Θα κάνω μεταμόσχευση , πως? πότε ?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
@giannis7000 Το πλανο ποιο ειναι? περιπου 2000 grafts A&B ζωνη ή 2000 σε ολη την ληπτρια?
Φιλε Veron, επειδη ο φιλος giannis δεν καταλαβε αυτο που εγραψα στο σχολιο μου.....

Για ποια 2000 grafts μιλατε;

Επαναλαμβανω στη DHI σε μια συνεδρια βαζουν 1500 grafts και οχι 2000......και απο αυτα φυτρωνουν τα 1000!!!

Τι δεν καταλαβαινετε;

Ειναι ψεμα και παραπλανηση του "πελατη" οτι θα του βαλουν 2000 grafts.

Προσωπικα και στις δυο fue επεμβασεις που εκανα (απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 6 το απογευμα) με το ζορι φθασαμε τα 1200 grafts......ενω στα consultation με διαβεβαιωναν για 3500 τριχες (1700 grafts).

Αυτη ειναι η αληθεια για την DHI.
 

makis25

Well-Known Member
tol , τελικα με τα 1200 graft ποσες τριχες μπηκαν; τους τονισες πως βαλαν λιγοτερα απο αυτα που θα επρεπε;
 

tol

Well-Known Member
tol , τελικα με τα 1200 graft ποσες τριχες μπηκαν; τους τονισες πως βαλαν λιγοτερα απο αυτα που θα επρεπε;
Φιλε Μακη, ο λογος και στις δυο μμ που εχω κανει στη DHI (2011 και 2015) ηταν 2....αρα περιπου 2400 τριχες (1200 × 2 = 2400) στην καθεμια απο αυτες.

Φυσικα και ηταν πολυ λιγοτερες απο αυτες που ειχαν πει οτι θα εβαζαν (περιπου 3500 τριχες)....αλλά οντας απειρος στις μεταμοσχευσεις και νομιζοντας οτι το αποτελεσμα θα ειναι ουτως ή αλλως καλο, δεν εδωσα τη δεουσα σημασια.

Διατυπωσα ευγενικα το παραπονο/παρατηρηση σχετικα με τα λιγοτερα μοσχευματα.....και τιποτα περισσοτερο.

Η εγγραφη μου στο forum εγινε 2 μηνες μετα τη 2η μεταμοσχευση μου.

Οι γνωσεις που απεκτησα και οι εμπειριες μου μετα την ολοκληρωση των δυο μεταμοσχευσεων, οπως καταλαβαινεις, προηλθαν ετεροχρονισμενα και "κατοπιν εορτης".

Αν ξαναγυρνουσα το χρονο πισω, φυσικα και θα συμπεριφερομουν με διαφορετικο τροπο σε ατομα αφερεγγυα που άλλα υποσχονται και άλλα κανουν.

Γι' αυτο αλλωστε προσπαθω με τις συμβουλες μου να καθοδηγω τα απειρα νεα μελη, ωστε να ξερουν ποιες προσδοκιες πρεπει να εχουν απο τη συγκεκριμενη κλινικη (DHI).....φυσικοτητα και καλη διαχειριση δοτριας, αλλά μετρια φυτρωση και πυκνοτητα.

ΥΓ Το φτωχο αποτελεσμα της προ αμνημονευτων ετων (1994) μεταμοσχευσης 500 grafts με strip σε ηλικια 24 χρονων στην DHI, τους το εχω "συγχωρησει", γιατι εκεινη την εποχη η προοδος στον τομεα των μμ ηταν περιορισμενη και επιπλεον, επειδη το προβλημα μου ηταν απειροελαχιστο στους κροταφους (norwood 1,5), τα εστω και λιγοστα grafts που φυτρωσαν, μου αλλαξαν την εικονα και τη ψυχολογια για την επομενη δεκαετια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα σε όλους.
Σε συνέχεια στην αναζήτηση κλινικής , έγινε επίσκεψη σε κλινική των β.προαστίων.
Αν και σύντομη επίσκεψη έτυχα μιας αρκετά επαγγελματικής προσέγγισης.
τα δεδομένα μετά τις μετρήσεις είναι :

80 fue/cm2
λόγος 3.00 !!!!
Η δότρια μου είναι (αρκετά) above standard.

Τα άσχημα νέα (για μένα) είναι ότι ο γιατρός μου είπε ξεκάθαρα ότι πάω για μεγάλο norwood, και ότι η μεταμόσχευση είναι μέρος της λύσης και όχι η λύση.
Δηλαδή θα πρέπει να προσθέσω κάτι εκτός της μινοξιδίλης , είτε φινα, είτε μια θεραπεία με λαισερ για να μπορέσω να κρατήσω τα υπάρχοντα για καμια 7-10 χρόνια και μετά 2η μεταμόσχευση.
Το πλάνο είναι να πάμε συντηρητικά Α ζώνη να μην κατέβει το hairline παρά ελάχιστα, να γεμίσουμε κροτάφους, και να μπούμε και σε μέρος της Β ζώνης με σύνολο 2.000 fue.

Την γνώμη σας??

YΓ: επισυνάπτω πάλι φώτο της σημερινής κατάστασης ..
 

Συνημμένα

  • IMG_20190311_120846.jpg
    IMG_20190311_120846.jpg
    418.5 KB · Προβολές: 133
  • IMG_20190311_120958.jpg
    IMG_20190311_120958.jpg
    267 KB · Προβολές: 136

koumparos

Well-Known Member
Η πικρή αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς.Εαν δεν έβλεπα την ενδεχόμενη αραίωση στη δοτρια θα σου έλεγα να το παλέψεις με φίνα εφόρου ζωής και πλάνο μεταμοσχεύσεων.
 
Η πικρή αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς.Εαν δεν έβλεπα την ενδεχόμενη αραίωση στη δοτρια θα σου έλεγα να το παλέψεις με φίνα εφόρου ζωής και πλάνο μεταμοσχεύσεων.

Δεν ξέρω, μάλλον η φωτογραφία της δότριας μας παραπλανά. Οι μετρήσεις είναι αυτές :

80 fue/cm2
λόγος 3.00
 
Επίσης μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Πως γίνεται η πρώτη κλινική να αναφέρει 126 τριχες/ cm2 και η δεύτερη να αναφέρει
80 fue/cm2 και λόγο 3,0 !!

Είναι τεράστιες οι διαφορές ρε παιδιά! Τι σκατα γίνεται ????
 

dimitris50423

Well-Known Member
Επίσης μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Πως γίνεται η πρώτη κλινική να αναφέρει 126 τριχες/ cm2 και η δεύτερη να αναφέρει
80 fue/cm2 και λόγο 3,0 !!

Είναι τεράστιες οι διαφορές ρε παιδιά! Τι σκατα γίνεται ????

Γινεται γιατι οι μετρησεις που κανουν οι περισσοτερες κλινικες ειναι μονο για εντυπωσιασμο. οτι και καλα κανουν μετρησεις δηλ.
σοβαρες μετρησεις θα δεις στον τουρκο και στον lorenzo. Ελλαδα και κυπρο οι μετρησεις τους ειναι της πλακας.
 

tol

Well-Known Member
Αν και σύντομη επίσκεψη έτυχα μιας αρκετά επαγγελματικής προσέγγισης.
τα δεδομένα μετά τις μετρήσεις είναι :

80 fue/cm2
λόγος 3.00 !!!!
Η δότρια μου είναι (αρκετά) above standard.

Φιλοι μου, το συμπερασμα ειναι ξεκαθαρο και αδιαμφισβητητο......

Οι ελληνικες κλινικες ειναι στελεχωμενες με παπατζηδες, κομπογιαννητες, μπουρδολογους, παραμυθατζηδες (και ενα σωρο αλλα κοσμητικα επιθετα).

Η μια κλινικη μετρα 80 grafts ανα cm2 και λογο 3........η αλλη (dhi) μετρα 120 τριχες ανα cm2 (αν δεχθουμε το λογο της πρωτης κλινικης, 40 grafts ανα cm2)!!!!!!

Τι να πρωτοπει κανεις για τις αλανθαστες εκτιμησεις/μετρησεις των ελληνικων κλινικων;

Η μια 80 grafts....η αλλη τα μισα (40)!!!!

Ελλας το μεγαλειο σου!!!

Αντε τωρα εσυ να βρεις που ειναι η αληθεια και που η απατη...ποιος παραμυθιαζει ποιον.

Ειμαι βεβαιος οτι, αν ο φιλος Γιαννης πηγαινε και σε μια τριτη ελληνικη κλινικη, θα ειχαμε μια νεα διαφορετικη εκτιμηση.....60 grafts, 100 grafts.....

Πιασε το αυγο και κουρευτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Επαγγελματική προσέγγιση ανέφερα διότι σε σχέση με την πρώτη κλινική μου παρουσίασαν το πρόβλημα στο πραγματικό του μέγεθος. Δεν μου είπαν κάνε μμ και θα είσαι μια χαρα για να μου φουσκώσουν τα μυαλά!

Τώρα για τις μετρήσεις τι να πω.. Η αλήθεια είναι ότι η 2η κλινική μου έδειξε στην οθόνη το πόσα πολλά 3τριχα grafts είχα.
Αλλά το 80 fue μου φαίνεται υπερβολικό.

Επισυνάπτω φώτο από την πρώτη κλινική
 

Συνημμένα

  • 57303356_2183449018408708_7663405851561951232_n.jpg
    57303356_2183449018408708_7663405851561951232_n.jpg
    72.9 KB · Προβολές: 105

Veron

Well-Known Member
Το θεμα σου στη παρουσα φαση δεν ειναι τι λογο εχεις στη δοτρια,αλλα μεχρι που θα αραιωσει η δοτρια.
 

koumparos

Well-Known Member
Ακριβώς ότι λέει ο Βερόν.Στη φωτό νομιζω φενεται να αραιώνει η safezone!!?Καληνύχτα δηλαδή.Και με φίνα να την σώσεις όταν θα σταματήσει να δουλεύει η φίνα τα μοσχεύματα που έδωσε η συγκεκριμένη περιοχή θα πέσουν.Βγαλε ποιο καθαρές φωτό και σου εύχομαι να μας παραπλανά η φωτό αλλιώς δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να ασχοληθείς με μμ.
 
  • Like
Reactions: tol

piros75

Well-Known Member
Επίσης μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Πως γίνεται η πρώτη κλινική να αναφέρει 126 τριχες/ cm2 και η δεύτερη να αναφέρει
80 fue/cm2 και λόγο 3,0 !!

Είναι τεράστιες οι διαφορές ρε παιδιά! Τι σκατα γίνεται ????

Φιλοι μου, το συμπερασμα ειναι ξεκαθαρο και αδιαμφισβητητο......

Οι ελληνικες κλινικες ειναι στελεχωμενες με παπατζηδες, κομπογιαννητες, μπουρδολογους, παραμυθατζηδες (και ενα σωρο αλλα κοσμητικα επιθετα).

Η μια κλινικη μετρα 80 grafts ανα cm2 και λογο 3........η αλλη (dhi) μετρα 120 τριχες ανα cm2 (αν δεχθουμε το λογο της πρωτης κλινικης, 40 grafts ανα cm2)!!!!!!

Τι να πρωτοπει κανεις για τις αλανθαστες εκτιμησεις/μετρησεις των ελληνικων κλινικων;

Η μια 80 grafts....η αλλη τα μισα (40)!!!!

Ελλας το μεγαλειο σου!!!

Αντε τωρα εσυ να βρεις που ειναι η αληθεια και που η απατη...ποιος παραμυθιαζει ποιον.

Ειμαι βεβαιος οτι, αν ο φιλος Γιαννης πηγαινε και σε μια τριτη ελληνικη κλινικη, θα ειχαμε μια νεα διαφορετικη εκτιμηση.....60 grafts, 100 grafts.....

Πιασε το αυγο και κουρευτο.

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι αποκλείεται να έχεις λόγο 3 (ίσως τοπικά να έχεις αλλά όχι συνολικά) επίσης αποκλείεται να έχεις 80 fue/εκ2 δηλαδή 80χ3=240 τρίχες/εκ2. Νομίζω ότι με την εικόνα σου το 126 τρίχες/εκ2 κατά Μ.Ο. φαίνεται πιο ορθό και σίγουρα με λόγο γύρω στο 2 (δηλαδή 60 fue/εκ2).

Στο δια ταύτα, το χρώμα μαλλιού που έχεις σε ευνοεί. Σαφώς δεν πιστεύω ότι δεν πρέπει να ασχοληθείς. Πρέπει και παραπρέπει, μπορείς και παρα μπορείς. Εγώ θα έκανα μια να καλύψω τα κενά στα Α και Β και να φτιάξω μια αραιή μεν hairline, η οποία ωστόσο θα μου καδράρει το πρόσωπο και σίγουρα θα έβγαζα από την φαρέτρα μου και μια δυνατή θεραπεία που θα είχε και φίνα.
 
@piros75 πόσο τριχ/κια θέλω για Α και Β σκεπτόμενος συντηρητικά?

Επισης αν θες έξηγησε μου αυτό με το χρώμα μαλλί και γιατί με ευνοεί?
 

piros75

Well-Known Member
@piros75 πόσο τριχ/κια θέλω για Α και Β σκεπτόμενος συντηρητικά?

Επισης αν θες έξηγησε μου αυτό με το χρώμα μαλλί και γιατί με ευνοεί?

Το καστανό μαλλί κάνει λιγότερη αντίθεση με το δέρμα και άρα δείχνει πιο πυκνό ή πιο καλό σε σχέση με ένα σκούρο μαλλί δημιουργεί λοιπόν μια ψευδαίσθηση (illusion) μεγαλύτερης πυκνότητας. Στο δια ταύτα ακόμα και με 2.000 μοσχεύματα θα άλλαζε πολύ η εικόνα σου, αλλά για να είμαστε αντικειμενικοί χρειάζεσαι πολλά περισσότερα αν δεν ξεκινήσεις και μια θεραπεία. Συνεπώς η πρότασή μου είναι 2000 μοσχεύματα μπροστά για καδράρισμα προσώπου και θεραπεία με φίνα. Στη συνέχεια και αφού περάσουν τουλάχιστον 18 μήνες θα έβλεπα την επιλογή μιας δεύτερης με όσα ακόμα μοσχεύματα χρειάζομαι.
 

tol

Well-Known Member
Συνεπώς η πρότασή μου είναι 2000 μοσχεύματα μπροστά
Φιλε piros, νομιζω οτι κατα βαθος καταλαβαινεις και εσυ ο ιδιος πως με τις συμβουλες/προτασεις σου διωχνεις πελατες απο την κλινικη που εκανες τη δικη σου μεταμοσχευση.

Η DHI ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν μπορει να βαλει 2000 grafts σε μια συνεδρια. Σχεδον ολες οι ημερησιες μεταμοσχευσεις κυμαινονται απο 1300-1700 grafts......φυσικα δε συζηταμε για το ποσα φυτρωνουν (1100-1400)!!!

Δεν μπορουν να βαλουν περισσοτερα.

Επομενως, ατομα, οπως ο φιλος giannis, που εχουν αναγκη πολυ περισσοτερα grafts, πρεπει εκ των προτερων να απορριψουν την επιλογη της DHI.
 

piros75

Well-Known Member
Εγώ δεν του λέω ντε και καλά να πάει DHI, του λέω τι βλέπω και τι νομίζω ότι μπορεί να κάνει. Το αν μπορεί η DHI να βάλει 2000 μοσχεύματα ή όχι το ξέρουν εκείνοι και σίγουρα εκφράσεις του στιλ "αποδεδειγμένα δεν μπορεί" και "τόσα φυτρώνουν" θέλουν λίγη σκέψη πριν τις πούμε γιατί μπορεί να εκτεθούμε.
 
Καλησπέρα , ξανά έγινε ραντεβού με την πρώτη κλινική προς νότια προάστια!
Η κουβέντα επεκτάθηκε πολύ περισσότερο σε σχέση με το πρώτο ραντεβού!
Οι εκτίμηση του γιατρού είναι πως πάω για norwood 6 me 7.
Ζήτησα σε περίπτωση που προχωρήσουμε να πάμε το ελάχιστο για 2.000 grafts ακόμα κιαν χρειαστεί 2η συνεδρία. Ο γιατρός δέχτηκε και πρότεινε Α&Β ζώνη και κάτι ψιλά για Γ.
Η εκτίμηση είναι πως έχω να δώσω περίπου 5.000 grafts.

Ποια η γνώμη σας ? Και πως πιστεύεται ότι θα καταφέρω να καλύψω στο μέλλον το nw6-7 με απόθεμα 3.000 grafts ??
 
Μπλουζα