Κατά λάθος θεραπεία!

Jimlykos

Member
Καλησπέρα σε όλους τους συναγωνιστές. Είχα γράψει πριν ένα μήνα περίπου ότι το revivogen που έβαζα μου προκάλεσε μία ισχυρή φλεγμονή στο τριχωτό (στον αριστερό κρόταφο) . Πρέπει να το είχα πληγώσει μια φορά που ξύθηκα.

Πήγα στα δερματολόγο και μου έδωσε την κρέμα betnovate. Την έβαζα για μία βδομάδα περίπου και παρατήρησα νέες τρίχες στο σημείο εκείνο. Απ όσο διάβασα εδώ είδα ότι οι κορτιζονούχες αυτές αλοιφές προκαλούν έντονη τριχοφυία και αν τις σταματήσεις οι τρίχες αυτές πέφτουν.​

Σας πληροφορώ ότι οι τρίχες αυτές μεγάλωσαν λίγο και τις τραβάω και δεν πέφτουν. Επίσης από τότε που σταμάτησα το revivogen η τριχόπτωσή μου έχει ελαχιστοποιηθεί.
Πληροφοριακά λέω ότι βάζω ένα διάλυμα με μινοξυδίλη και βιταμίνες και προγεστερόνη και προσκάρ καί κανά δύο άλλα που μου είχε κάνει ο φαρμακοποιός.
Καταλήγω στο ότι σκέφτομαι να απλώσω αυτή τη μέρα για καμμιά δεκαριά μέρες σε όλο το κεφάλι μαζί με τη μινοξυδίλη. Αν έχει κάποιος γνώμη περί του θέματος την ακούω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jimlykos

Member
athenian είπε:
Πολλά φάρμακα ρε φίλε. Δεν ξέρω.

λες, ε?
Η αλήθεια είναι πάντως ότι όταν έβαζα την αλοιφή τα είχα σταματήσει όλα τα τοπικά και μόνο τότε είδα ανάπτυξη.

Αυτά που αναφέρω πιο πάνω τα βάζω μόνο τοπικά. Από στόμα τίποτα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Jimlykos είπε:
Καλησπέρα σε όλους τους συναγωνιστές. Είχα γράψει πριν ένα μήνα περίπου ότι το revivogen που έβαζα μου προκάλεσε μία ισχυρή φλεγμονή στο τριχωτό (στον αριστερό κρόταφο) . Πρέπει να το είχα πληγώσει μια φορά που ξύθηκα.

Πήγα στα δερματολόγο και μου έδωσε την κρέμα betnovate. Την έβαζα για μία βδομάδα περίπου και παρατήρησα νέες τρίχες στο σημείο εκείνο. Απ όσο διάβασα εδώ είδα ότι οι κορτιζονούχες αυτές αλοιφές προκαλούν έντονη τριχοφυία και αν τις σταματήσεις οι τρίχες αυτές πέφτουν.​

Σας πληροφορώ ότι οι τρίχες αυτές μεγάλωσαν λίγο και τις τραβάω και δεν πέφτουν. Επίσης από τότε που σταμάτησα το revivogen η τριχόπτωσή μου έχει ελαχιστοποιηθεί.
Πληροφοριακά λέω ότι βάζω ένα διάλυμα με μινοξυδίλη και βιταμίνες και προγεστερόνη και προσκάρ καί κανά δύο άλλα που μου είχε κάνει ο φαρμακοποιός.
Καταλήγω στο ότι σκέφτομαι να απλώσω αυτή τη μέρα για καμμιά δεκαριά μέρες σε όλο το κεφάλι μαζί με τη μινοξυδίλη. Αν έχει κάποιος γνώμη περί του θέματος την ακούω.

Ως γνώμη λοιπόν, σε εμένα κορτιζονούχα τοπικά έδιναν έντονη τριχοφυΐα, αλλά υποχωρούσε στην πορεία σιγά σιγά, είτε τα σταματούσα, είτε όχι.
Άρα αν έχεις κάποιο αποτέλεσμα μόνο από αυτό, λογικά κάποια στιγμή θα υποχωρήσει.
Θυμάμαι όταν παλιότερα είχαμε κάνει συζητήσεις για αυτού του είδους τα αποτελέσματα, καταλήγαμε ότι η κορτιζόνη πρέπει να καταστέλλει στην περιοχή, μέχρι ένα σημείο, τον μηχανισμό της Α.Α.
Τελευταία όμως πιστεύω πως εκτός από αυτό, (η αν θες η εξήγηση αυτού του φαινομένου) πρέπει να διαταράσσει (και) τις στοιβάδες της επιδερμίδας (μηχανισμός λέπτυνσης) και σε εμένα προσωπικά αυτό είναι που μπορεί να δώσει προσωρινό, είτε regrowth, είτε boost στην περιοχή.
Το έχω δει στην πράξη με όλους τους παρόμοιους μηχανισμούς. (Βούρτσισμα, ρολλερ, μασαζ κλπ)
Απ ότι φαίνεται όμως δεν είναι αρκετό για να διατηρηθεί ή ακόμα καλύτερα να αυξηθεί το αποτέλεσμα.
Κάτι λείπει πάντα στο όλο παζλ.

Αν φύγουμε τώρα από αυτόν τον παράγοντα, όπως αναφέρεις στην περιοχή είχες αναπτύξει έντονη φλεγμονή, η οποία μπορεί να είχε επιφέρει και κάποιου είδους πληγή.
Η όλη αυτή περιγραφή σου ταιριάζει απόλυτα με ότι προσπαθούν να πετύχουν με τα ρολλερ.
Παρόλο που η ΑΑ δείχνει να είναι μια χρόνια και σταθερή φλεγμονή, το να επιτύχουμε στην περιοχή μεγαλύτερη προσωρινή φλεγμονή, κινητοποιεί αυξητικούς παράγοντες οι οποίοι στο συνολό τους έχουν θετική επίδραση στα μαλλιά.
Το τι διαφορά έχει η "τεχνητή" - σκόπιμη φλεγμονή που προκαλούμε από την χρόνια φλεγμονή που προ υπάρχει θα ήταν ένα ωραίο θεματάκι να το αναλύσουμε κάποια στιγμή σε άλλο thread.

Τέλος, ο συνδυασμός μινοξ με προγεστερόνη είναι μπόμπα, αλλά ρίσκο για παρενέργειες σε συνεχή χρήση.

Οπότε ουσιαστικά έχεις 3 διαφορετικούς παράγοντες σε ένα αποτέλεσμα.
 

Jimlykos

Member
Ευχαριστώ φίλε GOMI. Πραγματικά εκτιμώ τη γνώμη σου. Μπορείς μήπως να μου πεις παρενέργειες της προγεστερόνης? Από ότι είδα στα συστατικά είναι πολύ μικρό το ποσοστό της.
Εγώ πάντως δεν έχω νιώσει κάποια παρενέργεια ως τώρα(γύρω στον ένα χρόνο βάζω τη συγκεκριμένη ανάμειξη) . Μήπως έχει γίνει κάτι και δεν το χω πάρει χαμπάρι.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απλά αυξάνει σημαντικά τα οιστρογόνα όταν περνάει στο αίμα.

Δες τα αποτελέσματα του φίλου εδώ και το διάλυμα μινοξιδίλης που αναφέρει.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-729.html

Τότε είχα πάει στη δερματολόγο να μου γράψει ακριβώς το ίδιο και ήταν κάθετη και απόλυτη στην προγεστερόνη και δεν μου την έγραφε. Την εκτιμώ πολύ ως επιστήμονα γιατί με απέτρεψε όταν το μυαλό μου ήταν πιο "ελαφρύ" στο να πάρω φιναστερίδη.
Μου έγραψε όμως όλα τα υπόλοιπα και το διάλυμα στις αρχές έκανε θαύματα. Μετά το 6μηνο όμως, γύρισα στα γνωστά επίπεδα.
Δεν έχω άλλη εμπειρία από την προγεστερόνη, οπότε απλά έχε το νου σου γιατί με τα οιστρογόνα ως άντρες δεν παίζουμε.
 

weznem

Well-Known Member
Jimlykos είπε:
Ευχαριστώ φίλε GOMI. Πραγματικά εκτιμώ τη γνώμη σου. Μπορείς μήπως να μου πεις παρενέργειες της προγεστερόνης? Από ότι είδα στα συστατικά είναι πολύ μικρό το ποσοστό της.
Εγώ πάντως δεν έχω νιώσει κάποια παρενέργεια ως τώρα(γύρω στον ένα χρόνο βάζω τη συγκεκριμένη ανάμειξη) . Μήπως έχει γίνει κάτι και δεν το χω πάρει χαμπάρι.

γυναικομαστια,πονος στους ορχεις-τσιμπηματα στο στηθος-μειωση τριχοφυιας στο σωμα-μεισωση λιμπιντο κτλ.. ψαξε και στο ιντερνετ αν θελεις..
 

Jimlykos

Member
Δεν έχω βιώσει τίποτα από τα παραπάνω. Τη συγκεκριμένη λοσιόν πάντως τη βάζω μία φορά τη μέρα. Κάθε βράδυ. Ίσως γι αυτό. Ίσως να έχει μικρή ποσότητα. Τι να πω...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εντάξει όλα τα παραπάνω του φίλου wez, θα μπορούσαν να συμβούν με συστηματική απορρόφηση. Αν το διάλυμα περιέχει μικρή ποσότητα ίσως και να μην είναι θέμα.
Πάντως, αν αντέδρασες τόσο καλά σε φλεγμονή από μικροπληγή, σκέψου σοβαρά ένα ρολλερ, έστω πειραματικά στους κροτάφους.
 

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
Εντάξει όλα τα παραπάνω του φίλου wez, θα μπορούσαν να συμβούν με συστηματική απορρόφηση. Αν το διάλυμα περιέχει μικρή ποσότητα ίσως και να μην είναι θέμα.
Πάντως, αν αντέδρασες τόσο καλά σε φλεγμονή από μικροπληγή, σκέψου σοβαρά ένα ρολλερ, έστω πειραματικά στους κροτάφους.

μα ειναι δεδομενο οτι οποια παρενεργεια γινεται απο συστημικη απορρόφηση, αν εμφανισεις ελαττώνεις η το κοβεις..
εγω με την σπιρολακτονη ειχα παρενεργειες τοτε..
 

Jimlykos

Member
GOMI είπε:
Εντάξει όλα τα παραπάνω του φίλου wez, θα μπορούσαν να συμβούν με συστηματική απορρόφηση. Αν το διάλυμα περιέχει μικρή ποσότητα ίσως και να μην είναι θέμα.
Πάντως, αν αντέδρασες τόσο καλά σε φλεγμονή από μικροπληγή, σκέψου σοβαρά ένα ρολλερ, έστω πειραματικά στους κροτάφους.


Χα,χα! Σε πρόλαβα ήδη φίλε GOMI. Έχω παραγγείλει roller από το ebay και το περιμένω. Όταν ξεκινήσω θα αναφέρω τα αποτελέσματα για όποιον ενδιαφέρεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
GOMI είπε:
Εντάξει όλα τα παραπάνω του φίλου wez, θα μπορούσαν να συμβούν με συστηματική απορρόφηση. Αν το διάλυμα περιέχει μικρή ποσότητα ίσως και να μην είναι θέμα.
Πάντως, αν αντέδρασες τόσο καλά σε φλεγμονή από μικροπληγή, σκέψου σοβαρά ένα ρολλερ, έστω πειραματικά στους κροτάφους.

μα ειναι δεδομενο οτι οποια παρενεργεια γινεται απο συστημικη απορρόφηση, αν εμφανισεις ελαττώνεις η το κοβεις..
εγω με την σπιρολακτονη ειχα παρενεργειες τοτε..

Και γω δυστυχώς από την κετοκοναζόλη...


Jimlykos είπε:
GOMI είπε:
Εντάξει όλα τα παραπάνω του φίλου wez, θα μπορούσαν να συμβούν με συστηματική απορρόφηση. Αν το διάλυμα περιέχει μικρή ποσότητα ίσως και να μην είναι θέμα.
Πάντως, αν αντέδρασες τόσο καλά σε φλεγμονή από μικροπληγή, σκέψου σοβαρά ένα ρολλερ, έστω πειραματικά στους κροτάφους.


Χα,χα! Σε πρόλαβα ήδη φίλε GOMI. Έχω παραγγείλει roller από το ebay και το περιμένω. Όταν ξεκινήσω θα αναφέρω τα αποτελέσματα για όποιον ενδιαφέρεται.

Σωστός. Για τι mm μιλάμε?
 

Jimlykos

Member
0.25 mm είναι αυτό που παρήγγειλα. Πήρα το μικρό γιατί το φοβάμαι λίγο το μεγαλύτερο μέγεθος. όταν κάνω ρολλερ δεν κάνει μετά να βάλω μινοξυδίλη, ε?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με 0.25mm μπορείς να βάζεις ότι θες μετά, δεν υπάρχει θέμα. Από την άλλη βέβαια θα επιτύχεις μόνο καλύτερη απορρόφηση των όποιων τοπικών και κανένα όφελος από έναν τόσο επιφανειακό τραυματισμό.
Θεωρητικά χρειάζεται από 1mm και πάνω (με ιδανικό το 1.5mm), ή για αρχή 0.75
 

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
Με 0.25mm μπορείς να βάζεις ότι θες μετά, δεν υπάρχει θέμα. Από την άλλη βέβαια θα επιτύχεις μόνο καλύτερη απορρόφηση των όποιων τοπικών και κανένα όφελος από έναν τόσο επιφανειακό τραυματισμό.
Θεωρητικά χρειάζεται από 1mm και πάνω (με ιδανικό το 1.5mm), ή για αρχή 0.75

τελικα με αυτο που φοβοσουν οτι στα μεγαλα μιλιμετρ μπορει ο οργανισμος αντι να ενεργοποιει τα κυτταρια για αναγεννηση να κλεινει το τραυμα με δερμα η με κολλαγοννο(ουλη) εβγαλες ακρη φιλε?διοτι ειναι σημαντικο για την απφαση μας να παμε σε μεγαλυτερα μιλιμετρ...
 
Μπλουζα