Η πορεία μου ως εδώ και επιλογή μεταμόσχευσης

Th0d0ris567

New Member
AAB5AFF2-BE1A-4B84-86F2-545AAA6E941D.jpeg B1133020-8177-4789-8796-7779F7445551.jpeg 6037684B-C4DF-4BF7-A993-5F2524CD78DD.jpeg E0C58B2D-897A-4633-B4C0-4DCAC0005C29.jpeg 9803CF27-22CA-42FE-A331-3D2C579C32B7.jpeg 1FB86C19-334B-4C94-B99C-7524BBD9C260.jpeg B115374E-EC1C-4784-97EB-7EBC7E3044C9.jpeg B0BD6701-4697-4168-89DB-010B41D7C167.jpeg 81EBADD8-4A7F-4574-8850-EE4D40DA3482.jpeg 10622FB7-69D4-41C8-B7FF-9B5CC2047C09.jpeg Γεια σας παιδιά είμαι ο Θοδωρής 29 χρόνων. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την τριχόπτωση μου τα τελευταία 3 χρόνια που το πρόβλημα έγινε εμφανές σε εμένα. 3 χρόνια πριν δεν με ένοιαζε το πως θα τα κόψω αν θα είναι κοντά η μακριά πως θα τα χτενίζω η οτιδήποτε άλλο έκανα ότι ήθελα με το μαλλί μου παρόλο που πάντα είχα λεπτή τρίχα και έσπαγε εύκολα. Τα τελευταία 2 χρόνια που αραίωσα στους κροτάφους κι στο Τσουλούφι είναι κάτι το οποίο με απασχολεί καθημερινά και μου επηρεάζει την ψυχολόγια. Η ιστορία αναζήτησης για λύση στην τριχόπτωση μου ξεκινάει όταν δούλευα ντελίβερι πριν 2 χρόνια και είχα πελάτη τον υπεύθυνο της κλινικής κορντ στην πόλη μου. Εκεί λοιπόν τον είχα ρωτήσει τι κάνουν εκεί κλπ και ποσό κοστίζει μια μεταμόσχευση η κάποια θεραπεία.Μου είχε πει για το πρόβλημα μου 2000 ευρο φιλική τιμή για μεταμόσχευση και πως σε λίγο καιρό θα ερχόταν γιατροσ Της κλινικής στην πόλη και αν ήθελα να κάνω και με παρότρυνε να την κάνω και ότι θα αλλάξει τελείως η εικόνα μου και θα γυρίσω 5 χρόνια πίσω σε εμφάνιση και διαφορά αλλά τέτοιου τύπου. Δεν με έπεισε ενώ τα λεφτά τα είχα και δεν έκανα κάτι.τον Μάρτιο του 17 πηρα από εκεί μια τοπική θεραπεία για τα μαλλιά ένα το οποίο ήταν για ενδυνάμωση ένα αλλά όπως αυτός είχε πει πως μπλόκαρε την dht να δράσει στον θύλακα και ένα σαμπουάν.αυτο που εγώ είδα από αυτά τα προϊόντα ήταν λιγότερη τριχόπτωση και ποιο ωραία εικόνα της τρίχας μου όταν έβαζα το πρώτο. Γνώριζα τότε για την μινοξ από φίλους αλλά δεν ήθελα να την χρησιμοποιήσω λόγο των παρενεργειών της. Σταμάτησα μετά από λίγο καιρό και άρχισε πάλι να αυξάνετε η τριζοπτωση. Τότε άρχισα να ψάχνω στο Ίντερνετ βρήκα το φόρουμ κι διαφορά αλλά και έτσι βρήκα το revivogen το οποίο αγόρασα και άρχισα να χρησιμοποιώ τον Ιούλιο.μεχρι τον Οκτώβρη τον έβαζα καθημερινά και είχα δει διαφορά στον 2ο περίπου μήνα τα μαλλιά μου είχαν αρχίσει να μην πέφτουν. Λουζομουν και έβρισκα από καμία έως 2-3 τρίχες στο χέρι μου. Στο μαξιλάρι καμία. Μετά όμως το σταμάτησα και ξανά πήρε την κάτω βόλτα με περισσότερη τριχόπτωση τον Φεβρουάριο όπου και το άρχισα πάλι. Μπήκα και πάλι σε καλύτερους ρυθμούς και άρχισα να ψάχνω για μετάμοσχευση. Πηρα τηλέφωνο στην AHC και έστειλα mail με φωτογραφίες. Μου είπα 2700 τιμή και πως αυτή η τιμή μπορούσε να κατεβει αρκετά αν μπορούσα να κάνω τη μεταμόσχευση σε 3 συγκεκριμένες ημερομηνίες. Μετά μίλησα με την DHI όπου κανονησα ένα ραντεβού με κάποιον της εταιρίας που είχε γραφείο στην πόλη μου και θα ερχόταν σε μερικές μέρες. Η απάντηση ήταν 1900 ευρο για να το φτιάξω αν ήθελα αλλά πως δεν έχω και κάποιο σοβαρό πρόβλημα που να επείγει. Εν τέλει δεν έκανα κάτι και το άφησα γιατι άρχισα δουλειά για την καλοκαιρινή σεζόν όποτε δεν μπορούσα να μπω σε αυτή την διαδικασία. Μέσα στο καλοκαίρι κάλεσα και στην HDC μίλησα με κάποιον ο οποιος θα με επερνα τηλέφωνο γιατι είχε άλλη γραμμή ομως δεν με πήρε και έτσι δεν ξανά κάλεσα.Συνεχίζω μέχρι και σήμερα να βάζω Revivogen και τους τελευταίους 2 μήνες πίνω βιοτινη και epicrin. Η τριχόπτωση μου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα όμως η εικόνα των μαλλιών μου και όλη η καθημερινότητα να το σκέφτομαι να προσπαθώ να φτιάξω τα μαλλιά μου να το κρύψω οι σκέψεις ότι όλοι με προσέχουν στο μαλλί και όλα τα υπόλοιπα γνωστά είναι που μου χαλάνε την διάθεση τόσο καιρό και θέλω να το φτιάξω αν και ξέρω ότι το πρόβλημα μου είναι σχετικά μικρό. Ξέχασα να αναφέρω προηγούμενος ότι σε αυτά τα τελευταία 2 χρόνια έκανα 3 φορές χρήση αναβολικών για 2,5 μήνες την κάθε φορά. Έχω πάρει απόφαση να κάνω μεταμόσχευση τον Νοέμβριο που θα έχω σταματήσει από τη δουλειά και να φτιάξω αυτό που με χαλάει και να μην το αφήσω άλλο η να περιμένω να χαλάσει τέλειος η εικόνα μου για να το φτιάξω. Δεν έχω καταλήξει ακόμα που.ίσως μετά από συζητήσεις μαζί σας να αποφασίσω. Όλες Οι φωτογραφίες είναι μετά από τη χρήση Revivogen στο μπροστά κομμάτι μόνο . Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Veron

Well-Known Member
Τι να πρωτοσχολιασεις στο νημα σου...
Προς το παρον το epicrin που παιρνεις εχει απο μονο του βιοτινη.
 

Th0d0ris567

New Member
Ναι το ξέρω για την βιοτινη. Η έξτρα που παίρνω είναι της Lambert. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να τα συνδυάσω και ότι δεν πάει χαμένη. Το epicrin το περνώ το πρωί και την βιοτινη το βράδυ. Όσο για το νήμα μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ως προς την παρουσίαση;
 

nikolakis

Well-Known Member
Αφου όπως γράφεις πλέον η τριχόπτωση εχει σταθεροποιηθεί κ ειναι ανεπαίσθητη με την αγωγή που παιρνεις τι σε στεναχωρεί; Με αυτο το μαλλι που εχεις κ στην ηλικια που βρίσκεσαι εισαι ΘΕΟΣ! Πιο μετα αν δεις πως η αγωγή τα κλάνει κ το μαλλι πέφτει βλέπουμε. Μεχρι τοτε μην ασχολείσαι κ ζήσε όμορφα απαλλαγμένος άπο αυτο το στρες.
 

Th0d0ris567

New Member
Δεν μπορώ φίλε μου γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και με χαλάει καθημερινά και το σκέφτομαι συνεχώς γι αυτό και θέλω να φτιάξω το σημείο που έχει αραιώσει . Αύριο μετά από κούρεμα θα βάλω φωτογραφίες με λουσμένο μαλλί.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Θοδωρή βάλε και καμιά φωτογραφία με στεγνό μαλλί & να έχουν και λίγο απόσταση.
Η HDC θα είναι Θεσ/νικη 8 Οκτωβρίου και Αθηνά στις 10-11 αντίστοιχα εάν θέλεις να κλείσεις ένα ραντεβού και να πάρεις μια γνώμη από κοντά.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δεν μπορώ φίλε μου γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και με χαλάει καθημερινά και το σκέφτομαι συνεχώς γι αυτό και θέλω να φτιάξω το σημείο που έχει αραιώσει . Αύριο μετά από κούρεμα θα βάλω φωτογραφίες με λουσμένο μαλλί.
Συμφωνω με Νικολακη, αλλα αν επιμενεις... σιγουρα μπορεις να επεμβεις στο σημειο, θα χρειαστει η μεγιστη δυνατη πυκνοτητα στην νεα hairline που θελεις να αποκτησεις κ γιατρος που θα κενταει , περιπτωσεις σαν τη δικη σου συνηθως ζητουν το μεγιστο αποτελεσμα, τα 2000 γκραφτ που προφανως απαιτηθουν μη σε παρεξενεψουν.
 

Th0d0ris567

New Member
John δεν μπορώ γιατί θα δουλεύω μέχρι 20 Οκτωβρίου και είμαι στο Ηράκλειο. 1500 γκράφτ περίπου υπολόγιζα βάση των όσων έχω διαβάσει στο φόρουμ.Παντα η hairline μου ήταν καπως ψιλά όποτε δεν θέλω να επέμβω σε μεγάλο βαθμό.Παρακάτω φωτογραφίες με στεγνό μαλλί
 

Συνημμένα

  • DEE8FD4B-067C-4ED5-A85C-B3DB7005177D.jpeg
    DEE8FD4B-067C-4ED5-A85C-B3DB7005177D.jpeg
    767.9 KB · Προβολές: 152
  • 7DD7F9D6-D8C2-4484-A071-1EAB76AA2EC6.jpeg
    7DD7F9D6-D8C2-4484-A071-1EAB76AA2EC6.jpeg
    697.5 KB · Προβολές: 133
  • C6A7301B-8FE8-4B1E-8004-42180ED0F728.jpeg
    C6A7301B-8FE8-4B1E-8004-42180ED0F728.jpeg
    784.3 KB · Προβολές: 127
  • D444F4D9-2EDB-4032-AE94-E91F2CED01A8.jpeg
    D444F4D9-2EDB-4032-AE94-E91F2CED01A8.jpeg
    543.2 KB · Προβολές: 134
  • CA3C75CB-0E52-4123-8583-F875819BB456.jpeg
    CA3C75CB-0E52-4123-8583-F875819BB456.jpeg
    647.7 KB · Προβολές: 127
  • 2C84310C-2847-434A-B13E-9153F38F0FED.jpeg
    2C84310C-2847-434A-B13E-9153F38F0FED.jpeg
    922.2 KB · Προβολές: 134
  • 937A4231-1A87-4EFB-A1BE-1EF8EC8E968C.jpeg
    937A4231-1A87-4EFB-A1BE-1EF8EC8E968C.jpeg
    651.3 KB · Προβολές: 151

Zob

Active Member
Φιλε Θοδωρη,καλησπερα.
Το μαλλι σου στο στεγνο δειχνει πολυ καλυτερο απο οτι στο βρεγμενο-λαδωμενο.
Απο τη στιγμη που εισαι ικανοποιημενος με την hairline σου οπως ειναι και δεν επιθυμεις κατεβασμα της, πιστευω πως δεν συντρεχει σοβαρος λογος για να προβεις σε μεταμοσχευση.
Στη θεση σου θα σκεφτομουν σοβαρα να δοκιμασω θεραπεια με φιναστεριδη για να δω τι εχει να μου προσφερει. Ο λογος που το λεω ειναι διοτι ανεφερες στο αρχικο σου κειμενο οτι εχεις κανει χρηση αναβολικων, οποτε φανταζομαι πως εισαι εξοικειωμενος με τη χρηση φαρμακων για κοσμητικους λογους.

Υ.Γ
Για να μην παρεξηγηθω, προσωπικα δεν ειμαι υπερ της χρησης φαρμακων για τετοιους λογους ειτε αυτα καταπολεμουν την τριχοπτωση, ειτε πολυ περισσοτερο εαν προκειται για αναβολικα.
 

Th0d0ris567

New Member
Καλημέρα Zob. Αυτό που εγώ θέλω να κάνω είναι να γεμίσω τα κενά στους κροτάφους και να γίνει η hairline μου πιο σωστή και να μπορώ να τα χτενίζω όπως θέλω και όχι να προσπαθώ να το κρύβω όπως τώρα. Όσο για το θέμα των αναβολικών έχει να κάνει με μια κακιά περίοδο στη ζωή μου που με έβγαλε εκεί. Είναι κάτι που δεν θα ξαναέκανα και το μετάνοιωσα πολύ . Άσε που είμαι και φοβητσιάρης με τα θέματα υγείας ύστερα από κάποια βιώματα μου όπου και όταν έκανα την χρήση των φαρμάκων ήμουν όλη την ώρα με το φόβο μην πάθω κάτι. Έτσι και με τη φίνα αν την επερνα θα την επερνα με φόβο. Κάποιους μήνες πριν είχα σκεφτεί να την πάρω αλλά όταν πήγα στο δερματολόγο και τον ρώτησα μου είπε να μην την πάρω και πως στον γιο του ποτε δεν θα εδεινε αυτό το φάρμακο έτσι και σε εμένα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Veron

Well-Known Member
Εχεις να αρκετα καλο μαλλι,στην θεση σου δεν θα εκανα κατι ακομα θα περιμενα τουλαχιστον μια 2ετια. Παρολα αυτα αν σε τρωει και θες να κανεις μ.μ να βρεις γιατρο με @@ και οχι @@ γιατρο.Αν μπει σε μαμα μαλλια χωρις προσοχη μπορει η μ.μ να σου γυρισει boomerang
 

Th0d0ris567

New Member
Το τελευταίο καιρό άρχισα να το μακραίνω με σκοπό να Καλυψώ όσο μπορώ τα σημεία και να έχω ένα ωραίο χτένισμα. Ακόμα δεν έχει φτάσει στο μάκρος που το θέλω. Σε 1,5 μηνα πιστεύω θα είναι κοντά σε αυτό και θα δείξει το ποσό αυτή η εικόνα μπορεί να με ικανοποιήσει και να με κρατήσει για λίγο ακόμα
 

Harris_G

Well-Known Member
Μια χαρα ειναι το μαλλι σου φιλε και κουμπωνεις και ντοπες, μαλλια/σωματα τι ανασφαλειες ειναι αυτες?Απο το πολυ insta ε?
 

Th0d0ris567

New Member
Καλησπέρα παιδιά συνεχίζω εδώ για να μην ανοίξω άλλο θέμα μιας και εδώ υπάρχουν οι φωτογραφίες. Έφτασα λοιπόν στο σημείο που τελείωσα με την δουλειά μου και είμαι έτοιμος να προγραμματίσω την μεταμόσχευση. Το Σάββατο έχασα το ραντεβού που είχα εδώ στο Ηράκλειο με εκπρόσωπο της DHI λόγο ασθένειας και μιλήσαμε τηλεφωνικός. Τα δεδομένα λοιπόν είναι τα εξής.
1100 μοσχεύματα για κάλυψη των κροτάφων και λίγο πύκνωση στην hairline. Λόγος 2,2 και 45 g ανα τ.εκ. Τιμή 1800. Ρώτησα αν θα μπορούσα να επιλέξω με ποιον θέλω να κάνω την επέμβαση και μου είπαν ναι,συγκεκριμένα ρώτησα για την κοπέλα που έκανε ο Αλέξανδρος από το φόρουμ γιατί μου άρεσε το αποτέλεσμα του. Το δίλλημα μου είναι αν θα πάω τελικά εκεί η στην AHC γιατί και από εκεί έχω δει κάποια παιδιά όπως ο @mic6 και ο @Akis-multi που μου αρέσει το αποτέλεσμα τους.
Δεν μπορώ να πάω στο εξωτερικό ούτε στην Κύπρο για την ώρα για προσωπικούς λόγους όποτε έχω αυτές τις 2 επιλογές. Και ούτε θέλω να το αφήσω άλλο γιατί είναι κάτι που μου χαλάει τόσο την ψυχολογία. Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας στο ποια κλινική να επιλέξω και ειδικά από τους συμφορουμιτες που έχουν κάνει μεταμόσχευση σε μια από τις 2 κλινικές.
 

Th0d0ris567

New Member
Ο καθένας φίλε veron βλέπει τα πράγματα αλλιώς. Είναι κάτι που θέλω να το κάνω και θα μου φτιάξει την ψυχολογία
 

rispa

Member
Πιστεύω τα παραδείγματα που δίνεις για την δίκη σου περίπτωση είναι άκυρα μιας που έχεις πρόβλημα μπροστά και θέλει καλή δουλειά γιατί αν δεν βγει σωστά σε πυκνότητα και φυσικότητα θα σε χαλάει και θα σε αναγκάσει να ξανά μπεις για μ.μ για διορθώματα και γενικά σαν διαδικασία η μ.μ δεν είναι περίπατος. Πιστεύω καλύτερα να εστιάσεις σε αποτελέσματα με hairline και να μην κοιτάς αποτελέσματα με μεγαλύτερο πρόβλημα από το δικό σου. Άποψη μου φυσικά. Και πάντα αυτός που θα πάρει την απόφαση θα είσαι εσυ και κανείς άλλος ότι και αν ακούς γύρω σου.
 
Μπλουζα