Ηλεκτρονικο τσιγαρο

Briner

Active Member
υποψιαζομαι τελικα οτι οι αντιστασεις καιγονται επειδη τις ζοριζουμε με πολλα βατ,εγω 2 μηνες τωρα δεν εκαψα ακομα αντισταση,βεβαια ειχα 2 ατμοποιητες και τους χρησιμοποιουσα εναλαξ.
καποια στιγμη μπορει να κοιταξω επισκεασιμους,ακομα ειμαι πολυ νεος στο σπορ.
αναλωθηκα λιγο στο να κατανοησω τα θεματα υγειας και αρχιζω να τα καταλαβαινω.
οπως πχ εχουμε ενοχλησεις στο στομαχι επειδη μερος του ατμου υγροποιειται και παει στο στομαχι,εχουμε υγρη μυτη επειδη απο την υγροποιηση καποια ποσοτητα φευγει και απο εκει,εγω προσωπικα παντα τον καπνο τον εβγαζα απο την μυτη σαν καπνιστης,και το ιδιο κανω και τωρα σαν ατμιστης.
τα υπολοιπα ειναι τα γνωστα,οι πνευμονες καθαριζουν επειδη δεν υπαρχει πισα.
η αρτηριοσκληρηνση λογω νικοτινης υπαρχει οπως και στο τσιγαρο,μονο που στο ηλεκτρονικο παιρνουμε λιγοτερη νικοτινη,περιπου το 40% απο αυτην που εχουμε.
ηθελα να βαλω και γευση καπνου στο υγρο,αλλα δεν με πειθει κανενας πως απο το αποσταγμα φυλων καπνου δεν θα περασει πισα στους πνευμονες,ο καπνος ειναι καπνος

Οι εργοστασιακές αντιστάσεις δεν είναι και για πολλά πολλά. Μερικές αντιστάσεις είναι προβληματικές από την κατασκευή τους. Με δικές σου, χειροποίητες αντιστάσεις, δεν έχεις τέτοια θέματα. Είναι πάμφθηνες και δεν χάλασε ο κόσμος αν σου χαλάσει καμμιά. Την πετάς και φτιάχνεις άλλη. Στην αρχή, για να πω την αλήθεια, διάβαζα διάφορα για τις χειροποίητες αντιστάσεις που μου φαινόταν Κινέζικα. Στην πράξη όμως είναι κάτι πολύ απλό.

Για τα υγρά από εκχύλισμα καπνού (ΝΕΤ λέγονται), δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Δεν είναι τόσο αθώα, όσο τα υπόλοιπα υγρά, αλλά δεν είναι και κάτι...θανατηφόρο. Τα ΝΕΤ όμως έχουν το εξής πρόβλημα: Αφήνουν πολλά κατάλοιπα (επειδή ο καπνός περιέχει σάκχαρα που περνάνε στο υγρό), με αποτέλεσμα να καταστρέφουν τις αντιστάσεις σε χρόνο ντε-τε. ΔΕΝ σου συνιστώ να δοκιμάσεις τέτοιο υγρό σε ατμοποιητή με εργοστασιακή κεφαλή, επειδή συνήθως στα 3-4 ml η αντίσταση είναι για τα σκουπίδια κι ο ατμοποιητής για ένα καλό...μπάνιο.

Φαντάσου, ότι εγώ που το έκανα σε ντρίπερ απελπίστηκα. Ωστόσο, αν θες να δοκιμάσεις ρίξε μια ματιά εδώ: www.smokecentre.gr/diy-ftiaxto-monos-soy/aromata/la-tabaccheria-10ml-extra-premium-aroma-italia/

Αν θες μια πρόταση, το Latakia είναι μια καλή επιλογή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
7-8 ml την μέρα μέσο όρο,αρα χονδρικά στο μήνα μπορεί να ατμιζεις γύρω στα 300ml..καθόλου λίγα φίλε briner..όταν άρχισα το ατμισμα,έκανα 30ml σε 15 μέρες..στο μηνα ,60ml..μόλις μπλεχτηκα με driper κτλ έφτασα τα 300-400ml το μήνα.5 φορές περισσότερο ατμισμα..φρικαρα..ξαναγύρισα πάλι σε normal ατμοποιητες..ανέβηκα ohm,στο 1.2 με 1.8 και είμαι πάλι στα 60 ml το μήνα..με προοπτική τώρα να σταματήσω και το ατμισμα..για αυτό λέω ότι καλά είναι αυτά αλλά θέλουν προσοχή..και η αρχική χρήση που καναμε ηλεκ.τσιγαρο είναι για το σταμάτημα γενικώς της κακής συνήθειας.οχι να γίνουμε μανιώδης ατμιστες..μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό..;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οι εργοστασιακές αντιστάσεις δεν είναι και για πολλά πολλά. Μερικές αντιστάσεις είναι προβληματικές από την κατασκευή τους. Με δικές σου, χειροποίητες αντιστάσεις, δεν έχεις τέτοια θέματα. Είναι πάμφθηνες και δεν χάλασε ο κόσμος αν σου χαλάσει καμμιά. Την πετάς και φτιάχνεις άλλη. Στην αρχή, για να πω την αλήθεια, διάβαζα διάφορα για τις χειροποίητες αντιστάσεις που μου φαινόταν Κινέζικα. Στην πράξη όμως είναι κάτι πολύ απλό.

Για τα υγρά από εκχύλισμα καπνού (ΝΕΤ λέγονται), δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Δεν είναι τόσο αθώα, όσο τα υπόλοιπα υγρά, αλλά δεν είναι και κάτι...θανατηφόρο. Τα ΝΕΤ όμως έχουν το εξής πρόβλημα: Αφήνουν πολλά κατάλοιπα (επειδή ο καπνός περιέχει σάκχαρα που περνάνε στο υγρό), με αποτέλεσμα να καταστρέφουν τις αντιστάσεις σε χρόνο ντε-τε. ΔΕΝ σου συνιστώ να δοκιμάσεις τέτοιο υγρό σε ατμοποιητή με εργοστασιακή κεφαλή, επειδή συνήθως στα 3-4 ml η αντίσταση είναι για τα σκουπίδια κι ο ατμοποιητής για ένα καλό...μπάνιο.

Φαντάσου, ότι εγώ που το έκανα σε ντρίπερ απελπίστηκα. Ωστόσο, αν θες να δοκιμάσεις ρίξε μια ματιά εδώ: www.smokecentre.gr/diy-ftiaxto-monos-soy/aromata/la-tabaccheria-10ml-extra-premium-aroma-italia/

Αν θες μια πρόταση, το Latakia είναι μια καλή επιλογή.
δυστυχως τα αρωματα δεν ειναι αθωα,μπορω να υπογραψω σε αυτο,με ενοχλουν οι πνευμονες οσες φορες προσπαθησα να βαλω αρωμα,αυτο δεν το καταλαβαινει ενας υγιης πνευμονας αλλα οι δικοι μου που ειναι μια νασα πριν την καταρευση το καταλαβαινουν,εχω ενοχλησεις και τσουξιματα με αρωματα φρουτων μαλιστα
 

Briner

Active Member
7-8 ml την μέρα μέσο όρο,αρα χονδρικά στο μήνα μπορεί να ατμιζεις γύρω στα 300ml..καθόλου λίγα φίλε briner..όταν άρχισα το ατμισμα,έκανα 30ml σε 15 μέρες..στο μηνα ,60ml..μόλις μπλεχτηκα με driper κτλ έφτασα τα 300-400ml το μήνα.5 φορές περισσότερο ατμισμα..φρικαρα..ξαναγύρισα πάλι σε normal ατμοποιητες..ανέβηκα ohm,στο 1.2 με 1.8 και είμαι πάλι στα 60 ml το μήνα..με προοπτική τώρα να σταματήσω και το ατμισμα..για αυτό λέω ότι καλά είναι αυτά αλλά θέλουν προσοχή..και η αρχική χρήση που καναμε ηλεκ.τσιγαρο είναι για το σταμάτημα γενικώς της κακής συνήθειας.οχι να γίνουμε μανιώδης ατμιστες..μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό..;)

Με όποιον ατμοποιητή ατμίζεις, τέτοια ml καταναλώνεις. ;) Άλλο να ατμίζεις με ΗΤ τύπου τσιγάρο που δεν παίρνουν ούτε πολύ υγρό, ούτε σηκώνουν και πολλά watts κι άλλο με τους σύγχρονους ατμοποιητές και τα μοντάκια τους. Φυσικά, είναι και άλλο το επίπεδο της απόδοσης και κατά συνέπεια της απόλαυσης.

δυστυχως τα αρωματα δεν ειναι αθωα,μπορω να υπογραψω σε αυτο,με ενοχλουν οι πνευμονες οσες φορες προσπαθησα να βαλω αρωμα,αυτο δεν το καταλαβαινει ενας υγιης πνευμονας αλλα οι δικοι μου που ειναι μια νασα πριν την καταρευση το καταλαβαινουν,εχω ενοχλησεις και τσουξιματα με αρωματα φρουτων μαλιστα

Μήπως σε πειράζει η PG ή η VG; Δοκίμασες βάση με μόνο ένα συστατικό από αυτά;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Έλα ρε συ,τόσο πολύ?
ναι,δεν εκανα μεταγραφη λογω κοστους,ειχα τσουξιμο στους πνευμονες απο την πισα.ο αριστερος ηταν βουλωμενος σε ενα σημειο.
το καταλαβα οταν εκανα σχοινακι σε ποια σημεια του πνευμονα κυκλοφορουσε αερας
 

aeratos28

Just aeratos
Aeronaut είχα τον γνήσιο ,οκ ήταν δυνατός σε όλα,αλλά φίλε η απόλαυση έγινε κακή συνήθεια όπως και το τσιγάρο..υπερβολή δηλαδή..αυτό δεν είναι απόλαυση πλέον ,εθισμός είναι τα 300-400ml..γύρισα σε νορμάλ καταστάσεις και είμαι αρχηγός..puco 75w,με aspire k3 ατμοποιητης..απλά πράγματα και μια χαρά απόδοση έχουν..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ναι,δεν εκανα μεταγραφη λογω κοστους,ειχα τσουξιμο στους πνευμονες απο την πισα.ο αριστερος ηταν βουλωμενος σε ενα σημειο.
το καταλαβα οταν εκανα σχοινακι σε ποια σημεια του πνευμονα κυκλοφορουσε αερας
και αρκετες φορες ξυπνουσα απο ελειψη αναπνοης,ολα αυτα φετος μου βγηκαν,περνανε ομως....
αρχισα να αναπνεω καλυτερα στον υπνο
 

aeratos28

Just aeratos
Αστα να πανε δηλαδή ε?και με σκέτη βάση δεν έχεις απολύτως καμία ενόχληση ?έχεις δει κάτι διαφορετικό στις ανάσες σου?
 

Briner

Active Member
Aeronaut είχα τον γνήσιο ,οκ ήταν δυνατός σε όλα,αλλά φίλε η απόλαυση έγινε κακή συνήθεια όπως και το τσιγάρο..υπερβολή δηλαδή..αυτό δεν είναι απόλαυση πλέον ,εθισμός είναι τα 300-400ml..γύρισα σε νορμάλ καταστάσεις και είμαι αρχηγός..puco 75w,με aspire k3 ατμοποιητης..απλά πράγματα και μια χαρά απόδοση έχουν..
Μηδενική κάνεις;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αστα να πανε δηλαδή ε?και με σκέτη βάση δεν έχεις απολύτως καμία ενόχληση ?έχεις δει κάτι διαφορετικό στις ανάσες σου?
αναπνεω καλυτερα στον υπνο,γευση εχω την ιδια στα φαγητα,οσφηση εχει παει αλλου....περπαταω στον δρομο και μυριζω τις γοπες στην ασφαλτο,δηλαδη ειμαι σε σημειο να μου δεσεις τα ματια και να σου βρω τις γοπες στον δρομο χωρις να σκυψω.
το τσουξιμο στους πνευμονες εφυγε εντελως
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θα ξεκινήσω με το βασικό μειονέκτημα melo1 και melo 4.
Βαριοί στη γεύση όσο πίνεις καφέ και πολύ ελαφριοι όταν πίνεις ποτά.ενα περίεργο πράγμα το τσιγάρο προσαρμόζεται στις καταστάσεις.
Ο nautilous aspire είναι επαρκής ακόμα και στο μεθυση.αυτα τα γράφω στην έκτη μπυρα.
Είναι δυνατός.δινει ντουμάνι...δεν σημαίνει ότι φτάνει το τσιγάρο αλλά το πλησιάζει ένα 60%.
Οι άλλοι δεν το φτάνουν ούτε στο 30%
Τελικές εντυπώσεις είναι απαραίτητο εξάρτημα να φύγεις από το τσιγαρο.
Αυτό τώρα είναι δική μου εντύπωση.... απαραίτητος σε κάθε ατμιστη.ειναι πολύ καλός και πολύ δυνατός.το κακό είναι ότι παλιά mod απλά τον σέρνουν.τα καινούρια όμως σαν το geek που έχω στα 100wat στα 13 wat είναι πολύ πολύ καλος
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Όποτε καλά πας ,θα δεις και άλλες βελτιωσεις;)
Πάω πολύ καλά.κατα βάθος έχω μια ικανοποίηση που έκοψα το κάπνισμα εκτός το ότι βλέπω την υγεία να ανεβαίνει.
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι και τόσο εθιστικό σαν το κανονικό.σοβαρα δεν είναι.
Προχθές που έπινα πάλι και θα είχα κάνει 4 τσιγάρα στα κανονικά μου μια ώρα το είχα ξεχάσει.
Λέω τον κολλητό μου που οδηγούσε:ρε χαλβά ξύπνα δεν κάπνισμα μια ώρα.μιλα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να κανω μια μικρη διευκρινηση γιατι μπορει να μην το ειπα κατανοητα...ο aspire nautilus με αυτην την συκευη σερνεται
https://www.hairlossgr.com/threads/Ηλεκτρονικο-τσιγαρο.11748/#post-200490
ειναι μηδεν στο τετραγωνο στα 14wat
ο aspire nautilus με αυτην την συσκευη στα 13 wat φυσαει https://www.hairlossgr.com/threads/Ηλεκτρονικο-τσιγαρο.11748/page-8#post-203483
την πρωτη συσκευη την εχω απο το 2015 οποτε ειναι παλιοτερο μοντελο,την δευτερη την εχω εναν μηνα και πραγματικα εχει εντυπωσιακες επιδοσεις αρκει να το επιτρεπει και ο ατμοποιητης βεβαια
ο συνδιασμος των δυο ειναι πολυ καλος,μεμονωμενα η μια συσκευη αλλου και ο αλλος ατμοποιητης αλλου ειναι τρυπα στο τετραγωνο παλι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κοντευω 2,5 μηνες ατμιστης με 2 τσιγαρα την μερα,κανονικα τσιγαρα,ειναι μερες που δεν κανω κανενα,ειναι μερες που κανω ενα αλλα ποτε δεν κανω τριτο.
εχω ολα τα συμπτωματα διακοπης του καπνισματος.
1)σταματησαν να τσουζουν οι πνευμονες.
2)η οσφηση μου εχει τριπλασιαστει.
3)σταματησα να ροχαλιζω.
4)σταματησα να ξυπναω απο δυσπνοια στον υπνο.
παρηγγειλα τον ατμοποιητη aries
τον ειδα live σε δραση και μου εκανε κλικ
μου αρεσει που εχει 5 διαφορετικες αντιστασεις με διαφορετικη τζουρα ο καθε ενας
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μετα απο 4 ατμοποιητες,πολλες δοκιμες με αντιστασεις,οι 3 κατεληξαν στο συρταρι.
αυτο που καταφερα να πλησιασω λιγο το τσιγαρο ειναι...
ατμοποιητης nautilus aspire,mod geekvape aegis,σε αυτες ακριβως τις εντασεις,
μπορει να φαινονται λιγα τα wat,αλλα βγαζει διπλασιο ατμο απο μια τζουρα τσιγαρου
32205761_1737967346242654_5707589551552200704_n.jpg
 
Μπλουζα