Η καταστροφη των μυων της τριχας και η αντικατασταση τους με λιπος στην ΑΑ

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gianni, βλέπεις τα πράγματα επιφανειακά. Αν ψάξεις θα δεις πως άλλο πράγμα το υποδόριο λίπος, αυτό δηλαδή που βλέπουμε και άλλο πράγμα το σπλαχνικό λίπος. Η κατανομή του σπλαχνικού λίπους στον οργανισμό είναι γενετικά προκαθορισμένη. Οι γυναίκες έχουν πολύ λιγότερο σπλαχνικό λίπος από τους άντρες. Αυτό όμως αλλάζει όταν έχουν πρόβλημα με πολυκυστικές. Τότε ακολουθούν την ανδρική μορφή κατανομής λίπους και μάντεψε τι...αρχίζουν και έχουν τριχόπτωση.

Το να είναι κάποιος αδύνατος, δεν σημαίνει πως δεν έχει σπλαχνικό λίπος, απλά σίγουρα θα είναι λιγότερο από το αν ήταν 100 κιλά. Το υποδόριο λίπος, όσο και αν ακουστεί παράλογο, έχει πολλά θετικά πράγματα όπου ισορροπεί τα αρνητικά του σπλαχνικού λίπους. Όταν κάποιος φτάνει σε χαμηλά ποσοστά λίπους, κυρίως υποδόριου, υπάρχει έρευνα που αναφέρει ότι είναι ακόμα πιο πολύ επιρρεπής σε φλεγμονές.

Το έκτοπο λίπος, αφορά επίσης γενετικά προκαθορισμένα λιποκύτταρα που δεν έχουν την δυνατότητα αποθήκευσης μεγάλων ποσοτήτων τριγλυκεριδίων. Δηλαδή κάποιοι άνθρωποι, έχουν καλύτερα γονίδια που επιτρέπουν στα λιποκύτταρά τους να διαχειρίζονται μεγαλύτερες ποσότητες διατροφικού λίπους από κάποιους άλλους.

Όταν λοιπόν εμείς τρώμε μέσω της διατροφής κάποιες ποσότητες λιπαρών, τα λιποκύτταρά μας θα φτάσουν κάποια στιγμή σε κορεσμό, δηλαδή δεν θα μπορούν να απορροφήσουν άλλο λίπος από τη διατροφή και τότε θα δημιουργηθεί σε αυτά φλεγμονή. Αυτή η φλεγμονή αφορά λιποτοξικότητα και τότε ποσότητες ελεύθερων λιπαρών οξέων αποδεσμεύονται στην κυκλοφορία του αίματος δημιουργώντας εστίες εναπόθεσης τριγλυκερίδιων σε γειτονικούς ιστούς. Ουσιαστικά ο οργανισμός φτιάχνει νέες "αποθήκες" για να βάλει το επιπλέον λίπος. Εγώ νομίζω η αυξημένη λιπαρότητα που προηγείται της έναρξης λέπτυνσης των τριχών, είναι ακριβώς αυτό. Το είχα ξαναψάξει αυτό το θέμα παλιότερα όπως είδες, αλλά μόνο με δικές μου υποθέσεις δεν μπορούσα να αποδείξω τίποτα.
Είναι ο ίδιος μηχανισμός με τα παράπλευρα αγγεία που δημιουργούνται όταν μια αρτηρία φράξει.

Και γω γυμνάζομαι από τα 18 μου, είμαι αδύνατος, οι κοιλιακοί μου ξεχωρίζουν μια χαρά, κάνω ασκητική διατροφή, αλλά αν είδες τα αποτελέσματά μου σε ότι αφορά την ινσουλίνη, έφτανε στον Θεό.

Δεν είμαι σπίτι τώρα για να βάλω το λινκ, αλλά υπάρχει μια έρευνα που αναφέρει πως στην γυναικεία αδρ.τύπου αλωπεκία όπως και στην κλασσική φαλάκρα, ο arrector pili muscle έχει αποκοπεί από το σώμα του θύλακα όπου επικοινωνεί με τα bulge cell, τα οποία δρουν ως βλαστοκύτταρα για δημιουργία τρίχας, ενώ αντίθετα στην Αρεάτα όχι, γι αυτό και μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να είναι αναστρέψιμη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
όπως το πάτε ρε παιδιά θα χρειαστεί να πάρω μεταφραστή για να καταλάβω τι ακριβώς λέτε...:p έχετε εμβαθύνει απίστευτα !!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
le2der είπε:
όπως το πάτε ρε παιδιά θα χρειαστεί να πάρω μεταφραστή για να καταλάβω τι ακριβώς λέτε...:p έχετε εμβαθύνει απίστευτα !!!

Απλό ειναι ρε συ...αυτό που λέει η έρευνα είναι πως έχει αλλοιωθεί ο μυς που βρίσκεται κατά μήκος στο σώμα του θύλακα και αντ αυτού υπάρχει εναπόθεση λίπους

Φαίνεται στην εικόνα ο arrector pili

a4914017.gif
 

giannis25

Member
αν χρησιμοποιούσαμε ατμό ώστε να καθάριζε η πάνω περιοχή ανάμεσα στο εσωτερικό και το εξωτερικό της τρίχας η περιοχή με το κόκκινο στην εικονα που εχω βαλλει αυτη http://i61.tinypic.com/4t0eub.gif ώστε με τον ατμό να έφευγαν οι στοιβάδες με το νεκρό δέρμα και επιπλέον λόγω της θερμότητας να άνοιγε ο πόρος. ο ατμος μαλακώνει το νεκρό δέρμα το κάνει σαν λάδι δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. το δέρμα που έχουμε πχ στο πρόσωπο δεν είναι το κανονικό δέρμα. λόγω των στρωσεων νεκρού δέρματος. δηλαδή αν κάτσουμε πάνω απο πολύ και δυνατό ατμό σε λογικά πλαίσια σε απόσταση τοτε θα δημιουργηθεί στο πρόσωπο ένα μείγμα ιδρώτα με σμήγμα. αυτό το σμήγμα στον ιδρώτα είναι το νεκρό δέρμα. πρέπει να κάτσεις κανά 15 λεπτο πάνω από τον ατμό να φύγει το νεκρό δέρμα. και στη συνέχεια με μια πετσέτα σκουπίζεις τον ιδρώτα με το σμίγμα αυτο ειναι το σημαντκότερο βήμα και έτσι φεύγουν οι στοιβάδες με το νεκρό δέρμα και ανοίγουν και οι πόροι. το μπανιο δεν ειναι αρκετό. οι σάουνες αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας.

σκεφτόμουν αν με ατμό καθαρίζαμε το νεκρο δέρμα που μπορεί να προκαλείται όπως ελεγε ενας στο θεμα με το σμηγμα την ακμή και την παθογενεια της τριχοπτωσης και την ινσουλινη.συγκεκριμένα έγραψε αυτό

Ο ελεύθερος IGF-1 (Insulin-like Growth Factor 1/Ινσουλινοειδής Αυξητικός Παράγοντας 1) διεγείρει τον πολλαπλασιασμό των κερατινοκυττάρων (κύτταρα του δέρματος κάτω από το τριχωτό της κεφαλής). Καθώς ωριμάζουν τα κερατινοκύτταρα, μεταναστεύουν στην κορυφή του τριχωτού της κεφαλής και γίνονται τα λεγόμενα κερατινωμένα κύτταρα. Αν όλα πάνε καλά, τα κερατινωμένα κύτταρα πέφτουν από το τριχωτό της κεφαλής με μια διαδικασία που ονομάζεται απόπτωση. Η απόπτωση των κερατινωμένων κυττάρων είναι κάτω από την επιρροή της IGFBP-3 (Insulin-Like Growth Factor Binding Protein/Δεσμευτική Πρωτεΐνη του Ινσουλινοειδούς Αυξητικού Παράγοντα 1) και ενδογενών ρετινοειδών. Οι άνδρες με φαλάκρα έχουν περίσσειο ελεύθερο IGF-1 και όχι αρκετή IGFBP-3.2 Το αποτέλεσμα αυτού είναι η υπερκερατινοποίηση· υπερβολική παραγωγή δέρματος και όχι αρκετή απολέπιση δέρματος. Αυτό κάνει το τριχοθυλάκιο να εμποδίζεται από περίσσεια δέρματος. Ο ελεύθερος IGF-1 είναι απαραίτητος για τον πολλαπλασιασμό των κερατινοκυττάρων στον άνθρωπο,3 ενώ η υπερβολική IGF-1 οδηγεί σε υπερκεράτωση.4

αυτός το λέει περίσσειο δέρμα εγώ το λέω νεκρό δέρμα.αν με τον ατμό διώξουμε το περίσσειο δέρμα εξωτερικά του θύλακα εσωτερικά του θύλακα δεν μπορεί ο ατμός να διώξει το νεκρό δέρμα ή το σμήγμα και δεν ξέρω τ επιπτώσεις έχει εσωτερικά του θύλακα θετικές η αρνητικές.αν διώχναμε το νεκρό δέρμα εξωτερικά του θύλακα με ατμό και με comedone extractor δειτε τη χρήση του στο youtube προσπαθούσαμε αν γίνεται να διώχναμε το λίπος με το σμίγμα μαζί στο εσωτερικό του θύλακα πιστεύετε ότι θα γινότανε να φύγει το σμίγμα με το λίπος εσωτερικά και αν ναι πιστεύετε ότι αυτό θα είχε θετικές επιπτώσεις στην ΑΑ? στο πρόσωπο γίνεται το comedone extractor διώχνει το σμηγμα με το νεκρο δέρμα. και κατι ακόμα ποια είναι η γνώμη σας για τον ατμό και τα μαλλιά?πιστεύετε ο ατμός προκαλεί τρχόπτωση και ότι μπορεί να προκαλέσει μόνιμη τριχόπτωση?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
ωραια τι μπορουμε να κανουμε για αυτο το μασαζ λες να βοηθαει?

Θεωρητικά κάτι πρέπει να κάνει, γτ το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και σε άλλες περιοχές του σώματος, γι αυτό και η αυξημένη ινσουλινοαντίσταση. Οπότε αν για παράδειγμα έχουμε κάποια εναπόθεση λίπους και σε άλλες μυικές ίνες σε διάφορες μυικές ομάδες, η κίνηση των μυών, η εκγύμνασή τους δηλαδή, βοηθάει κάπως στην κινητοποίησή του. Αντίθετα ο errector pili, συσπάται μόνο σε καταστάσεις χαμηλής θερμοκρασίας και γενικότερα όταν μας κάνει κάτι να ανατριχιάζουμε. (πχ όταν λέμε μας σηκώθηκε η τρίχα, οφείλεται στην σύσπαση αυτού του μυ) Όλον τον υπόλοιπο χρόνο παραμένει αδρανής, οπότε το όποιο λίπος δεν κινητοποιείται καθόλου. Για τα υπόλοιπα το ψάχνω γτ με ενδιαφέρει γενικότερα και για άλλα πράγματα εκτός των μαλλιών.


giannis25 είπε:
αν χρησιμοποιούσαμε ατμό ώστε να καθάριζε η πάνω περιοχή ανάμεσα στο εσωτερικό και το εξωτερικό της τρίχας η περιοχή με το κόκκινο στην εικονα που εχω βαλλει αυτη http://i61.tinypic.com/4t0eub.gif ώστε με τον ατμό να έφευγαν οι στοιβάδες με το νεκρό δέρμα και επιπλέον λόγω της θερμότητας να άνοιγε ο πόρος. ο ατμος μακακώνει το νεκρό δέρμα το κάνει σαν λάδι δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. το δέρμα που έχουμε πχ στο πρόσωπο δεν είναι το κανονικό δέρμα. λόγω των στρωσεων νεκρού δέρματος. δηλαδή αν κάτσουμε πάνω απο πολύ και δυνατό ατμό σε λογικά πλαίσια σε απόσταση τοτε θα δημιουργηθεί στο πρόσωπο ένα μείγμα ιδρώτα με σμήγμα. αυτό το σμήγμα στον ιδρώτα είναι το νεκρό δέρμα. πρέπει να κάτσεις κανά 15 λεπτο πάνω από τον ατμό να φύγει το νεκρό δέρμα. και στη συνέχεια με μια πετσέτα σκουπίζεις τον ιδρώτα με το σμίγμα αυτο ειναι το σημαντκότερο βήμα και έτσι φεύγουν οι στοιβάδες με το νεκρό δέρμα και ανοίγουν και οι πόροι. το μπανιο δεν ειναι αρκετό. οι σάουνες αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας.

σκεφτόμουν αν με ατμό καθαρίζαμε το νεκρο δέρμα που μπορεί να προκαλείται όπως ελεγε ενας στο θεμα με το σμηγμα την ακμή και την παθογενεια της τριχοπτωσης και την ινσουλινη.συγκεκριμένα έγραψε αυτό

Ο ελεύθερος IGF-1 (Insulin-like Growth Factor 1/Ινσουλινοειδής Αυξητικός Παράγοντας 1) διεγείρει τον πολλαπλασιασμό των κερατινοκυττάρων (κύτταρα του δέρματος κάτω από το τριχωτό της κεφαλής). Καθώς ωριμάζουν τα κερατινοκύτταρα, μεταναστεύουν στην κορυφή του τριχωτού της κεφαλής και γίνονται τα λεγόμενα κερατινωμένα κύτταρα. Αν όλα πάνε καλά, τα κερατινωμένα κύτταρα πέφτουν από το τριχωτό της κεφαλής με μια διαδικασία που ονομάζεται απόπτωση. Η απόπτωση των κερατινωμένων κυττάρων είναι κάτω από την επιρροή της IGFBP-3 (Insulin-Like Growth Factor Binding Protein/Δεσμευτική Πρωτεΐνη του Ινσουλινοειδούς Αυξητικού Παράγοντα 1) και ενδογενών ρετινοειδών. Οι άνδρες με φαλάκρα έχουν περίσσειο ελεύθερο IGF-1 και όχι αρκετή IGFBP-3.2 Το αποτέλεσμα αυτού είναι η υπερκερατινοποίηση· υπερβολική παραγωγή δέρματος και όχι αρκετή απολέπιση δέρματος. Αυτό κάνει το τριχοθυλάκιο να εμποδίζεται από περίσσεια δέρματος. Ο ελεύθερος IGF-1 είναι απαραίτητος για τον πολλαπλασιασμό των κερατινοκυττάρων στον άνθρωπο,3 ενώ η υπερβολική IGF-1 οδηγεί σε υπερκεράτωση.4

αυτός το λέει περίσσειο δέρμα εγώ το λέω νεκρό δέρμα.αν με τον ατμό διώξουμε το περίσσειο δέρμα εξωτερικά του θύλακα εσωτερικά του θύλακα δεν μπορεί ο ατμός να διώξει το νεκρό δέρμα ή το σμήγμα και δεν ξέρω τ επιπτώσεις έχει εσωτερικά του θύλακα θετικές η αρνητικές.αν διώχναμε το νεκρό δέρμα εξωτερικά του θύλακα με ατμό και με comedone extractor δειτε τη χρήση του στο youtube προσπαθούσαμε αν γίνεται να διώχναμε το λίπος με το σμίγμα μαζί στο εσωτερικό του θύλακα πιστεύετε ότι θα γινότανε να φύγει το σμίγμα με το λίπος εσωτερικά και αν ναι πιστεύετε ότι αυτό θα είχε θετικές επιπτώσεις στην ΑΑ? στο πρόσωπο γίνεται το comedone extractor διώχνει το σμηγμα με το νεκρο δέρμα. και κατι ακόμα ποια είναι η γνώμη σας για τον ατμό και τα μαλλιά?πιστεύετε ο ατμός προκαλεί τρχόπτωση και ότι μπορεί να προκαλέσει μόνιμη τριχόπτωση?

Η εικόνα που έχεις βάλει δεν φαίνεται, αλλά πως πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει ο ατμός σε αυτό που αναφέρουμε εδώ? Γενικότερα πάντως, η αυξημένη θερμοκρασία, όπως και το πολύ ζεστό νερό, έχει φανεί να προκαλεί μεγαλύτερη φλεγμονή.
 

giannis25

Member
δες τη λειτουργία του comedone extractor στο youtube και σκεψου το σε συνδυασμό με ατμό όπου ο ατμός ή ενα απολεπιστιστικό σαμπουαν καθαρίζει τη βαση των θυλακων το δερμα απο το περισσειο δερμα και μετα το απολεπιστικο σαμπουαν χρησιμοπουσαμε το comedone extractor. δε ξερω μπορει να λεω και βλακειες
 

lydios__

New Member
Μην χρησιμοποιειτε ζεστο νερο και ατμους.
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω.

Η θερμοτητα εξατμιζει εσωτερικα οχι μονο το σμηγμα αλλα και λεμφικο υγρο,
αφηνοντας την περιοχη ξηρη και χωρις ενυδατικη υποστηριξη.

Νομιζω οτι σμικρυνουμε ιδιαιτερα τα πραγματα αν και ειναι απλα.
Αν το σωμα ειναι σε φαση αναγεννησης,ολη η προηγουμενη δομη θα σχηματισθει
συμπεριλαμβανομενου και του μυ που ''καταστρεφεται''.

Εχω βγαλει τριχες μεσα απο ουλες οπου κανονικα εκει δεν γεννιεται τιποτα.
 

left

New Member
giannis25 είπε:
δες τη λειτουργία του comedone extractor στο youtube και σκεψου το σε συνδυασμό με ατμό όπου ο ατμός ή ενα απολεπιστιστικό σαμπουαν καθαρίζει τη βαση των θυλακων το δερμα απο το περισσειο δερμα και μετα το απολεπιστικο σαμπουαν χρησιμοπουσαμε το comedone extractor. δε ξερω μπορει να λεω και βλακειες

αρα οταν μαζι με την τριχα βγαινει και αυτο το λιπος ειναι καλο?σημαινει οτι καθαριζει ο πορος και θα βγει αλλη τριχα απο κατω?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
giannis25 είπε:
δες τη λειτουργία του comedone extractor στο youtube και σκεψου το σε συνδυασμό με ατμό όπου ο ατμός ή ενα απολεπιστιστικό σαμπουαν καθαρίζει τη βαση των θυλακων το δερμα απο το περισσειο δερμα και μετα το απολεπιστικο σαμπουαν χρησιμοπουσαμε το comedone extractor. δε ξερω μπορει να λεω και βλακειες

gianni, καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά πιστεύω πως αυτό δεν θα μας λύσει το πρόβλημα στην βάση του, που είναι η εναπόθεση λιπώδης ιστού γύρω από το μυ. Η θεωρία που αφορά την υπερκερατινοποίηση, είναι ξεχωριστό κομμάτι από αυτό που αναφέρει η εδώ έρευνα.


lydios__ είπε:
Νομιζω οτι σμικρυνουμε ιδιαιτερα τα πραγματα αν και ειναι απλα.
Αν το σωμα ειναι σε φαση αναγεννησης,ολη η προηγουμενη δομη θα σχηματισθει
συμπεριλαμβανομενου και του μυ που ''καταστρεφεται''.

Για να μπορέσει ο μυς να "επιδιορθωθεί" θα πρέπει να μπορεί να ανταποκριθεί στην ινσουλίνη. Όσο είναι καλυμμένος με λίπος, αυτό δεν γίνεται. Γι αυτό και η ινσουλινοαντίσταση και η περίσσεια έκκριση της ινσουλίνης από το πάγκρεας. Βλέπει πως η γλυκόζη στο αίμα αυξάνεται γτ δεν απορροφάται από τα κύτταρα και ο οργανισμός αυξάνει την ινσουλίνη πιστεύοντας ότι φταίει αυτό, μέχρι που κάποια στιγμή, κλατάρει.
Η ανεβασμένη ινσουλίνη με τη σειρά της, κάπου πρέπει να πάει και έτσι μεγάλο μέρος της δεσμεύεται στους ανδρ. υποδοχείς και μετά η σειρά πάει κάπως έτσι.
Αυξημένη ινσουλίνη---αύξηση των ανδρογόνων---μείωση της ελεύθερης τεστοστερόνης---μεγαλύτερη εναπόθεση λίπους.

Εγώ προσωπικά κάπως έτσι την βλέπω τη δράση της φιναστερίδης. Μειώνει τα ανδρογόνα, οπότε αυξάνεται η τεστοστερόνη και αυτή με τη σειρά της βελτιώνει το μεταβολισμό του σακχάρου και συνεπώς και τη δράση της ινσουλίνης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI είπε:
giannis25 είπε:
δες τη λειτουργία του comedone extractor στο youtube και σκεψου το σε συνδυασμό με ατμό όπου ο ατμός ή ενα απολεπιστιστικό σαμπουαν καθαρίζει τη βαση των θυλακων το δερμα απο το περισσειο δερμα και μετα το απολεπιστικο σαμπουαν χρησιμοπουσαμε το comedone extractor. δε ξερω μπορει να λεω και βλακειες

gianni, καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά πιστεύω πως αυτό δεν θα μας λύσει το πρόβλημα στην βάση του, που είναι η εναπόθεση λιπώδης ιστού γύρω από το μυ. Η θεωρία που αφορά την υπερκερατινοποίηση, είναι ξεχωριστό κομμάτι από αυτό που αναφέρει η εδώ έρευνα.


lydios__ είπε:
Νομιζω οτι σμικρυνουμε ιδιαιτερα τα πραγματα αν και ειναι απλα.
Αν το σωμα ειναι σε φαση αναγεννησης,ολη η προηγουμενη δομη θα σχηματισθει
συμπεριλαμβανομενου και του μυ που ''καταστρεφεται''.

Για να μπορέσει ο μυς να "επιδιορθωθεί" θα πρέπει να μπορεί να ανταποκριθεί στην ινσουλίνη. Όσο είναι καλυμμένος με λίπος, αυτό δεν γίνεται. Γι αυτό και η ινσουλινοαντίσταση και η περίσσεια έκκριση της ινσουλίνης από το πάγκρεας. Βλέπει πως η γλυκόζη στο αίμα αυξάνεται γτ δεν απορροφάται από τα κύτταρα και ο οργανισμός αυξάνει την ινσουλίνη πιστεύοντας ότι φταίει αυτό, μέχρι που κάποια στιγμή, κλατάρει.
Η ανεβασμένη ινσουλίνη με τη σειρά της, κάπου πρέπει να πάει και έτσι μεγάλο μέρος της δεσμεύεται στους ανδρ. υποδοχείς και μετά η σειρά πάει κάπως έτσι.
Αυξημένη ινσουλίνη---αύξηση των ανδρογόνων---μείωση της ελεύθερης τεστοστερόνης---μεγαλύτερη εναπόθεση λίπους.

Εγώ προσωπικά κάπως έτσι την βλέπω τη δράση της φιναστερίδης. Μειώνει τα ανδρογόνα, οπότε αυξάνεται η τεστοστερόνη και αυτή με τη σειρά της βελτιώνει το μεταβολισμό του σακχάρου και συνεπώς και τη δράση της ινσουλίνης.



gomi λοιπον εγω σκεφτομαι να κανω τωρα τις εξετασεις που λενε τα παιδια πριν παρω φινα και να την ξεκινησω μεσα στο μηνα,επισης γυμναζομαι 5 φορες την εβδομαδα με βαρη και εχω γυρω στο 12 % λιπος αυτη τη στιγμη που για το καλοκαιρι θα το ριξω και αλλο.. δηλαδη εκτος απο την τριχοπτωση που πιθανοτατα θα σταματησει , θα εχω και μικροτερη εναποθεση λιπους γιατι η τεστοστερονη θα αυξηθει ? δηλαδη το ολο θεμα ειναι οπως πχ κανω σημερα squat και γυμνασω τους τετρακεφαλους,θα ξεκινησω την διαδικασια που κανει ο οργανισμος θα να αποκαταστησει με δυνατοτερους ιστους τους μυες πουρ υπαρχουν οι τραυματισμοι (τα γνωστα υπνος + πρωτεινοσυνθεση κλπ) κατι τετοιο γινεται και στην περιοχη της φαλακρας οπου αντι να επιδιορθωθουν αυτες οι βλαβες εχουμε αυξηση της εναποθεσης λιπους και αα μεταδιδοντε λαθος μυνηματα,στο παγκρεας πχ ...σωστα? :s
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, αν προσέχεις και λίγο τη διατροφή σου, η τέστο εξαιτίας της φινα θα αυξηθεί και θα βοηθήσει στο κάψιμο λίπους. Δεν έχω πάρει ποτέ φίνα, οπότε δεν ξέρω τι έχουν παρατηρήσει τα παιδιά που παίρνουν πάνω σε αυτό το θέμα. Μακροχρόνια όμως, καθώς σιγά σιγά θα αυξάνονται τα οιστρογόνα, πάλι θα γυρίσεις στην ίδια κατάσταση και μάλιστα με περισσότερα αρνητικά. Εγώ αν έπαιρνα φίνα, θα πρόσθετα και κάποιο διακριτικό αντι-οιστρογόνο. Έτσι θα κρατούσα την τεστοστερόνη αυξημένη και με λιγότερο λίπος.
Με την εκγύμναση των μυών, δημιουργείται φλεγμονή και με σωστή αποκατάσταση μετά, θρέφουν και αναπτύσσονται. Στον μυ που αναφέρει εδώ η έρευνα, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, σε αντίθεση με τους μυς που έχουμε στο πλάι και πίσω, όπου "γυμνάζονται" με την μάσα.


Το θέμα το συζητάω και στο immortal μπας και βρεθεί καμία άκρη...
 
GOMI είπε:
Ναι, αν προσέχεις και λίγο τη διατροφή σου, η τέστο εξαιτίας της φινα θα αυξηθεί και θα βοηθήσει στο κάψιμο λίπους. Δεν έχω πάρει ποτέ φίνα, οπότε δεν ξέρω τι έχουν παρατηρήσει τα παιδιά που παίρνουν πάνω σε αυτό το θέμα. Μακροχρόνια όμως, καθώς σιγά σιγά θα αυξάνονται τα οιστρογόνα, πάλι θα γυρίσεις στην ίδια κατάσταση και μάλιστα με περισσότερα αρνητικά. Εγώ αν έπαιρνα φίνα, θα πρόσθετα και κάποιο διακριτικό αντι-οιστρογόνο. Έτσι θα κρατούσα την τεστοστερόνη αυξημένη και με λιγότερο λίπος.
Με την εκγύμναση των μυών, δημιουργείται φλεγμονή και με σωστή αποκατάσταση μετά, θρέφουν και αναπτύσσονται. Στον μυ που αναφέρει εδώ η έρευνα, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, σε αντίθεση με τους μυς που έχουμε στο πλάι και πίσω, όπου "γυμνάζονται" με την μάσα.


Το θέμα το συζητάω και στο immortal μπας και βρεθεί καμία άκρη...



αυτο φοβαμαι και εγω,που ανεβαινουν τα οιστρογονα,αλλα και παλι ειναι αναλογα στον οργανισμο τι να πω διαβαζω σε αμερικανικα site ο αλλος το περνει για πολλα χρονια.. τι να πω... να υπηρχε κατι που να μπορεσει να θρεψει με καποιο τροπο τοπικα αυτη τη περιοχη.. αλλα οταν κανουμε μεταμοσχευση η ιδια περιοχη δεν ειναι παλι?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χωρίς να μπορώ να γνωρίζω, υποθετικά πάντα, στην μεταμόσχευση δεν νομίζω ότι ο pili μεταφέρεται μαζί με το μόσχευμα, ενώ κατά την τοποθέτηση του μοσχεύματος μπροστά, με τον τραυματισμό της περιοχής για να τοποθετηθεί το μόσχευμα, ο ήδη υπάρχον καταστρέφεται, οπότε μαζί ίσως να καταστρέφεται γενικότερα μια βασική αιτία ή ένα μέρος αυτής.

Τραβηγμένο ίσως, αλλά κάπως έτσι το φαντάζομαι. Ίσως γι αυτό και κάποιοι που κατακρεουργούσαν το κεφάλι τους με το ρολλερ έβλεπαν αποτελέσματα. Γιατί διέλυαν ουσιαστικά αυτόν τον ιστό που ήταν η πηγή της φλεγμονής.
 
GOMI είπε:
Χωρίς να μπορώ να γνωρίζω, υποθετικά πάντα, στην μεταμόσχευση δεν νομίζω ότι ο pili μεταφέρεται μαζί με το μόσχευμα, ενώ κατά την τοποθέτηση του μοσχεύματος μπροστά, με τον τραυματισμό της περιοχής για να τοποθετηθεί το μόσχευμα, ο ήδη υπάρχον καταστρέφεται, οπότε μαζί ίσως να καταστρέφεται γενικότερα μια βασική αιτία ή ένα μέρος αυτής.

Τραβηγμένο ίσως, αλλά κάπως έτσι το φαντάζομαι. Ίσως γι αυτό και κάποιοι που κατακρεουργούσαν το κεφάλι τους με το ρολλερ έβλεπαν αποτελέσματα. Γιατί διέλυαν ουσιαστικά αυτόν τον ιστό που ήταν η πηγή της φλεγμονής.

πφφφ το ενα μπερδευεται με το αλλο γαμωτο.. τι να πεις..τα λες ολα απο κατω.. mother nature is a serial kiler....
 

BobMnk

New Member
GOMI βλεπω το χεις ψαξει πολυ το θεμα, εχεις γενικοτερα γνωσεις βιολογιας ως μερος του επαγγελματος σου (θελω να πω εισαι γιατρος, βιολογος κλπ ? ) ή απλα ψαχνοτας εμαθες τοσα ?

Ειδα σ αυτο το thread να γραφετε κατι που μου θυμισε κατι το οποιο ειχα σκεφτει και γω.

Δεν ηξερα για τον μυ που υπαρχει κατα μηκος της τριχας που φαινεται στην εικονα σου GOMI. Βασικα δεν ηξερα οτι εχουμε μυες εκει , στην τριχα. Παντως ειχα σκεφτει απο παλια οτι το ανατριχιασμα που νιωθουμε ειναι σαν "ενδειξη ζωης " της περιοχης .Τωρα αυτο ειναι εντελως μπακαλοδιαπιστωση και ακουγεται μαλλον καπως αστηριχτο αλλα με αυτο που αναφερατε , οτι δηλαδη ειναι κινηση του μυ αυτου, σαν να εχει καποια εξηγηση.

Μικρος ειχε χρειαστει να κανω ενα εγκεφαλογραφημα. Θυμαμαι οτι τοτε μου χαν περασει καποια ηλεκτροδια στα μαλλια και στο κεφαλι και απ αυτα τα ηλεκτροδια περνουσε ασθενες ρευμα και ετσι γινοταν ολη η διαδικασια. Οσο κρατουσε αυτο , εγω αισθανομουν αυτο το ανατριχιασμα.
Και φτανω στο δια ταυτα. Μηπως θα μπορουσαμε να ενεργοποιουμε λιγο τον μυ αυτον, να τον κανουμε να κινειται ωστε να διωχνει το συσσωρευμενο λιπος γυρω του με τη χρηση ασθενους ηλεκτρικου ρευματος οπως στο εγκεφαλογραφημα ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι bob, δεν έχω καμία σχέση με ιατρική. Πληροφορική έχω τελειώσει και δουλεύω ως προγραμματιστής σε δορυφορικά συστήματα εντοπισμού.
Αυτό που προτείνεις ως ιδέα έχει πολύ ενδιαφέρον γτ με οποιαδήποτε ενεργοποίηση - κινητικότητα της nw6 περιοχής, θα υπάρχει και καλύτερη ανταπόκριση της στην ινσουλίνη. Ίσως τελικά το όλο θέμα να μην είχε να κάνει με την αιμάτωση, αλλά με την όποια μάλαξη της περιοχής. Το μόνο που θα με ανησυχούσε λίγο σε αυτό το θέμα, είναι αυτά που έμαθα πρόσφατα για την διαδικασία-συνεργασία του υποθαλάμου και της υπόφυσης, όπου είναι μια πολύ σημαντική λειτουργία και μπορεί να διαταραχθεί πολύ εύκολα από διάφορα εξωτερικά ερεθίσματα. Ήταν ένας λόγος που σταμάτησα το ρολλερ 1.5mm

Τέτοια συσκευή που αναφέρεις πάντως, μου είχε δώσει φίλος να δοκιμάσω για άλλες περιοχές του σώματος, που δούλευε με ηλεκτρόδια.

Κάτι τέτοιο δηλαδή, αλλά θέλει ή ξυρισμένο κεφάλι, ή άλλου τύπου ηλεκτρόδια που να μπορούν να τοποθετηθούν στο κεφάλι χωρίς να κολλήσουν στα μαλλιά.
http://www.medicoshop.gr/products/Passive-exercise/11SYS0037


Αν πάλι έχει συμβεί αυτό, δώρον άδωρον

Miniaturized hairs maintain contact with the arrector pili muscle in alopecia areata but not in androgenetic alopecia: A model for reversible miniaturization and potential for hair regrowth

Background: Hair follicle miniaturization is the hallmark of male pattern hair loss (MPHL), female pattern hair loss (FPHL), and alopecia areata (AA). AA has the potential for complete hair regrowth and reversal of miniaturization.

MPHL and FPHL are either irreversible or show only partial regrowth and minimal reversal of miniaturization. Hypothesis: The arrector pili muscle (APM) attachment to the hair follicle bulge, a recognized repository of stem cells may be necessary for reversal of hair follicle miniaturization. Materials and Methods: Sequential histological sections from MPHL, FPHL, AA, and telogen effluvium were used to create three-dimensional images to compare the relationship between the APM and bulge. Results: In AA, contact was maintained between the APM and the bulge of miniaturized follicles while in MPHL and FPHL contact was lost. Discussion: Contact between the APM and the bulge in AA may be required for reversal of hair follicle miniaturization. Maintenance of contact between miniaturized follicles in AA could explain the complete hair regrowth while loss of contact between the APM and the bulge in MPHL and FPHL may explain why the hair loss is largely irreversible. This loss of contact may reflect changes in stem cell biology that also underlie irreversible miniaturization.


http://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2012;volume=4;issue=3;spage=154;epage=157;aulast=Yazdabadi
 

BobMnk

New Member
Αυτη η συσκευη που σου λεω δεν ηταν ετσι ( και λογικο αφου ηταν οργανο για εγκεφαλογραφημα ) . Ειχε ηλεκτροδια που πιανονταν στα μαλλια σαν μανταλακια . Και το ρευμα περνουσε απ αυτα στα μαλλια, στις ριζες και κατ επεκταση σ ολο το κεφαλι και στον εγκεφαλο μεσα . Αυτοι που χειριζονταν το μηχανημα προφανως ηξεραν ποσο ρευμα επρεπε να διοχετευσουν προκειμενου να μην προκαλεσουν θεμα σε υποθαλαμο και υποφυση οπως λες.

Το θεμα δεν ειναι στην εφαρμογη της μεθοδου αλλα στο να διαπιστωσουμε αν οντως εχει καποιο ευεργετικο αποτελεσμα.

Ναι εχεις δικιο σ αυτο που λες και βγαζει και νοημα λογικα. Σε μαλλια που εχεις χασει ο μυς μαλλον εχει αποσυνδεθει αρα αυτη η μεθοδος μαλλον δεν θα σου προσφερει κατι.

Στο να διατηρησεις ομως τα υπαρχοντα ισως κανει κατι. αν προκαλει κινηση του μυ θα βοηθαει στη μαλαξη και στο να φυγει ο λιπωδης ιστος που συσσωρευεται γυρω γυρω .

Προσωπικα πιστευω οτι ο συνδυασμος αιματωσης και μαλαξης θα δωσει το καλυτερο αποτελεσμα . Ολα αυτα ειναι στο πλαισιο να κρατησεις ζωντανη μια περιοχη . Κατι αλλο που μου χει περασει απ το μυαλο ειναι οτι στο σωμα μας παντου μενουν μικροκαταλοιπα απο αλλες διεργασιες που συμβαινουν σ αυτο απλα οσα πανε και καθονται γυρω απ τις τριχες του κεφαλιου τις επηρεαζουν πολυ καθως ειναι ευθραυστες ( τυχαιο που οι περισσοτεροι με χοντρη ανθεκτικη τριχα δεν εχουν τετοια θεματα αλλα εμεις που εχουμε τετοια θεματα και αραιωνουμε -φαλακραινουμε κλπ και μπαινουμε εδω στα φορουμ , ως επι το πλειστον εχουμε λεπτη ευθραυστη τριχα ? Ισως το ολο θεμα να ειναι αντοχης )

Αν αυτες οι εικασιες ειναι σωστες τοτε η απωλεια των μαλλιων ειναι αποτελεσμα παρα πολλων φυσιολογικων διεργασιων που συμβαινουν στον οργανισμο και απλα το τριχωτο του κεφαλιου ειναι αλλος ενας σκουπιδοτοπος που πανε τα καταλοιπα, ειναι ομως ο πιο ευθραυστος γι αυτο και χανει . Δυστυχως αν αποδειχθει κατι τετοιο δεν γινεται κατι γιατι δεν μπορεις να σταματησεις τις φυσιολογικες διεργασιες ττου οργανισμου ουτε και να τις ελεγξεις ( ειναι σαν να προσπαθεις να λυσεις συστημα 100 χιλιαδων εξισωσεων με μεταβλητες που αλλαζουν συνεχως τιμες )

Παντως κρατηστε αυτο με το ηλεκτρικο ρευμα . Μακαρι να χαμε ενα εργαστηριο ή γνωστους που δουλευουν σε τετοια να ελεγχουμε πειραματικα τις θεωριες μας

ΥΓ Εννοειται οτι οσα λεμε εδω ειναι πληροφοριες και θεωριες. Μην πειραματιστειτε με ρευματα μονοι σας , ολοι πιστευω καταλαβαινουμε ποσο επικινδυνα ειναι τετοια θεματα, ειδικα στο κεφαλι
 
Μπλουζα