ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΠΙΚΟ DHT-BLOCKER

gasmas

New Member
Καλησπέρα παιδιά.Θα ξεκινήσω σήμερα λογικά airol,fungoral, και fina.. Επαιρνα μονο φίνα για χρόνια.Για να καταλάβω, απλώνουμε μιρκή ποσότητα κρέμας σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού και καπάκι ψεκάζουμε regaine ή την αδειάζουμε μέσα στο μπουκάλι και το ανακατεύουμε καλά? Επίσης,αν ξεκινήσω μόνο airol και μετά απο λίγο καιρό το regaine θα πάθω κάτι? γιατι θα παίζω και με fungoral ταυτόχρονα. Ευχαριστώ. Δημήτρης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
πρωτα θα βαλεις την airol και στο καπακι θα βαλεις το regain.πρωτα ξεκινας το regain συνηθως και οταν δεις στασιμοτητα τοτε βαζεις και airol μαζι
 

gasmas

New Member
Mόνο η airol δεν κάνει τίποτα δηλαδή ε? μου τελείωνει σήμερα το regain ρε μαμώτο... θα παίξω με airol και fungoral και ότι γίνει ...ε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
για να δει καποιος αν θα δουλεψει αυτην η κρεμα χρειαζεται ενα διαστημα 5-6 μηνων με σκετη μινοξιδιλη και μετα συνδιασμο μινοξιδιλης με airol,στους δυο μηνες του συνδιασμου θα φανει τι δρομο θα παρει
 

gasmas

New Member
Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν αντιδρα με to Fungoral γιατι θα λουζομαι με αυτο και μετά θα βάζω κρεμα και regaine..μην γίνει το κρανίο μου εμπριμέ....ευχαριστώ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gasmas είπε:
Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν αντιδρα με to Fungoral γιατι θα λουζομαι με αυτο και μετά θα βάζω κρεμα και regaine..μην γίνει το κρανίο μου εμπριμέ....ευχαριστώ

θα ελεγα να μην χρησιμοποιησεις κετοκοναζολη,αλληλεπιδρα με μινοξιδιλη και τρετινοινη,βεβαια δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα σου ριξει την θεραπεια αλλα περα απο την μειωση σμηγματος δεν εχει να σου προσφερει κατι
 

lab_rat

Member
kapamarou είπε:
gasmas είπε:
Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν αντιδρα με to Fungoral γιατι θα λουζομαι με αυτο και μετά θα βάζω κρεμα και regaine..μην γίνει το κρανίο μου εμπριμέ....ευχαριστώ

θα ελεγα να μην χρησιμοποιησεις κετοκοναζολη,αλληλεπιδρα με μινοξιδιλη και τρετινοινη,βεβαια δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα σου ριξει την θεραπεια αλλα περα απο την μειωση σμηγματος δεν εχει να σου προσφερει κατι

Απο ποτε βγηκε το συμπερασμα οτι η κετοκαναζολη αλληλεπιδρα με τη μινοξ? Απ'οσο θυμαμαι δεν επαιζε κατι τετοιο...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
Απο ποτε βγηκε το συμπερασμα οτι η κετοκαναζολη αλληλεπιδρα με τη μινοξ? Απ'οσο θυμαμαι δεν επαιζε κατι τετοιο...
υπηρχε παντα,καπιοι ειχαν και κατηφορα εξαιτιας του σαμπουαν κετοκοναζολης,δεν ειναι δικα μου συμπερασματα το ειχα διαβασει καπου.
δεν θυμαμαι αν ηταν σε προσπεκτους απο φαρμακο:chinscratch
 

lab_rat

Member
kapamarou είπε:
lab_hair είπε:
Απο ποτε βγηκε το συμπερασμα οτι η κετοκαναζολη αλληλεπιδρα με τη μινοξ? Απ'οσο θυμαμαι δεν επαιζε κατι τετοιο...
υπηρχε παντα,καπιοι ειχαν και κατηφορα εξαιτιας του σαμπουαν κετοκοναζολης,δεν ειναι δικα μου συμπερασματα το ειχα διαβασει καπου.
δεν θυμαμαι αν ηταν σε προσπεκτους απο φαρμακο:chinscratch
Αποτι ειχα διαβασει υπηρχαν ατομα που ειδαν κατηφορα αλλα αυτο ηταν λογω υπερβολικης χρησης η απο ατομα που ειχαν ευαισθησια στην ουσια! Αλλα για αλληλεπιδραση δεν ειχα δει κατι. Μαλιστα αυτο που εχω διαβασει καμποσες φορες ειναι οτι δεν υπαρχει προβλημα να λουστεις και να βαλεις μινοξ μετα απο λιγο (οπως εκανα κ εγω).
Απλα αν σε καποιον προκαλει ερεθισμους η τρετινοινη, αν χρησιμοποιει κοντα και κετοκαναζολη μπορει να τους επιδεινωσει!
 

gasmas

New Member
2 μερες τώρα με ragaine-airol και λιγο fungoral και ολα καλα μεχρι στιγμής...δεν εχω φαγούρα ουτε κοκκινιλες και το μαλλι λάδωσε μετα απο 1μιση μέρα αλουστο.Airol βαζω μόνο μπροστά για την ώρα.ελπίζω να πάνε όλα καλά και να δω εστω και ενα μικρό αποτέλεσμα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, διαβασα ολο το θεμα, αλλα ουσιαστικα στο βασικο ερωτημα δεν βλεπω απαντηση.
Αν δεν μπορουμε να βρουμε ποιο ειναι το 'καλυτερο τοπικο dht blocker' (που θα πρεπει να υπαρχει καποια προταση-απαντηση επιτελους), τουλαχιστον ας πουμε καλες εναλλακτικες επιλογες για dht blocker.
Διαβαζω για μινοξ, διαβαζω για airol, αλλα επι της ουσιας για dht blocker τιποτε.

Για να μην απεραντολογουμε λοιπον, και τουλαχιστον να προσπαθησουμε να επικεντρωθουμε στην ουσια...
Εγω προσωπικα, θα ηθελα να βρω μια αποτελεσματικη επιλογη dht blocker, σε ετοιμο προιον, που να ειναι φτηνοτερο απο το revivogen(πανακριβο), αλλα και να ειναι και ετοιμο εμπορικο προιον(δηλαδη οχι super zinc). Στην σημερινη εποχη των απειρων επιλογων σε σκευασματα μαλλιων, υπαρχει τετοια επιλογη οπως την περιγραφω?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Ρε παιδια, διαβασα ολο το θεμα, αλλα ουσιαστικα στο βασικο ερωτημα δεν βλεπω απαντηση.
Αν δεν μπορουμε να βρουμε ποιο ειναι το 'καλυτερο τοπικο dht blocker' (που θα πρεπει να υπαρχει καποια προταση-απαντηση επιτελους), τουλαχιστον ας πουμε καλες εναλλακτικες επιλογες για dht blocker.
Διαβαζω για μινοξ, διαβαζω για airol, αλλα επι της ουσιας για dht blocker τιποτε.

Για να μην απεραντολογουμε λοιπον, και τουλαχιστον να προσπαθησουμε να επικεντρωθουμε στην ουσια...
Εγω προσωπικα, θα ηθελα να βρω μια αποτελεσματικη επιλογη dht blocker, σε ετοιμο προιον, που να ειναι φτηνοτερο απο το revivogen(πανακριβο), αλλα και να ειναι και ετοιμο εμπορικο προιον(δηλαδη οχι super zinc). Στην σημερινη εποχη των απειρων επιλογων σε σκευασματα μαλλιων, υπαρχει τετοια επιλογη οπως την περιγραφω?

Το θέμα "καλύτερο" είναι λίγο υποκειμενικό... δεν υπάρχει καλύτερο κατά την γνώμη μου, ότι δουλέψει στον καθένα είναι. Επίσης φθηνό και "έτοιμο" καθαρό τοπικό blocker του εμπορίου δεν νομίζω ότι υπάρχει.
Όλα τα έτοιμα πάνω κάτω είναι ακριβούτσικα.
 

cool11

Well-Known Member
Anyway, εστω, ας ειπωθουν οι εναλλακτικες επιλογες που εχουμε για αποτελεσματικα dht blockers.
 

cool11

Well-Known Member
Τιποτε?

Ολα κι ολα τα τοπικα dht blockers της παγκοσμιας αγορας, ειναι το revivogen, το super zix, αντε και τα 'έλαια' που αναγραφονται σε ετερο θεμα? Αυτα τα 3 και τελος?
 

weznem

Well-Known Member
cool11 ειναι ερωτημα δυσκολο αυτο αλλα λογικα δεν υπαρχει κατι καλυτεροαπο τοπικο απο την σπιρο,ειναι οτι καλυτερο λογικα σε τοπικο βεβαι α αν αυτ αρκει δεν ξερω..τα πραγματα ειναι απλα απλα δεν θελουμε να τα δουμε αν εχεις μικρη καραφλα με σπιρο μινοξιδια εισαι καλα,αργοτερα οταν δεις μειωση βαζεις αιρολ και εισαι κομπλε,αμα εισαι παγοδρομιο γαμησετα,οτι κ αν κανεις διχως καραφλα δεν θα γινεις ποτε..τοτε μονο η φινα σε σωνει με το αζημιωτο ομως........μαζι με μινοξιδια και αιρολ,μονο για το vpaδεν γνωριζουμε ακομα να κρινουμε..ξεχασα εννοειται οτι υπαρχουν τα cb,ru αλλα ειναι ακριβα πας στο 300ευρο για 6μηνη θεραπεια αν αντεχει η τσεπη σου... και εννοειται και η προσθετικη μαλλιων που προσωπικα δεν μου αρεσει..αλλα αμα ημουν μπομπα θα εκανα δεν εχεις επιλογες..στην ουσια ελπιζουμε σε μια θεραπεια μονιμη ...που ακομα την περιμενουμε..............
 

cool11

Well-Known Member
Τοπικη σπιρο? Που ειναι το λινκ να δω το αντιστοιχο θεμα? Η τοπικη σπιρο πωλειται ως ετοιμο εμπορικο σκευασμα? Και ειναι τοπικo dht blocker?
 

cool11

Well-Known Member
Διαβασα αρκετα σε αλλα θεματα, αν και μερικα ειναι τεραστια, θες μερες να τα διαβασεις...(160 σελ και βαλε)

Ερωτησεις;

- Ειναι η Τοπική Σπιρονολακτόνη τοπικο dht blocker? ειναι αποτελεσματικο?

- Βγαζει ο Dr Lee τοπική σπιρονολακτόνη? Τιμες-ποσοτητα? Δωστε και κανενα λινκ, είτε για απευθειας αγορα, ή απο εναλλακτικο site με προσφορες-πακετα-καλυτερες τιμες.

- Η Τοπική Σπιρονολακτόνη πως χρησιμοποιειται? Δοσολογια, χρονικα διαστηματα σε σχεση με μινοξ, τροπος εφαρμογης?

- Παρενεργειες? Οτι εχει παρατηρηθει σχετικα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Διαβασα αρκετα σε αλλα θεματα, αν και μερικα ειναι τεραστια, θες μερες να τα διαβασεις...(160 σελ και βαλε)

Ερωτησεις;

- Ειναι η Τοπική Σπιρονολακτόνη τοπικο dht blocker? ειναι αποτελεσματικο?

- Βγαζει ο Dr Lee τοπική σπιρονολακτόνη? Τιμες-ποσοτητα? Δωστε και κανενα λινκ, είτε για απευθειας αγορα, ή απο εναλλακτικο site με προσφορες-πακετα-καλυτερες τιμες.

- Η Τοπική Σπιρονολακτόνη πως χρησιμοποιειται? Δοσολογια, χρονικα διαστηματα σε σχεση με μινοξ, τροπος εφαρμογης?

- Παρενεργειες? Οτι εχει παρατηρηθει σχετικα.


1. Η τοπική σπιρονολακτόνη είναι dht blocker, το αν είναι αποτελεσματικό η όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο.. δεν είναι δεδομένο π.χ. ότι θα δουλέψει σε εσένα όπως σε άλλους αλλά και το αντίθετο.

2. Ο Dr.lee έβγαζε ναι, αλλά από όσο ξέρω τον έκλεισε ο FDA. Μπορείς να φτιάξεις τοπικη σπιρο 2% και μόνος σου. Αγοράζεις από το φαρμακείο ένα κουτάκι Aldactone 100mg, οινόπνευμα καθαρό, έναν ορο - η απιονισμένο νερο απο super market, και αν θες να βάλεις pg η Γλυκερίνη για μεγαλύτερη απορρόφηση επίσης από το φαρμακείο και αυτά..

3. Χρησιμοποιείται τοπικά, όπως η μινοξιδιλη. Για δοσολογία καλό θα είναι να μην ξεπερνάει το 1ml την ημέρα, και καλύτερα είναι να βάζεις 2 φορές την ημέρα από 0,5 ml για να έχεις πάντα σπιρονολακτόνη στο κεφάλι, μιας και μετατρέπεται γρήγορα σε αδύναμο αντιαδρογόνο και ο χρόνος δράσης του είναι μικρός. Τρόπο εφαρμογής.. όπως η μινοξ.. ρίχνεις τις σταγόνες και κάνεις ελαφρύ μασαζ στις ρίζες των μαλλιών.

4. Παρενέργειες: Γυναικομαστία είναι αυτό που έχει αναφερθεί περισσότερο.
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Αν η μινοξ δεν μας πιασει (μετα 5-6 μηνες δοκιμή) και βάλουμε airol να περιμένουμε sidding?και αν ναι για πόσο καιρό?το ρωτάω γιατι ενώ μπορεί να έχουμε sedding (που είναι καλο ε?) εμείς να νομίζουμε ότι μας πάει πίσω η airol.Ευχαριστώ πολύ παιδιά και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους καπα φεμι και άκη.Καλή υγεία και καλή δύναμη
 
Μπλουζα