Ερώτηση προς όσους έχουν δοκιμάσει PRP

pazuzu

New Member
Θα ήθελα όποιος έχει δοκιμάσει PRP injections, ή απλά όποιος γνωρίζει, να μου πει ποιους αυξητικούς παράγοντες είχε μέσα το σκεύασμα.

Λοιπόν, ο λόγος που ρωτάω είναι ο εξής: υποτίθεται ότι το PRP είναι ένα συμπύκνωμα από αυξητικούς παράγοντες (και κυτοκίνες). Κάποιοι από αυτούς τους αυξητικούς παράγοντες έχουν βρεθεί στις έρευνες πως όντως βοηθάνε στην υγιή ανάπτυξη των μαλλιών. O FGF9, για παράδειγμα, σύμφωνα με την έρευνα του Κωτσαρέλη είναι καλός αυξητικός παράγοντας για τα μαλλιά. Κάποιοι άλλοι αυξητικοί παράγοντες, όμως, έχουν αντίθετα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, ο EGF και οι ιντερλευκίνες οδηγούν την τρίχα στον θάνατο. Δεδομένου ότι υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν αυτά που λέω, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α) ποιους ακριβώς αυξητικούς παράγοντες περιέχουν τα PRP που πουλάνε ως θεραπεία τριχόπτωσης στον κόσμο οι εταιρίες μεταμόσχευσης;

β) με ποιον τρόπο γίνεται ο διαχωρισμός ανάμεσα στους καλούς και στους κακούς (για το μαλλί) αυξητικούς παράγοντες;

Σμσ: για να μην παρεξηγηθώ, δεν το πάω για άλλη μια φορά σε κόντρα ανάμεσα σε εμένα και τις εταιρίες. Απλώς θέλω να καταλάβω αν όντως για κάποιο λόγο το PRP δεν λειτουργεί ή αν απλώς δεν λειτουργεί επειδή οι εταιρίες μεταμόσχευσης βαριούνται να κάνουν έστω και τη στοιχειώδη έρευνα για να πουλήσουν το νέο όπλο υπέρ της τσέπης τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
pazuzu είπε:
Θα ήθελα όποιος έχει δοκιμάσει PRP injections, ή απλά όποιος γνωρίζει, να μου πει ποιους αυξητικούς παράγοντες είχε μέσα το σκεύασμα.

Λοιπόν, ο λόγος που ρωτάω είναι ο εξής: υποτίθεται ότι το PRP είναι ένα συμπύκνωμα από αυξητικούς παράγοντες (κυτοκίνες). Κάποιοι από αυτούς τους αυξητικούς παράγοντες έχουν βρεθεί στις έρευνες πως όντως βοηθάνε στην υγιή ανάπτυξη των μαλλιών. O FGF9, για παράδειγμα, σύμφωνα με την έρευνα του Κωτσαρέλη είναι καλός αυξητικός παράγοντας για τα μαλλιά. Κάποιοι άλλοι αυξητικοί παράγοντες, όμως, έχουν αντίθετα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, ο EGF και οι ιντερλευκίνες οδηγούν την τρίχα στον θάνατο. Δεδομένου ότι υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν αυτά που λέω, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α) ποιους ακριβώς αυξητικούς παράγοντες περιέχουν τα PRP που πουλάνε ως θεραπεία τριχόπτωσης στον κόσμο οι εταιρίες μεταμόσχευσης;

β) με ποιον τρόπο γίνεται ο διαχωρισμός ανάμεσα στους καλούς και στους κακούς (για το μαλλί) αυξητικούς παράγοντες;

Σμσ: για να μην παρεξηγηθώ, δεν το πάω για άλλη μια φορά σε κόντρα ανάμεσα σε εμένα και τις εταιρίες. Απλώς θέλω να καταλάβω αν όντως για κάποιο λόγο το PRP δεν λειτουργεί ή αν απλώς δεν λειτουργεί επειδή οι εταιρίες μεταμόσχευσης βαριούνται να κάνουν έστω και τη στοιχειώδη έρευνα για να πουλήσουν το νέο όπλο υπέρ της τσέπης τους.

Πριν λίγο καιρό είχα ψάξει για το prp και από οτι είχα καταλάβει, τα "παλικάρια" άρχισαν να το χρησιμοποιούν σαν θεραπεία για τα μαλλιά λόγω φλεγμονής. Η τεχνική αυτή χρησιμοποιόταν για θεραπεία στις τενοντίτιδες... οπότε τένοντας είναι η nw6 περιοχή, φλεγμονή ισχυρίζονται οι έρευνες στη nw6 , ορίστε νέα θεραπεία. Τώρα για τους αυξητικούς παράγοντες που λες δεν έχω ιδέα. Κάτι θα υπάρχει πιστεύω αν το ψάξεις στη χρήση prp για θεραπείες εκτός μαλλιών. Εκτός και αν έχει prp με prp στο κεφάλι διαφορά.
 

pazuzu

New Member
Η λογική του PRP, όπως το λανσάρουν για την τριχόπτωση, είναι ότι πρόκειται για ένα συμπύκνωμα από αυξητικούς παράγοντες, οι οποίοι αυξητικοί παράγοντες γενικά διεγείρουν την κυτταρογένεση, την αγγειογένεση, την επούλωση, κ.λπ. Σε ό,τι αφορά τα μαλλιά δεν έχουν όλοι οι αυξητικοί παράγοντες θετική επίδραση, κι όταν λέμε θετική επίδραση εννοούμε να βοηθούν στην αναγέννηση της τρίχας: κάποιοι, όπως έγραψα και παραπάνω, έχουν αρνητική επίδραση εφόσον οδηγούν την τρίχα στην τελογενή φάση. Έχω δε την υποψία ότι κάποιες από τις νέες θεραπείες που αναμένονται να βγουν κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση: να τροφοδοτούμε τους θύλακες με αυξητικούς παράγοντες που οδηγούν τα μαλλιά σε αναγενή φάση.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω από όσους σκόρπισαν τα λεφτά τους στα PRP των ελληνικών εταιριών μεταμόσχευσης που το πουλάνε ως θεραπεία κατά της τριχόπτωσης, ποιους αυξητικούς παράγοντες περιέχει μέσα το PRP που δοκίμασαν. Ακόμη κι αν δεν γνωρίζουν νομίζω έχουν κάθε δικαίωμα να μάθουν από εκεί όπου έκαναν τη "θεραπεία".
 

Joan87

Active Member
Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'ορου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;


Joan87 είπε:
Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'όρου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;


Joan87 είπε:
Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'ορου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;


Joan87 είπε:
Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'όρου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;


Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'όρου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;


Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'όρου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;
 

pazuzu

New Member
Joan87 είπε:
Καλό θέμα! Με ενδιαφέρει αφάνταστα γιατί το σκέφτομαι και εγώ για prp ή λέιζερ κτλ! Αν κάνουν κάτι δηλαδή.....! Και προσωπικά θα ήθελα και να μάθω αν είναι συγκεκριμένες οι φορές που πρέπει να γίνονται αυτές οι θεραπείες ή αν είναι εφ'όρου ζωής και τι συνέπειες έχουν στους θύλακες. Μπορούν να τους καταστρέψουν;

Εάν το PRP που πουλάνε τώρα οι εταιρίες μεταμόσχευσης είναι όπως το λέω -δηλαδή οι αυξητικοί παράγοντες όλοι μαζί, τουρλουμπούκι- τότε τα αποτελέσματα που θα έχεις θα είναι ίδια ακριβώς με το να χώσεις μια σύριγγα στο λαιμό σου, να τραβήξεις αίμα και στη συνέχεια να το εγχύσεις στο κεφάλι σου: μηδέν. Καλύτερα κράτα τα χρήματά σου για όταν θα βγει κάτι αξιόλογο.
 

Joan87

Active Member
Εδώ είναι το θέμα. ΠΟΤΕ θα βγει κάτι αξιόλογο; Μια ζωή θα περιμένουμε μάλλον και αυτό είναι που με φοβίζει...
Δεν πιστεύω αυτά που λένε ότι σύντομα θα υπάρξουν νέες θεραπείες.
 

pazuzu

New Member
Απ' ό,τι έμαθα δεν γίνεται διαχωρισμός των αυξητικών παραγόντων. Από site που διαφημίζει PRP ως θεραπεία κατά της τριχόπτωσης:

Δύο από τα πιο σημαντικά συστατικά του PRP είναι οι κυτοκίνες (πρωτεΐνες ανάπτυξης, διαφοροποίησης και ανοσολογικής αντίδρασης) και οι παράγοντες ανάπτυξης. Οι παράγοντες ανάπτυξης (όπως οι TGF-b, PDGF, IGF, VEGF, EGF και FGF-2) είναι πρωτεΐνες που παράγονται από συγκεκριμένα κύτταρα του σώματος και ενεργοποιούν την επιδιόρθωση των ιστών που δεν λειτουργούν σωστά ή έχουν υποστεί βλάβες, ενισχύοντας την αγγειογένεση και την επαναγγειοποίηση. Αυτό ουσιαστικά επιτυγχάνεται με την επαναδραστηριοποίηση των αδύναμων ενήλικων βλαστοκυττάρων και τον πολλαπλασιασμό και την αναγέννηση των κυττάρων της προσβληθείσας περιοχής.

http://tzermias.gr/%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%85/prp/

Έρευνες/άρθρα που δείχνουν ότι ο TGF-b οδηγεί τα μαλλιά σε καταγενή φάση (στην πρώτη έρευνα μάλιστα αναφέρει ότι η DHT διεγείρει τον TGF-b). Ο συγκεκριμένος αυξητικός παράγοντας αναφέρεται και ως "ο δολοφόνος του θύλακα".

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15194142

http://www.applepoly.com/2007/7c/hair_loss_science_potent-TGFb-inhibitors.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12894996
 

pazuzu

New Member
Χειρότερα δε νομίζω, απλώς στην ουσία από άποψη αποτελεσματικότητας είναι αυτό που σου είπα: σαν να τραβάς με μια σύριγγα αίμα από κάποιο σημείο του σώματός σου και στη συνέχεια το εναποθέτεις στο τριχωτό σου. Εάν δεν γίνεται διαχωρισμός των αυξητικών παραγόντων που οδηγούν την τρίχα στην αναγενή φάση και σε αυτούς που επιταχύνουν την καταγενή οδηγώντας στην τελογενή, δεν έχει κανένα νόημα ως μέθοδος.

Βλέποντας το πόσο ηλίθια και πρόχειρα λειτουργούν όλες αυτές οι εταιρίες, μου έρχεται στο μυαλό η περίπτωση του αστροφυσικού Μαξ Χιούμπερ, ο οποίος ανακάλυψε την κρέμα La Mer (ναι, ναι, αυτή που πουλάνε χρυσό στους Χόντους) όταν έπαθε χημικό έγκαυμα στο πρόσωπο και προσπαθούσε να επουλώσει τα τραύματά του: πιο πιθανό είναι να βρούμε μόνοι μας τη θεραπεία.
 

vag25

Well-Known Member
pazuzu είπε:
Χειρότερα δε νομίζω, απλώς στην ουσία από άποψη αποτελεσματικότητας είναι αυτό που σου είπα: σαν να τραβάς με μια σύριγγα αίμα από κάποιο σημείο του σώματός σου και στη συνέχεια το εναποθέτεις στο τριχωτό σου. Εάν δεν γίνεται διαχωρισμός των αυξητικών παραγόντων που οδηγούν την τρίχα στην αναγενή φάση και σε αυτούς που επιταχύνουν την καταγενή οδηγώντας στην τελογενή, δεν έχει κανένα νόημα ως μέθοδος.

Βλέποντας το πόσο ηλίθια και πρόχειρα λειτουργούν όλες αυτές οι εταιρίες, μου έρχεται στο μυαλό η περίπτωση του αστροφυσικού Μαξ Χιούμπερ, ο οποίος ανακάλυψε την κρέμα La Mer (ναι, ναι, αυτή που πουλάνε χρυσό στους Χόντους) όταν έπαθε χημικό έγκαυμα στο πρόσωπο και προσπαθούσε να επουλώσει τα τραύματά του:πιο πιθανό είναι να βρούμε μόνοι μας τη θεραπεία.

Aρχιζω να σε συμπαθω περισσοτερο τελευταια pazuru.
Δεν εχουμε και Like πλεον.:p:p
 

pazuzu

New Member
Σοβαρά τώρα, πέρα από το ορμονικό προφίλ του καθενός μας που πιστεύω ότι καλό είναι να το τσεκάρουμε για να έχουμε μια συνολική εικόνα του τι γίνεται στον οργανισμό μας, ίσως ο συγκεκριμένος δρόμος να είναι ο πιο σύντομος για την ανάπτυξη των μαλλιών και την αναχαίτιση της τριχόπτωσης.

Θα μπορούσε η τριχόπτωση να είναι το αποτέλεσμα ανισορροπίας των αυξητικών παραγόντων στον θύλακα της τρίχας; Η DHT διεγείρει TGF-b. Η φιναστερίδη μπλοκάρει την DHT (άρα λιγότερη TGF-b) και ανεβάζει τον IGF1 = καλό για τα μαλλιά. Μειώνει τον αυξητικό παράγοντα που οδηγεί την τρίχα στον θάνατο, αυξάνει τον αυξητικό παράγοντα που οδηγεί την τρίχα στην αναγέννηση. Ρυθμίζει δηλαδή την αναλογία των αυξητικών παραγόντων. Σημαντικό, δε, είναι ότι κάποιοι αυξητικοί παράγοντες λειτουργούν ανταγωνιστικά. Περισσότερες λεπτομέρειες γι'αυτό όταν θα το ψάξω λίγο παραπάνω.

Θα μπορούσαμε άραγε να απευθυνθούμε σε κάποιο ιατρικό εργαστήριο και να ζητήσουμε να απομονώσουν τους "καλούς" από τους "κακούς" αυξητικούς παράγοντες στα πρότυπα του PRP και να δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pazuzu, θα πρέπει ίσως να αναζητήσεις και το γιατί σε μερικούς δούλεψε κάπως την πρώτη φορά, ενώ η δεύτερη ή και τρίτη φορά, ήταν τζούφια...το γιατί σιγά σιγά χάθηκαν τα όποια αποτελέσματα, είναι γνωστό νομίζω όταν πρόκειται για Α.Α


Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, κάπου είχα πετύχει ότι όσον αφορά τον igf1, γίνεται ένας παράδοξος διαχωρισμός της δράσης του στο crown και στη hairline.
Δηλαδή νομίζω πως η αύξησή του στο crown οδηγεί σε τριχόπτωση, ενώ αντίθετα σε regrowth στη hairline...
Μπορεί να λέω και αερολογίες, αλλά κάπως έτσι το είχα συγκρατήσει...
 

pazuzu

New Member
Υποψιάζομαι ότι αυτά έχουν να κάνουν με την συγκέντρωση του κάθε αυξητικού παράγοντα στο συμπύκνωμα PRP. Υπάρχουν και κάποιοι, όπως ο MANKAR (αν θυμάμαι καλά) οι οποίοι υποστηρίζουν ότι τους χειροτέρεψε τα μαλλιά. Αν το PRP που έβαλαν σε αυτόν, ας πούμε, είχε μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε "κακούς" αυξητικούς παράγοντες ίσως όντως τα μαλλιά του να χειροτέρεψαν. Για το επαναληπτικό της διαδικασίας το θεωρώ δεδομένο, αν συνεχίζεται το overexpression των "κακών" αυξητικών παραγόντων από τον ίδιο τον οργανισμό.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια κοπέλα στο φόρουμ, είχε αναφέρει ότι την πρώτη φορά που έκανε prp, είδε σχετικά καλά αποτελέσματα τα οποία στο 9μηνο εξαλείφθηκαν. Σίγουρα έκανε και δεύτερη φορά στην οποία δεν είδε κανένα αποτέλεσμα. Δεν θυμάμαι αν επιχείρησε και τρίτη.
Δεν ξέρω αν είχαν μεταβληθεί οι αυξητικοί παράγοντες πλάσματος, ή αν απλά ότι είδε αφορούσε κάποιον άλλο μηχανισμό, ο οποίος δεν απέδωσε τη δεύτερη φορά.
Γενικώς ως μέθοδο δεν την θεωρώ τπτ το ιδιαίτερο. Τι σε κάνει να το ψάχνεις τόσο?
 

pazuzu

New Member
Αφενός το ότι υπάρχει σύνδεση μεταξύ των ορμονών και της έκφρασης των αυξητικών παραγόντων, αφετέρου ότι οι αυξητικοί παράγοντες φέρονται να συντελούν μια λειτουργία στην ζωή της τρίχας: κάποιοι οδηγούν στην αναγέννηση, κάποιοι οδηγούν στην πτώση.

Δεν ξέρω πόσο "legit" μπορούν να θεωρηθούν οι μέχρι τώρα περιπτώσεις PRP, δεδομένου ότι το PRP που χρησιμοποιείται δεν διαχωρίζει τους αυξητικούς παράγοντες που οδηγούν στην αναγέννηση από αυτούς που οδηγούν στην πτώση.

Update

Ψάχνοντας για τον ρόλο των αυξητικών παραγόντων στην ίνωση, κοιτάξτε τι βρήκα:

Fibrosis is similar to the process of scarring, in that both involve stimulated cells laying down connective tissue, including collagen and glycosaminoglycans. Immune cells called Macrophages, and damaged tissue between surfaces called interstitium release TGF beta. This can be because of numerous reasons, including inflammation of the nearby tissue, or a generalised inflammatory state, with increased circulating mediators. TGF beta stimulates the proliferation and activation of fibroblasts, which deposit connective tissue.[2]

http://en.wikipedia.org/wiki/Fibrosis
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pazuzu, ρίξε μια ματιά

Exp Dermatol. 2014 Feb 6. doi: 10.1111/exd.12339.
Insulin-Like Growth Factor -1: Roles In Androgenetic Alopecia.
Panchaprateep R, Asawanonda P.

Of all the cytokines or growth factors which have been postulated to play a role in hair follicle, insulin-like growth factor-1 (IGF-1) is known to be regulated by androgens. However, how IGF-1 is altered in the balding scalp has not yet been investigated. In this study, expressions of IGF-1 and its binding proteins by dermal papilla (DP) cells obtained from balding vs. non-balding hair follicles were quantified using growth factor array. DP cells from balding scalp follicles were found to secrete significantly less IGF-1, IGFBP-2 and IGFBP-4 (P< 0.05) than their non-balding counterparts. Our data confirmed that the downregulation of IGF-1 may be one of the important mechanisms contributing to male pattern baldness. This article is protected by copyright. All rights reserved.

Το ανάρτησα και στο θέμα των εξετάσεων μου, μιας και σχετίζεται πλήρως με την αυξητική.
 

pazuzu

New Member
Μπράβο Gomi. Γενικότερα υπάρχει μπόλικο πράμα για τους growth factors και τη λειτουργία τους στη ζωή της τρίχας.

http://www.eksid.com/online/pdf/4-2-103.pdf

Η δε follica απ'ό,τι βλέπω κι αυτή με growth factors θα παίξει.

http://en.wikipedia.org/wiki/Growth_factor
 

hairlosscursed

Well-Known Member
PRP και πρασινα αλογα...
Αν βοηθαγε εστω και λιγο θα ειχαμε κανει ολοι.
Αυτα ΟΛΑ ειναι μια καλη ευκαιρια για αρπαχτες απο αετονυχιδες.
Καντε μια αναδρομη στο παρελθον και θα δειτε ποσες τετοιες λυσεις εχουν κυκλοφορησει με αποτελεσμα την τσεπη μας πιο αδεια και την ψυχολογια μας ακομα πιο αδεια.
Αηδια εχει καταντησει.


Για το φιλο pazuzu που ειναι πολυ μπροστα...
Pazuzu δες το...η καλυτερη διασκευη ever...

http://m.youtube.com/watch?v=KhhwzN5ko_Y
 

pazuzu

New Member
Χονδρικά, οτιδήποτε μεγαλώνει στο σώμα μας -τα μαλλιά μας, ο προστάτης μας, τα νύχια μας, το δέρμα μας- οφείλεται στους growth factors. Η ρύθμισή τους για τη σωστή ανάπτυξη των μαλλιών είναι μείζονος σημασίας. Το PRP όπως πωλείται δεν κάνει τίποτα γιατί δεν δίνει στα μαλλιά τους growth factors που τους λείπουν.
 
Μπλουζα