Ερωτηση για μινοξιδιλη

thanos_Ko

New Member
μαι ερωτηση ελαφρως ασχετη μεν,σχετικη δε(καθως αναφερθηκαν και τα 2 στοιχεια εδω)....οταν ξεκιναμε χρηση μινοξιδιλης,ειναι σιγουρο οτι θα εμφανισουμε σμυγμ.δερματιτιδα?εφοσον δεν εχουμε φυσικα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
κατα 99,9% ειναι απο την προπυλαινογλυκολη η οποια ειναι ενα οξυ.η δουλεια της ειναι να ανοιγει μικρες τρυπες στο δερμα ωστε να περναει η ουσια,εντελως μπακαλιστικα τα λεω,καπου τα ειχα διαβασει πριν χρονια.
ειναι παρα πολυ σπανιο να ερεθιζει η μινοξιδιλη καθε αυτου.
αν παλι και με γλυκερινη κανει ερεθισμους τοτε ειναι οντως η ουσια
Γι αυτο ρωτσω αν το 12,4% θεωρειται ασφαλες ποσοστο.Πιο χαμηλο απο το 20αρι της axelan. Εγω στον 1 μηνα που ειχα χρησιμοποιησει τον αφρο παντως δε θυμαμαι να γινοταν κοκκινο το δερμα μου,οταν την εβαζα. Αλλα ημουνα σαν τουμπανιασμενος πρεζακιας.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γι αυτο ρωτσω αν το 12,4% θεωρειται ασφαλες ποσοστο.Πιο χαμηλο απο το 20αρι της axelan. Εγω στον 1 μηνα που ειχα χρησιμοποιησει τον αφρο παντως δε θυμαμαι να γινοταν κοκκινο το δερμα μου,οταν την εβαζα. Αλλα ημουνα σαν τουμπανιασμενος πρεζακιας.
οποτε ειναι καλη η αντιδραση στην γλυκερινη και το προβλημα ειναι οντως στην προπυλαινογλυκολη.
η λυση τωρα ειναι στην δοσολογια για μειωση παρενεργειων
 

giocap

Member
οποτε ειναι καλη η αντιδραση στην γλυκερινη και το προβλημα ειναι οντως στην προπυλαινογλυκολη.
η λυση τωρα ειναι στην δοσολογια για μειωση παρενεργειων
Μισο καπακι εβαζα 1 φορα την ημερα.Ποσο λιγοτερο να εβαζα δλδ?Και αν μειωθει η δοση,δε μειωνεται και η αποτελεσματικοτητα?
 

giocap

Member
Aν θες μπορεις να χρησιμοποιησεις μινοξ της fagron, οι βασεις της, δεν περιεχουν αλκοολη και προπλνγλκλ, το
μπουκαλακι βγαινει με βαλβιδα που αφροποιει το διαλυμα, αλλα αν δεν το θες το ξεβιδωνεις και το αδειαζεις σε ενα αλλο μπουκαλακι απο παλια μινοξ και το χρησιμοποιεις σαν σπρει.

Απο αποτελεσματικοτητα μονον αν ξεκινησεις παλι θα το διαπιστωσεις, ουδεις μπορει να πει κατι με ακριβεια.
Τασο η βαση espumil τι συστατικα αποροφησης περιεχει,αντι για propylene και αλκοολη; Αν τηλεφωνησει καποιος απευθειας στην εταιρια δινουν πληροφοριες η σε "στελνουν"διακριτικα;
 

giocap

Member
Αν μπεις στο δύσχρηστο site θα τα βρεις σε κατι pdf καταχωνιασμενα, δυσκολο λιγο.
Μαλιστα.. αρα δε ξερουμε ακριβως τι χημικα συστατικα χρησιμοποιουντε. Εγω παντως επικοινωνησα και με μια αλλη ελληνικη εταιρια που εδρευει στην Αθηνα και προμηθευει φαρμακεια με γαληνικα φαρμακα,την Συνδεσμος Α.Ε. Μου ειπαν οτι δε χρησιμοποιουν propylene αλλα ουτε και αλκοολη στην υγρη μορφη της μινοξ,αλλα δε μ παν τι συστατικα εχουν αντ αυτου. Στον αφρο τους επισης δε περιεχεται propylene,αλκοολη ομως ναι..τα υπολοιπα συστατικα ομως δεωμ τα πανε κ οταν ρωτησα φανηκαν να ενοχλουνται..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα