Θυροειδης....απορια για επιπεδα

Γεια σας... Εχω ξεκινησει εξετασεις να δω τι γινεται..σημερα πηρα τις πρωτες..για θυροειδη Τ3,Τ4 ειναι φυσιολογικα.... TSH ειναι 4,04 ... στις εξετασεις λεει.. 0,3-4,5 φυσιλογικη τιμη... σε σελιδες που βρηκα στο google λεει οτι μεχρι 2,5 ειναι το φυσιολογικο..και απο εκει και πανω ειναι "υποκλινης υποθυρεοδισμος"... τι λετε? :blush:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nestor

New Member
Αυτά είναι τα παλιά όρια φίλε μου, απλά ακόμα δεν έχουν καταργηθεί. Το 4 είναι αρκετά υψηλό και κατά τη γνώμη μου (και των περισσοτέρων) είσαι εκτός ορίων. Μάλλον θα πρέπει να ξανακάνεις μαζί με αντισώματα για να δεις αν έχεις Hashimoto. Πάντως μην ανησυχείς, με ένα χαπάκι διορθώνεται.

Γενικά η TSH κάτω από 2 ή 2.5 είναι εντάξει, το βέλτιστο είναι γύρω στο 1.
 
nestor είπε:
Αυτά είναι τα παλιά όρια φίλε μου, απλά ακόμα δεν έχουν καταργηθεί. Το 4 είναι αρκετά υψηλό και κατά τη γνώμη μου (και των περισσοτέρων) είσαι εκτός ορίων. Μάλλον θα πρέπει να ξανακάνεις μαζί με αντισώματα για να δεις αν έχεις Hashimoto. Πάντως μην ανησυχείς, με ένα χαπάκι διορθώνεται.

Γενικά η TSH κάτω από 2 ή 2.5 είναι εντάξει, το βέλτιστο είναι γύρω στο 1.

ευχαριστω φιλε μου..αυτο ειδα και εγω οτι ειναι παλια...μαλλον ειχαν ακομα τα παλια...δηλαδη να ξανακανω τ3,τ4,tsh και τα αντισωματα μαζι?
 

nestor

New Member
Θα ξαναπάς στον ενδοκρινολόγο που θα σου πει τι θα κάνεις. Όταν υπάρχει μια ανεβασμένη TSH συνήθως ξανακάνεις τις εξετάσεις (γιατί υπάρχει και η περίπτωση λάθους), μαζί με τα αντισώματα του θυροειδή. Αν η TSH ξαναβγεί στα ίδια (ή και υψηλότερα, εμένα την πρώτη φορά ήταν στο 6), ο ενδοκρινολόγος θα σε ξεκινήσει από την χαμηλότερη δόση T4.
 

edyuser1

Active Member
λοιπον παιδια πηρα και εγω σημερα τις εξετασεις του θυροειδη μου και εχω υποκλινη υποθυρεοδισμο το TSH EINAI 6.63 και μου εδωσε κατι χαπακια t4 να παιρνω το πρωι.ερωτηση οποιος ξερει τα χαπια κανουν κακο στα μαλλια?
 

raphael2012

Member
Φίλε μου, η αλήθεια είναι πως κανείς δεν ξέρει, όσο και να το ψάξεις. Ναι, είναι πιθανόν η T4 (ή η αυξημένη Τ3) να σου φέρει τριχόπτωση. Αυτό αναφέρεται και σαν πιθανή παρενέργεια στα χαπάκια που θα πάρεις (Levothyroxine). Από την άλλη μεριά, το ίδιο και η μειωμένη. Αν δεν πάρεις τα χαπάκια είναι πιθανόν να κάνεις τριχόπτωση λόγω υποθυρεοειδισμού (ήδη είσαι ελαφρώς υποθυροειδικός).

Μην σε απασχολεί αυτό, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχεις επιλογή. Επίσης μη νομίζεις πως είναι κάποια σίγουρη παρενέργεια, είτε στη μία περίπτωση είτε στην άλλη. Ξεκίνα με τη δόση που θα σου δώσει ο γιατρός σου, ενημερώσου για τον θυρεοειδή σου γενικά και μην έχεις άγχος.
 

edyuser1

Active Member
ευχαριστω ρε φιλε ναι θα ακολουθησω την αγωγη που μου εδωσε ο γιατρος t4 50mg να παιρνω καθε πρωι.
 

haris_87

New Member
φίλε μου καλησπέρα βρήσκομαι στην ίδια θέση με υψηλή tsh διαβάζω ότι χαμηλό επίπεδο TSH μαζί με χαμηλά τ3 και τ4 είναι υποθυροειδησμός που συνεπάγει ώς αποτέλεσμα απο μόνο του τριψώπτωση..
πία τα αποτελέσματα σου ένα χρόνο μετα? thanks
 
Μπλουζα