Η θεραπεια μ !

laplace

Member
Λοιπον ειμαι 21ετων και το τελευταιο χρονο παρουσα μια αυξηση στην τριχοπτωση χανοντας μαλλια ιδιως απο μπροστα!Αρχικα επισκευτηκα δερματολογο που διεγνωσε ΑΑ και ΣΔ και μ εδωσε την εξης θεραπεια:

1)palmogen πρωι-βραδυ για blocker x3 μηνες
2)βιταμινες συμλεγματος Β και Ε
3)oliprox για τη ΣΔ x2 βδομαδα
4)freyderm hairforce x3 βδομαδα

Τωρα οσον αφορα το αποτελεσμα αντιμετωπισα επιτυχως τη ΣΔ
και συνεχιζω με το οliprox τις βιταμινες της σταματατησα και το μαλι βρισκεται ακριβως στην ιδια κατασταη ισως και κατα 4-5% καλυτεραα απο πριν ξεκινσω τη θεραπεια να πω οτι χανω περιπου 100τριχες ανα μερα .

Σκεφτομαι να αλλαξω τη θεραπεια ως εξης :

1)cg210 για τη σταθεροποιηση της τριχοπτοσης πρωι-βραδυ
2)hairway 5 για επανεκφυση χ1 μερα μεσημερι (δεν θελω να αποκτησω μαυρους κυκλους και τα συναφη ) σκεφτηκα να παω και σε αφρο για να μην επιδυνωσω τη ΣΔ
3)Σαμπουαν ομοιως με πριν

Τι λετε ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Πόσο καιρό κάνεις τη θεραπεία του δερματολόγου; Καλύτερα μην αλλάζεις θεραπείες συχνά, για να μπορείς να κρίνεις τι δουλεύει και τι όχι.
 

jimys

Member
αν δεν σε ποναει στη τσεπη συνεχισε το frezyderm αλλιως παρε ενα φθηνο και fungoral και γυρνα τη μινοξιδιλη σε αφρο! θα βρεις την υγεια σου.. !!
 

laplace

Member
καλησπερα! Εχω κανει καποιες τροποποιησεις στη θεραπεια μ και εχει ως εξης :
1)cg210 x2 φορες /μερα
2)σαμπουαν decros x 3/βδομαδα
3)oliprox χ1/βδομαδα

Να κανω καποιες ερωτησεις δεν ξερω αν εκανα καλα που αλλαξα το frezyderm με το decros ειναι καλο σαμπουαν? (το πηρα επειδη το ειχε προσφορα 400ml ιδια τιμη με frezyderm) Νομιζω δινει ογκο στο μαλλι και το κανει να φαινεται πιο δυνατο ομως δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μ οτι μ αυξησε τη τριχοπτωση λιγο ηδη απο τη 1η χρηση
Τωρα οσο αφορα το cg το χρησιμοποιω 1 μηνα και μπορω να πω οτι κατι κανει τωρα δεν ξερω αν θα συνεχισει ετσι ,παντως το μονο π με δυσαρεστει ειναι η τιμη τ!
 

laplace

Member
Εχω τη εξης αποροια πως γινεται το cg να αυξανει το περιθυλακικο κολλαγονο και να μειωνει τη τριχοπτωση και το decros να μειωνει το περιθυλακικο κολλαγονο και να μειωνει και την τριχοπτωση .Μηπως τελικα αλληλεπιδρουν οι δρασεις τους και πρεπει να αλλαξω σαμπουαν.
Παρακαλω απαντηστε , ειναι η μονη φορα μετα απο καιρο που βλεπω θετικο σημαδι δεν θελω να κανω 1 βημα μπροστα και 2 πισω παλι

Ευχαριστω εκ των πρωτερων :)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ποιο προϊόν της dercos αναφέρεσαι και που λέει ότι μειώνει το περιθυλακικό κολλαγόνο?
 

laplace

Member
Ευχαριστω για την απαντηση ! Ναι ειναι σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης με aminexil και λεει πως μειωνει το περιθυλακικο κολλαγονο !Να πω επισης οτι δινει ογκο στα μαλλια και τα κανει πιο σκληρα φοβαμαι μη με κανει χειροτερα σε συνδυασμο με το cg εννοωντας μηπως μειωνει τη δραση του .Το frezyderm που χρησιμοποιουσα αντιθετως δεν εδινε ογκο στο μαλλι και το αφηνε απαλο .
Αυτο βρηκα στο internet :
Μόριο αναφοράς ενάντια στην τριχόπτωση, το Aminexil είναι προϊόν 10-ετούς έρευνας και συνοδεύεται από δύο κατοχυρωμένες ευρεσιτεχνίες. Έχει αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα έναντι placebo. To Aminexil καταπολεμά τη σκλήρυνση των ινών κολλαγόνου*, προκειμένου να διατηρείται η απαλότητα και ελαστικότητα των ιστών που περιβάλλουν την ρίζα ώστε να τη βοηθήσουν να σταθεροποιηθεί.
Τα Εργαστήρια Vichy συνιστούν το Δυναμωτικό σαμπουάν με Aminexil ως ιδανικό συμπλήρωμα της αγωγής κατά της τριχόπτωσης. Αποκτήστε ξανά πιο δυνατά και ανθεκτικά μαλλιά από τις ρίζες ως τις άκρες.
*Δοκιμές in vitro.
Μου προτεινεις να ξαναπαρω το frezyderm ή δεν εχει σημασια ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
laplace, η γνώμη μου είναι πως η loreal, έχει μέχρι στιγμής, έχει μια από τις πιο σωστές θεωρίες. Δεν ξέρω γιατί τα προϊόντα της μέχρι τώρα δεν έχουν δουλέψει όπως θα έπρεπε. Ίσως δεν είναι αρκετά, (aminexil) ίσως οι έρευνές τους να είναι μόνο in vitro, ίσως να μην έχουν δοκιμαστεί όπως θα έπρεπε.

Σε άλλα θέματα έχω ανεβάσει και έρευνες που αφορούν την dht και πως ενεργεί στο να αυξάνει το κολλαγόνο όταν οι αντίστοιχοι υποδοχείς ενεργοποιούνται, αλλά και πως η μίνοξ εμποδίζει, μέχρι ένα βαθμό, την συσσώρευσή του.
Αν αυτές οι έρευνες λένε π@παριές, τότε σου λέω και γώ.

Από την άλλη ένα σαμπουάν πόσο σωστά να δουλέψει? Εκτός αν το αφήνεις κανένα 10λεπτο.

Όσον αφορά το cg210, την άποψή μου την έχω αναφέρει στο αντίστοιχο θέμα και η μεγάλη μου απορία ήταν πως ακριβώς λειτουργεί στο περιθυλακικό κολλαγόνο που αναφέρει. Απάντηση σωστή δεν υπήρξε από την εταιρεία. Προφανώς όχι γιατί δεν ήθελαν, αλλά γιατί δεν ήξεραν.

Η απορία μου αφορούσε το εξής:

Γύρω από το θύλακα υπάρχουν κύτταρα (matrix cells, bulge cells, stem cells, derma pappila cells κ.α.) τα οποία ανάλογα με τη φάση που διέρχονται τα μαλλιά διαφοροποιούνται και μεταναστεύουν προς την επιφάνεια της επιδερμίδας. Λίγο πριν τελειώσει η τελογενής φάση δέχονται σήματα (ορισμένα από αυτά, να μην τα αναφέρω αναλυτικά) από τα εναπομείναντα στη βάση του θύλακα και αναλόγως διαφοροποιούνται εκ νέου και μεταναστεύουν και πάλι ώστε να συμβάλλουν στη δημιουργία της νέας τρίχας.

Για να το πούμε λίγο πιο μπακαλίστικα, αυτά τα κύτταρα θα πρέπει να βρίσκονται σε ένα περιβάλλον όπως είναι το φυσιολογικό κολλαγόνο, δηλαδή εύπλαστο και ελαστικό.
Αν αυτό πολλαπλασιάζεται και σκληρύνει, (επίδραση της dht) εκτός του ότι γίνεται εστία φλεγμονώδη παραγόντων, δυσχαιρένει και το "πάνω - κάτω" των κυττάρων αυτών.
Πάρα πολλές επίσημες μελέτες, έχουν αναφέρει ότι οι φαλακροί έχουν έλλειψη dp cells. Μερικά από αυτά κοινώς πήγαν στο γάμο του Καραγκιόζη και δεν επέστρεψαν να κάνουν τη δουλειά τους.

Αν δουλεύει μέχρι στιγμής το cg210, ίσως οφείλεται στο ότι έχει πολύ καλούς αντιφλεγμονώδης παράγοντες. Το αν όμως δουλεύει σωστά, θα δείξει όταν τα μαλλιά σιγά σιγά θα αλλάζουν φάσεις. Αν κάνει ζημιά στο κολλαγόνο, θα επανέρχονται όλο και λιγότερα.
Βέβαια, αυτή είναι άποψή μου και εφόσον η ίδια η εταιρεία δεν μπορεί να το ξεκαθαρίσει, σίγουρα τότε δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος, παρά μόνο ο χρόνος.
 

laplace

Member
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον , εχω διαβασει το συγκεκριμενο θεμα π μιλας για το κολαγονο και οντως δεν κατλαβαινω πως το cg προλαμβανει την τριχοπτωση .Να σημειωσω πως βλεπω οτι το cg λειτουργει τωρα αν θα μ δωσει επανεκφυση δεν το ξερω Φανταζομαι για να το παρουσιαζει μια φαρμακευτικη σαν τη lybit*c δεν μπορει να κανει ζημια .Επισης το συνεστησαν και αξιολογοι δερματολογοι στο συνεδριο ,αρα δεν νμζ να βλαπτει το κεφαλι και να δημιουργει φαλακρα .Τωρα οσον οφορα την ερωτηση μ δεν ξερω αν αυτα τα 2 προιοντα αλληλεπιδρουν ! Και αν αλληλεπιδρουν μηπως πρεπει να αλλαξω σαμπουαν γιατι το απο το cg μεχρι τωρα βλεπω αποτελεσμα αρα αυτο θα κρατησω .Εσυ τι προτεινεις ως εμπειρο μελος ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω πως το σαμπουάν μπορεί να κάνει τα όσα αναφέρουν οι μελέτες της loreal. Ούτε τα τοπικά της δεν το έκαναν. Πόσο μάλλον το σαμπουάν που μένει για λίγο.
Αν θες να είσαι σίγουρος όμως, ή κρατάς μια απόσταση ανάμεσα στα 2, πχ λούσιμο το πρωί cg το βράδυ ή το αλλάζεις.
Επίσης, με το ίδιο σκεπτικό, θα μπορούσε να αντιδρά και η μινοξιδίλη με το cg. Και αυτή έχει επίδραση απ ότι λένε στο κολλαγόνο.
 

laplace

Member
Γεια σας επανερχομαι μετα απο κατι μηνες .Χρησιμοποιω εδω και 4 μηνες το cg εχοντας δει μια ισσοροπια στο μαλλι μ δηλαδη χανω το πολυ 40 τριχες τη μερα

και εχω δει μια μικρη επανεκφυση μπροστα .Γενικα επειδη εχω μαλλι απλα αραιο δεν ξερω αν απλα εχω επανεκφυση ή δυναμωσαν αδυναμες τριχες .Φυσικα σε καμια μα καμια περιπτωση δε βλεπω 8200 νεες τριχες αντε να βλεπω 50-100... αλλα το μαλλι σταματησε να αραιωνει οπτικα τουλαχιστον αυτο π βλεπω εγω ! Επειδη ομως ειχα ψηλα το πηχη περιμενα πολυ περισσοτερα αφου ειμαι νεος και 2 χρονια εχω τριχοπτωση για αυτο σκεφτομαι να βαλω μινοξ στο παιχνιδι !
Θελω να ρωτησω τα εμπειρα μελη εγω που εχω ΣΔ να χρησιμοποιησω μια μινοξ hairway π εχω ανοιγμενη(τη χρησιμοποιησα 7 μερες μονο ) μεχρι να παρω κιρκλαντ αφρο ?? ή θα μ δημιουργησει εγαλο προβλημα ??

Ευχαριστω εκ των πρωτερων !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kal

Member
Εγω πιστευω γενικοτερα οτι τα σαμπουαν δεν κανουν τιποτα..Εχω και γω το ντερκος και το θεωρω παρα πολυ καλο απο οπτικη αποψη οντως δινει ογκο αλλα το κυριοτερο σε μενα μου το κανει πιο γυαλιστερο και ζωντανο γτ η αληθεια ειναι το φουνκοραλ μου τα ξεραινει αρκετα..!
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
laplace είπε:
Γεια σας επανερχομαι μετα απο κατι μηνες .Χρησιμοποιω εδω και 4 μηνες το cg εχοντας δει μια ισσοροπια στο μαλλι μ δηλαδη χανω το πολυ 40 τριχες τη μερα

και εχω δει μια μικρη επανεκφυση μπροστα .Γενικα επειδη εχω μαλλι απλα αραιο δεν ξερω αν απλα εχω επανεκφυση ή δυναμωσαν αδυναμες τριχες .Φυσικα σε καμια μα καμια περιπτωση δε βλεπω 8200 νεες τριχες αντε να βλεπω 50-100... αλλα το μαλλι σταματησε να αραιωνει οπτικα τουλαχιστον αυτο π βλεπω εγω ! Επειδη ομως ειχα ψηλα το πηχη περιμενα πολυ περισσοτερα αφου ειμαι νεος και 2 χρονια εχω τριχοπτωση για αυτο σκεφτομαι να βαλω μινοξ στο παιχνιδι !
Θελω να ρωτησω τα εμπειρα μελη εγω που εχω ΣΔ να χρησιμοποιησω μια μινοξ hairway π εχω ανοιγμενη(τη χρησιμοποιησα 7 μερες μονο ) μεχρι να παρω κιρκλαντ αφρο ?? ή θα μ δημιουργησει εγαλο προβλημα ??

Ευχαριστω εκ των πρωτερων !

Φίλε laplace, θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία χωρίς να θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου: CG210 + μινοξιδίλη είναι ο συνδυασμός που, όπως όλα δείχνουν, μ' έχει σώσει!

Όπως το καταλαβαίνω εγώ πολύ χοντρικά, η μινοξιδίλη προκαλεί επανέκφυση αλλά ταυτόχρονα καταστρέφει το κολλαγόνο, γι' αυτό με τον καιρό η δράση της εξασθενίζει. Το CG210, απ' την άλλη, αναδομεί το κολλαγόνο και έτσι η μινοξιδίλη βρίσκει έδαφος για να δράσει και πάλι. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια (ο GOMI τα ξέρει καλύτερα, ας με διορθώσει αν είναι :)). Ό,τι και να συμβαίνει πάντως, σε μένα αυτός ο συνδυασμός δουλεύει - και δουλεύει καλά.

Επίσης, επειδή κάπου μιλάς και για σαμπουάν, τα συγκεκριμένα που αναφέρεις, frezyderm, dercos και fungoral, τυχαίνει να τα έχω δοκιμάσει και τα 3. Το dercos το χρησιμοποιούσα παλιά, είτε μόνο του είτε ως συνοδευτικό των αμπούλων aminexil της ίδιας εταιρίας, και έκανε καλή δουλειά μπορώ να πω (όπως και οι αμπούλες), αλλά τότε ήμουνα ακόμα στα πρώτα στάδια του προβλήματος. Πρόσφατα, και εν μέσω της θεραπείας με CG210 και μινοξιδίλη, επειδή μου 'χε τελειώσει το frezyderm, χρησιμοποίησα για 2 βδομάδες περίπου ένα dercos που μου 'χε ξεμείνει από παλιά, και δεν μπορώ να πω ότι είχε την ίδια αποτελεσματικότητα με το frezyderm ως προς την τριχόπτωση. Το fungoral, απ' την άλλη, το έβαλα για 2 βδομάδες μόνο (4 λουσίματα συνολικά), και είδα αρκετή τριχόπτωση για τόσο σύντομο διάστημα χρήσης, οπότε το έβαλα στην άκρη. Επιστρέφοντας στο frezyderm, η τριχόπτωση επανήλθε στα φυσιολογικά, πολύ χαμηλά (μετά θεραπείας) επίπεδά της. Το να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το σαμπουάν στην τριχόπτωση, μου φαίνεται και μένα παράδοξο· απλά μεταφέρω αυτά που είδα.
 

laplace

Member
Σε ευχαριστω για την απαντηση το cg σκεφτομαι να το παω μεχρι 9μηνο 2φ/μερα και μετα 1 για συντηρηση μιας και βλεπω θετικα πραγματα στο κεφαλι ομως επειδη αυτο π βασικα ζηταω ειναι επανεκφυση αναγκαστικα πρεπει να βαλω στο παιχνιδι μινοξ μιας και το cg πανω στο 4μηνο σε θεμα επανεκφυσης δεν εκανε κατι ορατο ...

Τωρα οσον αφορα τη μινοξ επειδη εχω ΣΔ και ξερω οτι δεν βοηθαει η προπ γλυκολ δεν κανει αρχικα να αρχισω με μια απλη μινοξ οπως hairway πριν παργγειλω αφρο ??Βασικα η επιμονη μ στο θεμα επανεκφυσης εχει τελειωσει για το cg για αυτο και θελω κατι δραστικο...
 

pazuzu

New Member
GOMI είπε:
laplace, η γνώμη μου είναι πως η loreal, έχει μέχρι στιγμής, έχει μια από τις πιο σωστές θεωρίες. Δεν ξέρω γιατί τα προϊόντα της μέχρι τώρα δεν έχουν δουλέψει όπως θα έπρεπε. Ίσως δεν είναι αρκετά, (aminexil) ίσως οι έρευνές τους να είναι μόνο in vitro, ίσως να μην έχουν δοκιμαστεί όπως θα έπρεπε.

Η l'oreal είναι εταιρία καλλυντικών, τα οποία έχουν διαφορές με τα φάρμακα. Άλλες οι διαδικασίες έγκρισης ενός καλλυντικού κι άλλες ενός φαρμάκου. Αντιστοίχως, άλλη η θεραπευτική δύναμη ενός καλλυντικού (αν έχει...) κι άλλη ενός φαρμάκου. Γενικότερα μην περιμένετε τίποτα ουσιαστικότερο από άποψη αποτελεσμάτων από το CG σε σχέση με τα αμινεξίλ της Dercos.

CG, Aminexil, FAIR HAIR, κ.λπ. είναι όλα στην κατηγορία "καλλυντικά".
 
Μπλουζα