Η διατροφή του accutane, της φιναστερίδης και της μινοξιδίλης

didars

Member
πολύ ενδιαφέρον θέμα Gomi! τι έγινε συνεχίζεις την διατροφή αυτή, έχεις αλλάξει κάτι απ'όσα λες στην πρώτη σελίδα; είδες κάποιο αποτέλεσμα και δοκίμασες τιποτα πέρα απο μετφορμίνη; Πως και σταμάτησες να το ψάχνεις :D ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
didars είπε:
πολύ ενδιαφέρον θέμα Gomi! τι έγινε συνεχίζεις την διατροφή αυτή, έχεις αλλάξει κάτι απ'όσα λες στην πρώτη σελίδα; είδες κάποιο αποτέλεσμα και δοκίμασες τιποτα πέρα απο μετφορμίνη; Πως και σταμάτησες να το ψάχνεις :D ;

Πολλές έρευνες όπως και η παρακάτω που είναι πρόσφατη ταυτίζουν την ινσουλινοαντίσταση με την τριχόπτωση.

http://www.idoj.in/article.asp?issn=2229-5178;year=2014;volume=5;issue=3;spage=276;epage=281;aulast=Bakry

Σταμάτησα τη διατροφή γιατί οι ορμόνες μου, ειδικά η τεστοστερόνη έπεσε στα τάρταρα, όπως επίσης και για τον λόγο ότι ακόμα και αν σταματήσει η αιτία, μαλλί δεν ξαναβγαίνει...Όλη η ουσία είναι στην πρόληψη, μετά δεν έχει νόημα και εγώ είχα περάσει προ πολλού στο στάδιο αυτό...
 

Prosim

Member
Σταμάτησα τη διατροφή γιατί οι ορμόνες μου, ειδικά η τεστοστερόνη έπεσε στα τάρταρα

Gomi, μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος στη διατροφή που ακολουθούσες και η απόρριψη ποιων τροφών στο προκάλεσαν; Και η δικιά μου τέστο ήταν πεσμένη (μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια αλλά αρκετά κάτω) πριν κάνα 2μηνο σε εξετάσεις αίματος. Εγώ είχα πλακώσει φρούτα, λαχανικά, όσπρια και ξηρούς καρπούς (+ τα Ω3 που έπαιρνα και συνεχίζω να παίρνω σε χάπια + λιναρόσπορο), ενώ το κρέας το 'χα αραιώσει πολύ και γαλακτοκομικά δεν έτρωγα καθόλου... Ποιες τροφές ανεβάζουν την τέστο;[/align]
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
stavros_1983 είπε:
gomi οταν λες προληψη τι εννοεις ,δλδ ειναι θεμα διατροφης .

Αν η αιτία είναι η ινσουλινοαντίσταση, τότε ναι, είναι καθαρά θέμα διατροφής.
Εννοώ πως πρέπει να το προλάβεις πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση, ή έστω σε αρχικά στάδια. Η καταπολέμηση της αιτίας φαίνεται πως δεν είναι ικανή να επαναφέρει το χαμένο έδαφος. Τουλάχιστον όχι με φυσικούς τρόπους.
Επίσης όταν αποφασίζεις να πας κόντρα στα γονίδια σου, πρέπει να ρισκάρεις πολύ, κάνοντας μεγάλες θυσίες και μόνιμες, ενώ κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχουν αποτέλεσμα γιατί τίποτα δεν λειτουργεί το ίδιο σε όλους μας.


Prosim είπε:
Σταμάτησα τη διατροφή γιατί οι ορμόνες μου, ειδικά η τεστοστερόνη έπεσε στα τάρταρα

Gomi, μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος στη διατροφή που ακολουθούσες και η απόρριψη ποιων τροφών στο προκάλεσαν; Και η δικιά μου τέστο ήταν πεσμένη (μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια αλλά αρκετά κάτω) πριν κάνα 2μηνο σε εξετάσεις αίματος. Εγώ είχα πλακώσει φρούτα, λαχανικά, όσπρια και ξηρούς καρπούς (+ τα Ω3 που έπαιρνα και συνεχίζω να παίρνω σε χάπια + λιναρόσπορο), ενώ το κρέας το 'χα αραιώσει πολύ και γαλακτοκομικά δεν έτρωγα καθόλου... Ποιες τροφές ανεβάζουν την τέστο;[/align]

Prosim, σε εμένα η μεγάλη ποσότητα οσπρίων (για να παίρνω τη φυτική πρωτείνη) όπως και τα δημητριακά ήταν σίγουρο ότι μου ανέβασαν πάρα πολύ την SHBG. Αυτή είναι που δεσμεύει την ελεύθερη τέστο.
Πάνω κάτω αυτά που αναφέρεις έτρωγα και εγώ σε μεγάλες ποσότητες. Κρέας έκανα να φάω και 2 μήνες ενώ γάλα καθόλου.

Από αυτά που έχω καταλάβει σε εμένα αλλά και έχω διαβάσει, είναι πως όσο πιο χαμηλή είναι η τεστοστερόνη στον άντρα, τόσο μεγαλύτερη η δραστηριότητα του ενζύμου 5αρ που μετατρέπει την τέστο σε DHT.
Με τη λέξη δραστηριότητα αναφέρομαι σε ευαισθησία και πολλαπλασιασμό του, ώστε να εκμεταλλευτεί ο οργανισμός όσο καλύτερα μπορεί την ελάχιστη, ελεύθερη τεστοστερόνη.
Αν το καλοσκεφτείς οι μεγαλύτεροι είναι αυτοί που παθαίνουν προστάτη και όχι οι νέοι.
Όσο μεγαλώνουμε η τεστο πέφτει φυσιολογικά, αλλά τότε αρχίζουν τα προβλήματα με την dht και την αρωματάση. Ο οργανισμός αντισταθμίζει τις απώλειες με τον παραπάνω τρόπο.
Προσωπικά θεωρώ την υψηλή τεστοστερόνη όχι μόνο σοβαρό παράγοντα υγείας σε έναν άντρα, αλλά και ευεργετική για το μαλλί. Επίσης αν ψάξεις θα δεις ότι πριν από μερικά χρόνια, οι τιμές της φυσιολογικής τεστοστερόνης ήταν αρκετά υψηλότερα από τις τιμές που δίνουν τώρα τα εργαστήρια.
Οι παλιοί είχαν πολύ υψηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης απ ότι εμείς στην εποχή που ζούμε.
Τα γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα όπως και οι ορμόνες στα κρέατα αλλά και τα φουλ ω-6 που έχουν, δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια για κάτι τέτοιο.


Για το τι μπορεί να αυξήσει την τέστο, θα σε γελάσω, γιατί δεν είναι μόνο το θέμα διατροφής. Τα βαρέα μέταλλα που συσσωρεύονται στον οργανισμό με τον χρόνο είναι επίσης ένας σοβαρός παράγοντας.
Δηλαδή μια σωστή προσέγγιση θα ήταν μια καλή αποτοξίνωση και ενίσχυση μετά με τη διατροφή με κρέας και αρκετά κορεσμένα καλά λιπαρά.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο.
http://www.selfgrowth.com/articles/how-to-raise-your-testosterone-levels-through-the-roof-with-the-endocrine-diet

Εφαρμόζω το msm+vit.C εδώ και 1,5 μήνα ενώ έχω παραγγείλει και ζεόλιθο ακατέργαστο.
Το μαγνήσιο μου έχει τελειώσει, αλλά σύντομα θα παραγγείλω και άλλο.
Δεν μπορώ να σου πω αν βοηθάνε σίγουρα γιατί παίρνω και φάρμακα που μου έχουν ανεβάσει πολύ την τέστο. Με τον καιρό θα ξέρω να σου απαντήσω καλύτερα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tasos33 είπε:
GOMI εχεις υποψιν σου αυτο?
http://www.bachari.gr/products/view/triboli-tribulus-terrestris

Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Ενισχύει (ενδεχομένως) την φυσική παραγωγή τεστο. Όταν υπάρχει μικροπροβληματάκι, δεν κάνει τίποτα.
 

Prosim

Member
Gomi, απ' όσα μπορώ, απ' τις λίγες γνώσεις μου, να καταλάβω, λειτούργησε η διατροφή αρνητικά σε σένα προσωπικά, αλλιώς όλοι οι vegans δεν θα είχαν πρόβλημα; Σωστά;
Εγώ όταν έκανα τις εξετάσεις είχα στεναχώριες και άγχος υπερβολικό (άσχετοι λόγοι με τις εξετάσεις) και υποθέτω - δεν ξέρω - ότι εκεί οφειλόταν η πεσμένη τεστο, αλλά ίσως να επηρέασε και η διατροφή σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αν και κρέας έτρωγα μία φορά στις 7-10 μέρες τότε (κοτόπουλο ή μοσχάρι)...

(Ευχαριστώ για το άρθρο, θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία.)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Prosim είπε:
Gomi, απ' όσα μπορώ, απ' τις λίγες γνώσεις μου, να καταλάβω, λειτούργησε η διατροφή αρνητικά σε σένα προσωπικά, αλλιώς όλοι οι vegans δεν θα είχαν πρόβλημα; Σωστά;
Εγώ όταν έκανα τις εξετάσεις είχα στεναχώριες και άγχος υπερβολικό (άσχετοι λόγοι με τις εξετάσεις) και υποθέτω - δεν ξέρω - ότι εκεί οφειλόταν η πεσμένη τεστο, αλλά ίσως να επηρέασε και η διατροφή σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αν και κρέας έτρωγα μία φορά στις 7-10 μέρες τότε (κοτόπουλο ή μοσχάρι)...

(Ευχαριστώ για το άρθρο, θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία.)

Κοίτα, ποτέ δεν είχα ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα τέστο. (μετά τα 34 που άρχισα να την τσεκάρω). Ήταν λίγο πάνω από τα φυσιολογικά. Οπότε ναι, η διατροφή επηρεάσε εμένα προσωπικά με αρνητικό τρόπο και δεν είναι απόλυτο ότι θα το κάνει και σε κάποιον άλλον.
Για τους vegan έχω διαβάσει σε φορουμ ότι παρουσιάστηκαν προβλήματα χαμηλών ορμονών, αλλά οχι βέβαια σε όλους. Αν αναφέρεσαι στους bodybuilders, αυτοί εκτός του ότι τρώνε συνδυασμούς φυτικών πηγών για να έχουν πλήρη προφιλ αμινοξέων στο αίμα τους, δεν είμαι και σίγουρος ότι δεν "ενισχύονται" και με άλλους τρόπους...

Κάτι που επίσης επηρεάζει πάρα πολύ την τεστοστερόνη είναι η κορτιζόλη, η οποία ανεβαίνει είτε σε περιόδους στρες, είτε λόγω φλεγμονής του οργανισμού. Και στις 2 περιπτώσεις, έχει την ίδια δράση και τα ίδια, αρνητικά αποτελέσματα.
Νομίζω πως αν κάποιος έχει χαμηλή σχετικά τέστο, είναι απαραίτητο να μετράει και την κορτιζόλη του.
 

tasos33

Well-Known Member
Μιας και αναφερουμε το θεμα ινσουλινοαντισταση κ φλεγμονες,θα ηθελα να αναφερω πως εδω κ περιπου ενα μηνα καταναλωνω καθημερινα,το βραδυ,ενα ποτηρι νερο με κουρκουμινη σε σκονη,το ανακατευω κ το πινω..
απαισιο μεν καταπληκτικο δε,φλεγμονες σε αγκωνα ωμο παρελθον πλεον,ειδικα στν αγκωνα που ειναι κ φρεσκια,περασε χωρις να σταματησω τα βαρη!!!!
το επισης σημαντικο ειναι πως ενω παχαινω ευκολα πολυ,αν και εχω χασει 10 κιλα πλεον με δυσκολια,κατα τν μηνα που πινω κουρκουμινη κ ενω γυμναζομαι ελαχιστα κ τρωω αρκετα παλι,βλεπω οτι δν παχαινω.αν μου διαλυσει κ μια ακομη,που ηδη την εχει μειώσει κατα 50 τα εκατο τοτε θα του αναψω κ λαμπαδα
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Androgenetic alopecia, metabolic syndrome, and insulin resistance: Is there any association? A case-control study

Context: Although several previous studies have investigated the association of metabolic syndrome (MS) and insulin resistance (IR) with androgenetic alopecia (AGA), the results have been inconsistent.

Aim: We attempted to assess the presence of MS and IR in patients with AGA. This may help to detect if AGA can be considered as a clue for underlying serious systemic diseases. Materials and Methods: One hundred male patients with stages III-VII AGA, in Hamilton-Norwood classification, and 100 normal, gender- and age-matched control subjects were included. Anthropometric measures, blood pressure, fasting glucose, fasting insulin, high-density lipoprotein cholesterol, and triglycerides were measured for the all participants. The presence of MS and IR was evaluated.

Results: There were statistically significant differences regarding mean values of body weight (P < 0.001), height (P = 0.002), waist circumference (P < 0.001), body mass index (P < 0.001), systolic (P < 0.001), and diastolic blood pressure (P < 0.001), fasting glucose (P < 0.001), triglycerides (P < 0.001), high-density lipoprotein cholesterol (P < 0.01), fasting insulin (P = 0.02) and homeostasis model assessment of insulin resistance (P < 0.001) between cases and controls. A statistically significant association was found between AGA and MS (P = 0.002) and between AGA and IR (P < 0.001). Multiple logistic regression analysis revealed that waist circumference (>102 cm) was the most significant risk factor for developing MS. It increased the risk of MS by 1.25-folds (95% CI = 1.10-1.42, P < 0.001).

Conclusion: Our results support the recommendation for assessing MS and IR in all young males with stage III or higher AGA. Early intervention is critical to reduce the risk and complications of cardiovascular disease and type 2 diabetes mellitus later in life.

http://www.idoj.in/article.asp?issn=2229-5178;year=2014;volume=5;issue=3;spage=276;epage=281;aulast=Bakry
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα