Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Προχθές μετά την εφαρμογή ξέχασα να πλύνω τα χέρια μου. Βγήκα έξω και χωρίς να το θέλω ακούμπησα το μάτι μου, μιλάμε για ένα πόνο και για το κλάμα της χρονιάς :'( . Για αυτό όσοι το κάνουν να πλένουν πολύ καλά τα χέρια τους μετά την εφαρμογή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
Προχθές μετά την εφαρμογή ξέχασα να πλύνω τα χέρια μου. Βγήκα έξω και χωρίς να το θέλω ακούμπησα το μάτι μου, μιλάμε για ένα πόνο και για το κλάμα της χρονιάς :'( . Για αυτό όσοι το κάνουν να πλένουν πολύ καλά τα χέρια τους μετά την εφαρμογή.

geofish αν απλα πλυνεις τα χερια την πατησες.δεν φευγει απλα μ ενα ξεβγαλμα ή ενα γρηγορο πλυσιμο η καψαικινη.
θελει και λιγο καθαρο οινοπνευμα αν γινεται μετα. :-[
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Για όσους δεν έχουν πρόσβαση σε όλη την έρευνα που έχει γίνει παραθέτω photos από κάποιους ασθενείς.




Fig. 5. Effect of oral administration of capsaicin and isoflavone on hair growth in 4 volunteers with alopecia. Hair growth was observed at 5 months
after administration of capsaicin and isoflavone in a male volunteer with AGA (54 y.o.) (a), in a male volunteer with AT (29 y.o.) (b), in a female
volunteer with AGA (39 y.o.) (c), and in a female volunteer with AA (40 y.o.) (d).
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
Για όσους δεν έχουν πρόσβαση σε όλη την έρευνα που έχει γίνει παραθέτω photos από κάποιους ασθενείς.

σωστος geofish
αλλα απ οτι βλεπω οι 3 απο τις 4 περιπτωσεις δεν αφορουν ανδρογεννετικη αλωπεκια.
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Στις photos πάντως με τα ποντίκια τα αποτελέσματα είναι ακόμη πιο εντυπωσιακά.
Θα μου πεις ποντίκια είμαστε, αλλά έτσι το έγραψα για να παίρνουμε θάρρος.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

οι άλλες δύο περιπτώσεις παίδες είναι alopecia areata σε βαριά μορφή και βλέπουμε αποτελέσματα ;D. πάντως με τόσα είδη αλωπεκίας ποτέ δεν θα ξέρουμε ακριβώς τι στα κομμάτια απο όλα τα είδη έχουμε(ίσως και συνδυασμό αυτών των ειδών). εγώ έχω κάτι τρύπες(περιοχές χωρίς μαλλί) πίσω απο τα αυτιά και μια μελέτη που διάβασα στο νετ έλεγε ότι αν ο ασθενής έχει αυτό τότε πάσχει απο alopecia areata και έιμαι σε φάση να το δοκιμάσω, για αυτό το λόγο σταμάτησα το proscar και το έχω ρίξει στις θεραπείες για diffuse alopecia areata.
 

Maria

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
Για όσους δεν έχουν πρόσβαση σε όλη την έρευνα που έχει γίνει παραθέτω photos από κάποιους ασθενείς.


Fig. 5. Effect of oral administration of capsaicin and isoflavone on hair growth in 4 volunteers with alopecia.

Αυτή η έρευνα αναφέρεται σε λήψη από το στόμα (oral) χαπιών καψαϊκίνης και ισοφλαβόνων τα οποία σε συνδυασμό λέγεται ότι δίνουν regrowth.. Σκεπτόμουν κι εγώ να τα δοκιμάσω αλλά είναι πολύ μικρό το δείγμα ασθενών που δοκιμάστηκε... Δεν ξέρω τι να κάνω.. ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται... κι εμείς δεν έχουμε κιόλας!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

αν ηταν τα πραγματα οπως τα λενε η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη θα ειχαν παρει συνταξη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
Μετά τον NGL και αφού πέρασαν οι πολλές οι ζεστές, αποφάσισα και εγώ από την 1 Σεπτεμβρίου να χρησιμοποιήσω καψαικίνη.
Η πατέντα που έκανα είναι ότι πήρα 50gr σκόνης κόκκινης πιπεριάς (κόκκινο καυτερό πιπέρι) και τα διέλυσα σε 150 ml καθαρής αλκοόλης. Το άφησα 14 μέρες στο ψυγείο και στην συνέχεια το φιλτράρισα και πήρα τελικό διάλυμα περίπου 70-80 ml.
Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές την εβδομάδα 1 ώρα πριν το λούσιμο.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις από την εφαρμογή είναι ότι νιώθεις ένα γλυκό κάψιμο για κανένα τέταρτο.
Για οτιδήποτε νεότερο θα σας έχω ενήμερους.

Geo, αυτό που αναφέρεις είναι καθαρά δική σου πατέντα ή το είδες κάπου να εφαρμόζεται από άλλους χρήστες? Νερό έβαλες καθόλου στο διάλυμα? Επίσης το φιλτράρισμα το έκανες με απλό φίλτρο καφέ ή κατι άλλο? Αυτά προς το παρόν.... :tease:
 

BLuEArMy

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Υπάρχει και σε εκχύλισμα, όπως το green teaa και saw palmetto! Σκέφτομαι να προσθέσω και αυτό Η ginger για αύξηση της κυκλοφορίας! Μέσα στη μινοξιδίλη έχω και 10% saw palmetto και 5% green tea! (επίσης το horsetail δεν έχει αναφερθεί πουθενά)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

GOMI είπε:
[quote author=geofish link=topic=738.msg17205#msg17205 date=1252061282]
Μετά τον NGL και αφού πέρασαν οι πολλές οι ζεστές, αποφάσισα και εγώ από την 1 Σεπτεμβρίου να χρησιμοποιήσω καψαικίνη.
Η πατέντα που έκανα είναι ότι πήρα 50gr σκόνης κόκκινης πιπεριάς (κόκκινο καυτερό πιπέρι) και τα διέλυσα σε 150 ml καθαρής αλκοόλης. Το άφησα 14 μέρες στο ψυγείο και στην συνέχεια το φιλτράρισα και πήρα τελικό διάλυμα περίπου 70-80 ml.
Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές την εβδομάδα 1 ώρα πριν το λούσιμο.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις από την εφαρμογή είναι ότι νιώθεις ένα γλυκό κάψιμο για κανένα τέταρτο.
Για οτιδήποτε νεότερο θα σας έχω ενήμερους.

Geo, αυτό που αναφέρεις είναι καθαρά δική σου πατέντα ή το είδες κάπου να εφαρμόζεται από άλλους χρήστες? Νερό έβαλες καθόλου στο διάλυμα? Επίσης το φιλτράρισμα το έκανες με απλό φίλτρο καφέ ή κατι άλλο? Αυτά προς το παρόν.... :tease:
[/quote]

Φίλε Gomi, η πατέντα που χρησιμοποίησα είναι αυτή του που λέει ο πρώτος χρήστης στο πρώτο μου πόστ.
Αραίωση δεν έκανα γιατί το κάψιμο είναι υποφερτό, το αντέχω, βέβαια κάποιοι μπορεί να μην αντέχουν οπότε θα θέλει μια αραίωση με νερό. Δοκιμάζεις την πρώτη φορά λίγη ποσότητα για δοκιμή και πράττεις ανάλογα. Σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο και πόσο καυτερή είναι η πρώτη υλη (πιπέρια ή πιπέρι). Για αυτό πάντα την πρώτη φορά βάζεις μικρή ποσότητα.
Οι εντυπώσεις μου τώρα, αν και θα το έκανα σε κάνα 2 εβδομάδες, έχω να πω ότι
΄΄ ουδέν νεότερων από το δυτικό μέτωπο (μπροστά) αλλά και από το ανατολικό (κορυφή)’’. :)
Αν και στην hairline βγήκαν 6 πατριώτες (τρίχες) δεν μπορώ να σου πω ακόμη αν είναι από αυτό ή ήταν τρίχες που ήταν να βγουν.
Θα σας έχω ενήμερους.

Και κάτι τελευταίο για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν
Α) μετά την εφαρμογή είσαι σαν τον ινδιάνο όποτε πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε μπάνιο.
Β) προσοχή να μην πάει στα μάτια πονάει αρκετά. :'( ;)
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

BLuEArMy είπε:
Υπάρχει και σε εκχύλισμα, όπως το green teaa και saw palmetto! Σκέφτομαι να προσθέσω και αυτό Η ginger για αύξηση της κυκλοφορίας! Μέσα στη μινοξιδίλη έχω και 10% saw palmetto και 5% green tea! (επίσης το horsetail δεν έχει αναφερθεί πουθενά)

Που το βρήκες να το ρίξω μια ματιά. ???
 

BLuEArMy

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
* Ξέχασα να το πω, το φιλτράρισμα το έκανα με φίλτρο του καφέ.

geo CAYENNE λέγεται η πιπεριά αυτή που περιέχει αυτή την ουσία! Δε το αγόρασα ακόμα!
Περιμενω να περάσει τρίμηνο με το saw palmetto και green tea και μετά να προσθέσω κάτι άλλο!
αν ψαξεις στο www.iherb.comhttp:// θα το βρεις!
Είναι πολύ φθηνά όλα τα εκχυλίσματα και πιστεύω καλά!

Το shipping είναι μόνο $4 και αν θες μπορείς με αυτό το κωδικό να πάρεις $5 έκπτωση στη πρώτη αγορά! (COS098)
Εγώ ψωνίζω συχνά!
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

σημερα αφαιρεσα απ την δοκιμαστικη - συμπληρωματικη θεραπεια μου για την τριχοπτωση το διαλλυμα καψαικινης που χρησιμοποιουσα δοκιμαστικα σε μικρη περιοχη στους κροταφους.Ως εκ τουτου θελω να αναφερω 2 λογια για την δραση ή μη της καψαικινης σ αυτο το διαστημα των περιπου 6 μηνων.
ολοι γνωριζουμε πως η περιοχη γυρω απ τους κροταφους ειναι η πιο δυσκολη σε περιπτωσεις ανδρογεννετικης αλωπεκιας ,ειτε αυτη αφορα regrowth ,ειτε το σταματημα της τριχοπτωσης.
αυτοματα λοιπον δεν μπορω να μιλησω για τις θεραπευτικες ιδιοτητες του διαλλυματος ολοκληρωμενα για το συνολο της κεφαλης!ειναι πιθανο αν εκανα εκτεταμενη χρηση να ειχα καλα αποτελεσματα.
Στους κροταφους ομως εκτος απ το οτι σταματησε η λιπαροτητα και βγηκαν καποιες νεες αδυναμες τριχες,τιποτα αλλο.η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολη η χρηση της και σε περιοριζει αρκετα ακομα και σε μια τοσο μικρη περιοχη και προσωπικα δεν αντεξα να συνεχισω, γιατι πολλες φορες βγηκα εκτος προγραμματος ειτε λογω ακουσιας επαφης του διαλλυματος με τα ματια (πολυ επιπονο και θελει χρονο μετα μεχρι φυγει η κοκκινιλα και η αισθηση τσουξιματος),ειτε λογω του χρωματος που αφηνει μερικες φορες στο δερμα (οχι πολυ εντονο παντως).π.χ οταν ιδρωνεις ειναι πολυ πιθανο ο ιδρωτας να μπερδευτει με το πιπερι και καταλαβαινετε...
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΞΑΝΑΛΕΩ.To διαλλυμα στο υπολοιπο κεφαλι μπορει να εχει καλη δραση οπως εξαλλου και αλλα τοπικα που λειτουργουν στις περιοχες εκτος κροταφων καλυτερα. 8)
αναμενω κι εγω λοιπον καποιον με χρηση σ ολη την επιφανεια του τριχωτου,για εντυπωσεις... 8)
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

NGL,
Εγώ είμαι στον ενάμιση μήνα χρήσης από τις αρχές Σεπτεμβρίου και το βάζω σε όλο το κεφάλι.
Όπως ανέφερα εγώ δεν κάνω καθόλου αραίωση, ίσως γιατί αντέχω το κάψιμο, για να σκεφτείς όταν βάζω καμία φορά LEON έμπλαστρο στο σώμα νιώθω ελαφρύ το κάψιμο όταν άλλοι δεν το αντέχουν καθόλου.
Η αλήθεια είναι ότι μετά την εφαρμογή αν θέλεις να βγεις πρέπει να κάνεις μπάνιο αλλιώς είσαι σαν τους Απάτσι έτοιμος για πόλεμο.

Οι εντυπώσεις μου τώρα στον ενάμιση μήνα είναι ανάμικτες. Ενώ στην αρχή μου έδινε την εντύπωση ότι δυνάμωνε το μαλλί μετά από ένα μήνα και για 10 μέρες είχα έντονη τριχόπτωση η οποία όμως τώρα σταμάτησε.
Θα το πάω ένα εξάμηνο και σας πω αποτελέσματα.
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

ωραια φιλε geo καλο αφου τα καταφερνεις και συνεχιζεις.να μας κρατας ενημερους για το συγκεκριμενο,να δουμε τελικα αν αξιζει η ιστορια! ;)
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Είμαι στους 3 μήνες χρήσης καψαϊκίνης και δυστυχώς τα νέα δεν είναι ευχαρίστα. Μετά από κάθε χρήση την επόμενη παρατηρώ έντονη τριχόπτωση. Να πω ότι βάζω 3 φόρες την εβδομάδα σε όλο το κεφάλι. Δεν ξέρω, ίσως κάποιοι να πουν ότι είναι θετικό σημάδι αλλά λόγο ηλικίας και επειδή είμαι στην μέση της κλίμακας norwwod δεν έχω την πολυτέλεια να βλέπω πλέον να χάνω τρίχες. Αν ήμουν κλίμακα 2 η 5 ίσως να το συνέχιζα όπως είναι.
Παρ όλα αυτά θα αραιώσω λίγο το διάλυμα και θα το εφαρμόσω μονό στις φαλακρές περιοχές μπροστά και πίσω.
Θα σας έχω ενήμερους.
Δεν ξέρω αν κανένας άλλος από εδώ εκτός του NGL το έχει δοκιμάσει.
 
Μπλουζα