμαι... υπάρχει περίπτωση η παραπάνω θεραπεία να μου έχει αυξήση την τριχόπτωση αντι να κάνει το αντίθετο?? εδω και 15-20 μέρες που την ακολουθώ δεν βλέπω βελτίωση...μη σας πω ότι βλέπω και να γίνονται χειρότερα τα πραγματα?!?

Please τα φώτα σας!?!?
[/quote]

Καταρχάς ηρέμησε ...Από την εμπειρία μου στο site και από αυτά που έχω διαβάσει σου λέω ότι είναι ακόμα νωρίς για να περιμένεις αποτελέσματα ..Ηρεμία και υπομονή χρειάζεται και προσήλωση στην θεραπεία...Μην σε πιάνει πανικός γιατί έχεις δρόμο ακόμα.
[/quote]


Thanx για τις πληροφορίες.

Εχθές πήγα και σε 2ο δερματολόγο. Ενώ ο πρώτος μου είχε δώσει Budesoderm και fallon caps ο δευτερος μου έδωσε regain και ineov caps για βιταμίνες...τώρα εγώ ποιον να πιστέψω?? ποια θεραπεία να ακολουθήσω??? ???

Ρε παιδια...τι μου προτείνετε ...ποια θεραπεία να ακολουθήσω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panathas

Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

ρε παιδια μολις βαζω minoxidil τα μαλια μετα φενονται λες και ειναι λαδομενα,ετσι πρεπει να ειναι??
 

sofo85

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

δυστηχως ετσι ειναι.λενε οτι το regain foam δεν τα λαδωνει,το αγοραζεις μονο απο ιντερνετ.
 

gus210

Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Γεια σας

Έχω αναφέρει την ιστορία μου σε άλλο post. Αναδημοσιεύω κάποια στοιχεία στη συνέχεια:
"Είμαι 38 ετών. Εδώ και αρκετό καιρό παρατηρώ κάποια αραίωση μπροστά. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχει λεπτύνει η τρίχα (επίσης αυξάνονται αισθητά οι άσπρες τρίχες, δεν ξέρω αν έχει σχέση).
Πάντως στα είκοσι μου τα μαλλιά μου ήταν πάρα πολύ πυκνά με χοντρές και γυαλιστερές τρίχες. Από τα 25 και μετά είχα μια ήπια τριχόπτωση, αδυνάτισμα και θάμπωμα της τρίχας. Μετά τα 30 είχε αρχίσει να διαφαίνεται μια αραίωση στο μπροστινό μέρος και πίσω στην κορυφή (μου το είχε επισημάνει και η κομμώτρια μου). Δεν έκανα κάτι εκείνη τη στιγμή αλλά τελευταία με απασχολεί και μιας και η κατάσταση επανέρχεται λέω μπας και το προλάβω."


Σκέφτομαι να ξεκινήσω θεραπεία με:
Revivogen + 5% Μινοξιδίλη (Rogaine/Regaine) + Fungoral
Ποιες είναι οι απαιτούμενες δοσολογίες;

Επίσης αν είναι δυνατόν να μου προτείνει κάποιος ένα καλό δερματολόγο στη Θεσσαλονίκη.
 

dim74

Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

το οτι εισαι 38 και εισαι norwood 1 ειναι πολυ σημαντικο!εφοσον δεν εχεις μεγαλο προβλημα λοιπον,αυτα που γραφεις ειναι μια καλη αρχη...και τα δυο ειναι σε μπουκαλακια των 60ml...μπορεις να βαζεις μια φορα το καθενα την μερα απο 2ml,ετσι με καθε μπουκαλακι θα περνας ενα μηνα.
 

gus210

Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το regain το έχω ήδη (μου το έδωσαν σχεδόν αχρησιμοποίητο). Πόσα ψεκάσματα είναι τα 2ml; Υπάρχει κάποιος δοσομετρητής;

Επίσης παίζει ρόλο πότε θα το βάζω; Πρωί ή βράδυ; Το άτομο που μου το έδωσε μου είπε ότι της παρουσίασε (γυναίκα) έντονη τριχοφυΐα στο πρόσωπο και κοκκινίλες. Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος; Τι δεν έκανε καλά;

Το revivogen να το παραγγείλω;

Επίσης κάπου αναφέρθηκε κάτι για βιταμίνες και συγκεκριμένα για βιταμίνη B6. Ποιo σκεύασμα να χρησιμοποιήσω; Είναι καλά να πάρω μαγιά μπύρας (υπάρχει το zel oxygen με βασιλικό πολτό)
 

chris8281

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM.
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ LASER ΚΑΘΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ?
ΠΕΡΝΩ REGAINE ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,
PROPECIA 1 mg να δευτερη ημερε και χρησιμοποιω σαμπουαν ketoconazole.
Τ ι λετε?
 

tatini

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

lol

Τώρα που το θυμήθηκα... στην ενότητα growth stimulants στο ίδιο laser αναφέρεται;

Growth Stimulants
Ενότητα που αφορά όλα τα προϊόντα που διεγείρουν την ανάπτυξη της τρίχας (πχ Rogaine, Regaine, Tricomin, Xandrox, Laser Comb κλπ)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

chris8281 είπε:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM.
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ LASER ΚΑΘΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ?
ΠΕΡΝΩ REGAINE ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,
PROPECIA 1 mg να δευτερη ημερε και χρησιμοποιω σαμπουαν ketoconazole.
Τ ι λετε?
περα απο την πλακα,η θεραπεια που ακολουθεις ειναι καλή αλλα το laser δεν κανει τιποτα :grandpa:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lafler

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Γεια σε ολους ! Η θεραπεια που ακολουθω μετα απο υποδειξη δερματολογου ειναι η εξης : Καθε βραδυ πριν τον υπνο 3ml τοπικα απο ενα μειγμα απο Palmogen Hair Lotion(http://evdermia.gr/page9.html) και Regain,ενω για σαμπουαν χρησιμοποιω το MEYRIN (http://www.pharmacare.gr/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2092&category_id=46). Θα ηθελα να κρινετε αυτην την θεραπεια δεδομενου οτι ειμαι 19 ετων και δεν ιδιαιτερο προβλημα αυτη τη στιγμη,ωστοσο ο δερματολογος μου ειπε πως εχω κληρονομησει τριχοπτωση ειτε απτο σοι της μητερας μου ειτε του πατερα μου. Ευχαριστω εκ των προτερων ;)
 

GIWRIKAS

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

φιλε μου ακριβως το ιδιο κ εγω..κ σ ηλικεια κ σ θεραπεια...παιδια απαντηστε μας..καιγομαστεεε :tease:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

μεινετε σε αυτα για τα επομενα δυο χρονια και μετα βλεπετε και κρινετε ;)
 

GIWRIKAS

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

kapamaru λεσς να μας βοηθησει να σωσουμε τα ηδη υπαρχοντα μαλλια ή τωρα που αρχισε το προβλημα καθε μερα κ λιγοτερα??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

θα βοηθησει να κρατησετε τα μαλια σας και να δειτε και μια επανεκφυση ;)
 

GIWRIKAS

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

ωραιος..χαρηκα τωρα..μακροχρονια ομωσ με μινοξιδιλη μονο απο οτι εχω καταλαβει δν κρατας τα μαλλια ετσι?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

αυτο ειναι αληθεια αλλα πολλες φορες τα αποτελεσματα της κρατανε πολυ περισσοτερο,οπως και να χει τα πρωτα δυο χρονια θα σας βηθησει,μετα θα κρινετε αν την συνεχισετε η θα την σταματησετε :)
 

GIWRIKAS

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

ο γιατρος μου λεει οτι αυτος 12 χρονια τα κρατουσε μονο με μινοξιδιλη..παπατζης? :grandpa:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

οχι αληθεια λεει,σε πολους κραταει πολλα χρονια τα αποτελεσματα
 
Μπλουζα