Κρίνοντας τις θεραπείες

Άκης

Administrator
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Εγώ προσωπικά το καλύτερο αποτέλεσμα το είδα μόνο από 1/4 - 1/5 proscar, minox και fungoral, το big 3 δηλαδή.
Ότι και αν έβαλα μετά, ότι και αν πρόσθεσα ή αφαίρεσα από το σημείο 0 (το σταμάτημα του proscar δηλαδή μετά από 6 μήνες καθημερινής χρήσης του) δεν ξαναείδα παρόμοιο αποτέλεσμα την ίδια χρονική περίοδο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xtapus

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Και καταφερες Ακη με τα τοπικα εστω να διατηρησεις αυτο το αποτελεσμα? Το προσκαρ εντελει γιατι το ξαναρχισες?? Ξαναρχισε η τριχοπτωση? Παντως απο οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει τοπικο (dht blocker η αντιαδρογονο) που να μπορει αντικαταστησει τη φινα.. Τα τοπικα ειναι συμπληρωματα...
 

captkostas

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Παναγιωτης είπε:
στην περιοχη vertex παρατηρω μια "μικρη" αλλαγη προς το καλο

στους κροταφους σου τιποτα ιδιαιτερο
εκει ειναι που χρειαζετε κατι πιο δυνατο

φιναστεριδη και σπειρονολακτονη


κυριοι για την ωρα χρισοιμοποιω

kirkland 5 % (1,5 ml X 24 hours - morning)
Spiro 5% Dr Lee - morning
revivogen (2ml X 24 hours - night)
Fungoral ( 3 times X week

την Spiro 5% την αρχισα 20 μερες πριν το revivogen το δουλεω 6μηνο, την kirkland 5 % ενα χρονο
γενικα ειμαι ευχαριστημενος η τριχοπτωση εχει σταματησει, και υπαρχει καποια τριχοφυια
================================================================

σκεφτομαι αντι για revivogen να παρω minoxidil 6 % με 0,1% finasteride

δηλαδη η θεραπεια μου να γινει


minoxidil 6 % με 0,1% finasteride Dr Lee - ( morning )

kirkland 5 % - night)
Spiro 5% Dr Lee - night

Fungoral ( 3 times X week

ενας απο τους λογους που σκεφτομε να σταματησω το revivogen ειναι το λαδωμα των μαλλιων

θα ηθελα γνωμες,

ευχαριστω
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

σίγουρα είναι πρόβλημα το λάδωμα του revivo(για τον ίδιο λόγο το σταμάτησα και εγώ)-μπορείς αν θες να βάλεις στην θέση του το crinagen ή το proxiphen N
 

captkostas

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Σπύρος είπε:
σίγουρα είναι πρόβλημα το λάδωμα του revivo(για τον ίδιο λόγο το σταμάτησα και εγώ)-μπορείς αν θες να βάλεις στην θέση του το crinagen ή το proxiphen N

ενταξει Σπυρο,

τι λες για αυτη τη θεραπεια?

minoxidil 6 % με 0,1% finasteride Dr Lee - ( morning )

kirkland 5 % - night)
Spiro 5% Dr Lee - night

Fungoral ( 3 times X week

θα ειναι καλυτερη απο αυτη που χρησιμοποιω τωρα??


========================

kirkland 5 % (1,5 ml X 24 hours - morning)
Spiro 5% Dr Lee - morning
revivogen (2ml X 24 hours - night)
Fungoral ( 3 times X week
 

xtapus

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Καλησπερα παιδια! 4η μερα στη φινα και ηθελα να πω τις εντυπωσεις μου.. Απο τη πρωτη μερα που πηρα το χαπι σταματησε το τσουξιμο/καψιμο στο κεφαλι μου, κατι που ενιωθα απο τη στιγμη που μπηκα στην εφηβεια και γινοταν εντονοτερο οταν ημουν καψωμενος η εκανα σεξ. Οποτε υποθετω πως αυτο το "καψιμο¨ειναι η περιφημη αρνητικη δραση της dht στη τριχα. Επισης, δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα νιωθω τα μαλλια μου υγιη και δυνατα (κατι που ειχα καιροοο να νιωσω)! Απο την αλλη εχω μια περιεργη αισθηση στα γεννητικα μου οργανα, τα αισθανομαι καπως.... "αδεια"! Στυσεις εχω αλλα οχι αυθορμητες, με τη εννοια οτι πρεπει να συγγεντρωθω για να αποκτησω! Αυτες τις 4 μερες εχει πεσει σιγουρα η ερωτικη μου διαθεση αν και θεωρω πολυ πιθανο να οφειλεται στο αγχος με τα οσα τρομαχτικα εχω διαβασει στο νετ για τη φινα! Σεξ δεν εχω κανει ακομα,οποτε μες στις επομενες μερες θα διαπιστωσω και τις πιθανες επιπτωσεις στο real thing, που ελπιζω να μην υπαρχουν.. Αν και οσο συνεχιζω να το σκεφτομαι τοσο πιο πιθανο ειναι να υπαρξουν μιας και το αγχος παιζει τεραστιο ρολο σε αυτα τα θεματα!!!!! Θα θελα να ρωτησω αν καποιος απο δω μεσα ειχε νιωσει κατι παρομοιο τις πρωτες μερες του στη φινα.. Ευχαριστω!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

όλα στο μυαλό σου είναι αρχηγόπουλο-μην τρελαίνεσαι ;D
μετά από 2-3 μήνες πόσταρε τις εντυπώσεις σου-μέχρι τότε κάνε ό,τι έκανες και μην το σκέφτεσαι :grandpa:
 

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Παιδιά καλησπέρα.

Νέος και εγώ στην παρέα θα ήθελα τα φώτα σας.
Στα 27 προς 28 και εγώ, εδώ και μερικό καιρό παρατήρησα ότι έχω παραπάνω τριχόπτωση από παλαιότερα αλλά και αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού (σημείωση ότι βλέπω αυξημένη τριχόπτωση και γύρω γύρω).
Επισκεύτηκα τη δερματολόγο μου και μου έδωσε την εξής θεραπεία :

Lotion bodesoderm, 30 σταγόνες κάθε βράδυ.
Follon caps 2 την ημέρα πρωί βράδυ. (μόνο για ένα μήνα)
και σαμπουαν hair force men freezyderm

Μετά το τέλος της bodesoderm μου έδωσε μια άλλη που δεν θυμάμαι τα συστατικά της καθώς ήταν «φτιαχτή» αλλά μου είπε να την βάλω όταν τελειώσει η πρώτη(μετά από κάνα διμηνο) και μάλιστα μέρα παρά μέρα.

Το θέμα είναι ότι από τότε που άρχισα τη θεραπεία νομίζω ότι έχω ακόμα περισσότερη τριχόπτωση και αραίωση . Είναι αυτό δυνατόν? Ειδικά μετά από μόνο 15μερες θεραπείας?
Αν είναι απλά η ιδέα μου η αυξημένη αραίωση και τριχόπτωση πότε θα πρέπει να δω αποτελέσματα της θεραπείας?

Σημείωση πως μέχρι τώρα το πρόβλημα δεν είναι ορατό για κάποιον που δεν με ξέρει αφού είχα πολύ πυκνό μαλλί. Απλά τώρα έχει αρχίσει και γίνετε ορατό σε εμένα. Δεύτερη σημείωση ότι από όσους ξέρω στο σοι μου και τώρα αλλά και παλαιότερα δεν υπήρχε κανείς να έχει πρόβλημα φαλάκρας, μάλλον θα είμαι ο πρώτος. Ενώ δεν παραλείπω να πω πως λόγω δουλειάς ζω μια αρκετά αγχωτική ζωή.

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε συμβουλή και βοήθειά σας γιατί έχει αρχίσει και με παίρνει από κάτω.

Αντώνης
 

kakashi

Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

κοιταξε φιλε μ το οτι εχεις αυξημενη τριχοπτωση αφου ξεκινησες την θεραπεια σημαινει οτι ανταποκρινεσαι καλα στη θεραπεια κ ολα βαινουν καλως....μην αγχωνεσαι..... αυτη η εντονη τριχοπτωση λογικα θα σταματησει μετα απο 1 με 2 μηνες απο τοτε που ξεκινησε αφοτου αρχισες τη θεραπεια....μετα απο 4 με 5 μηνες θα δεις καλα αποτελεσματα απο τη θεραπεια σ ...παντως το γεγονος οτι κανεις στην οικογενεια σ δεν εχει φαλακρα κ οτι χανεις τριχες απο ολο το τριχωτο και απο γυρω οπως λες με κανει να πιστευω κ να σ ευχομαι οτι δεν εχεις ΑΑ....ισω η τριχοπτωση σ να οφειλεται σε αγχος η οτιδηποτε αλλο.....γιαυτο be cool κ σ ευχομαι να σ πανε ολα καλα.......... ;D
 

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.
Η ερώτηση που μου δημιουργείτε είναι η εξής...αν μέχρι να δουλέψει η θεραπεία μετά απο 2 μήνες λόγω αυξημένης τριχόπτωσης, η οποία όπως μου λες δημιουργείτε απο την ίδια θεραπεία, έχω μείνει χωρίς μαλλιά....ποιο το νόημα?? ίσως είναι λίγο χαζή ερώτηση αλλά σαν νέος στο όλο θέμα ακόμα αγχώνομαι για όλα.
διαβάζοντας το φορουμ πάντως είδα πως ίσως και το γυμναστήριο να παίζει το ρόλο του το οποίο το άρχισα πριν 2 μήνες... αληθεύει?
η θεραπεία σαν θεραπεία πως ακούγετε?? γιατί είμαι άσχετος τελείως.

THANX again
 

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Και τέλος χρειάζετε τόσο πολύς καιρός για να δείς κάποια βελτίωση?? φοβάμαι πως μεχρι να γίνει αυτη η βελτίωση θα έχω μείνει με 2 τρίχες να χτενίζω όλες και όλες.
Τέλος μια κρίσιμη ερώτηση...
η χρησιμοποίηση του bodesoderm χωρίς να έχω λουστεί και ενώ έχω ζελέ που έχω βάλει πριν αρκετές ώρες είναι σωστή τακτική? το ζελέ επηρεάζει? να το σταματήσω τελείως? να λούζομαι κάθε βράδυ πριν βάλω την λοτιον?
sorry που σας βομβαρδίζω με ερωτήσεις αλλά έχω πανικοβληθεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piratis2010

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

να κρινω λοιπον κ γω τν δικη μου θεραπεια.....μαλλον αναποτελεσματικη
proscar 1 τν ημερα για 7 μηνες κ ομως κανενα αποτελεσμα ισως ισως μια ελαχιστη μειωση στον ρυθμο πτωσης μα τπτ παραπανω. :(:(:(:(
κ δν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω :(:(:(:(
 

mindtrapper

Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

piratis2010 είπε:
να κρινω λοιπον κ γω τν δικη μου θεραπεια.....μαλλον αναποτελεσματικη
proscar 1 τν ημερα για 7 μηνες κ ομως κανενα αποτελεσμα ισως ισως μια ελαχιστη μειωση στον ρυθμο πτωσης μα τπτ παραπανω. :(:(:(:(
κ δν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω :(:(:(:(

Η εικόνα του μαλλιού σου είναι ίδια ή χειρότερη;
 

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

antpit είπε:
Παιδιά καλησπέρα.

Νέος και εγώ στην παρέα θα ήθελα τα φώτα σας.
Στα 27 προς 28 και εγώ, εδώ και μερικό καιρό παρατήρησα ότι έχω παραπάνω τριχόπτωση από παλαιότερα αλλά και αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού (σημείωση ότι βλέπω αυξημένη τριχόπτωση και γύρω γύρω).
Επισκεύτηκα τη δερματολόγο μου και μου έδωσε την εξής θεραπεία :

Lotion bodesoderm, 30 σταγόνες κάθε βράδυ.
Follon caps 2 την ημέρα πρωί βράδυ. (μόνο για ένα μήνα)
και σαμπουαν hair force men freezyderm

Μετά το τέλος της bodesoderm μου έδωσε μια άλλη που δεν θυμάμαι τα συστατικά της καθώς ήταν «φτιαχτή» αλλά μου είπε να την βάλω όταν τελειώσει η πρώτη(μετά από κάνα διμηνο) και μάλιστα μέρα παρά μέρα.

Το θέμα είναι ότι από τότε που άρχισα τη θεραπεία νομίζω ότι έχω ακόμα περισσότερη τριχόπτωση και αραίωση . Είναι αυτό δυνατόν? Ειδικά μετά από μόνο 15μερες θεραπείας?
Αν είναι απλά η ιδέα μου η αυξημένη αραίωση και τριχόπτωση πότε θα πρέπει να δω αποτελέσματα της θεραπείας?

Σημείωση πως μέχρι τώρα το πρόβλημα δεν είναι ορατό για κάποιον που δεν με ξέρει αφού είχα πολύ πυκνό μαλλί. Απλά τώρα έχει αρχίσει και γίνετε ορατό σε εμένα. Δεύτερη σημείωση ότι από όσους ξέρω στο σοι μου και τώρα αλλά και παλαιότερα δεν υπήρχε κανείς να έχει πρόβλημα φαλάκρας, μάλλον θα είμαι ο πρώτος. Ενώ δεν παραλείπω να πω πως λόγω δουλειάς ζω μια αρκετά αγχωτική ζωή.

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε συμβουλή και βοήθειά σας γιατί έχει αρχίσει και με παίρνει από κάτω.

Αντώνης

Παιδιά καλημέρα και πάλι...
ερώτηση γιατί έχω αρχίσει και αγχόνωμαι... υπάρχει περίπτωση η παραπάνω θεραπεία να μου έχει αυξήση την τριχόπτωση αντι να κάνει το αντίθετο?? εδω και 15-20 μέρες που την ακολουθώ δεν βλέπω βελτίωση...μη σας πω ότι βλέπω και να γίνονται χειρότερα τα πραγματα?!?

Please τα φώτα σας!?!?
 

Adriano

Well-Known Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

antpit είπε:
[quote author=antpit link=topic=795.msg39433#msg39433 date=1284466618]
Παιδιά καλησπέρα.

Νέος και εγώ στην παρέα θα ήθελα τα φώτα σας.
Στα 27 προς 28 και εγώ, εδώ και μερικό καιρό παρατήρησα ότι έχω παραπάνω τριχόπτωση από παλαιότερα αλλά και αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού (σημείωση ότι βλέπω αυξημένη τριχόπτωση και γύρω γύρω).
Επισκεύτηκα τη δερματολόγο μου και μου έδωσε την εξής θεραπεία :

Lotion bodesoderm, 30 σταγόνες κάθε βράδυ.
Follon caps 2 την ημέρα πρωί βράδυ. (μόνο για ένα μήνα)
και σαμπουαν hair force men freezyderm

Μετά το τέλος της bodesoderm μου έδωσε μια άλλη που δεν θυμάμαι τα συστατικά της καθώς ήταν «φτιαχτή» αλλά μου είπε να την βάλω όταν τελειώσει η πρώτη(μετά από κάνα διμηνο) και μάλιστα μέρα παρά μέρα.

Το θέμα είναι ότι από τότε που άρχισα τη θεραπεία νομίζω ότι έχω ακόμα περισσότερη τριχόπτωση και αραίωση . Είναι αυτό δυνατόν? Ειδικά μετά από μόνο 15μερες θεραπείας?
Αν είναι απλά η ιδέα μου η αυξημένη αραίωση και τριχόπτωση πότε θα πρέπει να δω αποτελέσματα της θεραπείας?

Σημείωση πως μέχρι τώρα το πρόβλημα δεν είναι ορατό για κάποιον που δεν με ξέρει αφού είχα πολύ πυκνό μαλλί. Απλά τώρα έχει αρχίσει και γίνετε ορατό σε εμένα. Δεύτερη σημείωση ότι από όσους ξέρω στο σοι μου και τώρα αλλά και παλαιότερα δεν υπήρχε κανείς να έχει πρόβλημα φαλάκρας, μάλλον θα είμαι ο πρώτος. Ενώ δεν παραλείπω να πω πως λόγω δουλειάς ζω μια αρκετά αγχωτική ζωή.

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε συμβουλή και βοήθειά σας γιατί έχει αρχίσει και με παίρνει από κάτω.

Αντώνης

Παιδιά καλημέρα και πάλι...
ερώτηση γιατί έχω αρχίσει και αγχόνωμαι... υπάρχει περίπτωση η παραπάνω θεραπεία να μου έχει αυξήση την τριχόπτωση αντι να κάνει το αντίθετο?? εδω και 15-20 μέρες που την ακολουθώ δεν βλέπω βελτίωση...μη σας πω ότι βλέπω και να γίνονται χειρότερα τα πραγματα?!?

Please τα φώτα σας!?!?
[/quote]

Καταρχάς ηρέμησε ...Από την εμπειρία μου στο site και από αυτά που έχω διαβάσει σου λέω ότι είναι ακόμα νωρίς για να περιμένεις αποτελέσματα ..Ηρεμία και υπομονή χρειάζεται και προσήλωση στην θεραπεία...Μην σε πιάνει πανικός γιατί έχεις δρόμο ακόμα.
 

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Andriano Thanx,

Απλά βλέπω οτι τα πράγματα πάνε προς το χειρότερο και για αυτό ανυσηχώ μήπως αντί για καλό η θαραπεία μου κάνει κακό
 

heyya

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

antpit είπε:
Andriano Thanx,

Απλά βλέπω οτι τα πράγματα πάνε προς το χειρότερο και για αυτό ανυσηχώ μήπως αντί για καλό η θαραπεία μου κάνει κακό

Προσπάθησε να διαβάζεις θέματα...αυτο που λες έχει ειπωθεί 12837361283 φορές.
Στην αρχή μιας -πετυχημένης- θεραπείας το λεγόμενο shedding (τριχόπτωση) είναι σημάδι ότι λειτουργεί η θεραπεία. Ο λόγος; έχει ειπωθεί, αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να το βρεις 8)
 

antpit

New Member
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία που δεν σου κρύβω οτι με καθυσηχάζει..μήπως θα ήταν εύκολο να μου δώσεις το Link για τη συζήτηση που αναφέρεσε γιατι έφαγα το forum και δεν βρίκα που οφείλετε η τριχόπτωση στην αρχή της θεραπείας
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κρίνοντας τις θεραπείες

antpit είπε:
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία που δεν σου κρύβω οτι με καθυσηχάζει..μήπως θα ήταν εύκολο να μου δώσεις το Link για τη συζήτηση που αναφέρεσε γιατι έφαγα το forum και δεν βρίκα που οφείλετε η τριχόπτωση στην αρχή της θεραπείας
ο λογος που γινετε η τριχοπτωση στην αρχη μιας θεραπειας ειναι επειδη δεν χοντραινει η ιδια η τριχα,πεφτει και βγαινει ποιο χοντρη ;)
 
Μπλουζα