Η διατροφή του accutane, της φιναστερίδης και της μινοξιδίλης

gianniskritikos2

Active Member
παλια πολυ παλια ειμαι 84 κιλα πλεων με 10% ποσοστο λιπους και υψος 1.82 περιπου


δεν περνω τιποτε αλλο μονο καθαρη πρωτεινη whey επερνα περσι αργινινη επιπλεων και προπερσι 1 μηνα κρεατινη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ksasou

Member
Γεια σας . θα ήθελα να ρωτήσω. Διάβασα τα οσα γράφετε εδώ …και έχω την εξής απορία. Αν και δεν κατάλαβα και τα πάντα για να είμαι ειλικρινής. Αυτό σημαίνει πως οσο γάλα έχουμε πιει από παιδιά παει χαμένο το ασβέστιο? Δεν απορροφάτε από τον οργανισμο? το ιδιο ισχύει και για τα τυριά γιαούρτια? Δεν πίνω γάλα ιδιαίτερα αλλά τρώω γιαούρτια για τα βακτήρια που περιχέει..για πρηξίματα που εχω εξαιτίας του έντερου. Πολύ ενδιαφέρον πάντως !!! ειλικρινά συγχαρητήρια…
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ksasou, όλα τα θηλαστικά στον πλανήτη, από ένα σημείο και μετά, σταματούν να πίνουν γάλα και δεν το επιδιώκουν ποτέ ξανά.
Ο μόνος "έξυπνος" της υπόθεσης, φαίνεται να είναι ο άνθρωπος, ο οποίος συνεχίζει να πίνει γάλα μέχρι τα γεράματα. (υπό οποιαδήποτε μορφή)

Στα θηλαστικά, όταν η μάνα σταματήσει να παράγει γάλα, το μικρό είναι έτοιμο να περάσει πλέον στη βασική διατροφή του. Ο Θεός, ή αν κάποιοι προτιμούν η φύση, μας έχει δείξει ότι κινείται πάντα με ισορροπίες και απίστευτη σοφία. Όπου φυσικά δεν επεμβαίνει το ανθρώπινο χεράκι.

Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε λοιπόν, πως από τη στιγμή που η γυναίκα πάψει να κατεβάζει γάλα, ότι το μωρό ίσως πρέπει να ακολουθήσει μια άλλη διατροφή. (δεν εννοώ φυσικά πιτόγυρα και πίτσες)
Βέβαια αυτό φαντάζει πολύ νωρίς για τα δικά μας δεδομένα και δεν ξέρω τι περιέχουν οι σκόνες γάλακτος που είναι για τα μωρά.

Το αγελαδινό γάλα, περιέχει 3 φορές περισσότερη πρωτείνη από το μητρικό και πολύ περισσότερους αυξητικούς παράγοντες, κάτι που δείχνει πως τα μωρά ή γενικότερα τα παιδιά, όσο τρέφονται με αγελαδινό γάλα, ουσιαστικά μεγαλώνουν ως μοσχάρια και θα πρέπει να έχουν το μηχανισμό πέψης και αντισωμάτων που έχουν τα μοσχάρια. Μην ξεχνάμε ότι ένα μοσχαράκι γεννιέται περίπου στα 50 κιλά και ένα μωρό στα 3-4. Πως γίνεται λοιπόν να έχουν τις ίδιες ανάγκες στη βασική, αρχική διατροφή τους?

Επίσης, το ωμό γάλα, περιέχει πολλά συστατικά που βοηθούν να καταπολεμηθούν οι παθογόνοι οργανισμοί που επίσης περιέχονται σε αυτό (lactoperoxidase, lactoferrin, leukocytes, macrophages, neutrophils, antibodies, medium chain fatty acids, lysozyme, B12 binding protein, bifidus factor, beneficial bacteria) συστατικά που εμποδίζουν την απορρόφηση από τα τοιχώματα του εντέρου (polysaccharides, oligosaccharides, mucins, fibronectin, glycomacropeptides, bifidus factor) ενίσχυση ανοσοποιητικού
(lymphocytes, immunoglobulins, antibodies, hormones and growth factors).

Όλα αυτά, βοηθούν σε μια ισορροπία θετικών παραγόντων και αρνητικών.

Η πολυδιαφημισμένη παστερίωση και ακόμα περισσότερο η υψηλή παστερίωση που τη μοστράρουν και στις διαφημίσεις ως κάτι το ιδιαίτερο θετικό, καταστρέφει όλα τα αντισώματα που έχει το ωμό γάλα κάνοντάς το ιδιαίτερα επικίνδυνο και όχι μόνο δεν μας δίνει ασβέστιο, αλλά επειδή το ασβέστιο που έχει απομείνει στο παστεριωμένο γάλα δεν είναι πλέον βιοδιαθέσιμο προκαλεί απώλεια ασβεστίου από τα κόκαλα λόγω της οξείδωσης που προκαλεί η οποία αντισταθμίζεται από τον οργανισμό με το δικό μας αποθηκευμένο ασβέστιο στα οστά, (το ασβέστιο είναι ιδιαίτερα αλκαλικό) το οποίο καταλήγει στο τέλος να αποβάλλεται από τα ούρα.
 

weznem

Well-Known Member
να κανω μια ερωτηση ρε παιδια..μιας και ειπαμε περι γυμναστηριου.. ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αυξηση την μυικη μαζα η αν θελετε γυμναζεται πολυ οποτε εχει αλλες αναγκες ο οργανισμος του.. υπαρχει ζημια στους μυς που πρεπει να αποκαταστισει ο οργανισμος και αυτο γινεται μεσω της πρωτεινης... ενας τετοιος ανθρωπος λοιπον με αναγκη για μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινης και συνεπως κρεατας κυριως κανει κακο στον οργανισμο του λογω των ζωικων λιπαρων και την ανεβασμενη ινσουλινη? η αν τρωει πηγες πρωτεινης με λιγα λιπαρα οπως αβγα και στηθος κοτοπουλο-ψαρια-και γαλοπουλα δεν εχει θεμα ως προς την υγεια του εννοω.. πολα ζωικα λιπη απο οσο γερω εχουν οι μπριζολες τα γουρουνια τα μοσχαρια τα βοδινα κανω λαθος?
ρωταω για να εντοπισω τυχον λαθη στην διατροφη μου,διοτι καποιες εξετασεις δεν βγηκαν καθολου καλες και δεν ξερω αν οφειλεται τελικα στο λιογτερο νερο πουμπορει να επαιρνα..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
να κανω μια ερωτηση ρε παιδια..μιας και ειπαμε περι γυμναστηριου.. ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αυξηση την μυικη μαζα η αν θελετε γυμναζεται πολυ οποτε εχει αλλες αναγκες ο οργανισμος του.. υπαρχει ζημια στους μυς που πρεπει να αποκαταστισει ο οργανισμος και αυτο γινεται μεσω της πρωτεινης... ενας τετοιος ανθρωπος λοιπον με αναγκη για μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινης και συνεπως κρεατας κυριως κανει κακο στον οργανισμο του λογω των ζωικων λιπαρων και την ανεβασμενη ινσουλινη? η αν τρωει πηγες πρωτεινης με λιγα λιπαρα οπως αβγα και στηθος κοτοπουλο-ψαρια-και γαλοπουλα δεν εχει θεμα ως προς την υγεια του εννοω.. πολα ζωικα λιπη απο οσο γερω εχουν οι μπριζολες τα γουρουνια τα μοσχαρια τα βοδινα κανω λαθος?
ρωταω για να εντοπισω τυχον λαθη στην διατροφη μου,διοτι καποιες εξετασεις δεν βγηκαν καθολου καλες και δεν ξερω αν οφειλεται τελικα στο λιογτερο νερο πουμπορει να επαιρνα..

Αν είχες ανεβασμένες τιμές στα νεφρά μπορεί όντως να καταναλώνεις πολύ πρωτείνη και να πίνεις λίγο νερό. Αν είχες και τρανσαμινάσες, δεν φταίει τότε μόνο το νερό.

Η λήψη πρωτείνης για όσους γυμνάζονται είναι μεγάλο θέμα και όσες φορές το είχαμε πιάσει σε φόρουμ b.b. ήταν αδιέξοδο.
Παρόλο αυτά, δεν πιστεύω πως όσοι δεν ασχολούνται καθαρά επαγγελματικά, χρειάζονται 2 και 3γρ. πρωτείνης ανα κιλό σωματικού βάρους, όπως υποστηρίζουν.
 

weznem

Well-Known Member
ηταν ολες ανεβασμενες ουρια-ουρικο οξυ-κρεατινινη(περαν τις cpk) ενδικτικα λεω
ουρια 49 με οριο το 50 ουρικο οξυ 8 με οριο το 7,2 κρεατινινη 1,42 με οριο το 1,30 χοληστερινη 205 με οριο το 200 τρανσαμιναση αστ 44 με οριο 45 τρανσαμιναση αλτ(sgpt) 45 με οριο το 45
(να σημειωσω οτι το βραδυσ τις 10 εφαγα 3 σουβλακια κοτοπουλο με πατατες..λενε νηστεια 12 ωρων κανονικα..αν και στο ψαξιμο που εκαν πολυ επιστημονες διαφωνουν οτι ανεβαζουν οποιαδηποτε τιμη το φαγητο με τις εξετασεις σε πειραμματα εδειξαν αυξησεις τις ταξεως του 2%..τωρα τι ισχυει και τι οχι με σιγουρια...)
μετα απο 8μερες κανω ξανα σε αλλο μικροβιολογικο κεντρο,ιδιωτικο αυτη τη φορα με αυξηησ του νερου και μειωση του κρεατος λιγο,και σχεδον μηδεν ασκηση πλεον..
ουρια 45 με οριο το 50
ουρικο οξυ 7,47 με οριο το 7
κρεατινινη 1,26 με οριο το 1,4
χοληστερινη 190,9 με οριο το 200
τρανσαμιναση sgot-ast 30 με οριο το 37
τρανσαμιναση sgpt-alt 35 με οριο το 42
εκανα μκαι εξεταση ουρων γενικη ολα καλα.. θα συλλεξω και ουρα 24ωρων και γενικη αιματος παλι..αυριο αλλα με προβληματιζει οτι χθες αρρωστησα μαλλον ιωση και δεν ξερω αν πρεπει να κανω τωρα τις εξετασεις...
για πιο λογο μπορει να αυξηθηκαν τα ηπατικα ενζυμα καποια ιδεα?

σε ευχαριστω για την βοηθεια σου.. :)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εντάξει δεν φαίνεται και τίποτα τρομερό, αλλά είδες και εσύ ότι με λίγο μείωση του κρέατος μειώθηκαν σε πολύ σύντομο διάστημα οι τιμές. Αλλά προφανώς θα πρέπει λίγο να περιορίσεις την αυξημένη πρωτείνη, ή να κάνεις πιο έξυπνη κατανάλωση. Π.χ την κρατάς σχετικά ανεβασμένη τις μέρες που γυμνάζεσαι και την ρίχνεις τις μέρες ξεκούρασης.
Για τα υπατικά ένζυμα που λες, μπορούν να δείξουν ανεβασμένα και από ένα απλό depon που θα έχεις πάρει 1-2 μέρες πριν ή κάποιο άλλο παυσίπονο ή ακόμα και από συμπλήρωμα βιταμινών. Καλό πριν κάνουμε εξετάσεις να τα έχουμε όλα σταματήσει 1 εβδομάδα πριν.
Επίσης αν τις εξετάσεις τις έκανες πρόσφατα δηλαδή, λίγο πριν σου παρουσιαστεί η ίωση που λες, επηρεάζει επίσης, μιας και μπορεί να δούλευε στον οργανισμό λίγες ημέρες πριν τα συμπτώματα γίνουν εμφανή.
Και όχι, δεν πρέπει να κάνεις εξετάσεις όσο είσαι άρρωστος γιατί δεν θα πάρεις σωστές τιμές.
 

weznem

Well-Known Member
δεν ετρωγα τιποτα το φοβερο απ κρεας ετρωγα μεσημερι βραδυ στηθος κοτοπουλο ενα αυγο με 3 φρυγανιες το απογευμα.. απλα καμια φορα το αυγο(βραστο) το ετρωγα 8 και ετρωγα βραδυνο στις 9.. υποψιαζπμαι οτι επεινα λιγο νερο τωρα πινω 2,5λιτρα καθημερινως.. βεβαια δεν πηγαινα γυμναστηριο καμψεις και με κατι βαρακια παλευα μονος μου..
αυτο που με ανησυχει ειναι τα ηπατικα ενζυμα διοτι δεν σχετιζονται με την πρωτεινη απο οσ ξερω περαν της διασπασης αζωτου του κρεατος που κανουν.. ειναι ικανο αυτο και αυξηση στις τρανσαμινασες? οχι δεν ημουν αρρωστος τοτε και δεν νομιζω να πηρα ντεπον διοτι πολυ σπανια παιρνω ντεπον και τετοια χαπια τα αποφευγω οσο μπορω..
ευχαριστω παντως φιλε..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
wez, τα υπατικά σου ένζυμα δεν είναι ανεβασμένα, είναι απλά στα φυσιολογικά ανώτερα όρια. Δεν ξέρω επίσης αν πίνεις αλκοόλ.

Εμένα πάρα πολλές φορές έχουν ανέβει σε τιμές 2πλασιες σε περιόδους που ανέβαζα πάρα πολύ ψηλά θερμίδες. (κοντά στις 3500)
Αν παρόλο αυτά θες να τα μειώσεις μπορείς με φυσικό τρόπο, όπως συμπλήρωμα milk thistle.

Εγώ όταν ξέφευγα πολύ, με αυτό τα έφερνα πάντα σε φυσιολογικές τιμές μέσα στο μήνα

http://www.iherb.com/MRM-Liver-X-with-BioSorb-60-Veggie-Caps/4835

αλλά για τις δικές σου τιμές, δεν χρειάζεται. Με απλό milk thistle (γαιδουράγκαθο κοινώς ή silymarin) θα τα ρίξεις αρκετά.
 

weznem

Well-Known Member
οχι δεν πινω... ναι ειναι στα ανωτατα ορια δεν ειναι και το καλυτερο ετσι δεν ειναι?ετσι το θεωρω εγω..
δηλαδη η χοληστερινη που ειναι στο 190 στα ορια ειμαι αλλα για την ηλικια μου 26 δχρονων θα επρεπε να ειναι στο 170 για παραδειγμα..
θεωρεις οτι σκεφτομαι λαθος?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απλά σε προειδοποιεί να προσέχεις λίγο περισσότερο. Κανείς γιατρός δεν θα θεωρήσει τις εξετάσεις σου ανησυχητικές. Κατά καιρούς τους έχω πάει πολύ χειρότερες και απλά μου είπαν να προσέχω λίγο τη διατροφή μου και να τρέχω περισσότερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
weznem είπε:
να κανω μια ερωτηση ρε παιδια..μιας και ειπαμε περι γυμναστηριου.. ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αυξηση την μυικη μαζα η αν θελετε γυμναζεται πολυ οποτε εχει αλλες αναγκες ο οργανισμος του.. υπαρχει ζημια στους μυς που πρεπει να αποκαταστισει ο οργανισμος και αυτο γινεται μεσω της πρωτεινης...

Στην σχετική μου αναζήτηση προς το θέμα διατροφή (όπως αναφέρω και στην 1η μου απάντηση σε αυτό το νήμα), διάβασα μια έρευνα που έλεγε ότι οι υδατάνθρακες βοηθούν καλύτερα στην αποκατάσταση που απαιτείται για τους μυς, αλλά δεν έχω εύκαιρη την έρευνα, θα την βρω κάποια στιγμή και θα την αναρτήσω.

Βασικά έχει σημασία η διαδικασία που κάνει ο οργανισμός από την στιγμή που τρώει κάποιος κάτι, τι ορμόνες κινούνται κλπ, για κάποιον που ψάχνεται περισσότερο με την διατροφή και το γυμναστήριο (όχι απαραίτητα με την τριχόπτωση).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και δυστυχώς, όσο μεγαλύτερο BMI (δείκτη μάζας σώματος) έχουμε, τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις για ινσουλίνη και τόσο πιο επιρρεπής σε ινσουλινοαντίσταση.
 

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
Και δυστυχώς, όσο μεγαλύτερο BMI (δείκτη μάζας σώματος) έχουμε, τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις για ινσουλίνη και τόσο πιο επιρρεπής σε ινσουλινοαντίσταση.

ξερεις τι σκεφτομουν τελευταια και νομιζω οτι τελικα δεν ειχα αδικο..
οτι το καθε σωμα-ανθρωπος δεν μπορει μαλλον δεν πρεπει και δεν κανει καλο στην υγεια του να προσπαθει να αλλαξει την φυσικοτητα του.. τι εννοω οτι ενας αδυνατος το να γινει ντουλαπα τρώγοντας πολυ πρωτεινη και γυμναστηριο υπερβαινει την φυσικοτητα του,μην ξεχναμε οτι εκτος απο μυς ο σκελετος μας και διαφορα αλλα που σιγουρα δεν γνωριζω ειναι φτιαγμενα με διαφορα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα..οταν ξεπερναμε τομετρο δεν κανει καλο..
ενας αδυνατος π.χ εγω που ειμαι 1,72 με 59 κιλα διχως γυμναστικη και πλεον ειμαι 65 αντε να ανεβω στα 70 πιο πανω δεν ειναι καλο για το σωμα μου..δεν μπορει ναγινω 85 κιλα εγω,δεν το νατεχει η σωματοδομη μου..θα γινω αργοκινητη μαουνα στην καλυτερη στην χειροτερη σε θεματα υγειας δεν ξεω τι θα βγαλει μακροπροθεσμα.. οταν εισαι 60 κιλα απο την φυση σου το να γινεις 90 υπερβαινει την φυση σου..
επισης για να εισαι δυνατος δεν χρειαζεται παντα να εισαι και πολυ ογκωδης.. οι ισομμετρικες ασκησης λογου χαρη δυναμωνουν πολυ τους μυς αλλα δεν δινουν ογκο ομως καθολου..
αλλα πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι επιζηταμε.. το τι δειχνουμε η το το να ειμαστε δυνατοι.. διοτι αν μας νοιαζει το δευτερο τοτε ερχεται το επομενο ερωτημα.. μας ενδιαφερει η δυναμη που μπορει να μετατραπει σε ισχύ και αυτο ειναι τελειος διαφορετικο απο το να σηκωνω απλα περισσοτερα κιλα στα βαρη..οσο πιο πολυ ντουλαπα εισαι τοσο λιγοτερη ισχυ βγαζουν η μυς σου.. αναλογα με την σωματοδομη σου..
 

Prosim

Member
Καλημέρα, παιδιά. Ενδιαφέροντα όλ' αυτά. Διάβασα τις 2 πρώτες σελίδες, τις υπόλοιπες στα μπαμ, άρα αν αναφέρω κάτι, το οποίο έχει ειπωθεί, να με συγχωράτε ;)

Είναι θέματα που με απασχολούν -διατροφικά- εδώ και κάποιους μήνες. Περί γαλακτοκομικών είναι λίγο πολύ γνωστά λόγω διαδικτύου και, προσωπικά, τα 'χω κόψει, εκτός περιπτώσεων που αν πέσει ένα καλό τυράκι στα χέρια μου, θα το φάω, δεν θα πω όχι. Από κει και πέρα, αντικατέστησα το γάλα (π.χ. για δημητριακά) με γάλα αμυγδάλου: το φτιάχνεις μόνος σου πανεύκολα (γκουγκλάρετε). Μπορείς να κάνεις τυρί απ' το ίδιο, όπως και γιαούρτι (ή κάτι σαν κρεμώδες τυρί). Για περισσότερη ευκολία υπάρχουν και τα μαγαζιά με είδη vegan που έχουν έτοιμα υποκατάστατα από φυτικές ουσίες: τυριά, σοκολάτες, μερέντες/γλυκά (από χαρουπάλευρο). Σόγια την αποφεύγω, δεν την ακουμπάω.

Από κει και πέρα, τελευταία χαζεύω διάφορα βίντεο στο youtube. Είναι 1 κλασικός αμερικάνος, ιδιαίτερα «ψωνισμένος» και για κλοτσιά στα «καρύδια» ώρες ώρες, αλλά με πολλή πληροφορία και πλούσιο υλικό και μια αντίστοιχη ελληνική του έκδοση από έναν τυπάκο, λίγο γραφικό αλλά συμπαθητικό, στην Κω.

Πριν δώσω τα λινκς, που θυμίζουν πολλά απ' αυτά που διάβασα στου GOMI, ένα πραγματάκι σημαντικό:

Δεν έχω καμιά «ειδική» σχέση με όλ' αυτά και εύχομαι να μην εμφανιστεί στο νήμα κάνας «αστείος» σαν τον Λυδίο. Με ευχαριστεί, απλά, να ψάχνομαι με τις διατροφές και την υγεία (επειδή γυμνάζομαι κι όλας) και επέλεξα να έχω στη διατροφή μου πολλά απ' αυτά που προτείνουν, πάντα με γνώμονα τη δικιά μου κρίση, γιατί ιδιοσυγκρασιακά δεν μου ταιριάζουν οι χαζοταμπέλες και τα lifestyle που πλασάρουν, όπως: vegan/raw foodist κτλ. Ουσιαστικά σου λένε να τρως (και να πίνεις χυμούς από) φρούτα και λαχανικά.

O εκνευριστικός αμερικάνος (που 'χει βίντεο και για τα μαλλιά) είναι αυτός:

http://www.youtube.com/user/liferegenerator?feature=watch

και η ελληνική του έκδοση είναι εδώ:

http://www.youtube.com/user/spartacusmission?feature=watch

Γενικά κυκλοφορούν διάφοροι σαλταρισμένοι κει όξω, τ' αναφέρω μόνο για την πληροφορία.

υ.γ. Για αυτούς που σηκώνουν βάρη και φοβούνται την έλλειψη όγκου, να πω ότι υπάρχουν τυπάκια σαν αυτόν κάτω που 'ναι vegan. Δεν ξέρω πώς σκατά παίρνουν όγκο -πολλά ξηροκάρπια και μπρόκολο;- απλά το ποστάρω και αυτό για την ιστορία:

http://www.youtube.com/watch?v=RFPsvF3UOdo
 

Capri

Member
Παιδιά καλημέρα κι από εμένα!!!
Gomi,για άλλη μιά φορά εξαιρετικό post και σα θέμα και σαν τρόπος ανάλυσης,congrats man,τι να πω...
Πιστεύω ότι έχεις πολύ δίκιο όσον αφορά το θέμα του σακχάρου και της ινσουλινοαντίστασης,που είναι πολύ πιο σοβαρό από το θέμα της τριχόπτωσης αλλά σχετίζεται άμεσα και εγώ προσωπικά έχω ακούσει για περιπτώσεις που η τριχόπτωση επανήλθε στο φυσιολογικό με μετφορμίνη(που είναι αντιδιαβητικό φάρμακο) και η τριχόπτωση ήταν το πρώτο κλινικό εύρημα.
Εδώ και κάποιες μέρες έχω αρχίσει κι εγώ και ψάχνομαι προς αυτήν την κατεύθυνση μετά από τυχαίο εύρημα σακχάρου νηστείας(ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά)μετά από 12ωρη νηστεία και είμαι 32 χρονών,φυσιολογικό βάρος,αλλά έχω οικογενή προδιάθεση.Έκανα και μια γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαρίνη κι αυτή τελικιασμένη ήταν(6,5% με ανώτερη Φ.Τ. 6,6%).Παθολόγο που ρώτησα μου είπε ότι με αυτές τις τιμές σίγουρα έχω ινσουλινοαντίσταση και πρέπει να φέρομαι(δηλαδή διατροφή και άσκηση )σα να είμαι σε μία προδιαβητική κατάσταση,που εγώ δεν το έκανα,αλλά τώρα θα το ψάξω περαιτέρω γιατί τελευταία ταλαιπωρούμαι από ακμή (που ούτε σαν έφηβη είχα ιδιαίτερη) και κάποιες θυλακίτιδες στο τριχωτό(αυτό σχετίζεται με διαβήτη).
Αν δεν το είχες αναφέρει καθόλου το θέμα αυτό,ίσωςκαι να μην είχα συνδέσει τα κομμάτια,να μην είχα ασχοληθεί δηλαδή,τύπου εντάξει,όλα κομπλέ,κάνουμε αυτό που έχουμε συνηθίσει οπότε I owe you one..!!!:10m:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@ weznem, αν τα γονίδια το επιτρέπουν, μπορείς να φτάσεις στα όρια τον εαυτό σου και γενικότερα το σώμα σου, δίχως ιδιαίτερες επιπλοκές. Το θέμα είναι πως μέχρι να μάθουμε αν τα γονίδια μας επιτρέπουν κάτι τέτοιο, είναι λίγο αργά μετά να μαζέψουμε τις απώλειες. Εκτός αν γνωρίζουμε πολύ καλά τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε.

Νομίζω πλέον πως η κλασσική διατροφή του bodybuilding για όσους αθλούνται και έχουν κληρονομική τριχόπτωση, θα κάνει τα πράγματα χειρότερα και θα οδηγήσει τα γονίδια στο σκοπό τους, πολύ πιο γρήγορα.

Επίσης την ίδια άποψη έχω και για το είδος της γυμναστικής. Όσο περισσότερο στρεσάρουμε τους μυες, όσο αυτοί αναπτύσσονται, τόσο περισσότερο ινσουλίνη χρειάζεται να παράξει το πάγκρεας για να μπορέσει να τους θρέψει σωστά.

Και καλά όσο είμαστε νέοι και έχει τη δυνατότητα να ανταποκρίνεται σε αυτό. Όσο μεγαλώνουμε τι γίνεται? Για πόσο θα μπορεί να καλύπτει τις όλο και αυξανόμενες ανάγκες μας όταν ήδη υπάρχει κληρονομική ανωμαλία σε αυτό το τομέα?
Έχω αναφέρει πιο πίσω τις ιδιότητες του οργανισμού, όταν κληθεί να αντιμετωπίσει ελλείψεις, πως θα συμπεριφερθεί. Θα εγκαταλείπει σιγά σιγά, ότι για τον ίδιο θεωρείται περιττό ή αν θες, λιγότερο σημαντικό.

Φυσικά και γνωρίζω πόσο σημασία έχει για την ψυχολογία των περισσότερων από εμάς, ένα καλό γυμνασμένο σώμα ώστε να ισοσταθμίζει κάποια άλλα αρνητικά της εξωτερικής μας εμφάνισης (αναφέρομαι στα μαλλιά εννοείται).
Γι αυτό και υπάρχουν αρκετά επίσης πράγματα που δεν έχω αναφέρει και αφορά τον ΠΟΛΥ σημαντικό παράγοντα mTORC1, ένα γονίδιο που φαίνεται να αναλαμβάνει πλήρη δράση όταν ενεργοποιείται από τη λευκίνη (το πιο σημαντικό από τα αμινοξέα για την ανάπτυξη των μυών) και το οποίο όχι μόνο ενεργοποιεί τα Τ cells που αναφέρει στις έρευνές του ο Κωτσαρέλης, αλλά είναι ο βασικός υποκινητής της φλεγμονής στα κερατινοκύτταρα, (τα οποία πολλαπλασιάζονται από την ελεύθερη igf 1) μέσω ενεργοποίησης των NFκB, TNFα, IL-6, IL-8 IL-17, IL-20, IL-22 and IL-23. Όλοι αυτοί οι φλεγμονώδεις παράγοντες, που προκαλούνται από το γονίδιο mTOR, είναι και αυτοί που προκαλούν την υπερκεράτωση στους θύλακες και εμποδίζουν την ανάπτυξη των μαλλιών, όπως επίσης ευθύνονται και για την ακμή.

Αλλά τι να πω, σταματάμε να τρώμε οτιδήποτε περιέχει ζωική πρωτείνη? Δεν γίνεται. Απλά πρέπει να βρούμε γιατί συμβαίνει μόνο σε εμάς που έχουμε προδιάθεση. Επίσης τον τελευταίο καιρό μελετάω την διατροφή των vegan bodybuilders και γενικότερα των vegan οι οποίοι φαίνεται να έχουν πολύ μικρότερα ποσοστά φαλάκρας απ΄οτι των λαών που ακολουθούν την δική μας διατροφή. Δεν εννοώ των vegan που έγιναν στην πορεία, αλλά αυτών που ακολουθούσαν μια τέτοια διατροφή πριν μπουν στην εφηβεία.

@ prosim, γάλα αμυγδάλου έφτιαχνα και γώ και το έχω ήδη προτείνει σε ένα φίλο από το φόρουμ. Παρόλο αυτά όχι για κάθε μέρα λόγω των (έστω καλών) λιπαρών που περιέχουν τα αμύγδαλα. Εκτός αν τα υπολογίζει σε συνάρτηση με τα λιπαρά του ελαιόλαδου.
Για το ότι μπορείς να φτιάξεις και τυρί και γιαούρτι, δεν το ήξερα. Thx.

Για τον τύπο που φαίνεται στο youtube να κάνει τα αεροπλανικά του, το είχα δει πριν μερικές μέρες στο facebook και είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Πραγματικά φοβερός. Νομίζω ισομετρικές ασκήσεις και γενικά ασκήσεις που τεντώνουν (stretching) τους μύες, είναι πολύ καλό να τις εντείνουμε μαζί με σωστή - έξυπνη αερόβια.

@ capri, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αυτός προσπαθώ να είναι ο σκοπός μου, να προβληματίζω και να ερεθίζω και άλλα μέλη από εμάς να κάνουν την δική τους έρευνα και στον ίδιο τους τον εαυτό και με αναζήτηση σε εξωτερικούς παράγοντες μήπως καταφέρουμε να ενώσουμε το παζλ. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία βοήθεια από επιστημονικούς παράγοντες και απ ότι βλέπω δεν πρόκειται να υπάρξει σύντομα. Οπότε στηριζόμαστε στις παρατηρήσεις τις δικές μας.

Επειδή οι γυναίκες έχετε χαμηλότερο BMI, αν το ψάξεις καλά και το προσπαθήσεις, είναι πολύ πιο εύκολο να καταφέρεις πράγματα θετικά απ ότι εμείς οι άντρες. Θέλω να πω, θα χρειαστεί να θυσιάσεις πολύ λιγότερα. Το ότι πλέον έχεις εντοπίσει το πρόβλημα είναι πολύ σημαντικό βήμα και θα γινόταν τέλειο αν βρίσκαμε και την αιτία για αυτό το μηχανισμό.
Επίσης ψάχνω κάτι σε τοπικό που θα βοηθάει το δέρμα να αντιμετωπίσει τα συμπτώματα του διαβήτη. Κάτι έχω βρει αλλά θα το δοκιμάσω στην πορεία πριν αναφέρω κάτι γι αυτό. Σίγουρα όμως θα πρέπει να το παλεύουμε και εκ των έσω.


Κάτι τελευταίο, το καφεδάκι, που εγώ προσωπικά έχω κολλήσει με τον freddo espresso απο μια σχετικά καινούργια αλυσίδα καταστημάτων (μην κάνουμε και διαφήμιση) φαίνεται να είναι ένας πολύ πολύ πονηρός παρασκηνιακός παράγοντας στο θέμα ινσουλίνης...
 

weznem

Well-Known Member
o frank medrano ειναι ο ορισμος του λειτουργικου σωματος σε εναν ανθρωπο.. αυτο χρειαζεται μυυικη ενδυναμωση διχως χασιμο ευλυγισιας εκρηξης... και δεν ειναι τυχαιο οτι τα βαρη αποτελουν συμπληρωμα και οχι κυρια προπονηση οπως πιστευε και o bruce lee.. τωρα πως γινεται αν εισαι χορτοφαγος να εισαι ετσι κτλ δεν ξερω απαιτει ψαξιμο για οποιον ενδιαφερετε..
 

kаl

New Member
Ενδιαφερον αυτο για το γαλα..Αλλα ρε παιδια μου φαινεται ειναι πλ αργα για αλλαγες η τριχοπτωση απαξ και ξεκινησει δν αλλαζει κτ..Οποτε εγω προσωπικα θα παρω το ωραιο σωμα αλλα με καποιες προσαρμογες στην διαιτα για ν μην εχουμε και προβληματα πιο μετα..!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν ξεκινήσει, μπορεί να επιβραδυνθεί αλλά όχι να ανακοπεί εντελώς όσο κινούμαστε στα τυφλά. Για όσο υπάρχουν έστω και λίγα ακόμα μαλλιά στο κεφάλι είναι ευκολότερο να δουλέψει κάτι σε αντίθεση με ένα φαλακρό κεφάλι όπου ο αρνητικός μηχανισμός έχει ολοκληρώσει το έργο του. Αυτό αφορά τη λιπογένεση που προκαλείται από το θύλακα όταν μπαίνει σε αναγενή φάση και όχι το αντίθετο. (Και) με αυτό το μηχανισμό βλέπουμε ένα σχετικό regrowth όταν ξεκινάμε μια καλή για μας θεραπεία, γιατί οι θύλακες αυτοί συμπαρασύρουν και τους διπλανούς τους. Οι κροτάφοι είναι δύσκολη περιοχή, γιατί δεν έχουν πρόσβαση στο μερίδιο της πίτας που αφορά τη λιπογένεση.

Θυμάμαι είχα διαβάσει ένα άρθρο που αφορούσε τη φαλάκρα στην Αρχαία Ρώμη και έλεγε ότι ο Καίσαρας είχε πολύ σοβαρό κόμπλεξ με τη φαλάκρα του γι αυτό και φορούσε το δάφνινο στεφάνι. Όταν προσπάθησαν να αναζητήσουν θεραπεία, το μόνο τελικά που κατέληξαν ήταν ο ευνουχισμός. Παρόλο αυτά, το συγκεκριμένο άρθρο ανέφερε πως είχε αποτέλεσμα μόνο αν γινόταν πριν την εφηβεία. Διαφορετικά μετά, απλά επιβράδυνε τη διαδικασία κατά πολύ. Δεν ανέφερε ότι σταματούσε εντελώς τη φαλάκρα.

Παρόλο αυτά, άρθρα στο διαδίκτυο λένε ότι ο ευνουχισμός ανακόπτει το δρόμο της φαλάκρας. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν επαναφέρει πίσω τα μαλλιά που χάθηκαν και αυτό συμβαίνει γιατί προφανώς κανείς δεν έχει λάβει υπόψη του τον ανεξάρτητο ενδοκρινολογικό παράγοντα που λέγεται δέρμα. Αυτό που κάνει η ινσουλίνοαντίσταση, ή μάλλον ένα από αυτά που κάνει, είναι να αποκόπτει την σωστή παροχή αίματος προς αυτό, είτε επηρεάζοντας τα τοιχώματα των αγγείων, είτε καταστρέφοντάς τα εντελώς, στερώντας του εκτός από τα όποια απαραίτητα διατροφικά στοιχεία, το οξυγόνο που μεταφέρεται μέσω του αίματος προς αυτό. Ως συνέπεια, αφυδατώνεται, ξεραίνεται και νοσεί, ενώ γίνεται ευάλωτο στις μολύνσεις με πρωτοστάτες τα βακτήρια που τρέφονται από νεκρούς ιστούς και σμήγμα.
Τα πιο επικίνδυνα βακτήρια, δηλαδή αυτά που κατά τη σίτιση τους απελευθερώνουν τις πιο επικίνδυνες για το δέρμα μας τοξίνες, είναι τα αναερόβια. Δηλαδή αυτά που ζουν σε περιβάλλον που δεν έχει, ή έχει πολύ λίγο οξυγόνο.
Μερικά τέτοιου είδους βακτήρια, έχουν αναφερθεί σε συμπτώματα ακμής.

Πιο πίσω έχω αναφέρει πως το χαρακτηριστικό εκείνου του δέρματος που έχει συμπτώματα ινσουλινοαντίστασης είναι ότι γίνεται άτριχο, λεπτό και γυαλιστερό. Ότι ακριβώς συμβαίνει σε ένα φαλακρό κεφάλι.

Δεν φτάνει μόνο να βρούμε το μηχανισμό και να τον διορθώσουμε. Πρέπει και να διορθώσουμε και τη ζημιά που έχει ήδη κάνει.

Το θέμα του dermaroller δεν το έχω βγάλει ακόμα από το χάρτη και το παρακολουθώ συνεχώς με τα όσα ενδιαφέροντα παρατηρούν τα παιδιά στο hlt.
Αν ελαττώσουμε - διορθώσουμε την αντίσταση των κυττάρων στην ινσουλίνη (εφόσον φυσικά τα όσα λέω έχουν αντίκρυσμα) τότε όλα όσα αναφέρει ο φίλος μας ο Κωτσαρέλης πως χρειάζονται (pge 2 fgf9 μειωμένη pgd2 wnt πρωτείνες κλπ) θα έχουν αποκατασταθεί ήδη από μόνα τους και το ρολλερ έχει σοβαρές μετά πιθανότητες να δώσει σωστό regrowth.

Αυτή είναι η γνώμη μου μέχρι στιγμής με τα υπάρχων δεδομένα. Όσο ψάχνουμε όλο και κάτι βρίσκουμε και όλα μπορεί να αναθεωρηθούν σε κάποιους τομείς. Σίγουρα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου και εννοείται πως δεν προτρέπω κανένα φίλο να παρατήσει πράγματα που του αρέσει να κάνει στην καθημερινότητά του για μια θεωρία και μόνο.
 
Μπλουζα