Θεσσαλονίκη

ntines85

Member
Καλησπέρα..
Είμαι 33 χρόνων και τα τελευταία 5 χρόνια έχω θέμα με έντονη τριχόπτωση..
Από το 2013 κάνω χρίση regaine και από το 2014 φινα ..
Γενικά παρουσιάζω μια διάχυτη αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού και λιγότερο στην hair line ..
Δεν έχω δει ικανοποιητικά αποτελέσματα από την αγωγή που προανέφερα και ιδικά τους τελευταίους 6 μήνες με αποκορύφωμα τον τελευταίο μηνά, η τριχόπτωση νομίζω πως έχει αυξηθεί δραματικά..
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιον καλώ γιατρό που ασχολείστε με μ/μ αλλά να είναι από την Θεσσαλονίκη ..γιατί είμαι από την Φλώρινα .. και η Αθήνα σε εμάς μας πέφτει μακριά..
Έχω πολλά κενά στο θέμα της μ/μ και ιδικά όσο αναφορά την περίπτωση μου και θα ήθελα να κάνω μια συζήτηση για μα έχω μια καθοδήγηση και ένα πιο συγκεκριμένο πλάνο για το πρόβλημα μου..αλλά από έναν έμπιστο από το foroum γιατρό.
Σας ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anargiros88

Well-Known Member
καλησπέρα φίλε ntines85 . Για αρχή βάλε καμιά φώτο καθαρή έτσι ώστε να έχουμε μια εικόνα του θέματος . ελπίζω να έχεις αρκετή όρεξη για διάβασμα έτσι ώστε να στρωθείς και να διαβάσεις όλα όσα σου προσφέρει τούτο δω το φόρουμ . Οι πληροφορίες είναι απεριόριστες και δωρεάν .

για μα έχω μια καθοδήγηση και ένα πιο συγκεκριμένο πλάνο για το πρόβλημα μου..αλλά από έναν έμπιστο από το foroum γιατρό.

απόψεις και συμβουλές θα έχεις αλλά η τελική απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου . Επίσης το φόρουμ δεν συνεργάζεται με κάποιον γιατρό αν εννοείς αυτό .
 

ntines85

Member
Σε ευχαριστώ Ανάργυρε..
Εννοείτε πως θέλω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας..σαν πιο έμπυροι που είσαστε..
Δεν εννοούσα σε καμιά περίπτωση ότι το foroum συνεργάζεται με κάποιον γιατρό..ούτε κάποιο μέλος προσωπικά..
απλός ζητάω την καθοδήγηση μέσα από την εμπειρία σας για να μην πάω κάπου στα κουτουρού..
 

ntines85

Member
Ναι, τρεις φορές..
σε τρεις διαφορετικούς δηλαδή..
ο ένας μου έδωσε αρχικά regaine + saw palmetto (για 6 μήνες )
ο άλως μου πρότεινε και αυτός regaine + φίνα
και ο τρίτος μου πρότεινε να σταματήσω το regaine , na parw to cg210 + φίνα (πράγμα που δεν έκανα)
Εγώ ακολούθησα αρχικά την πρώτη θεραπεία ..και μετά επειδή δεν είδα κάποια αποτελέσματα πήγα στον δεύτερο δερματολόγο..
Αλλά η τριχόπτωση τα τελευταία χρόνια είναι ακατάπαυστη..
Και όσο πέφτουν αυτά άλλο τόσο πέφτει και η ψυχολογία.
 

dimitris50423

Well-Known Member
33 ετων με αυτο το μαλλι και αυτη τη hairline εισαι απο τους τυχερους.
Η φωτο που βλεπουμε επισης ειναι με βρεγμενο μαλλι που το κανει να φαινεται πιο αραιο. Αν βγαλεις με στεγνο θα εισαι πολυ καλυτερος.
Ιατροι στη θεσσαλονικη υπαρχουν αλλα δεν θα σου προτεινουν κατι διαφορετικο απο αυτα που σου εχουν πει ηδη.
 

ntines85

Member
Ναι .. αυτό το ξέρω.
Αν σταματήσω ώμος την θεραπεία το πρόβλημα θα επιδεινωθεί..
Ίσως ώμος τότε θα είμαι σε πιο σωστή θέση για μμ..??
γιατί είναι πολύ κουραστικό και πολύ ψυχοφθόρο να κάνεις τις θεραπείες και γενικά ότι περνάει από το χέρι σου για να σταματήσει η τριχόπτωση και στο τέλος να μην βλέπεις κανένα αποτέλεσμα..
 

ntines85

Member
Βασικά υπάρχει περίπτωση μμ που μετά να μην χρειάζεται φίνα και regaine ? Ή είναι ανάλογα την κάθε περίπτωση ξεχωριστά?
Στην περίπτωση μου η θεραπεία PRP θα βοηθούσε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Χάνεις απο οτι φαινεται ομοιόμορφα απο παντού, κάτι σαν διάχυτη. Μπορείς να καταλάβεις απο ποιο μέρος του κεφαλιού θα χάσεις συντομα αν παρατηρήσεις τον εκφυλισμό της τρίχας δηλ αν σε κάποια σημεία οι τριχες έχουν πιο ανοιχτο χρωμα απο τις υπόλοιπες κ αλλη υφή κάτι σαν τζιβα ας πούμε.
 

MariosOik

Active Member
Είσαι άτυχος που δεν σε έχει πιάσει η φιναστερίδη γιατί συνήθως λειτουργεί στη διάχυτη αλλά και τυχερός γιατί έχεις αρκετό μαλλί ακόμα. Αν επιτρέπεται τι μπάτζετ διαθέτεις γιατί κατά την γνώμη μου μια περίπτωση σαν τη δική σου μπορεί να την χειριστεί καλύτερα ένας τοπ γιατρός για να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος του σοκ λος. Στη δική σου περίπτωση λόγω της ομοιομορφίας ίσως και ένα smp(scalp micropigmentation) να σε γλίτωνε για αρκετά χρόνια αλλά και πάλι πρέπει να γίνει από έμπειρη κλινική. Επίσης γνώμη μου αδερφέ είναι αν δεν έχεις παρενέργειες μην σταματήσεις την φιναστερίδη σε καμία περίπτωση πριν κάνεις μμ όποτε την κάνεις για να προστατέψεις τα μαμά μαλλιά, δεν νομίζω να σε δεχτεί χωρίς φιναστερίδη γιατρός κιόλας, διότι η διάχυτη απαιτεί σε τέτοιες περιπτώσεις κάποια θωράκιση μέσω της φιναστερίδης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MariosOik

Active Member
Καταρχας μμ την ξεχνας προς το παρον τεραστιο ρισκο.Η φινα δεν σε εχει σταθεροποιησει?
@koumparos αδερφέ μου για να λέμε και τα πράγματα όπως είναι σε τοπ γιατρό, με λήψη φιναστερίδης, δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος σοκ λος, υπαρκτός αλλά μικρός. Τα εργαλεία που χρησιμοποιούν οι κορυφαίοι και η δεξιότητά τους αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικά.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω δεν θα το εκανα.Νομιζω υπαρχει μεγαλο ρισκο.Ας στειλει φωτο σε καποιο τοπ ονομα να δουμε τι θα του πουν.Επισης αναφερθηκε οτι εχει τριχοπτωση γιαυτο τον ρωταω για τη φινα.Εαν η φινα δεν τον εχει σταθεροποιησει δυσκολεουν ακομα τα πραγματα για μμ.
 

MariosOik

Active Member
Εγω δεν θα το εκανα.Νομιζω υπαρχει μεγαλο ρισκο.Ας στειλει φωτο σε καποιο τοπ ονομα να δουμε τι θα του πουν.Επισης αναφερθηκε οτι εχει τριχοπτωση γιαυτο τον ρωταω για τη φινα.Εαν η φινα δεν τον εχει σταθεροποιησει δυσκολεουν ακομα τα πραγματα για μμ.
Συμφωνώ και στα 2 που λες, ανάλογα την τριχόπτωση βέβαια γιατί μέχρι 100 είναι οκ τώρα, ας μας πει ο φίλος.
 

koumparos

Well-Known Member
Δες την μμ του σαλονικιου και τι μπορει να παθεις απο το shockloss.Επισης ψαξε στο νετ να δεις περιστατικο του ραχαλ τεραστιο ονομα με αμετρητες πετυχημενες επεμβασεις σε περιστατικο διαχυτης τι shockloss επαθε.Ειναι ασχετος ο ραχαλ? Απλα συνεβει.Βρες 2 βιντεακια του φελερ και το κολ που μιλανε για το shockloss και θα καταλαβεις.Θα βρεις αρκετο υλικο και θα αναθεωρησεις καποια πραγματα.Και αντε εισαι τυχερος και ειναι προσωρινο.Εαν ειναι μονιμο?Καταστροφη!!!!!
 

MariosOik

Active Member
Δες την μμ του σαλονικιου και τι μπορει να παθεις απο το shockloss.Επισης ψαξε στο νετ να δεις περιστατικο του ραχαλ τεραστιο ονομα με αμετρητες πετυχημενες επεμβασεις σε περιστατικο διαχυτης τι shockloss επαθε.Ειναι ασχετος ο ραχαλ? Απλα συνεβει.Βρες 2 βιντεακια του φελερ και το κολ που μιλανε για το shockloss και θα καταλαβεις.Θα βρεις αρκετο υλικο και θα αναθεωρησεις καποια πραγματα.Και αντε εισαι τυχερος και ειναι προσωρινο.Εαν ειναι μονιμο?Καταστροφη!!!!!
Συμφωνώ @koumparos μπορεί να συμβεί
 

ntines85

Member
Προσπαθώντας να παρατηρήσω τον αριθμό των τριχών που χάνω, νομίζω ότι δεν είναι σταθερός ..υπάρχουν μέρες και περίοδοι που έχω παραπάνω και άλλες λιγότερο..
Άλλα είναι φυσιολογικό με regaine και φίνα να χάνω περίπου στις 80 κάθε μέρα??
Αν και νομίζω ότι αν δεν έκανα αυτή τη θεραπεία που κάνω θα ήμουν πολύ χειρότερα.
Το ότι δεν με έπιασε καλά η φίνα, είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα σε μελλοντική, μετά από κάποια χρονιά μμ ?
 
Μπλουζα