Η διατροφή του accutane, της φιναστερίδης και της μινοξιδίλης

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένα doctori της Β.Σοφίας θυμάμαι που μέσα στην όλη θεραπεία που έδινε, ήταν και το να τρως 2 φορές ζελέ την ημέρα, αλλά φαντάζομαι θα βοηθούσε στην ποιότητα της τρίχας περισσότερο, εφόσον όμως όλα τα υπόλοιπα κυλούσαν φυσιολογικά...


Σιγά σιγά θα τα συσχετίσουν και άλλοι....Εφηβεία----->ΒΜΙ--->Αντίσταση στην ινσουλίνη - μεταβολισμό της γλυκόζης----> Ελεύθερος Igf-1--->Αύξηση ανδρογόνων - ενεργοποίηση υποδοχέων----->αυξημένη παραγωγή σμήγματος - υπερπλασία σμηγματογόνων αδένων----> φλεγμονή ----> γλυκοζυλίωση ----> ίνωση.

http://immortalhair.forumandco.com/t9612-higher-body-mass-index-is-associated-with-greater-severity-of-alopecia-in-men-with-male-pattern-androgenetic-alopecia-in-taiwan-a-cross-sectional-study
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διαφορά δέρματος

Skin_ModelEntire.png
 

cool11

Well-Known Member
Τελικα εχουμε παει παρα πολλοι στον γιατρο της βασ.σοφιας...


GOMI είπε:
Ένα doctori της Β.Σοφίας θυμάμαι που μέσα στην όλη θεραπεία που έδινε, ήταν και το να τρως 2 φορές ζελέ την ημέρα, αλλά φαντάζομαι θα βοηθούσε στην ποιότητα της τρίχας περισσότερο, εφόσον όμως όλα τα υπόλοιπα κυλούσαν φυσιολογικά...

Εχουμε οντως μελετες που να λενε οτι βοηθα την ποιοτητα της τριχας?
Υπαρχει μηπως και καμια συσχετιση με τριχοπτωση;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Τελικα εχουμε παει παρα πολλοι στον γιατρο της βασ.σοφιας...

Αν λέμε τον ίδιο, ήταν ο πρώτος γιατρός που είχα πάει...αλλά μιλάμε για 18χρ. πριν. Είναι δυνατόν ακόμα να έχει την ίδια τακτική? Καμία πρωτοτυπία? Το θεωρώ κατάντια...


Εχουμε οντως μελετες που να λενε οτι βοηθα την ποιοτητα της τριχας?
Υπαρχει μηπως και καμια συσχετιση με τριχοπτωση;


Για τη ζελατίνη συγκεκριμένα, ότι αναφέρει το pdf που έβαλα παραπάνω. Για το ζελέ γενικότερα, θυμάμαι ακόμα (στο περίπου) την δική του εξήγηση που σχετιζόταν με τα μαλλιά που θα βγουν από τη μινοξιδίλη θα έχουν καλύτερη ελαστικότητα, πάχος...κάτι τέτοιο... Δεν το έψαξα ποτέ περισσότερο.
 

cool11

Well-Known Member
Καλα, κι εγω προ δεκαπενταετιας πηγαινα, δεν ξερω αν ακομη λεει τα ιδια...

Ελεγε τοτε, οτι ειχε/ειχαν(?) κανει μελετη στην Γερμανια, οτι ο ζελες βοηθα στην τριχα και την τριχοπτωση.

Η ζελατινη, που λεει το pdf που εδωσες, δεν περιεχεται εντος του οικιακου ζελε;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, πρέπει. Αλλά δεν ξέρω σε τι ποσότητα. Λογικά πρέπει να είναι μικρή..
 

cool11

Well-Known Member
GOMI μου λες αν σου ειναι ευκολο, σε μια δυο γραμμες, μια συντομη συνοψη απο το link που παρεθεσες;
Τι ισχυριζονται για την ζελατινη σε σχεση με τα μαλλια;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
GOMI μου λες αν σου ειναι ευκολο, σε μια δυο γραμμες, μια συντομη συνοψη απο το link που παρεθεσες;
Τι ισχυριζονται για την ζελατινη σε σχεση με τα μαλλια;

Αναφέρει πως δρα ως αγγειοδιασταλτικό και αυξάνει την παροχή αίματος στους θύλακες αλλά και γενικότερα στους ιστούς. (ανεβάζει τη θερμοκρασία του σώματος και παρατήρησαν και αύξηση της αιματικής ροής στα δάχτυλα)

Κατ αυτόν τον τρόπο τα 18 είδη αμινοξέων που περιέχει, θεωρούνται ως βασικά συστατικά για την ανάπτυξη των μαλλιών, ενώ ταυτόχρονα τα κρατάει για περισσότερο καιρό σε αναγενή φάση και καθυστερεί το μηχανισμό συρρίκνωσής τους. (αλλαγές στην πρωτεινοσύνθεση)
 

cool11

Well-Known Member
Thanks.
Αρα κατι ηξερε ο τρελογιατρος.
Λεω να το ξαναρχισω παλι. Ενα ζελεδακι τη μερα, γιατι οχι; :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι εννοεις για τις γλυκαντικες;
Νομιζω εχουν και χωρις ζαχαρη.
Αν τυχόν βρίσκεις κάποια λογική στην όλη θεωρία που αφορά το παρόν θέμα, κατά σειρά προτεραιότητας πρέπει να αποφεύγουμε 1.Φρουκτόζη, 2. γλυκαντικές 3. ζάχαρη.
Αν πάλι όχι, προχωράς ακάθεκτος


gianniskritikos2 είπε:
gomi η φρουκτοζη επειρεαζει αρνιτικα σε τιποτα? ασπουμε καθε βραδι τροω μιλο..

Η φρουκτόζη που βρίσκεται στα φρούτα, μπορεί να είναι επιβλαβής μόνο όταν υπάρχει σε μεγάλη περιεκτικότητα (κάποια φρούτα έχουν αρκετή σε σύγκριση με άλλα) και όταν καταναλώνονται σκέτα. Π.χ μαζί με πρωτείνη είναι καλύτερα (όχι λιπαρά) ενώ οι φυτικές ίνες που περιέχουν, βοηθάνε επίσης.
Τα φρούτα γενικότερα, είναι από τα τελευταία πράγματα που θα μπορούσαν να μας κάνουν ζημιά. (όχι χυμούς)

Που κρύβεται φρουκτόζη

http://www.healthyliving.gr/2011/10/05/%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BA%CF%84%CF%8C%CE%B6%CE%B7-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%84%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CE%B1/

http://www.healthyliving.gr/2011/04/28/%CF%81%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%84-%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BA-%CE%B7-%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BA%CF%84%CF%8C%CE%B6%CE%B7-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BE/
 
GOMI είπε:


Σιγά σιγά θα τα συσχετίσουν και άλλοι....Εφηβεία----->ΒΜΙ--->Αντίσταση στην ινσουλίνη - μεταβολισμό της γλυκόζης----> Ελεύθερος Igf-1--->Αύξηση ανδρογόνων - ενεργοποίηση υποδοχέων----->αυξημένη παραγωγή σμήγματος - υπερπλασία σμηγματογόνων αδένων----> φλεγμονή ----> γλυκοζυλίωση ----> ίνωση.

http://immortalhair.forumandco.com/t9612-higher-body-mass-index-is-associated-with-greater-severity-of-alopecia-in-men-with-male-pattern-androgenetic-alopecia-in-taiwan-a-cross-sectional-study



Kαι με μας που ξεκινησε στα 25 gomi παλι το ιδιο ισχυει?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδή μέχρι τα 25 ας πούμε δεν είχες καμία αρνητική εικόνα στα μαλλιά? Ήταν όπως στα 18 σου πχ?
Κοίτα, όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο περισσότερες διαφορές σε βασικούς τομείς βρίσκω. Για παράδειγμα, παρόλο που η εικόνα μιας ολοκληρωμένης φαλάκρας καθαρής Α.Α. είναι η ίδια σε όλους, ο δρόμος που οδήγησε εκεί δεν είναι απαραίτητο να είναι ο ίδιος. Οδηγεί όμως στον ίδιο προορισμό.

Ένα παράδειγμα που αφορά τη γλυκοζυλίωση.
Στο κεφάλι μας, κάτω από τις τρίχες μας (όχι τους θύλακες) έχουμε 4 διαφορετικούς παράγοντες. Την επιδερμίδα, το δέρμα, το υπόδερμα και το λιπώδη ιστό. Μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και το κολλαγόνο. Αυτό πάλι έχει διαφορετικούς τύπους σε κάθε επίπεδο. (type i,ii, iii, vi κλπ) Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι ίδιο τύπο κολλαγόνου, όπως δεν έχουμε όλοι την ίδια ομάδα αίματος.
Όπως κάθε ομάδα αίματος έχει τα δικά της προβλήματα, έτσι και ο κάθε τύπος κολλαγόνου φαίνεται να φέρει τα δικά του.
Πρόβλημα ίνωσης μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Έτσι έχουμε θεωρίες για, υπερπλασία σμ.αδένων, ινώδες κολλαγόνο και αύξηση δερματικών κυττάρων - πάχυνση επιδερμίδας, ινώδες κολλαγόνο και λέπτυνση επιδερμίδας, μείωση του λιπώδη ιστού - καφέ λίπους, αύξηση υποδόριου λίπους και πάει λέγοντας.

Η dht αν υπερκφράζεται σε αυτή την περιοχή μπορεί να έχει σχέση? Μπορεί. Το ίδιο όμως μπορεί να κάνει και η γλυκοζυλίωση και ο igf-1.
Και οι τρεις αυτοί παράγοντες προκαλούν φλεγμονή. Η φλεγμονή είναι το μόνο κοινό στοιχείο σε όλες τις περιπτώσεις Α.Α.
Αλλά ακόμα και αυτή, δεν εκφράζεται στα ίδια σημεία. Π.χ μια έρευνα που είχα αναρτήσει πιο πίσω, δείχνει ότι σε ένα σχετικά μεγάλο δείγμα ανθρώπων, μόνο το 33% είχε φλεγμονή γύρω από το θύλακα. Παρόλο αυτά όμως δεν αναφέρει ή δεν μπορούν να γνωρίζουν τα επίπεδα της φλεγμονής γενικότερα στην περιοχή.

Ο τύπος του κολλαγόνου θα μπορούσε να έχει σχέση?
Απ ότι φαίνεται, θα μπορούσε. Για να μην σου πω ότι μπορεί να είναι και βασικός παράγοντας.
Όλα τα απαραίτητα στοιχεία για τους θύλακες βρίσκονται μέσα σε περιβάλλον κολλαγόνου. Αν αυτό χάσει τη σύστασή του, όλη η περιοχή νοσεί. Ο μέσος όρος ζωής του κολλαγόνου, είναι 15 χρόνια. Από κει και πέρα είναι θέμα γονιδίων, που αφορούν τη συχνότητα και τη δυνατότητα ανανέωσής του.

Μέχρι και μερικούς μήνες πριν, όσες φορές είχα ψάξει τη διατροφή πάντα κατέληγα ότι δεν έχει σημαντική σχέση. Πλέον είμαι σίγουρος ότι έχει απόλυτη σχέση. Δεν έχει σημασία αν άλλοι τρώνε πίτσες σουβλάκια γλυκά και κάθε σαβούρα και δεν έχουν κανένα θέμα με τα μαλλιά. Εμείς απλά δεν είμαστε τυχεροί σε αυτόν τον τομέα. Όπως άλλοι τρώνε τον άμπακο και δεν παίρνουν κιλά και άλλοι παίρνουν και μόνο με τη μυρωδιά.

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσει ποτέ να υπάρξει απ ότι φαίνεται μια βασική θεραπεία για όλους και καμία διατροφή δεν θα μπορέσει να φέρει πίσω μαλλιά σε μια προχωρημένη κατάσταση Α.Α. Θα μπορούσε όμως ίσως να το φρενάρει στα αρχικά στάδια.
Άπαξ και ξεκινήσει το πρόβλημα, τρέχα γύρευε. Πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς έχει κάνει την ζημιά και που την έχει κάνει.

Αλλά, δεν νομίζω ότι ο όλος μηχανισμός που έχω περιγράψει στην αρχή του θέματος είναι παράλογος. Πιστεύω ότι είναι η αρχή του προβλήματος, άσχετα με τους τομείς (επίπεδα) που θα διαλέξει στην πορεία να εξελιχθεί.

Αν υπήρχε σωστή ενημέρωση και έρευνα πάνω σε αυτό, θα μπορούσαμε να το ελέγξουμε πριν εξελιχθεί.
Η ενεργοποίηση των ανδ.υποδοχέων έχει να κάνει απόλυτα με την ινσουλίνη και τον igf-1. Παράγοντες που έχουν επίδραση στην shbg.
Αν εκεί δεν προληφθεί, το παιχνίδι αρχίζει και χάνεται και όσο περνάει ο καιρός ανοίγονται περισσότερα μέτωπα για να αντιμετωπίσεις.
Επίσης το έντονο και συνεχόμενο στρες, είναι ικανό να υποκινήσει το πάγκρεας να παράξει ινσουλίνη δίχως να υπάρχει ερέθισμα από γλυκόζη. Αυτού του είδους η ινσουλίνη είναι στην κυριολεξία σκέτο δηλητήριο για τον οργανισμό. Πόσο μάλλον σε μια ευαίσθητη και απροστάστευτη για εμάς περιοχή, όπως το περιβάλλον των μαλλιών μας.

Ένα ακόμα τρελό παράδειγμα είναι ένας παράγοντας που έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές και στο θέμα του τότε vpa και στο θέμα του derma roller και σε τόσες και τόσες μελέτες του Κοτσαρέλη.
Αφορά το wnt-b catenin μονοπάτι.

Σε όλα τα φόρουμ που αφορούν το μοδάτο αυτό τον καιρό dermaroller, πασχίζουν με τόσα τοπικά να ενεργοποιήσουν αυτό το μονοπάτι, γιατί οι έρευνες λένε πως είναι βασικό για την λειτουργία και ανάπτυξη του θύλακα.
Το ίδιο όμως μονοπάτι, σε δυο τύπους κολλαγόνου που έχω αναφέρει πιο πάνω, ενεργοποιεί ινώδης παράγοντες και αν υπερεκφραστεί προκαλεί μη αναστρέψιμη ίνωση.
Μπορείς να βγάλεις άκρη? Το θέλουμε τελικά αυτό ή δεν το θέλουμε.
Η μινοξιδίλη έχει σχέση με την wnt πρωτείνη, γι αυτό και την συνδυάζουν με ρολλερ.
Τελικά κάνει καλό ή κακό? Και αν κάνει καλό, θα το κάνει σε όλους? Δεν νομίζω.

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, προσωπικά θα το πάλευα με ότι αφορά τον έλεγχο της ινσουλίνης μου και με κάποια αντίστοιχα συμπληρώματα όπως πχ το berberine, Ala κλπ. Σωστή γυμναστική ώστε να εκτονώνεται λίγο η κατάσταση και τοπικά που θα έχουν ισχυρή αντιοξειδωτική δράση. (αν δεν υπήρχε το θέμα χρημάτων, αυτό είναι πολύ καλό γι αυτό το σκοπό, αλλά πανάκριβο http://www.phytostem.com/web/IngredientsAntiAlopeciagingStemCellSerumMen.aspx )
Αν μου καθόταν καλώς. Διαφορετικά δεν έχει νόημα, γιατί αυτά που χάνεις είναι περισσότερα από αυτά που τυχόν κερδίζεις.
 
Ναι gomi ειμαι 26 και στα 25 ξεκινησε η τριχοπτωση παλαιοτερα ειχα απλα καποιες εξαρσεις 2 συγκεκριμενα αλλα σταματησαν και επανηλθα και τις 2 φορες χωρις αγωγη. Αυτο που μ εκανε να πιστεψω οτι εχω θεμα παντως με την ινσουλινη ειναι αυτο που ειχες αναφερει σχετικα με τα τσιμπηματα μετα το φαγητο τα οποια εγω τα νιωθω σε μικρο βαθμο μονο στο κεφαλι μετα απο καποια γευματα και σκεφτομαι να κανω και γω το τεστ αντιστασης στην ινσουλινη(εχει κανεις ιδεα ποσο κοστιζει πανω κατω?). Οντως το θεμα ειναι περιπλοκο αλλα ολα αυτα που παραθετεις εχουν μεγαλη λογικη και συνδεονται μεταξυ τους και συγχαρητηρια γιατι κανεις πολυ καλη δουλεια.
 

detumescence

New Member
fousekisss είπε:
Ναι gomi ειμαι 26 και στα 25 ξεκινησε η τριχοπτωση παλαιοτερα ειχα απλα καποιες εξαρσεις 2 συγκεκριμενα αλλα σταματησαν και επανηλθα και τις 2 φορες χωρις αγωγη. Αυτο που μ εκανε να πιστεψω οτι εχω θεμα παντως με την ινσουλινη ειναι αυτο που ειχες αναφερει σχετικα με τα τσιμπηματα μετα το φαγητο τα οποια εγω τα νιωθω σε μικρο βαθμο μονο στο κεφαλι μετα απο καποια γευματα και σκεφτομαι να κανω και γω το τεστ αντιστασης στην ινσουλινη(εχει κανεις ιδεα ποσο κοστιζει πανω κατω?). Οντως το θεμα ειναι περιπλοκο αλλα ολα αυτα που παραθετεις εχουν μεγαλη λογικη και συνδεονται μεταξυ τους και συγχαρητηρια γιατι κανεις πολυ καλη δουλεια.

Απλο,φαε οσο πιο φυσικα,τοπικα,ωμα και οργανικα προιοντα.

:)

Δεν ειναι και τοσο περιπλοκο.

Ζωικη πρωτεινη με φειδω.
Φρουτα αφοβα.
Μαγειρεμενα λαχανικα με φειδω.
Ζυμαρικα σπανια.
Σαλατες με ελαιολαδο αφοβα.
Καλο ψωμι καθημερινα χωρις γλουτενη και προσθετα.
Οσπρια οχι καθημερινα.

Γαλακτοκομικα ποτε.
Αναψυκτικα ποτε.

Μολις αισθανθεις βαρος στο στομαχι βοηθησε την πεψη με νερο η χυμους φρουτων.
Το ''κακο φαγητο'' να το μασας πολυ καλα για να μην δημιουργει οξυτητα στον οργανισμο.

Πειραματισου και με το αλατι.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
fousekisss είπε:
Ναι gomi ειμαι 26 και στα 25 ξεκινησε η τριχοπτωση παλαιοτερα ειχα απλα καποιες εξαρσεις 2 συγκεκριμενα αλλα σταματησαν και επανηλθα και τις 2 φορες χωρις αγωγη. Αυτο που μ εκανε να πιστεψω οτι εχω θεμα παντως με την ινσουλινη ειναι αυτο που ειχες αναφερει σχετικα με τα τσιμπηματα μετα το φαγητο τα οποια εγω τα νιωθω σε μικρο βαθμο μονο στο κεφαλι μετα απο καποια γευματα και σκεφτομαι να κανω και γω το τεστ αντιστασης στην ινσουλινη(εχει κανεις ιδεα ποσο κοστιζει πανω κατω?). Οντως το θεμα ειναι περιπλοκο αλλα ολα αυτα που παραθετεις εχουν μεγαλη λογικη και συνδεονται μεταξυ τους και συγχαρητηρια γιατι κανεις πολυ καλη δουλεια.

Να σαι καλά. Ένα μικρό απόσπασμα για να καταλάβεις.

Στην κλινική πρακτική, δεν υπάρχει κανένα εργαστηριακό τεστ για την διάγνωση της αντίστασης στην ινσουλίνη. Η διάγνωση είναι βασισμένη σε κλινικά ευρήματα που επιβεβαιώνονται μετά από εργαστηριακές εξετάσεις. Οι ασθενείς ελέγχονται αφού διαπιστωθεί η ύπαρξη άλλων απειλητικών για τη ζωή παθήσεων.

Όλα τα τεστ είναι για μέτρηση της γλυκόζης. Θα φανεί πρόβλημα μόνο αν μιλάμε για καθαρή προδιαβητική κατάσταση. Σε αρχικά στάδια δεν πιστεύω ότι θα μπορέσει να φανεί κάτι. Κοινώς δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να μας πει αν τα κύτταρά μας έχουν αναπτύξει κάποια αντίσταση στην ινσουλίνη. Μόνο από σπόντες που αφορούν άλλες παθήσεις μπορεί να βρουν κάτι και σίγουρα όχι από τα μαλλιά.
Αν υπήρχαν τέτοια τεστ, είμαι σίγουρος ότι το θέμα της φαλάκρας θα ήταν πιο ξεκάθαρο. Το μόνο που μπορεί να δεις είναι αν η ινσουλίνη σου ακολουθεί σωστή ανταπόκριση απέναντι στη γλυκόζη.
Μετά από αυτό, σκοτάδι και φυσικά δεν θα μας πει πολλά για το πρόβλημά μας. Οι γιατροί θα ασχοληθούν μόνο όπως φαίνεται σε παθολογικές καταστάσεις που είναι κατοχυρωμένες επιστημονικά.
Κάποια στιγμή θα βγω με ένα ζευγάρι φίλων που ο άντρας είναι παθολόγος διαβητολόγος και θα του κάνω μερικές ερωτήσεις γι αυτά, αλλά είχαμε ξαναβγεί στο παρελθόν και σε μερικά δεν γνώριζε να μου απαντήσει.
Τώρα όμως έχω φτιάξει ένα ερωτηματολόγιο πιο εύκολο...:p


Μολις αισθανθεις βαρος στο στομαχι βοηθησε την πεψη με νερο η χυμους φρουτων.

Δεν συμφωνώ καθόλου με τους χυμούς φρούτων. Έχω αναφέρει πιο πάνω το λόγο. Θέλουμε τις φυτικές ίνες οι οποίες καταστρέφονται κατά το στύψιμο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Hormone-induced aberrations in electromagnetic adhesion signaling as a developmental factor of androgenetic alopecia.
Matilainen VA, Keinänen-Kiukaanniemi SM.
Source

Department of Public Health Science and General Practice, University of Oulu, Finland.
Abstract

In androgenetic alopecia, overactivation of the androgen hormone cascade in genetically predisposed persons leads to miniaturization of the dermal papilla of the hair follicle and to reduction in the number of papilla cells in the scalp, but the mechanisms explaining this miniaturization have remained unclear.
According to our hypothesis, the increase of dihydrotestosterone (DHT) production in the overactive androgen state inhibits cell mitosis in the dermal papilla and contributes to the induction of programmed cell death (apoptosis).
Normally, DNA molecules have a negative charge, which doubles in every cell mitosis. In the catagen and telogen phases, the sulphur-rich hair moves upwards, dehydrates and develops an increasing positive charge.
In a normal hair-growth cycle, the epithelial column shortens and the secondary germ is formed and it invaginates the dermal papilla by electromagnetic attraction. In the mitotic inhibition state induced by DHT, the negative charge decreases, leading to a weakening of the electromagnetic adhesion forces and weaker electrical attraction between the undifferentiated germ cells and the dermal papilla.

Insulin resistance has an additional pathogenic role in the excessive miniaturization of the hair follicle. The vasoactive substances associated with endothelial dysfunction in insulin resistance induce microcirculatory disturbance, perifollicular vasoconstriction and stimulation of smooth muscle cell proliferation in the vascular wall. This leads to microvascular insufficiency and local tissue hypoxia and progressive miniaturization of hair follicles.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12027516

Η μελέτη από το Πανεπιστήμιο της Φινλανδίας, από το 2002.

Μηχανισμός απλός και πεντακάθαρος.
Αλλά δεν νοιάζεται κανείς. Οι έρευνες μένουν στα αζήτητα. Ασχολούνται μόνο με το τι μπορούν να ανακαλύψουν το οποίο να βγάζει παροδικά καμία τρίχα και να σε έχει δεσμευμένο επ άπειρον.


Insulin-like growth factor-1 (IGF1) has been reported to stimulate hair elongation and to facilitate maintenance of the hair follicle in anagen phase. However, little is known about IGF1 signaling in the hair follicle.

In this study we investigate the effects of IGF1, glucocorticoids, and retinoids on dermal papilla (DP) cell production of insulin-like growth factor binding proteins (IGFBPs).

IGFBPs comprise a family of IGF binding proteins that are produced and released by most cell types. They bind to IGFs to either enhance or inhibit IGF activity. In the present report we identify IGFBP-3 as being produced and released by cultured human dermal papilla (DP) cells.
IGFBP-3 levels are increased fivefold by retinoic acid, eightfold by dexamethasone, and tenfold by IGF1. DP cells are known to produce IGF1, and so the observed stimulation of DP cell IGFBP-3 production by IGF1 is consistent with the idea that DP cells possess the IGF transmembrane receptor kinase and are autoregulated by IGFs. The level of another IGFBP, tentatively identified as IGFBP-2, is, in contrast, not regulated by these agents. IGFBP-3 has been shown to inhibit the activity of IGFs in a variety of systems.
Our results are consistent with a model in which retinoids and glucocorticoids inhibit IGF action on DP cells and surrounding matrix cells by stimulating increased DP cell production of IGFBP-3.
The IGFBP-3, in turn, forms a complex with free IGF1 to reduce the concentration of IGF1 available to stimulate hair elongation and maintenance of anagen phase.

Η αποπτωτική δράση της dht στα dp cells έχει να κάνει με την ενεργοποίηση των υποδοχέων από τον ελεύθερο igf-1. Αυτός όσο δεν δεσμεύεται από τις δεσμευτικές πρωτείνες που υπερεκφράζονται στα dp cells (igfbp's) ένα μέρος του δεσμεύεται από τους ανδρ.υποδοχείς και τους ενεργοποιεί.
Τα ίδια τα dp cells παράγουν επίσης igf1.
Στις αρχικές σελίδες του θέματος αναφέρεται πως όσο υπάρχει παρουσία ινσουλίνης στην περιοχή η οποία δεν δεσμεύεται από τους αντίστοιχους υποδοχείς, (αντίσταση στην ινσουλίνη) ανταγωνίζεται με τη δράση του igf-1 στα dp cells.
 
Μπλουζα