Ερωτηση για μινοξιδιλη

tasos33

Well-Known Member
Aν θες μπορεις να χρησιμοποιησεις μινοξ της fagron, οι βασεις της, δεν περιεχουν αλκοολη και προπλνγλκλ, το
μπουκαλακι βγαινει με βαλβιδα που αφροποιει το διαλυμα, αλλα αν δεν το θες το ξεβιδωνεις και το αδειαζεις σε ενα αλλο μπουκαλακι απο παλια μινοξ και το χρησιμοποιεις σαν σπρει.

Απο αποτελεσματικοτητα μονον αν ξεκινησεις παλι θα το διαπιστωσεις, ουδεις μπορει να πει κατι με ακριβεια.



Ναι το φανταζομαι.Παρολα αυτα τον αφρο δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω γιατι στο παρελθον που τον ειχα χρησιμοποιησει για ενα μηνα μου εφερε τρομερες παρενεργειες στο προσωπο.Τουμπανιασμα ματιων,τρελους μαυρους κυκλους και πονοκεφαλους. Δεν υπαρχει κανεις που να κοψε την μινοξ για καιρο και να την ξαναρχισε; Και να ειδε ξανα επανεκφυση η οχι; Κανεις ρε παιδια; Ειμαι σε αθλια ψυχολογικη κατασταση και δε ξερω τι να κανω :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κappa εσυ οταν χρησιμοποιουσες την axelan σου ειχε δημιουργησει προβλημα με το σμηγμα?Στο ειχε ερεθισει παραπανω?Και ποσο καιρο την χρησιμοποιουσες και γιατι την εκοψες? Εχεις μονο θεμα Σ.Δ. σε προσωπο και κεφαλι η εχεις και ΑΑ μαζι?
παντα οταν ξεκιναω προπυλαινογλυκολη εχω θεματακια τον πρωτο μηνα μεχρι να συνηθισει το δερμα,φαγουρα,κοκκινησμα.
την εκοψα λογω πτωσης αποδοσης.
εχω και ΑΑ δεν την γλιτωσα:D
 

giocap

Member
Aν θες μπορεις να χρησιμοποιησεις μινοξ της fagron, οι βασεις της, δεν περιεχουν αλκοολη και προπλνγλκλ, το
μπουκαλακι βγαινει με βαλβιδα που αφροποιει το διαλυμα, αλλα αν δεν το θες το ξεβιδωνεις και το αδειαζεις σε ενα αλλο μπουκαλακι απο παλια μινοξ και το χρησιμοποιεις σαν σπρει.

Απο αποτελεσματικοτητα μονον αν ξεκινησεις παλι θα το διαπιστωσεις, ουδεις μπορει να πει κατι με ακριβεια.
Μιλησα με τον γιατρο μου χτες και μου ειπε να ξεκινησω με την axelan οπως μου πε κ ο Καppa,επειδη περιεχει μικροτερο ποσοστο propylene.Σε δυο μηνες θα παω για επαναξετεση να μου πει πως παω. Αυτη η fagron κυκλοφορει στα φαρμακεια τασο,ειναι ετοιμη?
 

giocap

Member
παντα οταν ξεκιναω προπυλαινογλυκολη εχω θεματακια τον πρωτο μηνα μεχρι να συνηθισει το δερμα,φαγουρα,κοκκινησμα.
την εκοψα λογω πτωσης αποδοσης.
εχω και ΑΑ δεν την γλιτωσα:D
Ομοιοπαθουσα :( Αν κ εγω δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο προβλημα με το σμηγμα,το κεφαλι μου ηταν παντα καθαρο. Μαλιστα πριν αρχισουν να μου πεφτουν τα μαλλια δεν ηξερα καν οτι εχω σμηγματοροικη η ΑΑ.. δεν ηξερα καν οτι ειχα λιπαρα μαλλια λολ..Δεν σε ερεθισε δηλαδη σε σημειο να εμφανιζεις"πλακες" σμηγματος, η να ματωνεις η να εχεις τρελες φαγουρες η να γεμιζει το κεφαλι με κοκκινες φωλιδες η να ξεκολαν μαλλια η να εχεις απολεπιση του τριχωτου και τετοια τρομακτικα που βλεπω στο ιντερνετ κ ακουω κ απο δω μεσα?
 

giocap

Member
δεν κυκλοφορει στα φαρμακεια ετοιμο, ειναι κατοπιν παραγγελιας απο τον φαρμακοποιο.
Και πως το ζητας απο τον φαρμακοποιο?Να σου φτιαξει μια μινοξ της fagron?Και λες οτι αυτο γινεται αφρος οταν βγαζεις την βαλβιδα,σαν το regain? Αν το χρησιμοποιησεις στην υγρη του μορφη,απο λαδιλα πως ειναι? Γιατι η axelan ΟΝΤΩΣ δε λαδωνει σχεδον ΚΑΘΟΛΟΥ. Την δοκιμασα πρωτη φορα χτες.
 

tasos33

Well-Known Member
H fagron εχει δυο βασεις, το espumil ( δεν λαδωνει) και το trichofoam(λαδωνει), ειτε σαν υγρη ειτε σαν αφωφη μορφη,αν ξεβιδωσεις την βαλβιδα
μπορεις να αδειασεις το υγρο σε αλλο μπουκαλι και να το ψεκαζεις ,οπως το axelan.Δεν εχουν ολα τα φαρμακεια το προιον
αν και ειναι ευκολο να το κανουν.
 

giocap

Member
H fagron εχει δυο βασεις, το espumil ( δεν λαδωνει) και το trichofoam(λαδωνει), ειτε σαν υγρη ειτε σαν αφωφη μορφη,αν ξεβιδωσεις την βαλβιδα
μπορεις να αδειασεις το υγρο σε αλλο μπουκαλι και να το ψεκαζεις ,οπως το axelan.Δεν εχουν ολα τα φαρμακεια το προιον
αν και ειναι ευκολο να το κανουν.
Χμ.. εγω εδω πανω που μενω σιγα μη ξερουν τι ειναι αυτο η πως να το φτιαξουν.. πολυ αμφιβαλλω.. Η αποτελεσματικοτητα της ειναι ιδια με τις ετοιμες? Γινεται μεγαλυτερη αποροφηση της μινοξιδιλης σε συνδυασμο μ αυτο το σκευασμα?Επισης και σορρυ για το πρηξιμο ε.. τιμουλα?
 

tasos33

Well-Known Member
Οποιδηποτε φαρμακει μπορει να επικοινωνησει με την fagron και θα παραλαβει το πακετο το οποιο ειναι πολυ ευκολο για τον φαρμακοποιο να φτιαξει. Η βαση ειναι ετοιμη και απλα προσθετει την μινοξιδιλη.
Απο αποτελεσματικοτητα ειναι το ιδιο δεν βλεπεω καποια διαφορα, απλα αποφευγω την ppg και την αλκοολη.
Η διαλυμα ειναι 100μλ και πρπει να εχει περιπου 20ευρω. Απο πρηξιματα δεν εχω κατι ,βεβεαια ποτε δεν ειχα.
 

giocap

Member
Οποιδηποτε φαρμακει μπορει να επικοινωνησει με την fagron και θα παραλαβει το πακετο το οποιο ειναι πολυ ευκολο για τον φαρμακοποιο να φτιαξει. Η βαση ειναι ετοιμη και απλα προσθετει την μινοξιδιλη.
Απο αποτελεσματικοτητα ειναι το ιδιο δεν βλεπεω καποια διαφορα, απλα αποφευγω την ppg και την αλκοολη.
Η διαλυμα ειναι 100μλ και πρπει να εχει περιπου 20ευρω. Απο πρηξιματα δεν εχω κατι ,βεβεαια ποτε δεν ειχα.
100 ml? Δηλαδη με χρηση μιας φορα την ημερα θα βγαζει πολυ περισσοτερο απο μηνα! Και η τιμη πολυ καλη για αυτα τα ml. Αλλες παρενεργειες εχεις δει? Μαυρους κυκλους,σακουλες,πονοκεφαλους κτλ?
 

tasos33

Well-Known Member
με 2μλ την μερα ειναι 50μερες. Δεν εχω δει τιποτα απο παρενεργειες, αυτην την περοδο χρησιμοποιω το διαλυμα μινοξ με φινα. Δεν υπαρχει παρανεργεια ουτε απο μινοξ( πρηξιματα, κυκλοι) ουτε απο φινα(στυσεις κλτ)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
με 2μλ την μερα ειναι 50μερες. Δεν εχω δει τιποτα απο παρενεργειες, αυτην την περοδο χρησιμοποιω το διαλυμα μινοξ με φινα. Δεν υπαρχει παρανεργεια ουτε απο μινοξ( πρηξιματα, κυκλοι) ουτε απο φινα(στυσεις κλτ)
Tα δυο ml ειναι απο 6 ψεκασμους 2 φορες την μερα? Εγω που ψεκαζω 1 φορα την ημερα δηλαδη θα πρεπει να χρησιμοποιω 1 ml σωστα? Αν τον χρησιμοποιησω αφροποιημενο ποση ποσοτητα αφρου αντιστοιχει σε 1μλ? Ποσο καιρο την χρησιμοποιεις εσυ αυτη την μινοξ?
 

giocap

Member
22? Τι 22? 2,5 μλ για μενα που ειμαι γυναικα μου φενονται πολλα,ανεκαθεν 1 μλ χρησιμοποιουσα. Τις δοσεις δε θα ξερει κ ο φαρμακοποιος να μου τις πει? Sheeding ειχες?
 

giocap

Member
2 με 2,5 εννουσα, αν εχεις διακοψει κ ξεκινασ μετα απο καιρο λογικα θα εχεις shedding.
Τις δοσεις πως τις κανονιζεις,εσυ μονος σου τις μετρας?Σορρυ που ρωταω αλλα ειμαι παντελως ασχετη με τα μλ και τις δοσολογιες. Ο φαρμακοποιος δε θα ξερει να μου πει? Δεν υπαρχει φυλλαδιο οδηγιων με το φαρμακο?
 

tasos33

Well-Known Member
H βιβλιογραφια αναφερει 1μλ πρωι 1 μλ βραδυ.Απο κει και περα αναλογα τον οργανισμο, μπορει να εχεις το ιδιο αποτελεσμα με 2 μλ το πρωι η 2μλ το βραδυ η 1,5 μλ το μεσημερι κτλ. Αυτο το διαπιστωνεις στην πορεια κανοντας πειραματα. Μπορει για το ιδιο αποτελσμα εγω να χρειαζομαι 1μλ και συ 2μλ.
 

giocap

Member
H βιβλιογραφια αναφερει 1μλ πρωι 1 μλ βραδυ.Απο κει και περα αναλογα τον οργανισμο, μπορει να εχεις το ιδιο αποτελεσμα με 2 μλ το πρωι η 2μλ το βραδυ η 1,5 μλ το μεσημερι κτλ. Αυτο το διαπιστωνεις στην πορεια κανοντας πειραματα. Μπορει για το ιδιο αποτελσμα εγω να χρειαζομαι 1μλ και συ 2μλ.
Eσυ την χρησιμοποιεις σαν αφρο η σαν υγρο? Πως να κανονιζω τα μλ δε ξερω...
 

tasos33

Well-Known Member
ΑΝ χρησιμοποιεις αντλια αρα αφρο θες 2,5 πατηματα για 2μλ, αν το πας ψεκαστικα 6 ψεκασιες 1μλ. Αν ψεκαζεις απο παλιο μπουκαλακι μινοξ.
 

giocap

Member
Τασο στους 7 μηνες που την χρησιμοποιεις εχεις δει επανεκφυση? Η απλα σε βοηθαει στην τριχοπτωση?
 
Μπλουζα