Η πορεία μου ως εδώ και επιλογή μεταμόσχευσης

naruto

Well-Known Member
Δλδ Ναρουτο μου λες οτι αν ο ανθρωπος(ολοι μας δηλαδη) γεννιόταν χωρις μαλλια, και δεν υπηρχε στο DNA του αυτο σαν ενδεχομενο. Δεν ηταν στην φυση του ρε παιδι μου να εχει τριχες στο κεφαλί.
Εσυ πιστευεις οτι θα ηθελες να εχεις μαλλια και να εισαι ο μονος που εχει μαλλια?

Στο λεω οτι αυτο δεν παιζει!!!!!!!! Ποτε ομως!

Και εδω ακριβως βρισκεται και ο λογος που δεν καταλαβαινομαστε, με Μακη και με σενα.

ΥΓ. Οσον αφορα τα γηρατειά θελω να σε δω σε 5-10-15-20 χρονια πραγματικα. Τωρα στα 30 εχεις δερματακι φρεσκο ακομα και πιθανον οχι ασπρα μαλλια.
Ρε φιλε δεν ξερω ειναι τελειως υποθετικο κ ανεφικτο αυτο που λες οποτε δεν εχει νοημα για μενα να το συζηταμε.
Διαφορετικα τα γουστα κ οι επιθυμιες του καθενος για τον εαυτο του.
Αφου υποθετεις εσυ,θα υποθεσω κ εγω.Θα εβλεπα ολους τους καραφλους διπλα μου,θα εβλεπα κ τον εαυτο μου με μαλλι.Με μαλλι θα μου αρεσα περισσοτερο οποτε θα συνεχιζα να ειχα μαλλια.Το αν θα αρεσα στους αλλους χεστηκα.Το αν θα με αποδεχοταν η κοινωνια,επισης χεστηκα.Το παν ειναι να αρεσεις στον εαυτο σου ,αντε κ στο ταιρι σου.Τοτε μονο εχει την βασικη προυποθεση της ευτυχιας.

Οσο για τα αλλα που λες...
δεν ειμαι πια 20,ειμαι 30.Το δερμα μου σαφως δεν ειναι το ιδιο.Δεν με νοιαζει καθολου
Επισης θα προτιμουσα να ειχα πρασινομπλε ματια.Αλλα στη τελικη χεστηκα κιολας
Επισης η μυτη μου ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο το κανονικο.Αλλα δε βαριεσε δεν με νοιαζει καθολου.
Επισης ειμαι τερμα ασπρουλιαρης.Θα προτιμουσα να ημουν λιγο πιο μελαμψος.Αλλα στη τελικη δεν με νοιαζει κιολας
Επισης ειμαι ατριχος στο προσωπο την εποχη που τα μουσια-γενεια ειναι της μοδας περισσοτερο απο ποτε.Επισης δεν με νοιαζει

Το μαλλι ομως με νοιαζει και με παρανοιαζει.Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου με νοιαζει.Κ δεν προκειτε να σταματισει ποτε να μ νοιαζει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Μακη χαλιεσαι χωρις λογο. Ψαχνεις σε φορουμ ποστς αποδειξεις, πηγές και αυστηρο critical thinking.
Σε φορουμ ειμαστε και επιτρεπεται καποιος να γραψει για την αισθηση που εχει για μια κατασταση. Δεν ειναι κακο.
Αν καποιον τον πειραξει που καποιος βγαζει βιαστικο συμπερασμα για αυτον, το λεει και παμε παρακατω(αλλωστε το ειπε το παλικαρι οτι τον ενοχλησε).

Αν παλι τον ενοχλει που του ειπε συγκεκριμενα να παει σε ψυχολογο, τοτε το προβλημα εντοπιζεται στον ιδιο.
 

mic6

Well-Known Member
Ρε φιλε δεν ξερω ειναι τελειως υποθετικο κ ανεφικτο αυτο που λες οποτε δεν εχει νοημα για μενα να το συζηταμε.
Διαφορετικα τα γουστα κ οι επιθυμιες του καθενος για τον εαυτο του.
Αφου υποθετεις εσυ,θα υποθεσω κ εγω.Θα εβλεπα ολους τους καραφλους διπλα μου,θα εβλεπα κ τον εαυτο μου με μαλλι.Με μαλλι θα μου αρεσα περισσοτερο οποτε θα συνεχιζα να ειχα μαλλια.Το αν θα αρεσα στους αλλους χεστηκα.Το αν θα με αποδεχοταν η κοινωνια,επισης χεστηκα.Το παν ειναι να αρεσεις στον εαυτο σου ,αντε κ στο ταιρι σου.Τοτε μονο εχει την βασικη προυποθεση της ευτυχιας.

Οσο για τα αλλα που λες...
δεν ειμαι πια 20,ειμαι 30.Το δερμα μου σαφως δεν ειναι το ιδιο.Δεν με νοιαζει καθολου
Επισης θα προτιμουσα να ειχα πρασινομπλε ματια.Αλλα στη τελικη χεστηκα κιολας
Επισης η μυτη μου ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο το κανονικο.Αλλα δε βαριεσε δεν με νοιαζει καθολου.
Επισης ειμαι τερμα ασπρουλιαρης.Θα προτιμουσα να ημουν λιγο πιο μελαμψος.Αλλα στη τελικη δεν με νοιαζει κιολας
Επισης ειμαι ατριχος στο προσωπο την εποχη που τα μουσια-γενεια ειναι της μοδας περισσοτερο απο ποτε.Επισης δεν με νοιαζει

Το μαλλι ομως με νοιαζει και με παρανοιαζει.Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου με νοιαζει.Κ δεν προκειτε να σταματισει ποτε να μ νοιαζει.
Εγώ έχω πρασινομπλέ μάτια, γαμάτο είναι.
 

makis25

Well-Known Member
Θες δλδ να σου απαντησω με παραπομπες σε ερευνες ας πουμε?Και να το κανω παλι δεν σε ενδιαφερει γιατι οταν αναφερθηκες στον Γιωτη και στη συνεργασια του με εναν απο τους κορυφαιους ψυχιατρους της χωρας το εκανες υποτιμητικα,αρα μαλλον δεν θεωρεις σημαντικη οποια αποψη δεν σου ταιριαζει.Γιαυτο εκνευριζομαι.Εχεις καθε δικαιωμα να μην σου αρεσει η ψυχοθεραπεια,να την θεωρεις ανουσια,να θεωρεις οτι θες τελος παντων,αλλα δεν εχεις δικαιωμα να με κατηγορεις για δηθεν ηθικολογια με στρεβλα κιολας κριτηρια.

Ναι παραπομπες ευχαριστως να διαβασω . Το εχω κανει κι εγω σε πολλα νηματα πολλες φορες . Επισης για τον γιωτη και τον γιατρο σου απαντησα πως ψαξω , θα διαβασω και θα σου πω γιατι απλα θελω να δω δημοσιευσεις, τη δουλεια του , συνεντευξεις κτλ . Δε μπορω να εκφερω γνωμη διχως να ξερω . Αυτο σου ειπα . Επισης βγαζεις συμπερασματα για εμενα και κανεις λαθος . Δειξε μου σε παρακαλω που εγραψα πως δε μου αρεσει η ψυχοθεραπεια , που εγραψα πως θεωρω τη ψυχοθεραπεια εν γενει ανουσια διοτι νομιζω δεν το ειπα πουθενα . Τελος ναι εχω δικαιωμα να σχολιαζω τα λεγομενα σου στο νημα οπως κανεις κι εσυ . Οτι και να γραψουμε εχει συνεπειες σε αλλους συνομιλητες μας . Αν ειχες καποιο επιχειρημα η μπορεις να στηρίξεις τη θεση πως το παιδι χρειαζεται ψυχοθεραπεια , αν δεν ειναι αυθαιρετα τα ορια που βαζεις για το ποιος φαλακρος μπορει να κανει τι με τη μεταμοσχευση του , τοτε δειξε μου τα στοιχεία σου , το σκεπτικο σου και εγω θα ζητησω συγνωμη και θα συμφωνησω μαζι σου . Αλλιως ολα τα αλλα ειναι περιττα και ο εκνευρισμος σου ειναι απλα επειδη τα λογια σου ηταν αυθαιρετα .
 

vag25

Well-Known Member
Θα εβλεπα ολους τους καραφλους διπλα μου,θα εβλεπα κ τον εαυτο μου με μαλλι.Με μαλλι θα μου αρεσα περισσοτερο οποτε θα συνεχιζα να ειχα μαλλια.

Σε αυτο το υποθετικο συμπαν ο ''καραφλας'' θα ηταν αυτος που θα ειχε μαλλια. Καθε τριχα που θα εβγαινε στο μαλλι σου θα την ενιωθες οπως την καθε τριχα που σου φευγει σημερα.

Ειμαι 10000000000% σιγουρος για αυτο, αλλα ας μην το συνεχισουμε αφου διαφωνεις:)
 

makis25

Well-Known Member
Μακη χαλιεσαι χωρις λογο. Ψαχνεις σε φορουμ ποστς αποδειξεις, πηγές και αυστηρο critical thinking.
Σε φορουμ ειμαστε και επιτρεπεται καποιος να γραψει για την αισθηση που εχει για μια κατασταση. Δεν ειναι κακο.
Αν καποιον τον πειραξει που καποιος βγαζει βιαστικο συμπερασμα για αυτον, το λεει και παμε παρακατω(αλλωστε το ειπε το παλικαρι οτι τον ενοχλησε).

Αν παλι τον ενοχλει που του ειπε συγκεκριμενα να παει σε ψυχολογο, τοτε το προβλημα εντοπιζεται στον ιδιο.

Οταν λες σε καποιον να παει σε ψυχολογο , ειναι γιατι υποννοεις πως εχει καποιο προβλημα . Εκει ειναι το ζουμι ολο. Ειτε το κανεις υποτιμητικα , ειτε ως σχημα υπερβολης, ειτε ως αστειο , ειτε το λες με καλη προαιρεση , μπορει να προκαλεσει αρνητικα αισθηματα οχι γιατι ειναι ταμπου ο ψυχιατρος , η η ψυχοθεραπεια , αλλα γιατι λες σε καποιον στα μουτρα του πως εχει προβλημα . Το πραγματικο προβλημα ειναι ομως πως ο athenian δεν ειναι γιατρος, ουτε γιατρος που εφημερευει σε φορουμ , και ουτε γιατρος θα εβγαζε συμπερασματα για καποιον που ειπε 3 κουβεντες και στη τελικη ζητησε μια γνωμη για το που να βαλει μερικες τριχες .

Δε χαλιεμαι καθολου, απολαμβανω αυτες τις συζητησεις , αλλα τωρα θα σταματησω γιατι πηγε 1 και σχολαω , τελος δουλειες για σημερα . Καληνυχτα !
 

athenian

Well-Known Member
Σου ειπα και παλι,οταν ενα nw2 θελει να του φτιαξει την ψυχολογια μια μεταμοσχευση το προβλημα ειναι αλλου,η ψυχολογια του ατομου εχει χαλασει απο αλλους παραγοντες και οχι απο μια τοσο μικρη κι ανεπαισθητη αραιωση.Αφου σου αρεσει λοιπον να ψαχνεις,τσεκαρε την εννοια της δυσμορφοφοβιας.Αν παλι δεν σου αρεσει ουτε αυτη η εξηγηση μην το συνεχιζεις σε παρακαλω.
 

athenian

Well-Known Member
Το πραγματικο προβλημα ειναι ομως πως ο athenian δεν ειναι γιατρος, ουτε γιατρος που εφημερευει σε φορουμ , και ουτε γιατρος θα εβγαζε συμπερασματα για καποιον που ειπε 3 κουβεντες και στη τελικη ζητησε μια γνωμη για το που να βαλει μερικες τριχες .
Καλα και κορυφαιο γιατρο σου αναφεραμε αλλα ουτε αυτο σε επεισε,θα ψαξεις ειπες ΕΣΥ να δεις αν ειναι καλος και θα κρινεις αν εχει δικιο.Αστεια πραγματα.Καλη συνεχεια.
 

naruto

Well-Known Member
Σε αυτο το υποθετικο συμπαν ο ''καραφλας'' θα ηταν αυτος που θα ειχε μαλλια. Καθε τριχα που θα εβγαινε στο μαλλι σου θα την ενιωθες οπως την καθε τριχα που σου φευγει σημερα.

Ειμαι 10000000000% σιγουρος για αυτο, αλλα ας μην το συνεχισουμε αφου διαφωνεις:)
Υποθετικη ηταν η ερωτηση σου,υποθετικη κ η απαντηση μου.Με βαση τα δικα μου κριτηρια αυτο θα εκανα.Σε ενα τλειως υποθετικο συμπαν ισως να ειχα αλλα κριτηρια και να εκανα αλλα.

Εγω συμφωνω με αυτο που θες να πεις.Ολοι οι ανθρωποι εχουμε ελλατωματα.Αλλοι δεν τους νοιαζει καν.Αλλοι με λιγη προσπαθεια μπορουν να τα ξεπερασουν μονοι τους.Αλλοι θελουν ψυχολογικη-φαρμακευτικη βοηθεια για να τα ξεπερασουν

Υπαρχουμε κ εμεις ομως που το ενα συγκεκριμενο ελλατωμα δεν μπορουμε να το αποδεχτουμε με τιποτα και πρεπει πολυ απλα να το διορθωσουμε.Κ πιστεψε με τα εχω δοκιμασει ολα.Κ ψυχοθεραπεια εκανα για πολλους μηνες.Ακομα κ φαρμακα δοκιμασα για την καταθλιψη.
ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΜΩΣ.Η ψυχαναλυση με βοηθησε να ανακαλυψω πτυχες του εαυτου μου και να διαχειριζομαι την στεναχωρια μου καλυτερα.Να αποδεχτω την καραφλα οχι ομως
Οποτε απο τα μου τα τρωνε οι ψυχιατροι και τα ψυχοφαρμακα χωρις αποτελεσμα,καλυτερα να μου τα τρωει ο καθε Ερντογαν και η φινα...
 

athenian

Well-Known Member
Αν εκανες ψυχοθεραπεια και σου αφησε την εντυπωση οτι σου τρωνε τα λεφτα μαλλον ειχες επιλεξει λαθος ψυχοθεραπευτη.Τελικα ομως @naruto ,το ελυσες το θεμα?Εχεις κανει μεταμοσχευση?
 

vag25

Well-Known Member
Οταν λες σε καποιον να παει σε ψυχολογο , ειναι γιατι υποννοεις πως εχει καποιο προβλημα . Εκει ειναι το ζουμι ολο. Ειτε το κανεις υποτιμητικα , ειτε ως σχημα υπερβολης, ειτε ως αστειο , ειτε το λες με καλη προαιρεση , μπορει να προκαλεσει αρνητικα αισθηματα οχι γιατι ειναι ταμπου ο ψυχιατρος , η η ψυχοθεραπεια , αλλα γιατι λες σε καποιον στα μουτρα του πως εχει προβλημα .
Aν του πεις ομως οτι χρειαζεται μμ, δεν του λες στα μουτρα του οτι εχει προβλημα?:p
Το οτι δεν ειδες ευκολα οτι ειναι το ιδιο πραγμα(το ενα ενοχλει και το αλλο οχι), μηπως καταδεικνύει ακριβως οτι υπαρχει γενικα αυτο το ταμπου?
Δε χαλιεμαι καθολου, απολαμβανω αυτες τις συζητησεις , αλλα τωρα θα σταματησω γιατι πηγε 1 και σχολαω , τελος δουλειες για σημερα . Καληνυχτα !
Χαιρομαι, και μενα μου αρεσουν:)
Καληνυχταα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Αν εκανες ψυχοθεραπεια και σου αφησε την εντυπωση οτι σου τρωνε τα λεφτα μαλλον ειχες επιλεξει λαθος ψυχοθεραπευτη.

Αυτο ακριβως!

Θελει χρονο Ναρουτο. Εγω μετα απο τοσα χρονια ειμαι εδω παλι και γραφω στο φορουμ οποτε....
Μπορει να μην φυγει ποτε το ''κομπλεξ'' αλλα εχει μειωθει δραματικα. Δεν θα την παλευα αν σκεφτομουν οπως παλια. Αυτο σιγουρα εχει βελτιωθει.

Και φυσικα μαζι σου...να πας ερντογαν ακομα και ψυχοθεραπεια να συνεχιζες. Αν σε χαλαει το κανεις...δεν μπορεις να περιμενεις ποτε θα δουλεψει η ψυχοθεραπεια χανοντας χρονο.
 

vag25

Well-Known Member
Βασικα τωρα που το σκεφτομαι, αν δεν ειχα κανει ψυχοθεραπεια αυτη τη στιγμη θα συμφωνουσα σε ολα μαζι σου naruto. Σε ολα ομως! Το οτι διαφωνουμε στο τροπο σκεψης εχει να κανει με την ψυχοθεραπεια μου.

Να σε ρωτησω. Τα φαρμακα εκτος απο το οτι δεν σε βοηθησαν να ξεπερασεις το πως βλεπεις τα μαλλια σου, σε βοηθησαν σε αλλους τομεις? Καλυτερη διαθεση κ.α?
 

naruto

Well-Known Member
Αν εκανες ψυχοθεραπεια και σου αφησε την εντυπωση οτι σου τρωνε τα λεφτα μαλλον ειχες επιλεξει λαθος ψυχοθεραπευτη.Τελικα ομως @naruto ,το ελυσες το θεμα?Εχεις κανει μεταμοσχευση?
Ειναι λαθος η εκραση που χρησιμοποιησα.Με βοηθησε οπως ειπα να διαχειριζομαι την καταθλιψη καλυτερα.
Αλλα το βασικο ειναι πως δεν την ξεπερασα.Και δεν φταει ο γιατρος για αυτο φυσικα.Οσο καραφλιαζω ,παντα θα ειμαι ετσι εγω.The story of my life.
Τα ψυχοφαρμακα δεν με βοηθησαν καθολου φιλε μου.Σαν να επαιρνα αγιασμο ηταν χαχαχα
Η διαθεση μου ειναι παντα συνδεμενη με τα μαλλια μου εμενα.Κ στην πρωτη γραμμη του πολεμου να μ εχεις,αν τα μαλλια μου ειναι κομπλε,θα εχω χαμογελο μεχρι τα αυτια

Επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη λοιπον ειπα να χτυπησω το προβλημα στη ριζα κ ξεκινησα φινα μινοξ.Σε ενα χρονο απο NW3 εγινα NW1,5.Και end of story.Καμμια καταθλιψη καμια στεναχωρια εκτοτε.Αυτο που δεν καταφερε ο ψυχιατρος κ τα αντικαταθλιπτικα ,το καταφεραν μερικες τριχες.

Κ βεβαια δεν ειναι κ το καλυτερο μου να φαρμακωνομαι για τριχες.Τα εχω σταματησει ολα τωρα εδω και αρκετους μηνες.Ειμαι nw 2 πια,οπως ο φιλος περιπου που ανοιξε το νημα.Στα 30 μου το NW2 ειναι κατι που μπορω να το διαχειρηστω
 

vag25

Well-Known Member
Θυμασαι ποια χαπια ηταν?

Πιθανον το Cognitive behavioural therapy(γνωστο ως CBT) να σε βοηθουσε. Eχεις μια πολυ ισχυρη πεποιθηση για το μαλλι και το CBT ειναι μανουλα σε αυτα(σε καλο θεραπευτη).
Απο την αλλη εγω οταν ειχα μεγαλυτερο ψυχολογικο θεμα με τα μαλλια μου, ηταν τοσο ισχυρη η πεποιθηση που δεν ηθελα να με κανει καποια θεραπεια να αποδεχτω τον εαυτο μου οπως ειμαι. Τρελο.
 

naruto

Well-Known Member
Θυμασαι ποια χαπια ηταν?

Πιθανον το Cognitive behavioural therapy(γνωστο ως CBT) να σε βοηθουσε. Eχεις μια πολυ ισχυρη πεποιθηση για το μαλλι και το CBT ειναι μανουλα σε αυτα(σε καλο θεραπευτη).
Απο την αλλη εγω οταν ειχα μεγαλυτερο ψυχολογικο θεμα με τα μαλλια μου, ηταν τοσο ισχυρη η πεποιθηση που δεν ηθελα να με κανει καποια θεραπεια να αποδεχτω τον εαυτο μου οπως ειμαι. Τρελο.
Δεν θυμαμαι γιατι πανε και χροννια ρε συ απο τοτε.
Αμουστακο παιδακι ημουν,αμουστακος ειμαι κ τωρα βεβαια :p
Το googlara αυτο που εγραψες και φαινετε ταμαμ για τετοιες περιπτωσεις.Αλλα κ παλι τι θα κανεις?Θα παιρνεις ψυχοφαρμακα για το υπολοιπο της ζωης σου?Και για τη φινα τα ιδια δε λεμε.Θα ντοπαρεις το μυαλο σου για να παραγει τις χημικες ουσιες τις ευτυχιας?
Δεν ξερω αν θα δουλευε σε μενα παντως.Εδω πριν μερικα χροννια πηγαν να με χασουν,ημουν στο νοσοκομειο σφαδαζωντας στο πατωμα απο τους πονους,και ειχα το κινητο διπλα μου για να καθρεφτιζομαι να βλεπω το μαλλι.Αυτη ηταν η εγνοια μου,οχι αν θα βγαλω τη νυχτα

Μακαρι να υπηρχε καποια θεραπεια να με κανει να αποδεχτω το προβλημα.Ζηλευω αυτους που πατανε μια ξουρα κ συνεχιζουν την ζωη τους.Δεν υπαρχει ομως.Στα 23 μου εγω τοτε αν ημουν καραφλας θα κλεινομουν σε κανα μοναστηρι
Θυμαμαι το μοναδικο το οποιο με εκανε να νιωθω καλυτερα τοτε ειναι ο αυτοσαρκασμος μου για την κατασταση...
 

vag25

Well-Known Member
Οχι το CBT δεν εχει να κανει με φαρμακα. Δοκιμασε το αν θες, μπορει να σε βοηθησει. Μπορει να μην καταφερεις να εξαφανισεις την πεποιθηση(ευχομαι να το κανεις), αλλα θα κανει την ζωη σου πιο καλη/ευκολη, αν δουλεψει.
Ειναι πολυ σημαντικο να ειναι ενα κλικ καλυτερες οι μερες/εβδομαδες/μηνες/χρονια σου. Ειναι η δικη σου μοναδικη ζωη και αξιζεις να την ζεις πιο ευκολα/ευχαριστα.

Παντως επειδη θυμαμαι την περιπτωση σου και προ φινας αλλα και ειδικα μετα εχει ωραια εικονα του μαλλι σου. Στο λεει ενας τριτος. Σιγουρα εχεις αλλη εικονα εσυ οκ. Αλλα εμενα μου αρεσει το μαλλι σου.
Για μενα εφοσον σε απασχολει τοσο πολυ και δεν ειχες παρενεργειες με φινα, θα ηταν να καλο να συνεχισεις.

ΥΓ. Εγω ειμαι οριακα να αρχισω CBT. Εχω δοκιμασει αλλα μαλλον δεν μου ταιριαζε αυτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Th0d0ris567

New Member
Καλημέρα παιδια μιας και κόπασε η αντιπαράθεση ας συνεχίσω στο θέμα μου. Το πρόβλημα στα μαλλιά μου αν και μικρό είναι κάτι που θέλω να το φτιάξω. Δεν θέλω να περιμένω να επεκταθεί κι άλλο για να το φτιάξω τότε. Για το θέμα ψυχολογίας και ψυχανάλυσεων εμένα προσωπικά με χαλάει το μαλλί μου έτσι και δεν θέλω να μην έχω την εικόνα που εγώ θέλω για τα μαλλιά μου και να κοιτάω 30 φορές τη μέρα στο καθρέπτη τα μαλλιά και ούτε θέλω να κάνω ψυχανάλυση να το αποδεχτώ. Θέλω απλά να το φτιάξω και να το ευχαριστηθώ τωρα που είμαι ακόμα νεος .Ποτε δεν είχα μαλλί μέχρι τα φρυδια το φυσικό μου ήταν να έχω ποιο ανοιχτούς κροτάφους και εκεί θέλω να το ξαναπάω. Μπορεί τα παραδείγματα από τα παιδιά που ανεφερα παραπάνω να μην έχουν ομοιότητα στο μέγεθος του προβλήματος απλός τα ανέφερα λόγο του ότι για εμένα ήταν ενθαρρυντικά. Ένα άλλο παιδί που είδα ήταν ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ το οποίο θεωρώ είναι κοντά στο δικό μου πρόβλημα. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα για εμένα θα ήταν παραπάνω από το προσδόκιμο και θα ήμουν ευχαριστημένος. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να έχω κάτι τέτοιο η όχι λόγο των μαμά μαλλιών; Είναι ρίσκο να κάνω την επέμβαση για τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά η μπορώ να προχωρήσω; Να αναφέρω επίσης και την προσφορά που πηρα από την advanced hair εχθές το απόγευμα. Σε αυτούς είχα στείλει όπως είχα πει παλιότερα τις φωτογραφίες μόνο. Η απάντηση τους ήταν πως για μια συνέδρια έως και 2500 graft η τιμή είναι στα 2400 ανεξάρτητος αν εγώ χρειάζομαι λιγότερα Και πως θα μπουν όσα χρειαστούν για την κάλυψη.
 

naruto

Well-Known Member
Καλημέρα παιδια μιας και κόπασε η αντιπαράθεση ας συνεχίσω στο θέμα μου. Το πρόβλημα στα μαλλιά μου αν και μικρό είναι κάτι που θέλω να το φτιάξω. Δεν θέλω να περιμένω να επεκταθεί κι άλλο για να το φτιάξω τότε. Για το θέμα ψυχολογίας και ψυχανάλυσεων εμένα προσωπικά με χαλάει το μαλλί μου έτσι και δεν θέλω να μην έχω την εικόνα που εγώ θέλω για τα μαλλιά μου και να κοιτάω 30 φορές τη μέρα στο καθρέπτη τα μαλλιά και ούτε θέλω να κάνω ψυχανάλυση να το αποδεχτώ. Θέλω απλά να το φτιάξω και να το ευχαριστηθώ τωρα που είμαι ακόμα νεος .Ποτε δεν είχα μαλλί μέχρι τα φρυδια το φυσικό μου ήταν να έχω ποιο ανοιχτούς κροτάφους και εκεί θέλω να το ξαναπάω. Μπορεί τα παραδείγματα από τα παιδιά που ανεφερα παραπάνω να μην έχουν ομοιότητα στο μέγεθος του προβλήματος απλός τα ανέφερα λόγο του ότι για εμένα ήταν ενθαρρυντικά. Ένα άλλο παιδί που είδα ήταν ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ το οποίο θεωρώ είναι κοντά στο δικό μου πρόβλημα. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα για εμένα θα ήταν παραπάνω από το προσδόκιμο και θα ήμουν ευχαριστημένος. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να έχω κάτι τέτοιο η όχι λόγο των μαμά μαλλιών; Είναι ρίσκο να κάνω την επέμβαση για τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά η μπορώ να προχωρήσω; Να αναφέρω επίσης και την προσφορά που πηρα από την advanced hair εχθές το απόγευμα. Σε αυτούς είχα στείλει όπως είχα πει παλιότερα τις φωτογραφίες μόνο. Η απάντηση τους ήταν πως για μια συνέδρια έως και 2500 graft η τιμή είναι στα 2400 ανεξάρτητος αν εγώ χρειάζομαι λιγότερα Και πως θα μπουν όσα χρειαστούν για την κάλυψη.
Φιλε μου θα στα πω τα πραγματα οπως ειναι για να μην εχεις αυταπατες.
-Αν δεν ξεκινησεις φαρμακα για συντηρηση των υπαρχοντων μαλλιων,τοτε παιρνεις μεγαλο ρισκο.Μπορει να προχωρησει πιο μεσα η αραιωση κ μετα η εικονα σου να ειναι απο κακη εως γελεια.Η αραιωση δεν σταματαει ποτε στους περισσοτερους...
-Φυσικα κ πρεπει να μπεις μεσα και σε δικα σου μαλλια για να γινει πιο φυσικο δεσιμο,και να εχεις καλο αποτελεσμα
-Οι ελληνικες κλινικες αυτο το τελευταιο δεν το πολυεχουν να ξερεις.Κινδυνευεις με σοκ-λος στα δικα σου μαλλια
-Η πιθανοτητες για σοκ λος μειωνοντε αν παιρνεις φαρμακα.Αλλος ενας λογος να ξεκινησεις καποια θεραπεια
-Οι ελληνικες κλινικες ΔΕΝ μπορουνε να φτιαξουν hairline.Υστερουν και σε σχεδιασμο,και σε πυκνοτητα,και κυριως σε φυσικοτητα
Οχι το CBT δεν εχει να κανει με φαρμακα. Δοκιμασε το αν θες, μπορει να σε βοηθησει. Μπορει να μην καταφερεις να εξαφανισεις την πεποιθηση(ευχομαι να το κανεις), αλλα θα κανει την ζωη σου πιο καλη/ευκολη, αν δουλεψει.
Ειναι πολυ σημαντικο να ειναι ενα κλικ καλυτερες οι μερες/εβδομαδες/μηνες/χρονια σου. Ειναι η δικη σου μοναδικη ζωη και αξιζεις να την ζεις πιο ευκολα/ευχαριστα.

Παντως επειδη θυμαμαι την περιπτωση σου και προ φινας αλλα και ειδικα μετα εχει ωραια εικονα του μαλλι σου. Στο λεει ενας τριτος. Σιγουρα εχεις αλλη εικονα εσυ οκ. Αλλα εμενα μου αρεσει το μαλλι σου.
Για μενα εφοσον σε απασχολει τοσο πολυ και δεν ειχες παρενεργειες με φινα, θα ηταν να καλο να συνεχισεις.

ΥΓ. Εγω ειμαι οριακα να αρχισω CBT. Εχω δοκιμασει αλλα μαλλον δεν μου ταιριαζε αυτος.
Προ φινας ημουν NW3 απο τα 25 μου.Αυτο για μενα ειναι μη αποδεκτο
Τωρα στα 30 μου ειναι NW2 .Θα μπορουσα κ καλυτερα αλλα οκ,το αποδεχομαι πλεον
Η ψυχαναλυση σιγουρα βοηθαει,κ μενα με βοηθησε και μου εμαθε τρικ στον να το διαχειριζομαι καλυτερα.Δεν με θεραπευσε ομως.Κ επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη για να εισαι ''αρρωστος'' κατι πρεπει να κανεις.
Τωρα ειμαι πολυ καλυτερα .Aν ημουν NW 1 θα ημουν τελειως καλα.Ειμαι σιγουρος για αυτο γιατι οταν ειχε πικαρει η φινα-μινοξ ,ημουν καλυτερα απο ποτε.
Θα ξαναξεκινησω φινα-μινοξ σε μικροτερες δοσεις για συντηριση που ειμαι σιγουρος οτι θα μου λυσουν το προβλημα κ οχι απλα θα το βελτιωσουν.Oμαδα που κερδιζει δεν αλλαζει.Δεν θελω να σπαταλησω χρονο σε πειραματικες θεραπειες.Stick to the basics
 

athenian

Well-Known Member
@Th0d0ris567 εγώ θα στο πω για τελευταία φορά, αν μπεις για μεταμόσχευση και ειδικά σε ελληνική κλινική θα μπλέξεις χειρότερα. Η επιλογή δικιά σου φίλε.
 
Μπλουζα