Ερώτηση για μμ σε ερντογαν και χρηση φινας

εχουμε πληροφοριες για αυτο;
δηλαδη η φινα βοηθαει μακροχρονια στην ποιοτητα της δοτριας ετσι ωστε να βοηθησει μελλοντικα μια μμ;
Αν στην χειροτερη, φτασει καποιος norwood 6 (με σταθεροποιημενη δοτρια) ο Τουρκος θα τον αναλαβει;

Σχετικα με τα υπολοιπα ναι υπαρχει εντονη φαρμακοφοβια και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο. Στο εξωτερικο εχω πετυχει ατομα under 24 να συζητανε για δοσολογια duta.
Εχει περιπτωσεις norwood 6 στο site του παντως..ναι η φινα βοηθαει στην γενικη ποιοτητα της δοτριας αποδεδειγμενα αν και σε συναρτηση διαφορων παραγοντων..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Εχει περιπτωσεις norwood 6 στο site του παντως..ναι η φινα βοηθαει στην γενικη ποιοτητα της δοτριας αποδεδειγμενα αν και σε συναρτηση διαφορων παραγοντων..

Ενδιαφερον αν βοηθαει στην safe zone...που ειναι σημαντικο στις μμ αναλογα και την διαχειριση.
Εγω νομιζα πως βοηθαει στα σημεια πιο ψηλα απο την δοτρια που υποτιθεται δεν ειναι σωστο να παιρνουμε μοσχευματα απο εκει σε περιπτωση που φτασουμε να εχουμε ενα norwood με μαλλια μεχρι τα αυτια.
 
Ενδιαφερον αν βοηθαει στην safe zone...που ειναι σημαντικο στις μμ αναλογα και την διαχειριση.
Εγω νομιζα πως βοηθαει στα σημεια πιο ψηλα απο την δοτρια που υποτιθεται δεν ειναι σωστο να παιρνουμε μοσχευματα απο εκει σε περιπτωση που φτασουμε να εχουμε ενα norwood με μαλλια μεχρι τα αυτια.
Οταν λεω σε συναρτηση παραγοντων εννοω τς περιπτωσεις οπου η dht χτυπαει και την δοτρια και που φυσικα δεν επηρεαζουν αλλοι δερματολογικοι παραγοντες..
 

turnfiji123

Active Member
Δείτε το πρώτο λινκ μου στην προηγούμενη σελίδα, εξηγεί γιατί η φίνα επηρεάζει καλά σσυγκεκριμενα τμήματα του κεφαλιού και σε αλλά όχι. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον κουμπάρο αν έχασε ύψος η αν παρατήρησε αύξηση λίπους, χάσιμο όγκου από τους ώμους και μια γενικότερη feminization.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τι ύψος ρε παιδιά? Τι φαντάσματα βλέπετε πρωί πρωί?
Τωρα που το λες πήγα έβγαλα καινούργια ταυτότητα. Στην παλιά έλεγε 1,74 στην νέα 1,72. Ρεεε λεςςς????
Χιουμοριστικα πάντα.!
 

turnfiji123

Active Member
Τι ύψος ρε παιδιά? Τι φαντάσματα βλέπετε πρωί πρωί?
Τωρα που το λες πήγα έβγαλα καινούργια ταυτότητα. Στην παλιά έλεγε 1,74 στην νέα 1,72. Ρεεε λεςςς????
Χιουμοριστικα πάντα.!

Το φάρμακο μειώνει την igf1 στο αίμα. Αυξάνει την προγεστερονη, χρησιμοποιείται για mtf περιπτώσεις όπου το 100% αυτών έχει μείωση ύψους (της τάξης της μιας ίντσας) καθώς η μάζα των οστών μειώνεται λόγω μείωσης της dht και αύξησης των οιστρογόνων. Και ερωτώ κύριοι, τι συμβαίνει; Άμα είναι να γίνω και να περπατάω σαν την Kylie Minogue αστο καλύτερα προτιμώ Πέπε Γκουαρντιόλα. Είμαι εμφανώς προβληματισμένος John.
 

sven

Active Member
Αυτό σκέφτομαι να κάνω, να τους ξαναστείλω σε 3 μήνες που μου είπαν (λογικά θέλουν να δούν αν είχα παρενέργειες) και να τους πω οτι έπαιρνα. Αν και λογικα θα το καταλάβουν οτι δεν ισχυεί γιατί δεν θα υπάρχει καμία αλλαγή στο μαλλί.

Επερνα και εγω δυο χρόνια. Δεν ειδα διαφορα στο μαλλί, δεν ξερω αν εκανε συντήρηση. Στους τελευταίους 2 μήνες οι παρενέργειες ήτανε τραγικές, στύση μια φορά στις 10 μέρες και αυτη αδύναμη. Το έκοψα και ευτυχώς οι παρενέργειες έφυγαν.
 

vlafo

Well-Known Member
Αγαπητε με πασα σεβασμο το λεω και ειλικρινεια..μπες μεσα στο propeciahelp και πες το σε πολλους με υπογοναδισμο απο καταστολεις ανδρογονων αυτο για τα γελια των δερματολογων του εξωτερικου (που απορω αν εχουν δουλεια με τις οορμονες) και πες μου μετα τι σου απηντησαν απο εκει..
Συμφωνω για πηγες οπως η fda και παραθετω
https://www.medpagetoday.com/hematologyoncology/prostatecancer/26977
Φίλε μου δεν θα μπω σε λεπτομέρειες να παραθέσω έρευνες και μελέτες (δεν έχω και το χρόνο)για τη φίνα το κάνει άλλωστε πολύ καλά ο makis25 αλλά θα πρέπεις να καταλάβεις το εξής απλό και σου μιλάει κάποιος από τους ελάχιστους που παίρνει φίνα τουλάχιστον εδώ μέσα για 18 χρόνια μείον ενα διάλλειμα εξαετίας άρα 12 συνολικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με οικογένεια.
Η φίνα μόνιμες παρενεργειες δεν έχει.Στο λέω κατηγορηματικά αυτό και δεν ξέρω κανέναν που να είχε.Βρές μου λοιπόν συγκεκριμένα με νούμερα όμως όχι γενικά και αόριστα πόσοι αντιμετωπίσανε προβλήματα και σε τι σύνολο;Έτσι βγαίνουν τα αποτελέσματα.Όχι ότι βρέθηκε κάποιος με προβλήματα που μπορεί φυσικά να συμβαίνει.Και εδώ στο forum να βγεί κάποιος που έχω ρωτήσει να μου πει.Τόσα τα μέλη,τόσοι παίρνουν φίνα,τόσο χρονικό διάστημα και τόσοι αντιμετωπιζουνε η αντιμετωπίσανε πρόβλημα.Και τι είδους πρόβλημα;Που φυσικά θα υπάρχουνε.Αλλά να το αναλύσουμε σε βάθος.Γιατί εγώ βλέπω και άλλοι τόσοι που παίρνουνε εδώ μέσα δεν έχουνε κανένα πρόβλημα.
Το λεω κατηγορηματικά και εγω προσωπικά δεν γνώρισα ποτε άτομο που δεν επανήρθε απο την φίνα.


Παραθέτω και του koumparou αυτό που με καλύπτει 100% και αυτό ισχύει στα πάντα στη ζωή.
Αλλά ξέχασα μπορεί και η fda να τα παίρνει και να βγάζει έτσι αποτελέσματα γιατί το άκουσα και αυτό.Πρέπει κάπου να καταλήγουμε και ο μόνος τρόπος είναι μόνο ο επίσημος φορές τίποτα άλλο.
Τελος να δωσω μια συμβουλη περι μελετων και κουραφεξαλα.Εχω διαβασει απειρες μελετες που σκανε μυτη απο το πουθενα και εγω προσωπικα θα εδινα βαση μονο σε μελετη που εγινε απο επισημο φορεα πχ εοφ,fda η απο καποιο επισημο φορεα υπουργειου υγειας
 

kolias

Active Member
παντως εγω παιδια πιστευω οτι υπαρχει λογος που δεν αναλαβμανουν τον φιλο χωρις φινα ειναι 100% σιγοθρα οτι στο μελλον θα εχει θεμα εχει πολυ αγαρμπο πατερν καραφλας
 

vag25

Well-Known Member
Εδω στο φορουμ επικρατει η παρανοηση. Για παραδειγμα αν ανοιξεις ενα φορουμ για χαλασμενα toyota , και μαζευτουν 1000 με προβληματα , και εχεις ολο ποστ με προβληματα , θα συμπερανεις πως τα toyota ειναι για πεταμα και επικίνδυνα;

Mε την διαφορα οτι εδω σπανια θα γραφτει καποιος επειδη εχει προβλημα με τη φινα οπως συμβαινει με τον τυπο που θα γραφτει στο φορουμ με τα toyota.
Μπαινει , διαβαζει την δοκιμαζει και κατα 90% βγαζει παρενεργεια. Αυτο συμβαινει απο την γεννηση αυτου του φορουμ μεχρι σημερα.
Και τυχαια συμβαινει σε ολα τα φορουμ το κοσμου το ιδιο.
Μπαινει, παιδια τι να παρω? Φινα? οκ, παρενεργεια.

Δεν αμφισβητω την επιστημονικη μεθοδο, αμφισβητω ομως την εγκυροτητα καποιων ερευνων.
αν ηταν ολες εγκυρες, με την detu θα γινομασταν ολοι NW2.
Aλλα φανταζομαι αυτη την ερευνα την αμφισβητεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Τι εννοείς? Σε τι περιπέτειες θα μπλέξω? Γνωρίζω ότι θα χρειαστούν και άλλες μμ μελλοντικά. Επίσης δεν επιδιώκω να έχω το μαλλί που είχα στα 18. Μία βελτίωση σε crown και hairline θα ήθελα και να κρατήσω μια καλή εικόνα για καμια 15ετία. Στα 45 δεν με ενοχλεί να μην έχω μαλλί.
Θα σε ενοχλεί πίστεψε με.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dim10

Active Member
Το ποσοστο των παρενεργειων δεν ειναι αποψη . , 5,7% ειναι της δεκαετους μελετης . https://www.bernsteinmedical.com/re...-to-investigate-long-term-effects-and-safety/
Πραγματικα μολις χθες , προχθες ποσταρα τα ιδια .
Μπες απλα στο post finasteride syndrome org. Και δες ποσοι γιατροι μιλανε και τι ειδικοτήτων. Δε παίζει αυτο π λες. Ολοι ξερουν οτι και να κοψεις δεν ειναι στανταρ οτι θα εξαφανιστούν. Ολοι φινα θα παίρναμε .
 

giannis1991

Well-Known Member
Ευτυχως υπαρχουν ακομα μελη οπως ο @koumparos που δεν παρασυρονται απο αφελεις σκεψεις και δεν σκεφτονται μονο με τα αποτελεσματα του εαυτου τους και πιστευοντας ερευνες που πραγματικα μονο 'νοθευμενες' το λιγοτερο νμπορω να χαρακτηρισω...οσοι κυριοι πλασαρετε και υποστηριζετε τοσο πολυ την φινα ξανασκεφτειτε το και ενημερωστε σωστα μην λετε μονο την καλη πλευρα...φιλικα ολα αυτα και δεν γραφω παραπανω...απλα και μονο να προστατευτουν καποιοι που δεν ξερουν το φαρμακο αυτο...
 

koumparos

Well-Known Member
Κιλα εχω παρει σε σχεση με την πριν φινα εποχη.Συνολικα πηρα 10 κιλα σε βαθος δεκαετιας.Βεβαια εχω αλαξει διατροφικες συνηθειες διοτι πριν γυμναζομουν,τα γνωστα ψυχολογικα αντιμετρα για να αντισταθμισει την κατωτεροτητα(δυστυχως) που σου προκαλει η αραιωση.


@ Φυσικα και βοηθαει στη δοτρια και σε αρκετες περιπτωσεις χωρις φινα δεν αξιζει να κανεις μμ διοτι μακροπροθεσμα στο καλυτερο σεναριο κινδυνευεις να χασεις τα μεταμοσχευμενα.
 
Φίλε μου δεν θα μπω σε λεπτομέρειες να παραθέσω έρευνες και μελέτες (δεν έχω και το χρόνο)για τη φίνα το κάνει άλλωστε πολύ καλά ο makis25 αλλά θα πρέπεις να καταλάβεις το εξής απλό και σου μιλάει κάποιος από τους ελάχιστους που παίρνει φίνα τουλάχιστον εδώ μέσα για 18 χρόνια μείον ενα διάλλειμα εξαετίας άρα 12 συνολικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με οικογένεια.
Η φίνα μόνιμες παρενεργειες δεν έχει.Στο λέω κατηγορηματικά αυτό και δεν ξέρω κανέναν που να είχε.Βρές μου λοιπόν συγκεκριμένα με νούμερα όμως όχι γενικά και αόριστα πόσοι αντιμετωπίσανε προβλήματα και σε τι σύνολο;Έτσι βγαίνουν τα αποτελέσματα.Όχι ότι βρέθηκε κάποιος με προβλήματα που μπορεί φυσικά να συμβαίνει.Και εδώ στο forum να βγεί κάποιος που έχω ρωτήσει να μου πει.Τόσα τα μέλη,τόσοι παίρνουν φίνα,τόσο χρονικό διάστημα και τόσοι αντιμετωπιζουνε η αντιμετωπίσανε πρόβλημα.Και τι είδους πρόβλημα;Που φυσικά θα υπάρχουνε.Αλλά να το αναλύσουμε σε βάθος.Γιατί εγώ βλέπω και άλλοι τόσοι που παίρνουνε εδώ μέσα δεν έχουνε κανένα πρόβλημα.
Το λεω κατηγορηματικά και εγω προσωπικά δεν γνώρισα ποτε άτομο που δεν επανήρθε απο την φίνα.


Παραθέτω και του koumparou αυτό που με καλύπτει 100% και αυτό ισχύει στα πάντα στη ζωή.
Αλλά ξέχασα μπορεί και η fda να τα παίρνει και να βγάζει έτσι αποτελέσματα γιατί το άκουσα και αυτό.Πρέπει κάπου να καταλήγουμε και ο μόνος τρόπος είναι μόνο ο επίσημος φορές τίποτα άλλο.
Τελος να δωσω μια συμβουλη περι μελετων και κουραφεξαλα.Εχω διαβασει απειρες μελετες που σκανε μυτη απο το πουθενα και εγω προσωπικα θα εδινα βαση μονο σε μελετη που εγινε απο επισημο φορεα πχ εοφ,fda η απο καποιο επισημο φορεα υπουργειου υγειας
Mαλλον παρεξηγηθηκα..με συγχωρειτε παιδια..χαιρομαι που παιρνεις φινα τοσα χρονια ευχομαι σε οσους ειναι χρονια στο φαρμακο να ειναι αλλα τοσα και να ειναι παντα υγιεις..
Τωρα επειδη καταλαβαινω πως οτι και αν αναλυσω θα συνεχισει εναν ατερμονο κυκλο αντιπαραθεσεων ασκοπων θα πω απλα οτι παρενεργειες μονιμες υπαρχουν και ειναι ντροπη προς τους ανθρωπους που ζουν σημερα με αυτες να λεμε εδω μεσα το αντιθετο..ουτε εγω ξερω κανεναν προσωπικα που να επαθε γαγγραινα στα εντερα απο κοκα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινεται και εχει γινει ακριβως λογο χημικων αντιδρασεων αρα δεν μπορω να πω οτι δεν συμβαινει ποτε..δεν ειμαι πολεμιος της φινας καθε αλλο παιδια...χαιρομαι οταν ακουω ανθρωπους να την χρησιμοποιουν και ολα ειναι ρολοι και τους βοηθαει με την αα τους..ΑΛΛΑ χιλιες φορες να πω ναι η φινα δουλευει αλλα εχει παρενεργειες και σε καποιες περιπτωσεις μονιμες και να ενημερωθειτε πριν παρετε την αποφαση ΠΛΗΡΩΣ παρα να πω παρτε και μην ανυσηχειτε οι παρενεργειες ειναι παροδικες..Συγνωμη αλλα προτιμω και θεωρω πιο τιμιο να μου λετε τωρα οτι δεν καταλαβαινω και κινδυνολογω και τα λοιπα παρα να γυρισει αυριο κανεις αν χτυπα ξυλο παθει κατι να μου πει καλα ρε μαλ*** εσυ δεν με σιγουρευες οτι δεν γινεται μονιμη ζημια;
Δεν καταλαβαινω τοσο καιρο εδω μεσα τα νηματα του welec δεν τα εχετε δει;;;Η θελετε να μην τα βλεπετε;;το ποστ που εκανα στον φιλο koumparo για την ερευνα που ανακοινωσε ο fda για κακοηθεια ππροστατη δεν την ειδες αγαπητε;;που μου λες δεν κατλαβαινω...πως λειτουργει η ουσια στο σωμα δεν εχει διαβασει αναλυτικα κανεις;;;ξαναλεω για να κλεισω,η θεση μου ειναι οτι α)η φινα δουλευει σε παρα πολλους.β)ο πασα ενδιαφερομενος να ενημερωθει πριν την παρει..γ)παρα πολυ κοσμος δεν εμφανιζει ππαρενεργειες ανησυχητικες..δ)πολυ κοσμος εμφανιζει εντονες..ε)λιγος κοσμος ανησυχητικες και μακροχρονιες..και ζ) ενα ποσοστο μονιμες.ΟΛΟΙ αυτοι ομως παρεμβαινουν στο ορμονολογικο τους προφιλ και επειδη η ζωη ειναι τετοια ανα πασα στιγμη βρισκεσαι σε κινδυνο ο οποιοςδηποτε ξενοβιωτικος παραγοντας να σο υ κανει θεμα...Εγω προσωπικα μολις λυσω το θεμα της γυναικομαστιας με καλη καθοδηγηση ΠΟΛΥ ειδικου γιατρου ισως την ξαναδοκιμασω εχοντας πληρη γνωση των πραξεων μου..για να ξεκαθαριζομαι..να ειστε καλα
 

tol

Well-Known Member
Φιλοι μου, διαβαζοντας αυτα που γραφετε για τις παρενεργειες της φιναστεριδης, αρχιζω να πιστευω ολοενα και περισσοτερο αυτους που αναφερονται στη δυναμη της αυθυποβολης.

Γραφετε για ψυχολογικα προβληματα, απωλειες υψους, μυικης μαζας, γυναικομαστιες, αλλαγη φυλλου.......!!!!!
Τελικα ανακαλυψατε, επιτελους, την αιτια ολων των κακων...........Η ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.

Αραγε, οταν ενας νεος κοιταζει καθημερινα το κεφαλι του και στεναχωριεται για την απωλεια των μαλλιων του, δεν εχει ψυχολογικα προβληματα; Δεν εχει πεσμενη libido και ψυχολογια;

Προσωπικα, ως χρηστης φινας (20 μηνες) και εχοντας κλεισει τα 48 ετη ζωης, εχω να πω οτι εχω πολυ καλυτερη ψυχολογια (εξαιτιας της βελτιωσης της καταστασης των μαλλιων), δεν εχω προβληματα ερωτικης φυσεως, και σωματικα βρισκομαι στην καλυτερη κατασταση της τελευταιας δεκαετιας.
Επειδη γραφετε για απωλεια μυικης μαζας, προσωπικα τον τελευταιο χρονο (ασχολουμαι πολλα χρονια με το bodybuilding) εχω προσθεσει, τουλαχιστον 4 κιλα μυικης μαζας.

Υ.Γ. Τον Ιουλιο του 2016, οταν διαβαζοντας ατελειωτες ωρες στο site τα θεματα που αφορουσαν τη φιναστεριδη, αποφασισα να ξεκινησω τη ληψη της, στο μυαλο μου ειχα ακραδαντη την πεποιθηση οτι οσα γραφονταν ειναι υπερβολες και οτι δεν προκειται να παθω τιποτα απο το συγκεκριμενο φαρμακο. Με αυτη τη νοοτροπια μπηκα αμεσως στα βαθια (1,25 mg φινα) και δεν ειχα καμια σοβαρη παρενεργεια.
 
Φιλοι μου, διαβαζοντας αυτα που γραφετε για τις παρενεργειες της φιναστεριδης, αρχιζω να πιστευω ολοενα και περισσοτερο αυτους που αναφερονται στη δυναμη της αυθυποβολης.

Γραφετε για ψυχολογικα προβληματα, απωλειες υψους, μυικης μαζας, γυναικομαστιες, αλλαγη φυλλου.......!!!!!
Τελικα ανακαλυψατε, επιτελους, την αιτια ολων των κακων...........Η ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.

Αραγε, οταν ενας νεος κοιταζει καθημερινα το κεφαλι του και στεναχωριεται για την απωλεια των μαλλιων του, δεν εχει ψυχολογικα προβληματα; Δεν εχει πεσμενη libido και ψυχολογια;

Προσωπικα, ως χρηστης φινας (20 μηνες) και εχοντας κλεισει τα 48 ετη ζωης, εχω να πω οτι εχω πολυ καλυτερη ψυχολογια (εξαιτιας της βελτιωσης της καταστασης των μαλλιων), δεν εχω προβληματα ερωτικης φυσεως, και σωματικα βρισκομαι στην καλυτερη κατασταση της τελευταιας δεκαετιας.
Επειδη γραφετε για απωλεια μυικης μαζας, προσωπικα τον τελευταιο χρονο (ασχολουμαι πολλα χρονια με το bodybuilding) εχω προσθεσει, τουλαχιστον 4 κιλα μυικης μαζας.

Υ.Γ. Τον Ιουλιο του 2016, οταν διαβαζοντας ατελειωτες ωρες στο site τα θεματα που αφορουσαν τη φιναστεριδη, αποφασισα να ξεκινησω τη ληψη της, στο μυαλο μου ειχα ακραδαντη την πεποιθηση οτι οσα γραφονταν ειναι υπερβολες και οτι δεν προκειται να παθω τιποτα απο το συγκεκριμενο φαρμακο. Με αυτη τη νοοτροπια μπηκα αμεσως στα βαθια (1,25 mg φινα) και δεν ειχα καμια σοβαρη παρενεργεια.
Και ποτε να μην εχεις και να πανε ολα τελεια..και οποιος εχει θεμα με την ψυχολογικη κατασταση που σε φερνει η απωλεια μαλλιων να ενημερωθει και αν δοκιμασει να του πανε ολα ρολοι μεσα απο την καρδια μου..
Ολα οσα ανεφερες ειναι παρενεργειες της ληψης φιναστεριδης να ξερεις.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Φιλε μακη τζαμπα χανεις το χρονο σου. Για να πειστει καποιος πρεπει να ειναι σε θεση να ακουσει. Δυστυχως πολλοι νεοι με την τρομολαγνια που επικρατει θα χασουν την ευκαιρια ενος πολυ αποτελεσματικου φαρμακου, με εγκριση για χρηση ειδικα στην τριχοπτωση. Εγω το χρησιμοποιω 1,5 χρονο+ και απο κοντα norwood3 τωρα ειμ ενα απλο norwood2 και εχω κοσμο που εχει καιρο να με δει, να παρατηρει οτι "διορθωθηκε" το προβλημα στο μαλλι μου. Και φυσικα χωρις ποτε καμια παρενεργεια. Ειναι κριμα που τοσοι ανιδεοι θαβουν κοσμο που θα μπορουσε να σωθει, αλλα εν τελει αν καποιος ακουει τις ψευδο-επιστημονικες ασυναρτησιες διαφορων τυχαρπαστων ανωνυμων vs των "συνομοσιολογικων" δημοσιευμενων ερευνων αναρωτιεμαι αν ειναι αξιος της μοιρας του..
 
Φιλε μακη τζαμπα χανεις το χρονο σου. Για να πειστει καποιος πρεπει να ειναι σε θεση να ακουσει. Δυστυχως πολλοι νεοι με την τρομολαγνια που επικρατει θα χασουν την ευκαιρια ενος πολυ αποτελεσματικου φαρμακου, με εγκριση για χρηση ειδικα στην τριχοπτωση. Εγω το χρησιμοποιω 1,5 χρονο+ και απο κοντα norwood3 τωρα ειμ ενα απλο norwood2 και εχω κοσμο που εχει καιρο να με δει, να παρατηρει οτι "διορθωθηκε" το προβλημα στο μαλλι μου. Και φυσικα χωρις ποτε καμια παρενεργεια. Ειναι κριμα που τοσοι ανιδεοι θαβουν κοσμο που θα μπορουσε να σωθει, αλλα εν τελει αν καποιος ακουει τις ψευδο-επιστημονικες ασυναρτησιες διαφορων τυχαρπαστων ανωνυμων vs των "συνομοσιολογικων" δημοσιευμενων ερευνων αναρωτιεμαι αν ειναι αξιος της μοιρας του..
https://www.aafp.org/news/health-of-the-public/20120418finasteride.html
Το οτι οποιος λεει τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι προσπαθωντας να βοηθησει ανθρωπους που μπαινουν εδω για λυση στο σοβαρο προβλημα τους να ειναι ενημεροι ολικα και οχι μερικα,θεωρειται οτι θαβει κοσμο με ξεπερνα..Αν δεν ξερεις αγγλικα μπορω ως ανιδεος και αξιος της μοιρας μου να σου μεταφρασω... Καλα αν αυριο καποιος αντιμετωπισει προβλημα επειδη καθυσηχαστηκε απο αυτο που λες και δεν εκανε ερευνα εις βαθος δεν σε κανει να νοιωθεις ασχημα;;αλλα μαλλον θα χει ψυχολογικα οποιος αυριο βρεθει με τις γοναδοτροπινες του σε δυσλειτουργια..τι να πω......
 
Μπλουζα