Ερώτηση για lorenzo και ενναλακτικές

Stripar

Established Member
Αυτό που έγραψε ο cvial , υποθέτω το έχει γράψει πριν 2-3 χρόνια.

Δεδομένου ότι έχει συμμετάσχει o cvial σε ένα workshop όπου και εξηγήθει από τον Erdogan σε ποια μοσχεύματα και που γίνεται το partial splitting , πιστεύω αν τον ρωτήσεις θα αναθεωρήσει αυτό που είχε πει πριν χρόνια - αν και το έχει κάνει με έμμεσο τρόπο , ανεβάζοντας κάποιες φωτό κ.τ.λ

Για αυτό που λες ότι έγραψε ο Athenian το αφήνω ασχολίαστο δεδομένου ότι περιγράφει το splitting και όχι το parcial splitting , δύο τελείως διαφορετικά πράγματα και τεχνικές.

Καλό ειναι να αφομοιώνεις κάποιες πληροφορίες ,
αλλά κοίταξε να εστίαζεσαι στις πρόσφατες και όχι στις παλιές προκειμένου να είσαι “up to date” και δεδομένου ότι πολλές πρόσφατες αναιρούν πολλά συννεφάκια των παλιών σχολίων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Άρα πιστεύεις stripar καλύτερα να κόψω το palmetto μαχαίρι. Πραγματικά ενδιαφέρον το Post σου. Είχα δει και αναφορές παλαιότερα στο site αλλά δεν είχα πετύχει αυτό το κομμάτι.
Ανώνυμε7,
Το μόνο που μπορώ να κάνω απο την μεριά μου ,
είναι να μεταφέρω κάποιες πληροφορίες που στηρίζονται σε διεθνής βιβιογραφίες και μελέτες.

Ο καθένας βλέπει, διαβάζει, ερευνά και αποφασίζει για τον ευατό του!.

Επίσης, για την τρίτη ερώτηση μου έχει νόημα να περιμένω τις "νέες" θεραπείες;
Εννοείς να περιμένεις μέχρι το 2025 και βλέπουμε ?...?
Εσύ μόνο ξέρεις την κατάσταση του κεφαλιού σου και την υπομονή που μπορείς να επιδείξεις.
Μήν ξεχνάς ότι μέχρι και τώρα στον αέρα μιλάμε , φωτογραφίες σου δέν έχουμε δεί ,
συνεπώς η κρίση και οι συμβουλές μας είναι περιορισμένες.
Πιστεύεις επίσης πως αν π.χ αναμένω για lorenzo χάνω τίποτα να κάνω consultation (ακόμα και Ελλάδα) σε άλλους γιατρούς.
Πώς να σου απαντήσω τώρα σε αυτήν την ερώτηση?

Είναι σαν να μου λές ότι θές να κάνεις Test Drive με μία Ferrari , αλλά σκέφτεσαι να κάνεις ένα και με ένα Hundai.
Ίδια υπηρεσία προσφέρουν και τα δύο , αλλά τελείως διαφορετικό επίπεδο υπηρεσιών το ένα με το άλλο!

Τέλος, για την περίπτωση του Lorenzo (για τη συνεργάτιδα του βασικά) θα μπορούσε πιθανόν να έχει μια γνώμη ο cvial που θα την έχει γνωρίσει σίγουρα κατά την επέμβαση του. Ευχαριστώ.
Ο @CVIAL όπως το είπες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Ανώνυμε7. Δυστυχώς έχεις κάνει, αθελά σου, κοπτοραπτική σε αυτά που έχω γράψει εγώ και άλλοι. Η θέση μου, διατυπωμένη σε πολλά νήματα είναι η εξής: 1. ναι, με το splitting πιθανώς να φορτώνεσαι μερικά παραπανίσια graft (που μπορεί βέβαια να είναι και αναγκαία, δες περίπτωση konaki) αλλά αυτό εξισορροπείται εντελώς με την πολύ καλή τιμή που έχει ο Erdo και 2. (και σημαντικότερο) έχω γράψει επανειλλημένα (και μονότονα) ότι ο Erdo είναι ο Master & Commander αυτής της τεχνικής και δεν ενέχει κίνδυνο. Επίσης σε αυτά που έχεις πάρει από τον Athenian, να διορθώσω ότι προφανώς και όταν γίνει splitting το graft φαίνεται αν έχει θέμα οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν τοποθετείται. Ελπίζω να σε κάλυψα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τέλος, για την περίπτωση του Lorenzo (για τη συνεργάτιδα του βασικά) θα μπορούσε πιθανόν να έχει μια γνώμη ο cvial που θα την έχει γνωρίσει σίγουρα κατά την επέμβαση του. Ευχαριστώ.

Η Dra Villa (καταγωγή από Αργεντινή αλλά ζει εδώ και 15 χρόνια Ισπανία) μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος (workshop). Ρομποτάκι, γαλήνια, πολύ ελαφρό χέρι (ξέρει ο konaki), εκπαιδευμένη από τον Lorenzo με τον οποίο δουλεύει μαζί πολλά χρόνια στον ίδιο χώρο με τους δικούς της ασθενείς. Ο Lorenzo την εμπιστεύεται απόλυτα και για να καταλάβεις τι εννοώ ήταν αυτή που πραγματοποίησε την 4η μμ στο κεφάλι του Lorenzo (πύκνωση 25g σε μια μεγάλη περιοχή με 45-50g).
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ανώνυμε7. Δυστυχώς έχεις κάνει, αθελά σου, κοπτοραπτική σε αυτά που έχω γράψει εγώ και άλλοι. Η θέση μου, διατυπωμένη σε πολλά νήματα είναι η εξής: 1. ναι, με το splitting πιθανώς να φορτώνεσαι μερικά παραπανίσια graft (που μπορεί βέβαια να είναι και αναγκαία, δες περίπτωση konaki) αλλά αυτό εξισορροπείται εντελώς με την πολύ καλή τιμή που έχει ο Erdo και 2. (και σημαντικότερο) έχω γράψει επανειλλημένα (και μονότονα) ότι ο Erdo είναι ο Master & Commander αυτής της τεχνικής και δεν ενέχει κίνδυνο. Επίσης σε αυτά που έχεις πάρει από τον Athenian, να διορθώσω ότι προφανώς και όταν γίνει splitting το graft φαίνεται αν έχει θέμα οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν τοποθετείται. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Καλά δεν ήθελα να αλλάξω το νόημα της θέσης σου για το ζήτημα και συγγνώμη άμα φάνηκε κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τις πληροφορίες για τη συνεργάτιδα του Lorenzo. Από εκεί και πέρα μου φαίνεται πρέπει εγώ να πάρω κάποια απόφαση. Ευχαριστώ πάντως.
 
Ανώνυμε7,
Το μόνο που μπορώ να κάνω απο την μεριά μου ,
είναι να μεταφέρω κάποιες πληροφορίες που στηρίζονται σε διεθνής βιβιογραφίες και μελέτες.

Ο καθένας βλέπει, διαβάζει, ερευνά και αποφασίζει για τον ευατό του!.


Εννοείς να περιμένεις μέχρι το 2025 και βλέπουμε ?...?
Εσύ μόνο ξέρεις την κατάσταση του κεφαλιού σου και την υπομονή που μπορείς να επιδείξεις.
Μήν ξεχνάς ότι μέχρι και τώρα στον αέρα μιλάμε , φωτογραφίες σου δέν έχουμε δεί ,
συνεπώς η κρίση και οι συμβουλές μας είναι περιορισμένες.

Πώς να σου απαντήσω τώρα σε αυτήν την ερώτηση?

Είναι σαν να μου λές ότι θές να κάνεις Test Drive με μία Ferrari , αλλά σκέφτεσαι να κάνεις ένα και με ένα Hundai.
Ίδια υπηρεσία προσφέρουν και τα δύο , αλλά τελείως διαφορετικό επίπεδο υπηρεσιών το ένα με το άλλο!


Ο @CVIAL όπως το είπες
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις stripar, προφανώς και σωστά το θέτεις πως είναι δική μου απόφαση. Φωτογραφίες πραγματικά δεν ήθελα να βάλω γιατί ίσως δεν αισθάνομαι και τόσο άνετα αυτή τη στιγμή να τις ανεβάσω διαδικτυακά. Μου φαίνεται πως κατέληξα πως σίγουρα θα κάνω κάποια consultation (μάλλον συνεργάτιδα lorenzo και Koray) και από εκεί και πέρα σε περίπτωση που προχωρήσω σε μεταμόσχευση, θα ενημερώσω το site και εκεί προφανώς θα βάλω και το κατάλληλο φωτογραφικό υλικό.
 

athenian

Well-Known Member
ή ο Athenian:
Το splitting είναι η διαδικασία τεμαχισμού ενός πολυτριχου μοσχεύματος (διτριχου,τριτριχου) ώστε να έχουμε μονοτριχα μοσχεύματα τα οποία τοποθετούνται συνήθως στην hairline.
Ο κίνδυνος που έχει είναι ότι σε περίπτωση μη σωστού διαχωρισμού το μόσχευμα τραυματίζεται και στην ουσία είναι άχρηστο. Αυτό όμως θα το καταλάβεις μόνο στην διαδικασία της φύτρωσης όπου τα συγκεκριμένα μοσχεύματα δεν θα βγουν.
Τον τεμαχισμο του μοσχευματος οταν στον κανει μια σοβαρη και με τεχνογνωσια κλινικη οπως η αναφερομενη εχει απο ελαχιστο εως καθολου κινδυνο.Αν στην κανει καποιος που δεν εχει εμπειρια στην διαδικασια μπορει να συμβουν τα παραπανω.Πρεπει να παρακολουθεις ολο το πνευμα μιας συζητησης,θα ελεγα ολων των συζητησεων που γινονται εδω μεσα,για να αποκτησεις μια σφαιρικη και αντικειμενικη γνωμη κι οχι να απομονωνεις κομματια τους.
Επισης το οτι λεω εγω η καποιος αλλος κατι δεν σημαινει πως ειναι κανονας,δεν ειμαστε επαγγελματιες χειρουργοι μεταμοσχευσεων.Ανθρωποι που εχουμε ασχοληθει περισσοτερο απο τον μεσο ενδιαφερομενο ειμαστε που συνεχεια μαθαινουμε επειδη το ψαχνουμε.Ουτε εγω λοιπον,ουτε ο cvial κι ο stripar (που και οι δυο γνωριζουν πιο πολλα απο μενα γυρω απο τις μεταμοσχευσεις) δεν μπορουμε να σου απαντησουμε με 100% σιγουρια για ολα τα θεματα.
 

sanmartean20

New Member
καλησπέρα!!!!!θυμάται κάποιο από τα παλιά μέλη αν υπήρχε περιστατικό απο τον Dr Juan Couto?Ή το έχω μπερδέψει με κάποιο φορουμ εξωτερικού. Μερικά βιντεάκια πάντως στο youtube είναι παραπάνω απο εντυπωσιακά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Τον τεμαχισμο του μοσχευματος οταν στον κανει μια σοβαρη και με τεχνογνωσια κλινικη οπως η αναφερομενη εχει απο ελαχιστο εως καθολου κινδυνο.Αν στην κανει καποιος που δεν εχει εμπειρια στην διαδικασια μπορει να συμβουν τα παραπανω.Πρεπει να παρακολουθεις ολο το πνευμα μιας συζητησης,θα ελεγα ολων των συζητησεων που γινονται εδω μεσα,για να αποκτησεις μια σφαιρικη και αντικειμενικη γνωμη κι οχι να απομονωνεις κομματια τους.
Επισης το οτι λεω εγω η καποιος αλλος κατι δεν σημαινει πως ειναι κανονας,δεν ειμαστε επαγγελματιες χειρουργοι μεταμοσχευσεων.Ανθρωποι που εχουμε ασχοληθει περισσοτερο απο τον μεσο ενδιαφερομενο ειμαστε που συνεχεια μαθαινουμε επειδη το ψαχνουμε.Ουτε εγω λοιπον,ουτε ο cvial κι ο stripar (που και οι δυο γνωριζουν πιο πολλα απο μενα γυρω απο τις μεταμοσχευσεις) δεν μπορουμε να σου απαντησουμε με 100% σιγουρια για ολα τα θεματα.
Συμφωνώ σε όσα λες. Δεν απομόνωσα το κομμάτι αυτό για να αποδείξω κάτι. Απλά έτσι είχα καταλάβει παλαιότερα διαβάζοντας για το splitting στο site (κυρίως δηλαδή πως πιθανότατα χάνεις παραπάνω μοσχεύματα). Μπορεί προφανώς μετά να γράφτηκαν και άλλα σε Post η πολύ απλά να μην είχα αντιληφθεί πλήρως όλο το θέμα με το splitting. Τα κομμάτια τα έβαλα για να θέσω τις απορίες ή πιθανούς κινδύνους στον stripar. Τέλοσπαντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Harris_G

Well-Known Member
@Ανώνυμος7 Με ένα τρίτριχο σου δινει τρία άρα ακριβώς το αντίθετο από το να χάνεις παραπάνω μοσχεύματα. Το πρόβλημα είναι ότι τα χρεώνει κανονικά.
 

Stripar

Established Member
@Ανώνυμος7 Με ένα τρίτριχο σου δινει τρία άρα ακριβώς το αντίθετο από το να χάνεις παραπάνω μοσχεύματα. Το πρόβλημα είναι ότι τα χρεώνει κανονικά.
Πολύ μπακαλίστικη αυτή η προσέγγιση Χάρη αλλά ναι σου μεγιστοποιεί την δότρια αλλά μόνο κατά 500grafts!

Το έχω πεί και το έχω ξαναπεί ,
δεδομένου ότι πολλοί πιάνονται απο ορισμένες λέξεις και βγάζουν λάθος συμπεράσματα.
μιλάμε για 500 graft parcial splitting στο σύνολο μίας δότριας 8000 grafts!.

Πολύ λόγος για το τίποτα δηλ.
Και για όποιον παρακολουθεί τα παγκόσμια forum,
είμαστε το μοναδικό forum στον κόσμο που ασχολείται και δίνει τόσο πολύ σημασία για αυτό το 5% (max 500grafts) parcial splitting
που κάνει ο Erdo.

Τώρα όσον αφορά την χρέωση , όπως το έξω ξαναπεί:

Σε ένα graft σου κάνει Parcial Splitting , συνεπώς ένα σου βγάζει και ένα σου βάζει!
Πώς θα ήθελες να σε χρεώνει?
Η θα ήθελες να είναι δωρεάν?

Υ.Γ: Γιατί συνεχίζω και πιστεύω ότι πολλοί ακόμα δέν έχουν καταλάβει τί είναι το Partial Splitting ,
ακόμα και άν έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου?
 

aeratos28

Just aeratos
Ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος συζήτησης για αυτό το splitting του Ερντογάν είναι δεδομένο..αν προσπαθήσει κάποιος άλλος να πάει να το κάνει ,πρέπει να γίνει θέμα συζήτησης..το θέμα είναι πως πιστεύω ότι δεν είναι μονο 500 τα grafts ,στα οποία κάνει splitting.
 

Stripar

Established Member
Αν κάποιος κάτσει να ασχοληθεί, διαβάσει και ερευνήσει πώς γίνεται το Parcial Splitting και που,
θα καταλάβει τους τεχνικούς περιορισμούς του , συνεπώς και το 2-5% της Donor Capacity και όχι πάντα.

Τα πιστεύω,
είναι ένας συνδυασμός της Ελληνικής κουτοπονηριάς που την έχει ενισχύσει η οικονομική κρίση καθώς και η αμάθεια.

Θα μπορούσα να εξηγήσω περαιτέρω για το Partial Splitting,
καθώς και πώς και γιατί επιτυνχάνει τα μεγαλύτερα νούμερα ο Erdo ,
το ποσοστό του Graft distribution (το οποίο είναι η κρυφή τέχνη του Erdo) κ.α

Αλλά βαριέμαι...

Συνεπώς ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει,
άλλο όμως το τί πιστεύει και άλλο το τί συμβαίνει!
 

nikosssss

Active Member
Εχουμε τρία τρέχων περιστατικά από τον Erdogan στο forum , όπου τα δυο από τα τρία δεν περνούν η έπαιρναν fina.

Όσον αφορά το partial splitting είναι προφανές ότι κάτι καλά δεν έχεις διαβάσει-καταλάβει γιατι μόνο θετικά έχει !

Συνεπώς τελείως άκυρη η προσέγγιση σου στο θέμα-Erdogan.

Ομως δεν χάλασε και ο κόσμος υπάρχουν αρκετοί άλλοι αξιόλογοι γιατροί...

@Stripar αν σου ήταν έυκολο σε παρακαλώ να αναφέρεις τα άτομα για να μπορώ να παρακολουθήσω τα νήματά τους. Σε ευχαριστώ
 
Μπλουζα