Κατασκευη κρεμας με φυτικα ελαια-Κηραλοιφη

Komis

Active Member
Σε οσους χρησιμοποιουν φυτικα ελαια,εχω να προτεινω τη κατασκευη κρεμας,ποιο ευχριστη απο τα ιδια τα ελαια μονα τους.
Εφτιαξα σημερα ενα βαζακι και διαπιστωσα οτι ειναι πολυ ευκολη στη χρηση της.
Απλωνεται πολυ ευκολα και δεν σταζει καθολου.Τουλαχιστον μετα τη μια ωρα χρησης στην οποια βρισκομαι.
Για τη παρασκευη μιας νορμαλ ποσοτητας χρειαζονται:
-2 κουταλιες σουπας μελισσοκερι ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΟ (100γρ κοστιζουν 4ε)
-9 κουταλιες της σουπας με τα ελαια της προτιμησης σας.

Η αναλογια ειναι 1 προς 4-5 δλδ.Εγω την εκανα 1 προς 4.5 και ειναι μια χαρα στην υφη της.
Η κρεμα αυτη ονομαζεται κηραλοιφη και οποιος θελει μπορει να βρει περισσοτερες πληροφοριες στο ιντερνετ.

Τα ελαια που χρησιμοποιησα ειναι το βαλσαμελαιο,σταφυλελαιο και καστορελαιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Πολύ καλή η κρέμα που μας προτείνεις komi. Έψαχνα καιρό να βρω κρέμα όσο το δυνατόν πιο καθαρή, για να δοκιμάσω κάτι ιδέες που είχα και δεν μου έκανε καμία, γιατί ακόμη και η πιο φυτική είχε μέσα ένα σκασμό σαβούρα.
Θα την τεστάρω asap.
 

Komis

Active Member
To αποτελεσμα της κρεμας ειναι κατι σαν βουτηρο.
Τελικα δεν σταζει καθολου και παραμενει στο δερμα εως οτου τη ξεβγαλεις.
Για ενα τι,ποιο αραιωμενη κρεμα η αναλογια 1 προς 5,ή 2 προς 10 ειναι οτι πρεπει.
 

Komis

Active Member
Σε οποιον η κρεμα βγει σκληρη, μπορει να τη χτυπησει στο μουλτι.
Θα παρει μια πολυ καλη υφη και θα απλωνεται πολυ καλυτερα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
komi, η κηραλοιφή φοβερή. Έφτιαξα μια πειραματική το απόγευμα με 3 λάδια βάσης και λίγα αιθέρια έλαια. Μου βγήκε λίγο σκληρή, αλλά σαν πρώτη φορά δικαιολογείται. Την επόμενη θα ξέρω καλύτερα τις αναλογίες. Τώρα ήταν 1 προς 5. Την επόμενη θα αυξήσω σε 1 προς 6-7
Δεν μπορώ να την χτυπήσω κάπου να μαλακώσει, γιατί ήδη την έχω βάλει σε βαζάκι.
Τέλεια πάντως.
Μάλλον σε αυτή θα κάνω τα πειράματά μου που θέλω.
Να σαι καλά.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
από ένα φιλαράκι στον Πειραιά που έχει μαγαζί με διάφορα αιθέρια έλαια σαπούνια κλπ. Κοντά στο λιμάνι.
 

Komis

Active Member
GOMI είπε:
komi, η κηραλοιφή φοβερή. Έφτιαξα μια πειραματική το απόγευμα με 3 λάδια βάσης και λίγα αιθέρια έλαια. Μου βγήκε λίγο σκληρή, αλλά σαν πρώτη φορά δικαιολογείται. Την επόμενη θα ξέρω καλύτερα τις αναλογίες. Τώρα ήταν 1 προς 5. Την επόμενη θα αυξήσω σε 1 προς 6-7
Δεν μπορώ να την χτυπήσω κάπου να μαλακώσει, γιατί ήδη την έχω βάλει σε βαζάκι.
Τέλεια πάντως.
Μάλλον σε αυτή θα κάνω τα πειράματά μου που θέλω.
Να σαι καλά.

1)Μπορεις να την πιεζεις στην επιφανεια με το δαχτυλο σου και να αρχιζεις ετσι να την μαλακωνεις.
2)Αν το βαζο δεν ειναι πολυ βαθυ,με λιγη πιεση σε μια απο τις γωνιες θα καταφερεις να την κανεις να ξεκολησει.Μετα λιωσε την ξανα σε μπεν-μαρι,για να μην χασει τα συστατικα της και προσθεσε λιγα ελαια ακομη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Komis είπε:
GOMI είπε:
komi, η κηραλοιφή φοβερή. Έφτιαξα μια πειραματική το απόγευμα με 3 λάδια βάσης και λίγα αιθέρια έλαια. Μου βγήκε λίγο σκληρή, αλλά σαν πρώτη φορά δικαιολογείται. Την επόμενη θα ξέρω καλύτερα τις αναλογίες. Τώρα ήταν 1 προς 5. Την επόμενη θα αυξήσω σε 1 προς 6-7
Δεν μπορώ να την χτυπήσω κάπου να μαλακώσει, γιατί ήδη την έχω βάλει σε βαζάκι.
Τέλεια πάντως.
Μάλλον σε αυτή θα κάνω τα πειράματά μου που θέλω.
Να σαι καλά.

1)Μπορεις να την πιεζεις στην επιφανεια με το δαχτυλο σου και να αρχιζεις ετσι να την μαλακωνεις.
2)Αν το βαζο δεν ειναι πολυ βαθυ,με λιγη πιεση σε μια απο τις γωνιες θα καταφερεις να την κανεις να ξεκολησει.Μετα λιωσε την ξανα σε μπεν-μαρι,για να μην χασει τα συστατικα της και προσθεσε λιγα ελαια ακομη.

Το έκανα ήδη μιας και σήμερα το πρωί ήρθε το ένα από τα 3 συστατικά που θέλω να προσθέσω. Μια χαρά βγήκε και με πιο ωραίο χρώμα αυτή τη φορά. Η γυναίκα μου ζήλεψε και θέλει να της φτιάξω και εκείνης μια για ενυδάτωση...


Να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις.
Θέλω να φτιάξω ένα βάμμα από κάποια ρίζα. Αυτή θα την αφήσω σε αιθανόλη γύρω στις 6 εβδομάδες και μετά θα προσθέσω απιονισμένο νερό και γλυκερίνη. Η περιεκτικότητα δηλαδή θα είναι 1:3 αν τα έχω καταλάβει σωστά.
Ίσως αποφύγω το νερό και προσθέσω μόνο γλυκερίνη οπότε θα είναι 1:2

Αυτό που δεν γνωρίζω τώρα, είναι, αν φτιάξω κηραλοιφή και προσθέσω μέσα και 2ml από αυτό το βάμμα (τα βαζάκια που έχω είναι των 60ml) πιστεύεις ότι μπορεί να εμποδίσει την στεροποίησή της? (λόγω της προσθήκης νερού γλυκερίνης και αιθανόλης που θα περιέχεται στα 2ml του βάμματος)
 

Komis

Active Member
Mε γλυκερινη δεν εχω ασχοληθει καθολου.Δεν γνωριζω τη συσταση της.
Αγορασε λευκο οινοπνευμα.Τοποθετησε σε βαζο, με αναλογια 5 μερη οινοπνευμα και 1 νερο(ή γλυκερινη) τις ριζες
και αφησε τες 1μηνα.
Νομιζω ειναι υπερ αρκετα..
Επειτα οταν σουρωσεις το διαλυμα,τοποθετησε το σε ενα μεγαλο μπολ,ωστε να εξατμιστει το μεγαλυτερο μερο του.
Αυτο που θα μεινει στο τελος θα ειναι σχεδον ενα καθαρο ελαιο με ελαχιστο νερο.
Τοτε θα μπορεις να το βαλεις στην αλοιφη μαζι με τα υπολοιπα ελαια,αφοβα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ευχαριστώ komi, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με αυτό?

Επειτα οταν σουρωσεις το διαλυμα,τοποθετησε το σε ενα μεγαλο μπολ,ωστε να εξατμιστει το μεγαλυτερο μερο του.


Όταν παρέλθει ο μήνας, θα το σουρώσω με ένα φίλτρο καφέ πχ και θα το τοποθετήσω σε ένα μπουκαλάκι γυάλινο που έχω σκούρου χρώματος.
Πρέπει να το βάλω πρώτα σε μπολ? Δεν το κατάλαβα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Komis

Active Member
Αφου κανεις την αποσταξη,θα βαλεις το διαλυμα σε μπολ με μεγαλη επιφανεια, ωστε να εξατμιστε το οινοπνευμα
και να μεινει μοναχα το ελαιο.
Μετα μπορεις να βαλεις το ελαιο στο μαυρο μπουκαλι.

Υπαρχουν 2 τροποι αποσταξης:
1)Δημιουργεια βαμματος.Σε αυτη τη περιπτωση αποθηκευεις κατευθειαν το διαλυμα στο μπουκαλι
2)Δημιουργεια ελαιου.Αφηνεις το οινοπνευμα και το νερο να εξατμιστουν ωστε να εχεις μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε ελαιο.

Κατα την αποψη μου, το φιλτρο καφε, λογο του χαρτινου υφασματος που εχει,μπορει να κρατησει τα ελαια.
Αν η ριζα δεν ειναι σε μορφη σκονης,σουρωσε το με ενα απλο σουρωτηρι.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Komis είπε:
Αφου κανεις την αποσταξη,θα βαλεις το διαλυμα σε μπολ με μεγαλη επιφανεια, ωστε να εξατμιστε το οινοπνευμα
και να μεινει μοναχα το ελαιο.
Μετα μπορεις να βαλεις το ελαιο στο μαυρο μπουκαλι.

Υπαρχουν 2 τροποι αποσταξης:
1)Δημιουργεια βαμματος.Σε αυτη τη περιπτωση αποθηκευεις κατευθειαν το διαλυμα στο μπουκαλι
2)Δημιουργεια ελαιου.Αφηνεις το οινοπνευμα και το νερο να εξατμιστουν ωστε να εχεις μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε ελαιο.

Κατα την αποψη μου, το φιλτρο καφε, λογο του χαρτινου υφασματος που εχει,μπορει να κρατησει τα ελαια.
Αν η ριζα δεν ειναι σε μορφη σκονης,σουρωσε το με ενα απλο σουρωτηρι.

Οχι δεν είναι σκόνη, είναι ολόκληρες ρίζες, οπότε θα το κάνω με σουρωτήρι. Ευχαριστώ και πάλι
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
komi, μιας και έχεις ασχοληθεί με βάμματα κλπ, πιστεύεις ότι αν το φυτό που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε προέρχεται από βιολογική καλλιέργεια θα έχει καμία διαφορά? Συνήθως τα προτιμώ τα οργανικά όταν τα βρίσκω έτοιμα, αλλά όταν πρόκειται για κατασκευή βάμματος δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Ρωτάω γιατί αυτό που θέλω το έχω βρει και σε οργανικό αλλά και μη. Το πρώτο έχει 2πλάσια σχεδόν τιμή και θα χρειαστεί διπλάσιο χρόνο παράδοσης..
 

Komis

Active Member
Προς στιγμη,τα φυτα που θελουμε να χρησιμοποιησουμε για βαμματα.δεν νομιζω οτι τα εχουν πειραξει γενετικα.
Εκτος αν θελεις να φτιαξεις βαμμα ντοματας..Εκει θα εχεις προβλημα. :)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
thx, βρήκα απ ότι λέει οργανικό σε καλή τιμή από Αυστραλία...αν τώρα κάνει κανά μήνα να έρθει και κανά μήνα να γίνει βάμμα, τα πιάσαμε τα λεφτά μας...
 

Komis

Active Member
Ενα κολπο για οσους χρησιμοποιουν αυτη τη κρεμα η καποια ελαια.
Πριν το λουσιμο,βαζεις σαμπουαν στο χερι σου,το περνας απο το σημειο που εχεις τα ελαια,το τριβεις,
και επειτα ριχνεις νερο για να το ξεβγαλεις.
Συνηθως αν ριξεις με τη πρωτη νερο και μετα σαμπουαν,το αποτελεσμα ειναι να εχεις μαλλι ποιο γυαλιστερο και λιπαρο
και να χρειαζεσαι ετσι 2-3 χερια λουσιμο καθε μερα.
 

erwinor

Member
Αν και παλιό topik έχω να πω πως για τη φαγούρα είναι καταπληκτική!!!!!

'Ομως έχω δύο απορίες......

1) ποια αιθέρια προτείνετε ( πόση ποσότητα; )

2) Πότε την χρησιμοποιούμε πριν ή μετά τη χρήση μινόξ;
Bάζουμε μινόξ και μετά από μισή ώρα την αλοιφή ή πρώτα την αλοιφή και μετά από καμιά ώρα λούσιμο και μινόξ;
 
Μπλουζα