Η κορη μου 14 ετων διαγνωστηκε με α.α.

MALEFICENT

New Member
Εχω τρελαθει....Ας τα παρω όμως από την αρχή. Σε χρονικο διαστημα μικροτερο των 20ημερων παρατηρησα στην κορη μου τριχοπτωση. Παρατηρώντας την λίγο καλύτερα (παντα με διακριτικό τρόπο) αντιληφθηκα αραίωση στην κορυφή (και πιο πισω θα ελεγα) του κεφαλιού της δηλαδη οχι στην χωρήστρα της . Υπέθεσα από αγχός (λόγω σχολικών εξετάσεων, πίεσης κ.λπ.). Δεν εμεινα όμως εκει. Στραφηκα αμεσως σε δερματολογο. Της εγραψε γενικες εξετασεισ αιματος και της εκανε τριχοριζόγραμμα.
Το αποτέλεσμα του :
Αναγενεις: 62%
δισπλαστικες: 33%
Τελογενεις:5%
Οι εξετασεις αιματος εδειξαν χαμηλη φεριτινη 9,6 σε ενα ευρος 15.0-150.0
Το πόρισμά της ξεκαθαρο. ΑΑ. Μας ειπε να κανουμε και ορμονολογικες εξετασεις και μας ειπε να απευθυνθουμε και σε ενδοκρινολογο.
Συνταγογραφησε μινοξιδιλη, βιταμινη Ε και σιδηρο....και θα μας ξαναδει σε 2 μήνες.
Βοηθηστε με να καταλαβω. Προκειται σιγουρα για Α.Α; Αυτες τις 2 ημερες εχω διαβασει τα παντα σχεδον αυτου του forum και πραγματικα εχω αρχισει να πιστευω οτι ισως και να ειναι Τ.Ε. (Υποψιν οτι στην οικογενεια μας δεν βρισκω να υπαρχει τετοια κληρονομικότητα)
Παρακαλω πολυ βοηθηστε με. Θελω τα φωτα σας.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Καλημέρα, καταρχήν ψυχραιμία όσο δύσκολο κι αν είναι...! Προφανώς και δεν μπορείς να στηριχτείς στην άποψη μιας δερματολόγου και αφενός δεν νομίζω ότι είναι ενδεδειγμένο κα ξεκινήσαι τόσο άμεσα μινοξιδίλη και σε τόσο μικρή ηλικία. Εφόσον οι αποθήκες φεριτίνης είναι τόσο ανεπαρκής είναι πάρα πολύ πιθανό το πρόβλημα να εντοπίζεται εκεί. Πρέπει να ανεβάσει με συμπληρώματα σιδήρου αυτό το ποσοστό.
 

MALEFICENT

New Member
Ευχαριστω MariosOik για την τοσο αμμεση απαντηση σου. Καπως ετσι η αληθεια ειναι οτι σκεφτηκα κι εγω. Θελησα να παρω μια δευτερη γνωμη πριν ξεκινησω κατι. Ετσι απευθυνθηκα στον παιδιατρο μας εξηγωντας του την ολη κατασταση. Εκεινος με παρεπεμψε σε παιδοδερματολογο. Επικοινωνησα μαζι του τηλεφωνικα και του εστειλα email τα παντα απο εξετασεις. Μου απαντησε πως οι εξετασεις σε αυτη τη φαση δεν ειναι ολοκληρωμενες και οτι θα πρεπει να δει και τις ορμονολογικες. Μου επισημανε οτι πρεπει να παρουμε σιδηρο. Στην ερωτηση μου αν υπαρχει περιπτωση να χανω χρονο γιατι οι εξετασεις του παιδιου θα πρεπει να γινουν την 3η με 6η μερα του κυκλου και αυτο σημαινει οτι θα ειναι γυρω στις 17/7 μου ειπε οτι γι αυτο η γιατρος σας εδωσε την μινοξιδιλη που ειναι ενα παρα πολυ καλο φαρμακο και ξεκινηστε τη.
 

MariosOik

Active Member
Η μινοξιδίλη είναι ένα πάρα πολύ καλό φάρμακο με ορισμένες όμως παρενέργειες και με αποτελέσματα που διαρκούν όσο διαρκεί και η χρήση του φαρμακου, με άλλα λογια αν την ξεκινησει δυσκολα θα μπορει να την διακοψει. Εγω θα προτεινα αγωγη με σιδηρο και υπομονη, καποιος αλλος πιο αρμοδιος απο το φορουμ, σιγουρα θα σε βοηθησει περισσοτερο. Κυστίνη επίσης θα μπορούσε να βοηθήσει στην περίπτωσή της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MALEFICENT

New Member
MariosOik τωρα αγχωθηκα περισσοτερο. Εχουμε 3 μερες που την ξεκινησαμε. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Δεδομενου οτι βρισκομαι σε επαρχια και δεν εχω ιδεα σε ποιον να απευθυνθω.
 

MALEFICENT

New Member
Θα ηθελα να μαθω πραγματικα τι αποψη εχουν ολοι οι εμπειροι και παλαιμαχοι αυτου του φορουμ. Ειμαι σιγουροι οτι ειστε πολυ πιο ειδικοι απο οποιονδηποτε δερματολογο....
 

MariosOik

Active Member
Καταρχην δεν ειναι αναγκη να αγχωνεσαι, δευτερον η χρηση της για 1 με 2 μηνες δεν θεωρειται κατι, ειναι πολυ πρωιμο και δεν φερνει και αποτελεσματα τοσο γρηγορα για να τα παρει πισω αν σταματησεις την αγωγη. Σιγουρα θα βρεθει λυση και θα ειναι μια χαρα το κοριτσι σου. Υπαρχουν ατομα που οντως ειναι ειδικοι σ αυτο το φορουμ και θα σε βοηθησουν.
 

MALEFICENT

New Member
Αναλαμβανουν στο Συγγρος παιδια;;;
Δεδομενου οτι δε θελω να αγχωσω την κορη μου περισσοτερο. Ειναι παιδι και προσπαθουμε να το αντιμετωπισουμε οσο πιο ανωδυνα γινεται. Γνωριζει οτι κανουμε μια θεραπεια και ολα θα γινουν οπως πριν. Απο αυτα που εχω διαβασει για το Συγγρος ειναι οτι οι γιατροι του ειναι λιγο απροσωποι, αυστηροι και ισως καθολου συναισθηματικοι. Πιστεψτε με αν η κορη μαθαινε ακριβως οτι προκειται για μια συγκεκριμενη παθηση δεδομενου οτι ειναι παιδι γ γυμνασιου σκεφτειτε τι θα μπορουσε να μαθει απο το διαδυκτιο....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Να εμπιστευθειτε το Συγγρος κατα κυριο λογο, μια χαρα ειναι οι γιατροι.Την μινοξιδιλη να την κοψετε μεχρι να παρετε μια απαντηση απο το νοσοκομειο.Θα βρειτε την λυση σοβαρα ψυχραιμα και αξιοπιστα.Τι θα πει αντιμετωπιζουμε το προβλημα οσο πιο ανωδυνα γινεται?Να μαθει το παιδι την αληθεια απο εκει που πρεπει,δεν ειναι δα και κανενα προβλημα τοσο σοβαρο.Επισης αλλη μια συμβουλη αν μου επιτρεπετε,δεν ειναι τοσο ευαλωτα τα παιδια οσο οι γονεις νομιζουν.Καλη συνεχεια.Περιμενουμε νεα.
 

Tsek

Well-Known Member
Η μινοξιδίλη είναι ένα πάρα πολύ καλό φάρμακο με ορισμένες όμως παρενέργειες και με αποτελέσματα που διαρκούν όσο διαρκεί και η χρήση του φαρμακου, με άλλα λογια αν την ξεκινησει δυσκολα θα μπορει να την διακοψει. Εγω θα προτεινα αγωγη με σιδηρο και υπομονη, καποιος αλλος πιο αρμοδιος απο το φορουμ, σιγουρα θα σε βοηθησει περισσοτερο. Κυστίνη επίσης θα μπορούσε να βοηθήσει στην περίπτωσή της.
Βρε Μάριε πως δίνεις ιατρικές συμβουλές?
Εδώ είναι άλλη περίπτωση ξέχνα αυτά που έχεις στο μυαλό σου, ότι πει ο γιατρός θα γίνει, μην το μπερδεύεις τον άνθρωπο.
 

tasos33

Well-Known Member
Καλα θα ηταν αρχικα να πας και σε δευτερο δερματολογο και στο συγγρο επισης,η φεριτινη ειναι πολυ χαμηλη, αυτο απο μονο του δημιουργει προβλημα, γνωμη μου να ανεβασει σιδηρο φεριτινη πρωτα χωρις μινοξ, εξετασεις θυροειδους εκανε?
 

MALEFICENT

New Member
Ειναι το επομενο βημα μας να απευθυνθουμε σε ενδοκρινολογο. Πριν δυο χρονια ειχαμε κανει εξετασεις για θυροειδη και υπερηχο αλλα δεν βρεθηκε κατι.
Φοβαμαι να της σταματησω την μινοξιδιλη. Ειναι κατι που μου συνταγογραφησε ο γιατρος. Πως εγω θα κανω του κεφαλιου μου;;;
Κι αν αυτο φερει μη ανεστρεψιμα αποτελεσματα μεχρι να ολοκληρωσουμε ολες τις εξετασεις μας και καταφερουμε να παμε στο Συγγρος;;;
 

MariosOik

Active Member
Βρε Μάριε πως δίνεις ιατρικές συμβουλές?
Εδώ είναι άλλη περίπτωση ξέχνα αυτά που έχεις στο μυαλό σου, ότι πει ο γιατρός θα γίνει, μην το μπερδεύεις τον άνθρωπο.
Έχεις δίκιο φίλε λάθος μου, το αφήνω στους ειδικούς.
 

athenian

Well-Known Member
Φοβαμαι να της σταματησω την μινοξιδιλη. Ειναι κατι που μου συνταγογραφησε ο γιατρος. Πως εγω θα κανω του κεφαλιου μου;;;
Κι αν αυτο φερει μη ανεστρεψιμα αποτελεσματα μεχρι να ολοκληρωσουμε ολες τις εξετασεις μας και καταφερουμε να παμε στο Συγγρος;;;
Η μινοξ θελει καποιες εβδμαδες για να δρασει και αρκετες περισσοτερες για να γυρισεις στην προηγουμενη κατασταση οταν την κοψεις.Δεν ειναι σαν τα φαρμακα για την καρδια η την πιεση.Μην αγχωνεσται τοσο πολυ.Θεραπεια επανεκφυσης και συντηρησης μαλλιων ειναι.
 

tasos33

Well-Known Member
Είναι ασύλληπτη η αντίθεση, απο την μια κάποιοι να βλέπουν την μινοξ ως υπέρ φάρμακο και από την άλλη εμείς που ζούμε με αυτήν να την βλέπουμε σαν νερό.

Δεν κάνεις του κεφαλιού σου, τα φαρμακεία την δίνουν άνευ συνταγής, απλα την ζητάς.

Προσωπικά είμαι αντίθετος στην χρηση της από ένα 14χρονο κορίτσι που μαλλον έχει αα, αν έχει αα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Χαιρομαι που βλεπω μνμ απο την DHI καταρχην ειναι πραγματικα κατι πολυ ευχαριστο που προθυμοποιειτε να βοηθησει.
Κατα δευτερον Αλλαξτε αμεσα δερματολογο !!! Το κοριτσι εχει μονο 5% τριχες σε τελογενη φαση που ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια, αρα απ αυτο δεν προκυπτει ΑΑ. Οποιος εχει ΑΑ το ποσοστο τριχων τελογενης φασης αυξανεται κατα πολυ κατι που εδω ΔΕΝ συμβαινει....
Επισης φανταζει πραγματικα δυσκολο ενα νεο παιδι 14ετων να εχει ΑΑ και αυτη να εχει γινει ηδη ορατη και στο ματι, δλδ την ειχε απ τα 12-13 ? Κατι δε παει καθολου καλα με την γνωματευση....
Για εμενα μεγαλο λαθος η χρηση μινοξιδιλης δε θα λυσει κανενα προβλημα.
Να απευθυνθειτε σε αλλον δερματολογο η στο συγγρος πολυ σωστα οπως ανεφεραν κι αλλα μελοι, το κοριτσι κατα 99% εχει ειτε θεμα με ορμονικα επειδη ειναι στην εφηβεια, ειτε λογο αγχους, ειτε χρειαζεται να παρει συμπληρωματα φεριτινης και σιδηρου που ειναι το πιο πιθανο σεναριο κ το παθαινει η πληθωρα του γυναικειου φυλλου καθε ηλικιας λογο του ορμονικου τους συστηματος, της περιοδου κτλπ...
 

Panos1982

Well-Known Member
Επισης επισυναπτω μια φωτο απο ενα τριχοριζογραμμα που ειχα κανει το 2002.

trixoriz 2.jpg

Στο "δειγμα 1" συγκρινει τις τιμες σταθερης τριχοφυιας στην πισω μερια του κεφαλιου ( οπου δεν παει η ΑΑ )
με το "δειγμα 3" των τριχων δλδ της επανω μεριας του κεφαλιου ( οπου παει η ΑΑ )

Οπως θα δειτε στη φωτο τα σταθερα μαλλια (δειγμα 1) εχουν αναγεννητικη φαση 85% με ορια ( 80-90% )
Αρα ειναι φυσιολογικα.

Η 14 χρονη κοπελα εχει 62%, δλδ μικροτερο απ το φυσιολογικο. Αλλα δεν φταιει το οτι μπαινουν σε τελογενη φαση, φταιει οτι ειναι δυστροφικες, που ειναι αρκετα αυξημενες 33% . Δεν μπορω να ξερω ομως που οφειλετε το οτι υπαρχουν τοσες πολλες δυστροφικες τριχες...εχει ειπωθει σε αντιστοιχα περιστατικα οτι μπορει να φταιει το ανοσοποιητικο συστημα αλλα δε μπορω να γνωριζω με σιγουρια τι γινεται ακριβως εκει , καποιος καλος γιατρος θα γνωριζει σιγουρα ομως,
και πρεπει να απευθυνθειτε σιγουρα σε καποιον καλο γιατρο.

Σε εμενα Στο δειγμα 1 (περιοχη σταθερης τριχοφυιας) οι τελογενεις μου ειναι 15% που ειναι παλι στο φυσιολογικο οριο ( 10-20% )
ενω στο δειγμα 3 που ειναι η περιοχη που πληττεται απο ΑΑ οι τελογενεις μου ειναι 25%,
δλδ πανω απ το φυσιολογικο οριο, κ αντιστοιχα στην περιοχη αυτη οι αναγεννεις 75% δλδ κατω απ το φυσιολογικο οριο.
Αρα εγω ειχα οντως ΑΑ, Και προκυπτει απ τις τιμες. ΔΕν ειχα δυστροφικες ειχα καθαρα ΑΑ και miniaturization.

Η κοπελα ομως εχει μειωμενες τριχες αναγενης φασεως χωρις παραλληλα να εχει αυξηθει η τελογενης φαση.
Αυτο σημαινει οτι οι τριχες δεν παθαινουν miniaturization που ειναι σημαδι της ΑΑ, Αλλα ειναι δυστροφικες κατι που δεν ειναι ΑΑ ειναι αλλος παραγοντας προβληματος.

Δεν ξερω να σας βοηθησω παραπερα δυστηχως......
παντος η μινοξιδιλη δε νομιζω οτι θα βοηθησει σε τπτ...και αδικως την περνει η κοπελα.
Οι δυστροφικες τριχες ειναι ενα προβλημα που η μινοξιδιλη δε μπορει να κανει κατι γι αυτο....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα