Θα κάνω μεταμόσχευση , πως? πότε ?

Γεια σας σε όλους.
Μετά από 2 χρόνια που γυρνάει η ιδέα της μμ στο μυαλό μου , πήρα την απόφαση.
Εχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο φόρουμ κυρίως τον τελευταίο χρόνο όσο αφορά της μεταμοσχεύσεις.
Ξεκινάω αυτό το νήμα λοιπόν από σήμερα, θα παραθέσω σιγα σιγα και κάποιες φώτο της τωρινής κατάστασης μέχρι και το τελικό αποτελεσμα , δηλαδή μήνες μετα την μμ.
Πάμε να πόυμε κάποια δεδομένα.

Το μπάτζετ που διαθέτω είναι περίπου στις 3.500 ευρω.
Δεν έχω αποφασίσει σε ποια κλινική πρέπει να πάω, ούτε έχω επισκεφτεί κάποια ακόμα.
Αυτές που μου έχουν τραβήξει την προσοχή είναι
1. Anastasakis
2. advanced hair clinic Βεκρης
3.Γεωργίου
4.HDC στην Κύπρο

Απο ότι έχω καταλάβει αυτες ο κλινικές είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο, αν και εγώ έχω ξεχωρίσει την HDC στην Κύπρο, και μετά τον Βεκρή μιας και έχω δει αποτέλεσμα του και ήταν αρκετά καλό με το μοναδικό αγκάθι ότι οι τρίχες στο hair line για τα δικά μου θέλω δεν ήταν τελείως φυσικές.

Το βασικό κριτήριο μου είναι η φυσικότητα και μετά η πυκνότητα.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια περίοδος χρονικά είναι σωστή για μμ. Φαντάζομαι πχ οτι καλοκαίρι λογο ζεστης ιδρώτα θάλασσας κλπ δεν θα είναι ιδανική.

Και τέλος πολλοί λένε για φινα πριν την μμ , κάτι στο οποίο είμαι σχετικά αρνητικός μιας και με τρομάζουν οι παρενέργειες.
Αυτά προς το παρών περιμένω τις απόψεις σας για κλινικές και φινα!

Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Γεια σας σε όλους.
Μετά από 2 χρόνια που γυρνάει η ιδέα της μμ στο μυαλό μου , πήρα την απόφαση.
Εχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο φόρουμ κυρίως τον τελευταίο χρόνο όσο αφορά της μεταμοσχεύσεις.
Ξεκινάω αυτό το νήμα λοιπόν από σήμερα, θα παραθέσω σιγα σιγα και κάποιες φώτο της τωρινής κατάστασης μέχρι και το τελικό αποτελεσμα , δηλαδή μήνες μετα την μμ.
Πάμε να πόυμε κάποια δεδομένα.

Το μπάτζετ που διαθέτω είναι περίπου στις 3.500 ευρω.
Δεν έχω αποφασίσει σε ποια κλινική πρέπει να πάω, ούτε έχω επισκεφτεί κάποια ακόμα.
Αυτές που μου έχουν τραβήξει την προσοχή είναι
1. Anastasakis
2. advanced hair clinic Βεκρης
3.Γεωργίου
4.HDC στην Κύπρο

Απο ότι έχω καταλάβει αυτες ο κλινικές είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο, αν και εγώ έχω ξεχωρίσει την HDC στην Κύπρο, και μετά τον Βεκρή μιας και έχω δει αποτέλεσμα του και ήταν αρκετά καλό με το μοναδικό αγκάθι ότι οι τρίχες στο hair line για τα δικά μου θέλω δεν ήταν τελείως φυσικές.

Το βασικό κριτήριο μου είναι η φυσικότητα και μετά η πυκνότητα.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια περίοδος χρονικά είναι σωστή για μμ. Φαντάζομαι πχ οτι καλοκαίρι λογο ζεστης ιδρώτα θάλασσας κλπ δεν θα είναι ιδανική.

Και τέλος πολλοί λένε για φινα πριν την μμ , κάτι στο οποίο είμαι σχετικά αρνητικός μιας και με τρομάζουν οι παρενέργειες.
Αυτά προς το παρών περιμένω τις απόψεις σας για κλινικές και φινα!

Ευχαριστώ
Για τις απόψεις μας θα πρέπει να ανεβασεις μερικές καθαρές κ φωτεινές φωτογραφίες.

Με 3500 την κυπρο θα πρέπει να την ξέχασες.
 
Σύμφωνα με τις φώτο πόσα τριχ/κια θα χρειαστώ ? Και επίσης πιστεύω πως έχω μέτρια εως κακή δότρια . τι λέτε ?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια περίοδος χρονικά είναι σωστή για μμ. Φαντάζομαι πχ οτι καλοκαίρι λογο ζεστης ιδρώτα θάλασσας κλπ δεν θα είναι ιδανική.

Αυτο δεν ισχυει. αν φορεσεις καπελο και προστατευσεις το κεφαλι σου απο τον ηλιο. εγω 20 μαιου ειχα κανει αλλα προσεξα τον ηλιο.

η τριχα σου δεν φαινεται και η καλυτερη.
IMG_20190311_121046.jpg

Μοσχευματα πρεπει να βαλεις σε αυτη την περιοχη. 2500-2800 αναλογα που θα την κανεις. πιο πισω εχεις αρκετα ενεργα τριχοθυλακια αλλα με αδυναμη τριχα που δεν δινουν καλυψη.
μινοξιδιλη χρησιμοποιεις?? και αυτη θα μπορουσε να στα δυναμωσει καπως.
Αυτος ειναι ο λογος που σου λενε καποιες κλινικες για φινα.
Δεν θες να παρεις και ουτε εγω θα ηθελα. φτιαχνοτας το μπροστα θα βελτιωθεις πολυ αλλα στο μελλον να εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να χρειαστει ξανα να κανεις μεταμοσχευση.
αυτο το πλανο ειναι μια συντηρητικη αντιμετωπιση που θα σου αφησει δοτρια για το μελλον σε περιπτωση που χρειαστει να κανεις ξανα σε καποια χρονια.
παραλληλα με τη μμ θα ξεκινησεις λοσιον η αφρο μινοξιδιλης. δεν υπαρχει αλλος τροπος να κρατησεις τα μαλλια που υπαρχουν τωρα σε ενα καλο επιπεδο. Απο οτι ειδα εισαι 32 ετων οποτε ειναι καλη και η ηλικια.
Θα μπορουσαν να μπουν και πιο μεσα με μοσχευματα αλλα σαν πρωτη κινηση νομιζω ειναι καλυτερα να πας ετσι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κύπρο να υπολογίζω 1,80 τριχ/κιο ? δηλαδή 5.000 το λιγότερο για την περίπτωση μου ?

Τι ηλικία έχεις?
Σίγουρα χρειάζεσαι περίπου στα 3000-3500 μοσχεύματα.
Η δότρια δεν φαίνεται και στα καλύτερα της.
Βάλε και φωτογραφίες με τα πλαϊνά σου.
Από 1,80 ξεκινάει η κοστολόγηση στην HDC.
Αν το βασικό σου κριτήριο είναι η φυσικότητα και η πυκνότητα υπερτερεί από τις 2 κλινικές που ανέφερες.

Όλες τις εποχές μπορείς να κάνεις μεταμόσχευση αρκεί να μην εκτίθεστε στον ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες.
Εγω έχω κάνει Ιούλιο όπως ξαναμπαίνω και αύριο για δεύτερη μεταμόσχευση άλλα δεν με επηρέαζε ούτε στην δουλειά μου ούτε στην καθημερινότητα μου και είχα και γρήγορη φύτρωση.

Εγω φίνα πριν την πρώτη μεταμόσχευση δεν είχα πάρει,είχα ξεκινήσει 2 μήνες μετά.
Τώρα στην δεύτερη δεν πήρα ούτε θα πάρω.
Παρόλα ταύτα μπορείς να ξεκινήσεις και αν παρουσιαστούν παρενέργειες την κόβεις.
 
Είμαι 32.
Μινοξ βάζω εδώ και 3 χρόνια.
Δυστυχώς έχω αδύναμη και λεπτή τρίχα, γιαυτό και φαίνεται τόσο πολύ η αραίωση!
Σκέφτομαι μήπως δεν είμαι κατάλληλος για μμ, και αμφιβάλλω πως θα μου το πει αυτό κάποια κλινικη
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Γεια σου φιλε συμφωνω σε ολα με @dimitris50423 και @John_John1 ως προς την προσέγγιση!!
Το μονο που θα σου πω ειναι οτι με 3500€ δεν τελειωνεις ακομη και για Ελλαδα θα υπολογιζεις 6000-7000€ περιπου σε 2 συνεδριες μεσα σε 2 χρονια!
Αρα μηπως πας κοντα στα 8500€ περιπου του Σουλτάνου;μη βλεπεις το τωρα δες το μακροπροθεσμα..δεν ειναι ζαντες σε αυτοκινητο μαλλια ειναι..τα μαλλια σου!
Καλη επιτυχία.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Γεια σου φιλε συμφωνω σε ολα με @dimitris50423 και @John_John1 ως προς την προσέγγιση!!
Το μονο που θα σου πω ειναι οτι με 3500€ δεν τελειωνεις ακομη και για Ελλαδα θα υπολογιζεις 6000-7000€ περιπου σε 2 συνεδριες μεσα σε 2 χρονια!
Αρα μηπως πας κοντα στα 8500€ περιπου του Σουλτάνου;μη βλεπεις το τωρα δες το μακροπροθεσμα..δεν ειναι ζαντες σε αυτοκινητο μαλλια ειναι..τα μαλλια σου!
Καλη επιτυχία.

Δημητρη με 3000€ βαζει 2500 μοσχευματα στον Βεκρ* σε μια μερα η στη dh* σε δυο μερες.
Πως προεκυψαν τα 6-7000€;
Στην Ελλαδα κανεις τη δουλειά που σημειωσα με 3000€ και στην κυπρο θελεις τα διπλα λεφτα 6000€. Αυτα ισχυουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Δημητρη με 3000€ βαζει 2500 μοσχευματα στον Βεκρ* σε μια μερα η στη dh* σε δυο μερες.
Πως προεκυψαν τα 6-7000€;
Στην Ελλαδα κανεις τη δουλειά που σημειωσα με 3000€ και στην κυπρο θελεις τα διπλα λεφτα 6000€. Αυτα ισχυουν.
Ναι Δημητρό μου το ξέρω ο φίλος μας όμως δεν ξεμπερδεύει με 2500 grafts και λογο ηλικιας και λογο εξέλιξης ολος θα αδειασει...δες οι γεφυρες μονο ποσο πισω ειναι!
Ειπα σε μακροπροθερμο πλανο εκει θα του βγει στα 6000-7000€ στην Ελλαδίτσα πάντα!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tsek

Well-Known Member
Ναι Δημητρό μου το ξέρω ο φίλος μας όμως δεν ξεμπερδεύει με 2500 grafts και λογο ηλικιας και λογο εξέλιξης ολος θα αδειασει...δες οι γεφυρες μονο ποσο πισω ειναι!
Ειπα σε μακροπροθερμο πλανο εκει θα του βγει στα 6000-7000€
Για την ώρα ομως χρειάζεται 2.500-3.000 γκραφς.
Μόνο μπροστά εχει αδειάσει.
Παρα πισω είναι αραιος αλλά δεν σηκώνει επέμβαση για κανένα λόγο. Αρα οτι είναι να κάνει, θα το κάνει μπροστά και μελλοντικά βλέπει πως θα εξελιχθεί . Και μόνο που θα φουντώσει η hairline θα φαίνεται καλύτερος και πίσω
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Πιστευω top ιατρος του εξωτερικου με το αναλογο κοστος φυσικα μπαινει μεχρι πισω και ξεμπερδευει μια για παντα!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν καποιος παει να μπει πιο πισω με μοσχευματα θα πρεπει να μπει σαν να μην υπαρχει τιποτα και να τα πατησει ολα.
Μια συντηρητικη προσεγγιση ειναι αυτο που του προτεινα το οποιο θα του αλλαξει παρα πολυ την εικονα και στο μελλον σε 4-5-6 χρονια αν αραιωσουν κι αλλο οι πισω ζωνες κανει αλλη μια με μικροδιορθωσεις μπροστα..
ετσι δεν θα βρεθει ξεκρεμαστος χωρις μοσχευματα αφου φαινεται οτι θα τα χρειαστει στο μελλον.
Ο καθε ενας απο εμας πρεπει να φτιαχνει το πλανο του συμφωνα με την κατασταση του.
Δεν γινεται να γινουμε ολοι μαλλιαδες αλλα μπορουμε απο το 3 την εμφανιση μας να την παμε στο 7 και να την κρατησουμε ετσι για πολλα χρονια αν δεν κανουμε υπερβολες ακομη και χωρις φαρμακα.
 

tasos33

Well-Known Member
Εγω αυτό που βλέπω ειδικά μετά την πλαϊνή φωτο ειναι μια πασχουσα δοτρια. Το δεξί πλαϊνό τουλάχιστον έχει αραίωση πάνω από τα αυτιά, retragrade? ενώ η αραίωση δείχνει να ακουμπαει ως την γέφυρα.

Η δοτρια σου ουσιαστικά περιορίζεται στην πισω πράσινη περιοχή, πάνω από την πρασινη ήδη φαίνονται τα πρώτα σημάδια αραίωση.

Το σχέδιο του @dimitris50423, σαν
σχέδιο έχει λογική , όμως το θέμα είναι πως θα αποκτήσεις μια hairline kai A ζώνη, από κει πίσω όμως το υπάρχον μαλλι είναι αραιό, σε φάση thining, έτσι λοιπον ακριβώς μετά από ένα χρόνο αν κάνεις μμ αύριο, θα έχεις στο κεφαλι σου κάτι ασύνδετο, θα υπάρχει αρχή και τέλος αφού το crown δεν έχει ανοίξει, η μέση όμως σε ένα χρόνο μάλλον θα είναι άφαντη.

Ωραία θα μπεις για δεύτερη μμ, εδώ όμως πάμε στην αρχή του post, με ποια δοτρια?





 

Συνημμένα

  • IMG_20190311_225129.jpg
    IMG_20190311_225129.jpg
    253.2 KB · Προβολές: 191
  • IMG_20190311_225004.jpg
    IMG_20190311_225004.jpg
    288.5 KB · Προβολές: 198
Μάλιστα άρα πάμε με το δεδομένο ότι έχω πολύ κακή δότρια.
Το ερώτημα είναι λοιπόν αν αυτή η δότρια μπορεί να δώσει 2 μμ για να καλύψεις hair line περιοχή Α , και να έχεις στο μέλλον αποθέματα για να καλύψεις το πάνω και πίσω μέρος που πιθανόν να έχει μεγαλύτερη αραίωση.
Θα μπορούσα βέβαια να πάρω και από αλλού τριχοθυλάκια? Κιαν ναι από που ? (γένια , στήθος κλπ )
 
ΥΓ: Μήπως οι φώτο ξεγελάνε όσο αφορά την δότρια?
Μιας και έχω πολύ λεπτή τρίχα και το φως είναι φυσικό και δυνατό δείχνουν λιγότερα αποθέματα απο ότι έχω ?
 
Μπλουζα