Η απόλυτος συνδυασμός φυσικών θεραπειών κατά της ΑΑ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

H αραίωση σε τέτοια ηλικία θα μπορούσε να οφείλεται σε θέματα εμμυνόπαυσης φαντάζομαι? Δεν υπάρχουν θέματα στο φόρουμ πάνω σε αυτό, αλλά αν υποθέσουμε πως η πτώση των οιστρογόνων και της προγεστερόνης είναι βασικός παράγοντας, ίσως έλαια που θα μπορούσαν να βοηθήσουν κάπως, είναι όσα έχουν περιέχουν φυτοοιστρογόνα.
 
Σ ευχαριστω για την απαντηση.Δεν υπαρχει ακομα εμμηνοπαυση αλλα σιγουρα με τις ορμονες κατι θα εχει αλλαξει....Φυσικα δεν εχω την απαιτηση στα 50 να εχω τα μαλλια των 20(καποιες πολυ λιγες τα εχουν)αλλα πιστευω πως η σωστη φροντιδα σε ολα τα επιπεδα δρα κατα της γηρανσης και σε αποζημιωνει με καλη υγεια και εμφανιση.Και παλι σ ευχαριστω!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σ ευχαριστω για την απαντηση.Δεν υπαρχει ακομα εμμηνοπαυση αλλα σιγουρα με τις ορμονες κατι θα εχει αλλαξει....Φυσικα δεν εχω την απαιτηση στα 50 να εχω τα μαλλια των 20(καποιες πολυ λιγες τα εχουν)αλλα πιστευω πως η σωστη φροντιδα σε ολα τα επιπεδα δρα κατα της γηρανσης και σε αποζημιωνει με καλη υγεια και εμφανιση.Και παλι σ ευχαριστω!

Βασικά σε προσωπικό επίπεδο, είμαι υπερ της HRT, είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες από κάποια ηλικία και μετά. Νομίζω καλύτερη προσέγγιση αντιγήρανσης δεν υπάρχει, εφόσον φυσικά σε παρακολουθεί κάποιος σωστός γιατρός που να το κατέχει.
Από κει και πέρα, μπορεί όπως λες να μην υπάρχει ακόμα ουσιαστικό θέμα εμμυνόπαυσης, αλλά σίγουρα ο οργανισμός σου θα έχει αρχίσει να δημιουργεί τις προϋποθέσεις (αυξομείωση συγκεκριμένων ενζύμων - υποδοχέων κ.λπ) ώστε να περάσει σε κάτι τέτοιο σιγά σιγά και το μαλλί, ειδικά όταν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση, είναι από τα πρώτα "θύματα".
Τα έλαια που αναφέρεις δεν είναι καθόλου άσχημο να τα χρησιμοποιείς ώς τοπικά όταν έχεις την δυνατότητα, αλλά εκτός του ότι σε εσάς τις γυναίκες που έχετε μακρύ μαλλί είναι κάπως ταλαιπωρία, δεν έχουν την δυνατότητα να αντιμετωπίσουν με μεγάλη επιτυχία ορμονικές αλλαγές σε γονιδιακό επίπεδο.
Απλή γνώμη σου λέω μιας και εγώ στα 41 μου έχω ήδη ξεκινήσει HRT, με όλα τα υπόλοιπα να είναι απλά βοηθητικά...
 
Βασικά σε προσωπικό επίπεδο, είμαι υπερ της HRT, είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες από κάποια ηλικία και μετά. Νομίζω καλύτερη προσέγγιση αντιγήρανσης δεν υπάρχει, εφόσον φυσικά σε παρακολουθεί κάποιος σωστός γιατρός που να το κατέχει.
Από κει και πέρα, μπορεί όπως λες να μην υπάρχει ακόμα ουσιαστικό θέμα εμμυνόπαυσης, αλλά σίγουρα ο οργανισμός σου θα έχει αρχίσει να δημιουργεί τις προϋποθέσεις (αυξομείωση συγκεκριμένων ενζύμων - υποδοχέων κ.λπ) ώστε να περάσει σε κάτι τέτοιο σιγά σιγά και το μαλλί, ειδικά όταν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση, είναι από τα πρώτα "θύματα".
Τα έλαια που αναφέρεις δεν είναι καθόλου άσχημο να τα χρησιμοποιείς ώς τοπικά όταν έχεις την δυνατότητα, αλλά εκτός του ότι σε εσάς τις γυναίκες που έχετε μακρύ μαλλί είναι κάπως ταλαιπωρία, δεν έχουν την δυνατότητα να αντιμετωπίσουν με μεγάλη επιτυχία ορμονικές αλλαγές σε γονιδιακό επίπεδο.
Απλή γνώμη σου λέω μιας και εγώ στα 41 μου έχω ήδη ξεκινήσει HRT, με όλα τα υπόλοιπα να είναι απλά βοηθητικά...
 
GOMI σε θαυμαζω για τις γνωσεις σου αλλα και για την διαθεση σου να τις μοιραστεις.Φυσικα συμφωνω μαζι σου σχετικα με την ορμονικη αποκατασταση και τα αποτελεσματα της.Ομως την φοβαμαι πολυ...Επισης δυσκολα εμπιστευομαι γιατρο επειδη οι εμπειριες μου απο τον κλαδο τους ειναι ελαχιστες καλες και πολλες κακες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI σε θαυμαζω για τις γνωσεις σου αλλα και για την διαθεση σου να τις μοιραστεις.Φυσικα συμφωνω μαζι σου σχετικα με την ορμονικη αποκατασταση και τα αποτελεσματα της.Ομως την φοβαμαι πολυ...Επισης δυσκολα εμπιστευομαι γιατρο επειδη οι εμπειριες μου απο τον κλαδο τους ειναι ελαχιστες καλες και πολλες κακες.

Συμφωνώ στο θέμα γιατρών...δεν φαντάζεσαι πόσους γύρισα μέχρι να καταλήξω κάπου, αλλά και πάλι πάντα πηγαίνω διαβασμένος όσο γίνεται ώστε να μπορώ να κατανοώ απόλυτα ότι προτείνουν και αρκετές φορές έχει τύχει να προτείνω ο ίδιος πράγματα και απλά να παίρνω την έγκριση τους.
Πάντως να ξέρεις πως η HRT όπως σου είπα και παραπάνω, αν γίνεται σωστά, οι αλλαγές που φαίρνει στο σώμα σου όσο και στην διάθεση σου και γενικότερα στην καθημερινότητά σου, είναι εντυπωσιακές. Το μόνο αρνητικό είναι πως στην Ελλάδα, σε αντίθεση με το εξωτερικό, κάποια πράγματα πρέπει να τα πληρώνεις ο ίδιος, γιατί το Κράτος θεωρεί πως η ποιότητα ζωής είναι πολυτέλεια...(εφόσον φυσικά έχει αποδειχθεί από εξετάσεις πως όντως υπάρχει πρόβλημα).
 
Συμφωνώ στο θέμα γιατρών...δεν φαντάζεσαι πόσους γύρισα μέχρι να καταλήξω κάπου, αλλά και πάλι πάντα πηγαίνω διαβασμένος όσο γίνεται ώστε να μπορώ να κατανοώ απόλυτα ότι προτείνουν και αρκετές φορές έχει τύχει να προτείνω ο ίδιος πράγματα και απλά να παίρνω την έγκριση τους.
Πάντως να ξέρεις πως η HRT όπως σου είπα και παραπάνω, αν γίνεται σωστά, οι αλλαγές που φαίρνει στο σώμα σου όσο και στην διάθεση σου και γενικότερα στην καθημερινότητά σου, είναι εντυπωσιακές. Το μόνο αρνητικό είναι πως στην Ελλάδα, σε αντίθεση με το εξωτερικό, κάποια πράγματα πρέπει να τα πληρώνεις ο ίδιος, γιατί το Κράτος θεωρεί πως η ποιότητα ζωής είναι πολυτέλεια...(εφόσον φυσικά έχει αποδειχθεί από εξετάσεις πως όντως υπάρχει πρόβλημα).
 
Να εισαι σιγουρος οτι μπορω να φανταστω ποσο μπορει να εχεις τρεξει διαβασει και αφιερωσει χρονο και χρημα.Ζωντας αναμεσα σε εναν κοσμο που θεωρει υγεια την απουσια ασθενειας απογοητευεσαι γιατι νιωθεις οτι παλευεις μονος....Οταν στα 14 μου (αλλες εποχες βεβαια)αρχισα να ψαχνομαι διαβαζοντας βιβλια διατροφης,σωστου τροπου ζωης κτλ.με θεωρουσαν λιγο εξωγηινη ακομα και μεσα στην οικογενεια μου.Μετα απο τοσα χρονια και μην εχοντας προσφερει κατι ιδιαιτερο στον εαυτο μου αλλα αφαιρωντας τα βλαβερα (εκτος απο αγχος και βασανα)συναντω συνομηλικες μου που μοιαζουν μαμαδες μου και εχουν ηδη μπει στην δαδικασια των φαρμακων για διαφορα προβληματα.Κακα τα ψεματα.Ποιος δεν θελει να μεγαλωνει χωρις να χανει την ευεξια του και χωρις να λυπαται οταν κοιταζεται στον καθρεφτη;Χωρια που δεν γινομαστε φορτωμα στα παιδια μας εξαιτιας των προβληματων μας...Τελος παντων....Ετυχε μια μερα να πεσω πανω στην εκπομπη ενος γυαικολογου στην τηλεοραση που ελεγε οτι εφοσον η εμμηνοπαυση φερνει ασθενειες θα πρεπει να την αντιμετωπισουμε ως ασθενεια και ακομα και πριν συμβει αλλα εκει κοντα να κανουμε αυτα που πρεπει ωστε να μην αφησουμε τον οργανισμο μας να καταρρευσει...Υποστηριξε δε πως οτι συστηνει ειναι σκευασματα φυτικα χωρις φοβο κακοηθειας κτλ.Επειδη μεχρι τωρα οσους γιατρους ειχα ρωτησει πως να προφυλαχθω απο οστεοπορωση καρδιοπαθειες και οτι αλλο μου ειπαν επι λεξει:"μην κανεις τιποτα"σκεφτομαι να τον επισκευθω.Αν θελεις μου λες τη γνωμη σου.Συγγνωμη που σε κουρασα.Σκεφτομαι οπως πως και αλλοι ανθρωποι που θα διαβασουν αυτα που λεμε θα συνειδητοποιησουν πως δεν χρειαζεται να ζησουν σχεδον τη μιση τους ζωη ως γεροι.Ειναι σιγουρα νεοτεροι μου μα απο νεος χτιζεις τις βασεις._
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ετυχε μια μερα να πεσω πανω στην εκπομπη ενος γυαικολογου στην τηλεοραση που ελεγε οτι εφοσον η εμμηνοπαυση φερνει ασθενειες θα πρεπει να την αντιμετωπισουμε ως ασθενεια και ακομα και πριν συμβει αλλα εκει κοντα να κανουμε αυτα που πρεπει ωστε να μην αφησουμε τον οργανισμο μας να καταρρευσει...Υποστηριξε δε πως οτι συστηνει ειναι σκευασματα φυτικα χωρις φοβο κακοηθειας κτλ.Επειδη μεχρι τωρα οσους γιατρους ειχα ρωτησει πως να προφυλαχθω απο οστεοπορωση καρδιοπαθειες και οτι αλλο μου ειπαν επι λεξει:"μην κανεις τιποτα"σκεφτομαι να τον επισκευθω.Αν θελεις μου λες τη γνωμη σου.Συγγνωμη που σε κουρασα.Σκεφτομαι οπως πως και αλλοι ανθρωποι που θα διαβασουν αυτα που λεμε θα συνειδητοποιησουν πως δεν χρειαζεται να ζησουν σχεδον τη μιση τους ζωη ως γεροι.Ειναι σιγουρα νεοτεροι μου μα απο νεος χτιζεις τις βασεις._

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι πρέπει να προσεγγίζεις κάτι πριν φανεί και εδραιωθεί ως πρόβλημα, κάτι που δυστυχώς το τελευταίο, είναι σήμα κατατεθέν της σύγχρονης ιατρικής, η οποία υποτάσσεται πλήρως στους νόμους των φαρμακοβιομηχανιών και οι οποίοι ούτε προλαμβάνουν ούτε θεραπεύουν, απλά χτυπάνε τα συμπτώματα όταν πλέον είναι αργά κάνοντάς σε με αυτό τον τρόπο δέσμιο τους.
Υπάρχουν βέβαια και φάρμακα τα οποία μπορούν να ληφθούν προληπτικά (πχ metformin) αλλά κανένας γιατρός δεν σου δίνει κάτι για πρόληψη.

Τέσπα, πάνω σε αυτό που λες για φυσικούς τρόπους, δεν είμαι τόσο υπέρ, μιας και πάλεψα για αρκετό καιρό με φυτικά πράγματα αλλά δεν είχα ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Βέβαια, δεν πήγα σε κάποιον γιατρό όπως αυτός που αναφέρεις, ούτε είχα υποδειγματική υπομονή να περιμένω να δω αν θα κάνουν κάτι, γιατί το σίγουρο είναι πως το φυτικό δεν δουλεύει με την ταχύτητα της χημείας.
Από κει και πέρα όμως, εφόσον κυνηγάς την πρόληψη (γιατί φυσικοί τρόποι σε εμφανή προβλήματα είναι ακόμα πιο δύσκολο) και εφόσον υπάρχει γιατρός που μπορεί να σε παρακολουθεί πάνω σε αυτά που προτείνει, σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.

Το μόνο που θα είχα σε μια άκρη του μυαλού μου είναι πως, υπάρχει η πιθανότητα να χάσεις χρόνο και φυσικά χρήμα (σε περίπτωση που δεν δουλέψουν) αλλά επειδή και η ιδέα του κάνω κάτι, το λεγόμενο placebo, παίζει σημαντικό ρόλο σε μια οποιαδήποτε προσπάθεια, θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

Τέλος, επειδή έχω καταλάβει πως έχεις πολλές επιφυλάξεις με την χημική μέθοδο (απόλυτα λογικό και δικαιολογημένο) δεν θα μπορούσες να πάρεις το 100% των όποιων θετικών τους, αν πρώτα απ όλα εσύ η ίδια δεν νιώθεις καλά με αυτό που κάνεις....
 
Να εισαι σιγουρος οτι μπορω να φανταστω ποσο μπορει να εχεις τρεξει διαβασει και αφιερωσει χρονο και χρημα.Ζωντας αναμεσα σε εναν κοσμο που θεωρει υγεια την απουσια ασθενειας απογοητευεσαι γιατι νιωθεις οτι παλευεις μονος....Οταν στα 14 μου (αλλες εποχες βεβαια)αρχισα να ψαχνομαι διαβαζοντας βιβλια διατροφης,σωστου τροπου ζωης κτλ.με θεωρουσαν λιγο εξωγηινη ακομα και μεσα στην οικογενεια μου.Μετα απο τοσα χρονια και μην εχοντας προσφερει κατι ιδιαιτερο στον εαυτο μου αλλα αφαιρωντας τα βλαβερα (εκτος απο αγχος και βασανα)συναντω συνομηλικες μου που μοιαζουν μαμαδες μου και εχουν ηδη μπει στην δαδικασια των φαρμακων για διαφορα προβληματα.Κακα τα ψεματα.Ποιος δεν θελει να μεγαλωνει χωρις να χανει την ευεξια του και χωρις να λυπαται οταν κοιταζεται στον καθρεφτη;Χωρια που δεν γινομαστε φορτωμα στα παιδια μας εξαιτιας των προβληματων μας...Τελος παντων....Ετυχε μια μερα να πεσω πανω στην εκπομπη ενος γυαικολογου στην τηλεοραση που ελεγε οτι εφοσον η εμμηνοπαυση φερνει ασθενειες θα πρεπει να την αντιμετωπισουμε ως ασθενεια και ακομα και πριν συμβει αλλα εκει κοντα να κανουμε αυτα που πρεπει ωστε να μην αφησουμε τον οργανισμο μας να καταρρευσει...Υποστηριξε δε πως οτι συστηνει ειναι σκευασματα φυτικα χωρις φοβο κακοηθειας κτλ.Επειδη μεχρι τωρα οσους γιατρους ειχα ρωτησει πως να προφυλαχθω απο οστεοπορωση καρδιοπαθειες και οτι αλλο μου ειπαν επι λεξει:"μην κανεις τιποτα"σκεφτομαι να τον επισκευθω.Αν θελεις μου λες τη γνωμη σου.Συγγνωμη που σε κουρασα.Σκεφτομαι οπως πως και αλλοι ανθρωποι που θα διαβασουν αυτα που λεμε θα συνειδητοποιησουν πως δεν χρειαζεται να ζησουν σχεδον τη μιση τους ζωη ως γεροι.Ειναι σιγουρα νεοτεροι μου μα απο νεος χτιζεις τις βασεις._
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι πρέπει να προσεγγίζεις κάτι πριν φανεί και εδραιωθεί ως πρόβλημα, κάτι που δυστυχώς το τελευταίο, είναι σήμα κατατεθέν της σύγχρονης ιατρικής, η οποία υποτάσσεται πλήρως στους νόμους των φαρμακοβιομηχανιών και οι οποίοι ούτε προλαμβάνουν ούτε θεραπεύουν, απλά χτυπάνε τα συμπτώματα όταν πλέον είναι αργά κάνοντάς σε με αυτό τον τρόπο δέσμιο τους.
Υπάρχουν βέβαια και φάρμακα τα οποία μπορούν να ληφθούν προληπτικά (πχ metformin) αλλά κανένας γιατρός δεν σου δίνει κάτι για πρόληψη.

Τέσπα, πάνω σε αυτό που λες για φυσικούς τρόπους, δεν είμαι τόσο υπέρ, μιας και πάλεψα για αρκετό καιρό με φυτικά πράγματα αλλά δεν είχα ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Βέβαια, δεν πήγα σε κάποιον γιατρό όπως αυτός που αναφέρεις, ούτε είχα υποδειγματική υπομονή να περιμένω να δω αν θα κάνουν κάτι, γιατί το σίγουρο είναι πως το φυτικό δεν δουλεύει με την ταχύτητα της χημείας.
Από κει και πέρα όμως, εφόσον κυνηγάς την πρόληψη (γιατί φυσικοί τρόποι σε εμφανή προβλήματα είναι ακόμα πιο δύσκολο) και εφόσον υπάρχει γιατρός που μπορεί να σε παρακολουθεί πάνω σε αυτά που προτείνει, σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.

Το μόνο που θα είχα σε μια άκρη του μυαλού μου είναι πως, υπάρχει η πιθανότητα να χάσεις χρόνο και φυσικά χρήμα (σε περίπτωση που δεν δουλέψουν) αλλά επειδή και η ιδέα του κάνω κάτι, το λεγόμενο placebo, παίζει σημαντικό ρόλο σε μια οποιαδήποτε προσπάθεια, θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

Τέλος, επειδή έχω καταλάβει πως έχεις πολλές επιφυλάξεις με την χημική μέθοδο (απόλυτα λογικό και δικαιολογημένο) δεν θα μπορούσες να πάρεις το 100% των όποιων θετικών τους, αν πρώτα απ όλα εσύ η ίδια δεν νιώθεις καλά με αυτό που κάνεις....
 
Για αλλη μια φορα σ ευχαριστω...Αμεσος περιεκτικος και βαθια ενημερωμενος....Δυσκολο μου φαινεται να βρηκες γιατρο με αντιστοιχες γνωσεις εκτος κι αν ανακαλυψες καποιον με μεγαλη αγαπη γι αυτο που κανει και επιθυμια για συνεχη εξελιξη σ αυτο που υπηρετει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για αλλη μια φορα σ ευχαριστω...Αμεσος περιεκτικος και βαθια ενημερωμενος....Δυσκολο μου φαινεται να βρηκες γιατρο με αντιστοιχες γνωσεις εκτος κι αν ανακαλυψες καποιον με μεγαλη αγαπη γι αυτο που κανει και επιθυμια για συνεχη εξελιξη σ αυτο που υπηρετει.

Πηγαίνω σε 3 διαφορετικούς, βιοπαθολόγο, ενδοκρινολόγο και εργοφυσιολόγο. Το δύσκολο ήταν να αποδεχθούν ο ένας να μπαίνει στα "χωράφια" του άλλου...:) Από κει και πέρα, όρεξη να χεις.....
 
Παντως εκτος απο την ορεξη και τον απαραιτητο χρονο και χρημα χρειαζεται να διαθετεις και ενα μυαλο ικανο να συγκεντρωσει πολλη και πολυ εξειδικευμενη γνωση και να την αξιοποιησει...Κι οταν αυτο αναλωνεται σε θεματα επιβιωσης σε εναν τοπο που μια κακοπληρωμενη δουλεια θεωρειται πολυτελεια τι να μεινει για θεματα ευζωιας.Σημερα γυρνωντας απο εναν ορθοπεδικο κρατικου φορεα σκεφτομουν την προχθεσινη συζητηση μας.Αφου μου συνεστησε συγκεκριμενες ασκησεις για τον αυχενα που εχω ευαισθησια απο εφηβη(και τωρα ακομη περισσοτερο)μου ειπε πως παρ ολο που η διαγνωση της ακτινογραφιας δεν αναφερει κατι εκεινος"βλεπει"αρχη σπονδυλοαρθριτιδας.Στην ερωτηση μου τι κανουμε;;απαντησε πως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα,απλως οταν εξελιχθει θα το αντιμετωπισουμε με φαρμ.αγωγη...Τωρα βεβαια εγω εχω ξεφυγει τελειως απο τα θεματα του forum αλλα επειδη εμπιστευομαι τη γνωμη σου πες μου αν κρινεις σκοπιμο εκτος απο εναν ακομα ορθοπεδικο(ιδιωτη αυτη τη φορα)να επισκευθω και εργοφυσιολογο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παντως εκτος απο την ορεξη και τον απαραιτητο χρονο και χρημα χρειαζεται να διαθετεις και ενα μυαλο ικανο να συγκεντρωσει πολλη και πολυ εξειδικευμενη γνωση και να την αξιοποιησει...Κι οταν αυτο αναλωνεται σε θεματα επιβιωσης σε εναν τοπο που μια κακοπληρωμενη δουλεια θεωρειται πολυτελεια τι να μεινει για θεματα ευζωιας.Σημερα γυρνωντας απο εναν ορθοπεδικο κρατικου φορεα σκεφτομουν την προχθεσινη συζητηση μας.Αφου μου συνεστησε συγκεκριμενες ασκησεις για τον αυχενα που εχω ευαισθησια απο εφηβη(και τωρα ακομη περισσοτερο)μου ειπε πως παρ ολο που η διαγνωση της ακτινογραφιας δεν αναφερει κατι εκεινος"βλεπει"αρχη σπονδυλοαρθριτιδας.Στην ερωτηση μου τι κανουμε;;απαντησε πως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα,απλως οταν εξελιχθει θα το αντιμετωπισουμε με φαρμ.αγωγη...Τωρα βεβαια εγω εχω ξεφυγει τελειως απο τα θεματα του forum αλλα επειδη εμπιστευομαι τη γνωμη σου πες μου αν κρινεις σκοπιμο εκτος απο εναν ακομα ορθοπεδικο(ιδιωτη αυτη τη φορα)να επισκευθω και εργοφυσιολογο.

Aν θες την γνώμη μου, επειδή πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη έχω και εγώ από τα 17 μου (δισκοκήλες μέση και αυχένα) μην πας και σε άλλον ορθοπεδικό, εκτός αν πονάς τόσο που θες να ακολουθήσεις κάποια αντιφλεγμονώδη φαρμακευτική αγωγή, για μια πρόσκαιρη - μη θεραπεύσιμη φυσικά - ανακούφιση.
Σε ότι αφορά το κομμάτι του εργοφυσιολόγου, επειδή σαν συνολικό πακέτο κοστίζει αρκετά τόσο σε προσωπικό χρόνο όσο και σε χρήμα, θα σου δώσω μια εικόνα πως δουλεψε σε εμένα.

Κατ αρχήν δεν ξέρω αν αθλείσαι ήδη και τι είδους γυμναστική κάνεις. Αν ξεκινήσεις από το μηδέν θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια.
Εγώ γυμνάζομαι χρόνια, κυρίως βάρη, αλλά αρκετές φορές μετά την προπόνηση είχα πόνους στην μέση με το σημαντικότερο έντονους πονοκεφάλους από τον αυχένα, οπότε οι ασκήσεις που έκανα συνήθως ήταν απομόνωσης και όχι βασικές - πολυμυικές. Πάντα υπήρχαν όρια που δεν μπορούσα να ξεπεράσω, αλλά από την άλλη, δεν ήθελα και να το παρατήσω. Οπότε ήμουν σε μια κατάσταση που έκανα πότε ένα βήμα μπρος και ένα πίσω.

Τέσπα, από το καλοκαίρι του 2011 (στα 35 μου περίπου) που άρχισα να παρατηρώ αρκετές αλλαγές στο σώμα μου, αύξηση βάρους, (σε ένα χρόνο πήρα 12 κιλά χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές στην διατροφή μου) εναπόθεση λίπους στην κοιλιά και στο πρόσωπο, κόπωση, έντονοι πόνοι στις αρθρώσεις, κατάθλιψη κλπ, κάποιοι γιατροί μου το έριξαν στην ηλικία και το θεώρησαν ως φυσιολογική αλλαγή. Κάποια στιγμή νοσηλεύτηκα για 3 ημέρες στην καρδιολογική κλινική γιατί είχα έντονες αρρυθμίες που δεν σταματούσαν.
Μου έκαναν ένα σωρό εξετάσεις, τεστ κοπώσεως και όλα βγήκαν φυσιολογικά.

Τότε ήταν που άρχισα να ψάχνομαι μόνος μου και ζήτησα να μου γράψουν ορμονικές εξετάσεις (δεν μου έκαναν καμία από αυτές στο νοσοκομείο) και βγήκαν πολλές ορμόνες άλλες πολύ υψηλές (προλακτίνη-κορτιζόλη) και άλλες εντελώς στον πάτο (τεστοστερόνη - οιστρογόνα - αυξητική).

Τα 2 χρόνια που ακολούθησαν γύρισα αρκετούς γιατρούς και δοκίμασα πολλά πράγματα και πότε συνερχόμουν πότε ξαναέπιανα πάτο με αποτέλεσμα πολλές φορές να με πιάσουν κρίσεις πανικού, οπότε μπήκε στο πλάνο και ψυχίατρος. Με πλάκωσε στα αντικαταθλιπτικά τα οποία τα έλεγα "χάπια της ευτυχίας"....:)
Δεν ήταν λύση όμως και γρήγορα τα έκοψα μόνος μου.

Συγνώμη για τον μεγάλο πρόλογο αλλά στα αναφέρω για να έχεις μια εικόνα του πόσο σημαντικό είναι το θέμα ορμόνες. (επίσης τα οιστρογόνα είναι πολύ σημαντικά για την υγεία των αρθρώσεων)
Ένας σωστός ενδοκρινολόγος μου είχε πει χαρακτηριστικά πως το 90% αυτών που είναι κλεισμένοι σε ψυχιατρεία, έχουν θέμα με τις ορμόνες τους και δεν το ξέρουν.

Στο θέμα του εργοφυσιολόγου τώρα, εγώ πήγα μέσω ενός φίλου που είναι personal trainer σε αθλητές άρσης βαρών. Το σκεπτικό ήταν αφού ολοκληρώσω κάποια εργομετρικά, να με βοηθήσει να εφαρμόσω στην αρχή σωστά όσα μου πει.

Οπότε αυτά που έκανα ήταν:
- μέτρηση ανώτατου καρδιακού ρυθμού, όπου βλέπεις το ανώτατο όριο παλμών που μπορείς να πιάσεις σε συνάρτηση με την φυσική σου κατάσταση και την ηλικία. Εμένα ήταν 186.
Οπότε πάνω σε αυτό έπρεπε να δουλεύω 4 φορές την εβδομάδα με συγκεκριμένο αερόβιο.

- Μέτρηση μεταβολισμού σε κατάσταση ηρεμίας, το οποίο βγήκε εντελώς πάτος. Δηλαδή για να καταναλώνω τις θερμίδες που καίει κάποιος ηλικίας 22 ετών στον ύπνο του, εγώ έπρεπε να τρέχω.

- Συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής αύξησης του μεταβολισμού.

- Λιπομέτρηση.

- Μέτρηση ενδεχόμενης αφυδάτωσης - που βγήκε θετικό

- Συγκεκριμένο πρόγραμμα με βάρη για βελτίωση της δυσκαμψίας, δίνοντας έμφαση σε σημεία που είχα πρόβλημα, δηλαδή ενδυνάμωση μυών μέσης και αυχένα.

Αυτό ήταν το βασικό πακέτο σε εμένα.
Το όλο σκεπτικό είναι να σοκάρεις την υπόφυση ώστε "να πάρει μπροστά" και να αυξηθούν βασικές ορμόνες.
Αν θες μπορώ να σου πω και το κόστος πάνω κάτω ανά μήνα, αλλά πιστεύω πως θα πρέπει στην αρχή τουλάχιστον να υπάρχει κάποιος που θα σε παρακολουθεί στο θέμα ασκήσεων ώστε να τις κάνεις σωστά και δίχως να επιβαρύνεις περισσότερο, γιατί το να σου πει ο εργοφυσιολόγος κάνε αυτές και αυτές τις ασκήσεις, απέχει πολύ από το να ολοκληρώνονται σωστά και στο τέμπο που πρέπει, ώστε να έχουν αποτέλεσμα.
Μπορεί να σου φαίνονται πολλά, αλλά ανέκαθεν ήμουν της άποψης πως αν κάνεις κάτι, κάντο σωστά ή μην το κάνεις καθόλου.
Πάντως να ξέρεις πως το αποτέλεσμα 1,5 χρόνο μετά, αξίζει τον κόπο...


- Όντως ξεφεύγουμε από το παρόν θέμα και θα κοιτάξω κάποια στιγμή να μεταφέρω τα ποστ.
 
Καλησπερα.Ο προλογος σε τετοια θεματα ειναι σημαντικος και απαραιτητος.(Μακαρι να ενδιεφερε παντα και τους γιατρους)Δεν ποναω πολυ,ειναι περισσοτερο ενοχληση και το χαρακτηριστικο κρακ κρακ που ακουγεται στις στροφες του κεφαλιου.Ο πονος παλιοτερα υπηρχε μονο το χειμωνα και οχι παντα μονιμοποιηθηκε πριν 2 χρονια περιπου.Σε αλλον γιατρο θα πηγαινα μονο για μια δευτερη γνωμη αλλα και για να ρωτησω αν πραγματι οι φυσιοθεραπειες που βοηθουν απ οτι ξερω δεν "λειτουργουν"το καλοκαιρι οπως με διαβεβαιωσε ο προηγουμενος.Σκεφτομαι τωρα να ακολουθησω τη δικη σου οδο πες μου μονο περιπου το κοστος για να δω αν μπορω να ανταποκριθωΜε τη γυμναστικη εχω καλη σχεση και εμπειρια.Βεβαια εχω περασει και περιοδους χωρις αφου υπηρξαν εποχες που δεν ειχα ουτε ενα δεκαλεπτο για τον εαυτο μου.Ειχα ομως και εχω εναν απιστευτα καλο μεταβολισμο,σταθερο βαρος απο τα 16 μεχρι και σημερα 55-56 κιλα(1.66 υψος )ανεξαρτητως προσληψης θερμιδων.Θα ξεκινησω με την επισκεψη στον γυναικολογο που σου ειπα μονο και μονο γιατι τον ακουσα να λεει ποσο σημαντικες ειναι οι ορμονικες εξετασεις για το πως θα κινηθεις για να εχεις ποιοτητα ζωης(εδω και δυο χρονια που το ειχα αναφερει σε δυο αλλους γυναικολογους το απερριψαν σαν κατι αχρηστο).Σε ευχαριστω για την σωστη καθοδηγηση και για τον χρονο σου.Χαιρομαι που σε ανακαλυψα.Οποτε μπορεσεις ενημερωσε με.☺
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σ αυτόν που πήγαινα εγώ, οι αρχικές μετρήσεις (φιλική τιμή) ήταν 150 ευρώ και περιελάμβανε και την διατροφή μέσα που στοίχιζε 80 ευρώ ο μήνας και έβγαινε αν 15ημέρες.
Εφόσον διατηρείς σταθερό βάρος και λογικά ο μεταβολισμός σου παραμένει καλός, ίσως οι μετρήσεις σου αργότερα να είναι περιορισμένες. Εγώ πήγαινα κάθε 20 ημέρες.
Αυτό που στοιχίζει και εφόσον σκεφτείς να το ακολουθήσεις, είναι να βρεις κάποιον που να σου κάνει για κάποιο διάστημα personal training και να γνωρίζει που να εστιάσει. Το ιδανικό θα ήταν ο εργοφυσιολόγος να είχε κάποιον δικό του που να συνεργάζεται.
Οι personal συνήθως παίζουν από 15 με 20 ευρώ την ώρα και υπολογίζω να θες την εβδομάδα περίπου 3 ώρες. Αν είναι σωστός στο θέμα του αερόβιου θα σου δείξει λίγο 2-3 πράγματα και θα το πας μόνη σου μετά.
Στο θέμα ασκήσεων καλό θα είναι να κάνετε 2-3 μήνες μαζί και μετά σιγά σιγά να το ακολουθείς μόνη σου, οπότε δεν θα είναι κάτι μόνιμο. Βοηθάει να έχεις μαζί σου κάποιο ταμπλετ ή έστω από το κινητό και να βιντεοσκοπείς τις προπονήσεις ώστε να μαθαίνεις μόνη σου σιγά σιγά τι να κάνεις και πως.
Με λίγο προσεκτική διατροφή και σωστή προπόνηση, προλαβαίνεις ή έστω καθυστερείς αρκετά πράγματα πάνω στο πρόβλημα που αναφέρεις.

Αν το αποφασίσεις, να κάνεις πριν πλήρες εξετάσεις ορμονικού περιεχομένου ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης, κάτι που φαντάζομαι θα στο προτείνει και ο εργοφυσιολόγος.
 
Μπλουζα