Η καταστροφη των μυων της τριχας και η αντικατασταση τους με λιπος στην ΑΑ

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είχα φίλο που γυμναζόταν χρόνια, χέρια θηρία και κάποια στιγμή είχε σπάσει το δεξί του χέρι και το είχε σε γύψο. Μετά από κάποιους μήνες που τον έβγαλε, το χέρι του υστερούσε αρκετά σε όγκο από το άλλο, υγιές χέρι. Τυχαίο παράδειγμα για την ευνόητη ατροφία των μυών όταν βρίσκονται σε πλήρη ακινησία. Ο arrector pili είναι και αυτός μυς, μικροσκοπικός, αλλά μυς. Η ηλεκτροδιέγερση του, είναι μια φοβερή ιδέα για να τον δυναμώσουμε. Πως σκατά θα βρούμε τρόπο να το κάνουμε αυτό τώρα χωρίς να κάνουμε τα υπόλοιπα μαντάρα...?:chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

BobMnk

New Member
Ε με κανενα τετοιο μηχανημα μαλλον. Αλλα δεδομενου του μεγεθους του μυ που λες το ποσο του ρευματος που θα διοχετευουμε θα πρεπει να ειναι απειροελαχιστο και παλι αρκετο θα ειναι για να κινηθει .

Ο μυς αυτος βρισκεται κοντα στην επιδερμιδα αρα δεν χρειαζεται να παμε πολυ βαθια με το ρευμα και αφου θα ειναι και τοσο μικρη η ενταση του δεν νομιζω να σου προκαλει βλαβες σε αλλες δομες. Σκεψου να τρως ενα μικρο ηλεκτροσοκ στην επιδερμιδα , οπως οταν ακουμπας κατι και σε χτυπαει στατικος ηλεκτρισμος στο δαχτυλο.

Δεν ξερω και γω, με τη λογικη μου λεω τι μπορει να λειτουργησει. Κατι αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειναι οντως καλη ιδεα και εχει αποτελεσμα και μπορει να γινει σχετικα ευκολα, πως και δεν το σκεφτηκε καποιος μεχρι τωρα ? Εδω το σκεφτηκα εγω που διαβασα κατι που γραψατε πριν λιγο, χωρις να χω ιδιαιτερες γνωσεις επι του θεματος
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν χρειάζεται να σκεφτόμαστε και πολύ όσο έχουμε μινοξ και φίνα :p

Εδώ πάντως λέει ότι θέλει μεγάλη προσοχή τα ρεύματα γτ ερεθίζουν διάφορα σημεία του εγκεφάλου...

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2098383/Electric-pulses-head-boost-memory-say-scientists--All-remember-brain-zapper.html

Ο errector pilι ναι μεν ξεκινάει επιφανειακά, αλλά φτάνει περίπου στη βάση του θύλακα. Λογικά όμως και επιφανειακό του ερέθισμα θα κάνει δουλειά. Δεν ξέρω...αν δεν είχα τα θέματα με την υπόφυση θα το δοκίμαζα με 1000...τώρα κοτεύω...
 

BobMnk

New Member
GOMI είπε:
Δεν χρειάζεται να σκεφτόμαστε και πολύ όσο έχουμε μινοξ και φίνα :p

Εδώ πάντως λέει ότι θέλει μεγάλη προσοχή τα ρεύματα γτ ερεθίζουν διάφορα σημεία του εγκεφάλου...

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2098383/Electric-pulses-head-boost-memory-say-scientists--All-remember-brain-zapper.html

Ο errector pilι ναι μεν ξεκινάει επιφανειακά, αλλά φτάνει περίπου στη βάση του θύλακα. Λογικά όμως και επιφανειακό του ερέθισμα θα κάνει δουλειά. Δεν ξέρω...αν δεν είχα τα θέματα με την υπόφυση θα το δοκίμαζα με 1000...τώρα κοτεύω...


Θα ρωτησω εγω κατι φιλους μου γιατρους που ψαχνονται αρκετα να δουμε αν ειναι εφικτο τετοιο ερεθισμα του μυ. Αλλα οπως λες μιλαμε για επιφανειακο του ερεθισμα και για τοσο ασθενες ρευμα ουτε καν το κρανιο απο κατω δεν θα επηρεαζει , ποσο μαλλον τον εγκεφαλο μεσα. Σιγουρα θελει προσοχη. Θα ρωτησω και αμα εχω κατι νεοτερο θα το γραψω.
 
βασικα το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον..να ρωτησω κατι γιατι το εχω απορια..εκτος απο τα σπυρακια που ειναι φυσιολογικα,παρατηρειται το δερμα της περιοχης να ειναι στην τσιτα εντελως σε σχεση με το υπολοιπο κεφαλι η το αντιστοιχο μερος αλλου ατομου χωρις προβλημα(εψαξα την μανα μου για τα καλα :p ) ??? σας εχουν δημιουργηθει ποτε σαν μικροσκοπικα καρουμπαλακια?
 

athenian

Well-Known Member
ολα ενταξει με τον μυ γυρω απο την τριχα αλλα γιατι οταν κανουμε μεταμοσχευση τα νεα μαλλια δεν πεφτουν?
 

Georgex6

Well-Known Member
Δυστηχως υπαρχει γενετικη προδιαθεση παιδια δεν ειναι τοσο απλο...βεβαια αν καποιος ανθρωπος εχει προδιαθεση πχ να παθει ζαχαρο και τρωει γλυκα ειναι φυσικο να επιδεινωνει την κατασταση, αυτο ισχυει και με την ΑΑ
Συμφωνα με το κωτσαρελη τα βλαστοκυτταρα υπαρχουν αυτα που λειπουν ειναι τα προγενητικα (progenitor)
υπαρχει κατι που τα εμποδιζει να αναπτυχθουν pgd2 ισως


http://www.jaad.org/article/S0190-9622(13)01031-1/abstract
Οριστε και η ερευνα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σίγουρα george, αλλά τα bulge cell τα οποία συνδέονται με τον pili, έχουν τέτοιες ιδιότητες όπως επίσης, απ ότι φαίνεται εδώ, υπάρχει και μια πρωτεΐνη που λέγεται nestin και παίζει σημαντικό ρόλο στην έκφρασή τους.

http://www.pnas.org/content/100/17/9958.full.pdf

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.1586/edm.12.68

Η αύξηση της πρωτεΐνης αυτής, φαίνεται για άλλη μια φορά να είναι αλληλένδετη με την ινσουλίνη και συγκεκριμένα με το γλυκογόνο.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17366624
 
αυτο με το δεικτη μαζας σωματος δεν ειναι λιγο γενικο? αλλο ενας ειναι 25 δμσ και 30% λιπος και αλλο ενας με 25 δμσ και 10% λιπος.. αυτο για τα progenitor ,αφου ενεργοποιουντε μονο οταν χρειαστουν,κατι πρεπει να τα αφυπνησει ε? η δεν υπαρχουν καθολου στην περιοχη?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όσο μεγαλύτερος ο bmi, τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις του οργανισμού σε ινσουλίνη. Αν υπάρχει (που φαίνεται να υπάρχει) θέμα με την λειτουργία της ινσουλίνης, ο bmi απλά τα κάνει χειρότερα. Όταν δεν υπάρχει προδιάθεση, λίγα πράγματα έχουν σημασία.
Για τα progenitor, όπως λέει και ο george, έρευνες αναφέρουν πως υπάρχει έλλειψη. Τέτοια κύτταρα, υπάρχουν και στην επιδερμίδα, αλλά και αυτή, στα φαλακρά κεφάλια, φαίνεται να έχει γίνει τσιγαρόχαρτο.


Εδώ τουλάχιστον φαίνεται πως τα progenitor cell προέρχονται από το λιπώδη ιστό. Επίσης φαίνεται και η σημασία του arrector pili, αν και η επιβίωση των μεταμοσχευμένων, φαίνεται να μας τα χαλάει

nrm3675-f4.jpg



http://www.nature.com/nrm/journal/v14/n11/fig_tab/nrm3675_F4.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI είπε:
Όσο μεγαλύτερος ο bmi, τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις του οργανισμού σε ινσουλίνη. Αν υπάρχει (που φαίνεται να υπάρχει) θέμα με την λειτουργία της ινσουλίνης, ο bmi απλά τα κάνει χειρότερα. Όταν δεν υπάρχει προδιάθεση, λίγα πράγματα έχουν σημασία.
Για τα progenitor, όπως λέει και ο george, έρευνες αναφέρουν πως υπάρχει έλλειψη. Τέτοια κύτταρα, υπάρχουν και στην επιδερμίδα, αλλά και αυτή, στα φαλακρά κεφάλια, φαίνεται να έχει γίνει τσιγαρόχαρτο.


Εδώ τουλάχιστον φαίνεται πως τα progenitor cell προέρχονται από το λιπώδη ιστό. Επίσης φαίνεται και η σημασία του arrector pili, αν και η επιβίωση των μεταμοσχευμένων, φαίνεται να μας τα χαλάει

nrm3675-f4.jpg



http://www.nature.com/nrm/journal/v14/n11/fig_tab/nrm3675_F4.html




1)αυτο για την επιδερμιδα το ειπα και εγω χτες οτι το παρατηρησα πριν ξεκινησει η τριχοπτωση πχ στο λυκειο δεν ηταν ετσι η επιδερμιδα και ειμαι σιγουρος
2)μηπως το dna που περιεχει την πληροφορια για την γεννετικη προδιαθεση βρισκεται στα grafts? οποτε το "υποστρωμα" μετα τα αναγνωριζει ετσι και δεν εχει προβλημα αφου ειναι απο περιοχη που δενε χει προβλημα... 3)αληθεια αν εχεις εναν διδυμο αδερφο/αδερφη χωρις προβλημα που γινεται να σου δωσει τριχοθυλακια,αν παρεις απο αυτα τα ατομα απο την περιοχη που συνηθως δημιουργειται η φαλακρα θα εχει προβλημα? ***Παντως το ολο θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον μονο αυτο με την εμταμοσχευση δεν κολλαει λιγο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για την επιδερμίδα το είχαμε αναλύσει αρκετά στο θέμα του dermaroller.
Όσον αφορά τα grafts αναφέρεσαι από αυτά της δότριας?
Σχετικά με την μεταμόσχευση, ως λογικό φαίνεται κατά την τοποθέτηση των νέων τριχοθυλακίων στην άνω περιοχή, ο υπάρχον pili ή καταστρέφεται πλήρως, οπότε μαζί του και η αιτία, ή τραυματίζεται σε μεγάλο βαθμό και δημιουργούνται προϋποθέσεις επιδιόρθωσης. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.
 
GOMI είπε:
Για την επιδερμίδα το είχαμε αναλύσει αρκετά στο θέμα του dermaroller.
Όσον αφορά τα grafts αναφέρεσαι από αυτά της δότριας?
Σχετικά με την μεταμόσχευση, ως λογικό φαίνεται κατά την τοποθέτηση των νέων τριχοθυλακίων στην άνω περιοχή, ο υπάρχον pili ή καταστρέφεται πλήρως, οπότε μαζί του και η αιτία, ή τραυματίζεται σε μεγάλο βαθμό και δημιουργούνται προϋποθέσεις επιδιόρθωσης. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.

αναφερομαι σε αυτα της δοτριας,οποτε λεω αν παει ετσι
α)δοτρια ==> grafts με "καλη" πληροφορια dna
β)φαλακρη περιοχη ==> grafts με "κακη" πληροφορια dna

1η σκεψη]]]] αν τα grafts του α) πανε στη περιοχη β) δεν εχουν προβλημα και αναπτυσσοντε κανονικα (εδω θελουμε καποιον που να εχει κανει μεταμοσχευση να μας πει αν αλλαξαν τα χαρακτηριστικα της επιδερμιδας της περιοχης μετα την μεταμοσχευση) ,αν αλλαξαν παει να πει οτι ισως τα υγιη grafts μεταφερουν την πληροφορια που προκαλει αλλαγη και της περιοχης σε "ομαλη" κατασταση

2η σκεψη]]]] αν παρουμε grafts απο φαλακρη περιοχη και τα βαλουμε στη δοτρια ,θα συμβει το ιδιο με την 1η σκεψη η και παλι θα πέσουν ακομα και αν πανε στην αλλη περιοχη ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ πάντως είχαμε κάνει μια μικρή συζήτηση, όπου φαίνεται πως παρόμοια συμπτώματα φλεγμονής, υπάρχουν και στη δότρια περιοχή. (στο λινκ του θέματος μπορείς να δεις και εικόνα αυτής της κατάστασης)

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9011.html

Άρα προφανώς ο μηχανισμός της Α.Α. δουλεύει και στη δότρια, αλλά με πολύ πιο αργούς ρυθμούς ενδεχομένως. (ίσως λόγω των μυών της περιοχής ή/και λόγω της καθημερινής τους κίνησης όπως είπαμε και παραπάνω)

Είχα μια απορία παλιότερα αν θύλακες της nw6 περιοχής, θα αναπτύσσονταν κανονικά αν μεταφέρονταν στη δότρια και ψάχνοντας κατέληξα ότι αν μεταφερθούν πριν χάσουν όλα τους τα χαρακτηριστικά, πριν δηλαδή η Α.Α. ολοκληρώσει το έργο της, ενδεχομένως να αναπτυχθούν κανονικά. Αν μεταφερθούν αργότερα, μάλλον δύσκολο. (ανεπιβεβαίωτα όλα αυτά βέβαια)

Τώρα τι ακριβώς γίνεται με τα grafts, δεν ξέρω...αλλά ίσως παίζει κάτι αντίστοιχο. (ότι και αν φαίνεται στο μάτι, δεν υπάρχει λογική εξήγηση πως διαχωρίζεται το dna μπρος και πίσω, τουλάχιστον από την δική μου πλευρά.)
 
GOMI είπε:
Εδώ πάντως είχαμε κάνει μια μικρή συζήτηση, όπου φαίνεται πως παρόμοια συμπτώματα φλεγμονής, υπάρχουν και στη δότρια περιοχή. (στο λινκ του θέματος μπορείς να δεις και εικόνα αυτής της κατάστασης)

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9011.html

Άρα προφανώς ο μηχανισμός της Α.Α. δουλεύει και στη δότρια, αλλά με πολύ πιο αργούς ρυθμούς ενδεχομένως. (ίσως λόγω των μυών της περιοχής ή/και λόγω της καθημερινής τους κίνησης όπως είπαμε και παραπάνω)

Είχα μια απορία παλιότερα αν θύλακες της nw6 περιοχής, θα αναπτύσσονταν κανονικά αν μεταφέρονταν στη δότρια και ψάχνοντας κατέληξα ότι αν μεταφερθούν πριν χάσουν όλα τους τα χαρακτηριστικά, πριν δηλαδή η Α.Α. ολοκληρώσει το έργο της, ενδεχομένως να αναπτυχθούν κανονικά. Αν μεταφερθούν αργότερα, μάλλον δύσκολο. (ανεπιβεβαίωτα όλα αυτά βέβαια)

Τώρα τι ακριβώς γίνεται με τα grafts, δεν ξέρω...αλλά ίσως παίζει κάτι αντίστοιχο. (ότι και αν φαίνεται στο μάτι, δεν υπάρχει λογική εξήγηση πως διαχωρίζεται το dna μπρος και πίσω, τουλάχιστον από την δική μου πλευρά.)

στο strip περνουν και δερμα οποτε ισως υπαρχει καποια διαφορα με τη fue...

τελικα μενει να δοκιμασουμε πως θα "γυμνασουμε" τους μυες της περιοχης ..ενα αυτο.. και η διατροφη που κανουμε για να κραταμε σταθερη την ινσουλινη,οσοι ασχολουντε με βαρη πχ,κανει καλο.. αρκει να εχουν φυσιολογικο bmi...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχει μια εξέταση αίματος που λέγεται Lp(a) Λιποπρωτείνη Α, νομίζω ότι είναι σημαντικός δείκτης για το τι ακριβώς συμβαίνει με τον παραπάνω μηχανισμό. Όσο πιο αυξημένη είναι, τόσο μεγαλύτερος ο κορεσμός του λιπώδη ιστού.
Αν τυχόν κάποιος έχει τιμές, ας μας πει. (θα βάλω όλο το πακετάκι στο θέμα των εξετάσεων)
 
GOMI είπε:
Υπάρχει μια εξέταση αίματος που λέγεται Lp(a) Λιποπρωτείνη Α, νομίζω ότι είναι σημαντικός δείκτης για το τι ακριβώς συμβαίνει με τον παραπάνω μηχανισμό. Όσο πιο αυξημένη είναι, τόσο μεγαλύτερος ο κορεσμός του λιπώδη ιστού.
Αν τυχόν κάποιος έχει τιμές, ας μας πει. (θα βάλω όλο το πακετάκι στο θέμα των εξετάσεων)

θελω να κανω γενικες αιματος,βασικες ορμονικες που κανουν εδω τα παιδια ... αλλα δε ξερω ποσο θα πανε ολα μαζι... αυτος ο δεικτης που λες γινεται μαζι με τα υπολοιπα η ξαναπας να δωσεις αιμα?
 
gomi δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει τα ω3 που λενε τα παιδια.. αλλα πιστευεις οτι σχετιζεται εδω με το θεμα μας?
 
Μπλουζα