Ερώτηση για lorenzo και ενναλακτικές

Stripar

Established Member
@Ανώνυμος7 :
(κάνε κλικ του expand και διάβασε παρακάτω)

Λίγα πράγματα για τα βότανα προς διευκρίνηση:

Τα φυτικά σκευάσματα (Βότανα) περιέχουν έναν μεγάλο αριθμό συστατικών,
δεν είναι όμως ξεκάθαρο ποια από αυτά προσφέρουν (εάν προσφέρουν) οφέλη για την υγεία του ανθρώπου.

Η ακριβής σύνθεση κάθε βοτάνου επηρεάζεται από τις συνθήκες κατά τις οποίες αναπτύχθηκε.
Έτσι διαφορετικά δείγματα του ίδιου είδους βοτάνου, μπορεί να διαφέρουν σημαντικά στα στοιχεία που περιέχουν.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην κουζίνα μας , δεδομένου ότι όλα τα λαχανακά , ζαρζαβατικά δέν έχουν την ίδια γεύση , υφή , χρωμα και όλα τα παραπάνω ποικίλουν ανάλογα τον παραγωγό , το μέρος προέλευσης , τον τρόπο παραγωγής- παρασκευής κ.ο.κ

Ακόμη κι αν τα ενεργά συστατικά ενός φυτικού σκευάσματος, είναι ασφαλή και αποτελεσματικά,
η δοσολογία που προτείνεται από την εταιρεία, μπορεί να μην παρέχει τελικά την απαιτούμενη ποσότητα των ενεργών αυτών συστατικών.

Σε ελέγχους που διενεργούνται συχνά έχει αποδειχθεί η έλλειψη των ενεργών συστατικών ενώ σε κάποιες περιπτώσεις, ούτε καν υπήρχαν.

Στις ΗΠΑ σε έλευγχο που έγινε σεσκευάσματα που περιέχουν Echinacea,
το 10% των σκευασμάτων περιείχαν ελάχιστη ή καθόλου ποσότητα του συγκεκριμένου βοτάνου,
ενώ μόνο το 52% περιείχαν ότι ακριβώς αναγραφόταν στην ετικέτα του σκευάσματος.

Με βάση την νομοθεσία τα φυτικά σκευάσματα συγκαταλέγονται στα προϊόντα διατροφής
και ως εκ τούτο δεν περνούν από αυστηρούς ελέγχους όπως συμβαίνει με τα φάρμακα.

Σύμφωνα λοιπόν με τη νομοθεσία οι εταιρείες είναι υπεύθυνες για την ασφάλεια τους και δεν είναι υποχρεωμένες να παρέχουν αποδείξεις γι’ αυτό !!!
Οι εταιρείες δεν είναι υποχρεωμένες να κοινοποιούν τα πιθανά παράπονα για παρενέργειες των καταναλωτών
και για να παρέμβει ο οργανισμός φαρμάκων θα πρέπει να αποδείξει ότι το προϊόν δεν είναι ασφαλές ώστε να αποσυρθεί από την αγορά.

Βέβαια η νομοθεσίες αλλάζουν, τις περισσότερες φορές όμως δεν έρχονται σε ρήξη με τα οργανωμένα συμφέροντα.
Η άποψη που επικρατεί στους καταναλωτές είναι πως εφόσον πρόκειται για φυτικά προϊόντα, δεν είναι δυνατόν να βλάψουν την υγεία μας.

Στην πραγματικότητα όμως πολλά φυτικά μαντζούνια έχουν τοξική δράση στον ανθρώπινο οργανισμό.
Τα πιο κοινά προβλήματα που δημιουργεί η κατανάλωση τους είναι διάρροια, ναυτία και εμμετό.

Η kava, chaparral και comfrey έχουν προκαλέσει μέχρι και ηπατική ανεπάρκεια.
Η χρήση του yohimbe, το οποίο χορηγείται συχνά σε αθλητές του body building,
έχει συσχετιστεί με νεφρική ανεπάρκεια, κρίσεις επιληψίας και ταχυκαρδία.

Παλιότερα ο FDA στις ΗΠΑ, απέσυρε το ephedra από την αγορά,
αποδεικνύοντας πως η χρήση του μπορεί να προκαλέσει καρδιακό επεισόδιο και εγκεφαλικό.

Πολύ σπάνια εώς ποτέ αναγράφονται στις συσκευασίες οι πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες.

Όπως συμβαίνει με τα φάρμακα, τα βότανα μπορεί να εντείνουν ή αλληλεπιδρούν με άλλα βότανα και φάρμακα.
Οι πληροφορίες για αλληλεπιδράσεις βοτάνων-φαρμάκων είναι περιορισμένες και προέρχονται κυρίως από την παρακολούθηση περιστατικών
και λιγότερο από κλινικές δοκιμές.

Ένα βότανο μπορεί να αυξήσει ή να μειώσει τη δράση ενός φαρμάκου ή
ακόμη να αυξήσει τον κίνδυνο της τοξικότητας του συγκεκριμένου φαρμάκου.

Για παράδειγμα το σκόρδο, το ginkgo και το ginseng μπορεί να αυξήσουν τον κίνδυνο για αιμορραγίες,
όταν χορηγούνται μαζί με αντιθρομβωτικά φάρμακα.

Το βότανο st. John’s wort, μπορεί να εμποδίσει τη δράση αντισυλληπτικών, αντιθρομβωτικών και άλλων φαρμάκων.

Άτομα που καταναλώνουν φάρμακα τα οποία έχουν τις ίδιες ανεπιθύμητες ενέργειες με βότανα τα οποία επίσης καταναλώνουν, παρουσιάζουν αυξημένη ευαισθησία στις παρενέργειες αυτές.

Το ginger και το ginseng περιέχουν συστατικά που μπορεί να αυξήσουν την αρτηριακή πίεση
και έτσι μπορεί να αυξηθεί η τοξικότητα φαρμάκων που έχουν τις ίδιες παρενέργειες.

Ένα ακόμη σημαντικό θέμα είναι οι πιθανές επιμολύνσεις των φυτικών σκευασμάτων.
Σε ορισμένα προιόντα έχει βρεθεί σε σημαντικές ποσότητες μόλυβδος και άλλα τοξικά μέταλλα.

Έχουν εντοπιστεί επίσης μούχλα, βακτήρια και παρασιτοκτόνα.

Η νοθεία εισαγόμενων προϊόντων έχει επίσης δημιουργήσει προβλήματα.

Πολλές έρευνες έχουν δείξει πως φυτικά προϊόντα που εισάγονται από Κίνα και Ινδία,
μπορεί να περιέχουν φάρμακα που δεν αναφέρονται.

Υπάρχουν επίσης αναφορές για ασθένειες ή ακόμη και θανάτους που έχουν προκληθεί από σκόπιμη
ή όχι αντικατάσταση ενός είδους φυτού με άλλο.

Tο Saw Palmeto δέν είναι και τόσο αθώο !
Εδώ μερικές απο τις παρενέργειές του:
https://www.everydayhealth.com/drugs/saw-palmetto

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-971-saw palmetto.aspx?activeingredientid=971&activeingredientname=saw palmetto

Kαι ναί προκαλέι και αυτό μειωμένη λίμπιντο , ή προβλήματα κατά την άσκηση του σπορ...

Συμπέρασμα:
Τα φυτικά σκευάσματα δεν αποτελούν αξιόπιστη επιλογή για την αντιμετώπιση παθολογικών καταστάσεων.
Υπάρχουν λίγα στοιχεία που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα τους και την ασφάλεια τους
και η συγκέντρωση των ενεργών τους συστατικών ποικίλει σημαντικά.
Η νομοθεσία είναι ανεπαρκής και δεν προστατεύει τον καταναλωτή διότι
η αναφορά ή όχι των ανεπιθύμητων ενεργειών είναι δυστυχώς στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας που τα παράγει.
Ενώ θα πρέπει να έχουμε υπ’ όψιν μας τις παρενέργειες τους, τις αλληλεπιδράσεις με τα φάρμακα και τις πιθανές επιμολύνσεις τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δεν μιλάω για το οικονομικό κομμάτι μόνο. Αυτό είναι ίσως από τις ελάχιστες φορές που είναι μεν σημαντικοτατο αλλά όχι το τοπ.
Συμφωνοι οι λεπτομέρειες είναι άπειρες αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο να το ξεκαθαρίσεις προκαταβολικά και δεν μπορείς να το επιβλεψεις.Σε ξεπερνάει λίγο και εμένα και όλους.
Οπότε μπορεσεις λοιπόν βοήθησε την κατάσταση να δούμε πως μειώνουμε-ελαχιστοποιούμε το ρίσκο.
Αυτό που βλέπω είναι ότι όπως σε όλα τα πράγματα πρέπει να είσαι διαβασμενος και ενημερωμένος για να καταλάβει και ο απέναντι σου ότι δεν θα παίξει.
 

Stripar

Established Member
Βασικά διαβασμένος και ψαγμένος πρέπει να είσαι για να κάνεις την σωστή και συνειδητή επιλογή του γιατρού.
Οταν θα φτάσεις στο επίπεδο αυτό και στο σημείο αυτό , απο μόνος του θα καταλάβει ο γιατρός ότι δέν μπορεί να παίξει μαζί σου.

Όμως είναι διαφορετικό όπως καταλαβαίνεις ,
να ψάχνεσαι και να διαβάζεις προκειμένου να "οχυρωθείς"
και διαφορετικό προκειμένου να οδηγηθείς σε μία σωστή επιλογή.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, με άλλη αρχή , μέση και τέλος
 

kolias

Active Member
εμενα παντως στριπαρ με εβαλες στην θεση μου αναφεροντας μου το τριτο κυμα τριχοπτωσης μετα τα 50 και το λεω γιατι ειχα παθει παλιπαιδισμο και φανταζομουν διαφορα........ ισως για εμας που τα πλησιαζουμε να ηταν πιο φρονιμο να κανουμε εκει το σουλουπωμα μας με τα τοτε δεδομενα . αυτο λεει η λογικη
 

vlafo

Well-Known Member
Βασικά διαβασμένος και ψαγμένος πρέπει να είσαι για να κάνεις την σωστή και συνειδητή επιλογή του γιατρού.
Οταν θα φτάσεις στο επίπεδο αυτό και στο σημείο αυτό , απο μόνος του θα καταλάβει ο γιατρός ότι δέν μπορεί να παίξει μαζί σου.

Όμως είναι διαφορετικό όπως καταλαβαίνεις ,
να ψάχνεσαι και να διαβάζεις προκειμένου να "οχυρωθείς"
και διαφορετικό προκειμένου να οδηγηθείς σε μία σωστή επιλογή.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, με άλλη αρχή , μέση και τέλος
Απόλυτα ορθό για αυτό τόνισα πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις από τις επιλογές σου.Απλά είναι σημαντικό το "γνώθι σε αυτόν".
Αυτές καθορίζουν και το τελικό αποτέλεσμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Απόλυτα ορθό για αυτό τόνισα πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις από τις επιλογές σου.Απλά είναι σημαντικό το "γνώθι σε αυτόν".
Αυτές καθορίζουν και το τελικό αποτέλεσμα.
Για αυτό τα τελευταία χρόνια δεν προχωράω ακόμα.
 

kolias

Active Member
η αα δεν εχει λογικη οκ , εγω απλα σε ρωταω ειμαι 46 + μπαινω για μμ στα 47 και φυτρωνουν στα 48 και μετα τι στα 50 μου τρωω το τριτο κυμα και μενω μονο με την καινουργια μου νεανικη hairline?
 

aeratos28

Just aeratos
Vlafo,στην πρώτη σελίδα λες σορυ,ρωτάς κάτι άσχετο και κοντεύει να πάει 3 σελίδες με αναφορά μόνο στο προσωπικό σου θέμα..άνοιξε ένα νήμα ο ανώνυμος7,ας μείνουμε σε αυτό που ρωτάει και αν θες να πεις κάτι ,τουλάχιστον να αφορά τον ανώνυμο και όχι αποκλειστικά εσένα και μόνο..έχεις ανοίξει νήμα,ότι θες γράψε εκεί
 

vlafo

Well-Known Member
η αα δεν εχει λογικη οκ , εγω απλα σε ρωταω ειμαι 46 + μπαινω για μμ στα 47 και φυτρωνουν στα 48 και μετα τι στα 50 μου τρωω το τριτο κυμα και μενω μονο με την καινουργια μου νεανικη hairline?
Υπάρχει πλάνο αν το κάνεις σωστά και προοδευτικά. Και εγώ δεν το ξέρω αυτό τι θα γίνει.Το στηνεις κατάλληλα και προχωράς. Κάνεις δεν ξέρει ακριβώς.
Vlafo,στην πρώτη σελίδα λες σορυ,ρωτάς κάτι άσχετο και κοντεύει να πάει 3 σελίδες με αναφορά μόνο στο προσωπικό σου θέμα..άνοιξε ένα νήμα ο ανώνυμος7,ας μείνουμε σε αυτό που ρωτάει και αν θες να πεις κάτι ,τουλάχιστον να αφορά τον ανώνυμο και όχι αποκλειστικά εσένα και μόνο..έχεις ανοίξει νήμα,ότι θες γράψε εκεί
Vlafo,στην πρώτη σελίδα λες σορυ,ρωτάς κάτι άσχετο και κοντεύει να πάει 3 σελίδες με αναφορά μόνο στο προσωπικό σου θέμα..άνοιξε ένα νήμα ο ανώνυμος7,ας μείνουμε σε αυτό που ρωτάει και αν θες να πεις κάτι ,τουλάχιστον να αφορά τον ανώνυμο και όχι αποκλειστικά εσένα και μόνο..έχεις ανοίξει νήμα,ότι θες γράψε εκεί
Έχεις δίκιο αεράτε ξεφύγαμε.
Δικό μου το λάθος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
η αα δεν εχει λογικη οκ , εγω απλα σε ρωταω ειμαι 46 + μπαινω για μμ στα 47 και φυτρωνουν στα 48 και μετα τι στα 50 μου τρωω το τριτο κυμα και μενω μονο με την καινουργια μου νεανικη hairline?
Εφιαλτικό σενάριο ,
αλλά για "κάποιους" χωρίς oral blokers μπορεί να γίνει και πραγματικότητα!
 
@Ανώνυμος7 :
(κάνε κλικ του expand και διάβασε παρακάτω)
Άρα πιστεύεις stripar καλύτερα να κόψω το palmetto μαχαίρι. Πραγματικά ενδιαφέρον το Post σου. Είχα δει και αναφορές παλαιότερα στο site αλλά δεν είχα πετύχει αυτό το κομμάτι.
Επίσης, για την τρίτη ερώτηση μου έχει νόημα να περιμένω τις "νέες" θεραπείες; Πιστεύεις επίσης πως αν π.χ αναμένω για lorenzo χάνω τίποτα να κάνω consultation (ακόμα και Ελλάδα) σε άλλους γιατρούς. Τέλος, για την περίπτωση του Lorenzo (για τη συνεργάτιδα του βασικά) θα μπορούσε πιθανόν να έχει μια γνώμη ο cvial που θα την έχει γνωρίσει σίγουρα κατά την επέμβαση του. Ευχαριστώ.
 
Αρχικά από όσα είχα δει και διαβάσει στο site πριν κανα 2 χρόνια είχα καταλήξει πως αν κάνω θα πάω καρφί erdogan. Αλλά μετα είδα πως ζητά υποχρεωτικά να πάρεις fina και επίσης ως τεχνική κάνει το spli...(κάτι.- δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έχουν γράψει) αλλά θυμάμαι πως ο cvial (αν δεν κάνω λάθος) είχε αναλύσει πως με αυτό τον τρόπο συνολικά χάνεις πιθανά μοσχεύματα για το μέλλον. Δεν είμαι αρνητικός (είναι από τους καλύττερους) αλλά έχω αυτές τις δύο επιφυλάξεις..
 

Stripar

Established Member
Εχουμε τρία τρέχων περιστατικά από τον Erdogan στο forum , όπου τα δυο από τα τρία δεν περνούν η έπαιρναν fina.

Όσον αφορά το partial splitting είναι προφανές ότι κάτι καλά δεν έχεις διαβάσει-καταλάβει γιατι μόνο θετικά έχει !

Συνεπώς τελείως άκυρη η προσέγγιση σου στο θέμα-Erdogan.

Ομως δεν χάλασε και ο κόσμος υπάρχουν αρκετοί άλλοι αξιόλογοι γιατροί...
 
Εχουμε τρία τρέχων περιστατικά από τον Erdogan στο forum , όπου τα δυο από τα τρία δεν περνούν η έπαιρναν fina.
Συνεπώς τελείως λάθος η αντίληψης σου.
Όσον αφορά το partial splitting είναι προφανές ότι κάτι καλά δεν έχεις διαβάσει-καταλάβει γιατι μόνο καλά έχει !
Αν θυμάμαι καλά έχει γραφτεί πως σε υποχρεώνει για fina τον διάστημα μετά την μεταμόσχευση. Πάλι βέβαια μπορεί να κάνω κια λάθος. Όσο για το partial splitting πιθανόν να κατάλαβα και λάθος. Μπορείς stripar αν σου είναι εύκολο να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω παραπάνω. Ευχαριστώ.
 
Εχουμε τρία τρέχων περιστατικά από τον Erdogan στο forum , όπου τα δυο από τα τρία δεν περνούν η έπαιρναν fina.

Όσον αφορά το partial splitting είναι προφανές ότι κάτι καλά δεν έχεις διαβάσει-καταλάβει γιατι μόνο θετικά έχει !

Συνεπώς τελείως άκυρη η προσέγγιση σου στο θέμα-Erdogan.

Ομως δεν χάλασε και ο κόσμος υπάρχουν αρκετοί άλλοι αξιόλογοι γιατροί...

Για παράδειγμα γράφει ο Cvial σε ένα post: Ο Koray, ειδικά με το splitting που εφαρμόζει, έχει μια πιο "ανατολίτική" προσέγγιση αφού είναι δεδομένο ότι σε φορτώνει με παραπανίσια graft και splitting.
ή ο Athenian:
Το splitting είναι η διαδικασία τεμαχισμού ενός πολυτριχου μοσχεύματος (διτριχου,τριτριχου) ώστε να έχουμε μονοτριχα μοσχεύματα τα οποία τοποθετούνται συνήθως στην hairline.
Ο κίνδυνος που έχει είναι ότι σε περίπτωση μη σωστού διαχωρισμού το μόσχευμα τραυματίζεται και στην ουσία είναι άχρηστο. Αυτό όμως θα το καταλάβεις μόνο στην διαδικασία της φύτρωσης όπου τα συγκεκριμένα μοσχεύματα δεν θα βγουν.

Άμα ψάξω υπάρχουν και άλλες αναφορές για πιθανούς κινδύνους του splitting. Όχι ότι γενικά στην μεταμόσχευση δεν υπάρχουν, αλλά από ότι κατάλαβα με το splitting μπορεί να προσθέσεις κάποιους ακόμα.
 
Μπλουζα