Ερωτήσεις για μεταμόσχευση

Andrew81

New Member
Καλησπέρα στο φόρουμ! Είμαι 38 ετών και τους τελευταίους μήνες παρατηρώ να μεγαλώνει πιο έντονα η αραίωση στην περιοχή των κροτάφων. Γενικά δεν είχα ποτέ ενιαία γραμμή στο μέτωπο, αλλά πήγαινε λίγο προς τα μέσα στους κροτάφους. Θα ήθελα να με συμβουλεύσετε τι μπορώ να κάνω (μεταμόσχευση ίσως;) και γενικά αν σώζεται η κατάσταση! Δεν χρησιμοποιώ φάρμακα (μόνο κάτι φυσικά έλαια, που ίσως έχουν ελαττώσει λίγο την τριχόπτωση). Στα υπόλοιπα σημεία δεν έχω καθόλου αραίωση ειδικά στο πίσω μέρος. Σας επισυνάπτω και μερικές φωτο. Αν μου προτείνατε κάποια κλινική, θα με ενδιέφερε κάτι για την περιοχή της Κρήτης ή Αθήνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • 20190627_160939-1.jpg
    20190627_160939-1.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 64
  • 20190627_160945-1.jpg
    20190627_160945-1.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 57
  • 20190627_160953-1.jpg
    20190627_160953-1.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 54
  • 20190627_161009-1-1-1.jpg
    20190627_161009-1-1-1.jpg
    1,012.5 KB · Προβολές: 51

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Για την ηλικια σου μια χαρα εισαι.
Αν εισαι πολλα χρονια ετσι σταθερος δεν θα εχεις θεμα η αν εχεις θα σε παει πολυ αργα.
Κρητη δεν ξερω καποια κλινικη, ολες στην Αθηνα ειναι.

Απο κληρονομικοτητα πως παει;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Κρητη υπαρχει και η dhi και η Ahc. Μπορεις να τις επισκεφθεις και να ρωτησεις. Η ηλικια σου ειναι πολυ καλη για να κανεις κατι τετοιο και να χαρεις το αποτελεσμα. Τα υπολοιπα μαλλια φαίνονται να εχουν καλη πυκνότητα.
 

Andrew81

New Member
Γενικά από τα 18-20 μου έχω παρατηρήσει την αραίωση και ε΄χει φτάσει τώρα σε αυτό το σημείο. Από κληρονομικότητα: ο πατέρας μου είχε μέχρι τα 50 ελάχιστη αραίωση (όχι κάτι το εμφανές) και μετά τα 60 λίγο πίσω και στους κροτάφους (λιγότερο από εμένα). Ο παππούς μου είχε φαλάκρα. Από την πλευρά της μητέρας μου έχει η ίδια λίγη ααραίωση (δεν φαίνεται, απλά δεν είναι τόσο πυκνά όσο παλιά). Ο παππούς μου από την μεριά της, καθόλου αραίωση (ούτε κροτάφους, ούτε τίποτα).
Επειδή λόγω δουλειάς θα μου είναι δύσκολο να ξυριστώ και στη συνέχεια να είναι τόσο εμφανής η μεταμόσχευση, ξέρει κανείς για την μέθοδο που σου αφήνει λιγότερες ουλές (fue;)
 

gerassis

Well-Known Member
Προσωπικά δε θα έκανα ακουρευτη συνέδρια ποτέ. Είναι πιο δύσκολη για τον γιατρό και την ομάδα πράγμα που σημαίνει ότι παίρνεις υποδεέστερο αποτέλεσμα αν είχες τους ίδιους σε ξυρισμένο κεφάλι. 4 μήνες το κεφάλι ξυρισμένο και μετά αρχίζεις να απολαμβάνεις...
 

Andrew81

New Member
Να ρωτήσω κάτι. Στην αρχή ξυρίζω το κεφάλι για να γίνει η μμ. Μετά πρέπει να το έχω συνέχεια ξυρισμένο μέχρι να ξαναφυτρώσουν; πχ. δεν μπορώ να κουρεύομαι κανονικά μετά τον πρώτο μήνα (άσχετα αν πέσουν τα πρώτα μαλλιά της μμ)
 

Georgie

Well-Known Member
Να ρωτήσω κάτι. Στην αρχή ξυρίζω το κεφάλι για να γίνει η μμ. Μετά πρέπει να το έχω συνέχεια ξυρισμένο μέχρι να ξαναφυτρώσουν; πχ. δεν μπορώ να κουρεύομαι κανονικά μετά τον πρώτο μήνα (άσχετα αν πέσουν τα πρώτα μαλλιά της μμ)
Ναι, μετα το μηνα μπορεις να κουρεύεις και τη δοτρια αλλα και τη ληπτρια περιοχή , βέβαια μη φανταστείς οτι θα σου εχουν μεγαλώσει τα μαλλια τοσο για να χρειάζονται κούρεμα , ίσως μονο στη δοτρια για εξισορρόπηση .
Εγω κάνω προσευχές να πάρουν λιγο επάνω τους τα μαμα μαλλια που εχω , επειδή εχω ξεχάσει πως ήμουνα με μαλλια μετα τη μεταμοσχευση που έκανα πριν απο ενάμιση μηνα .
Αλλα ρε φίλε ωραίο μαλλι εχεις ,rockabilly style .......που πας να μπλέξεις !
 

Andrew81

New Member
Χαχαχα έλα ντε! Απλά σκεφτόμουν στους κροτάφους επειδή τον τελευταίο καιρό έχει γίνει εντονότερο το πρόβλημα. Πιστεύεις να το αφήσω 1-2 χρόνια ακόμα να δω πως θα πάει; Γενικά σκεφτόμουν προς το τέλος του έτους ή στις αρχές του 2020.
 

Andrew81

New Member
Ανεβάζω μερικες ακομα φωτογραφίες με ελαφρώς βρεγμένα μαλλιά για να μου πείτε την γνώμη σας. Θεραπεία με φάρμακα κτλ. δεν έχω κάνει εκτός απο βιταμίνες τώρα τελευταία. 20190703_172546-1.jpg 20190703_172608-1-1.jpg 20190703_172550-1.jpg 20190703_172857-1.jpg 20190703_173624-1-1.jpg
 

aris rokos

Active Member
Εισε από τους τυχερούς έχεις μόνο μπροστά πρόβλημα και πόλη καλή δότρια ,γνώμη μου είναι πήγαινε σε καλό γιατρό , και όσο ποιο γρήγορα τόσο ποιο πόλη θα χαρης το Μάλι σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

KosmasD

Member
Ναι, μετα το μηνα μπορεις να κουρεύεις και τη δοτρια αλλα και τη ληπτρια περιοχή , βέβαια μη φανταστείς οτι θα σου εχουν μεγαλώσει τα μαλλια τοσο για να χρειάζονται κούρεμα , ίσως μονο στη δοτρια για εξισορρόπηση .
Εγω κάνω προσευχές να πάρουν λιγο επάνω τους τα μαμα μαλλια που εχω , επειδή εχω ξεχάσει πως ήμουνα με μαλλια μετα τη μεταμοσχευση που έκανα πριν απο ενάμιση μηνα .
Αλλα ρε φίλε ωραίο μαλλι εχεις ,rockabilly style .......που πας να μπλέξεις !
Τι εννοείς φίλε; αργούν να μεγαλώσουν ή σου παρουσιάστηκε πρόβλημα;
 

Andrew81

New Member
Καλημέρα. Μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ έχω καταλήξει μεταξύ της κλινικής στα ΝΠ. (Παπ;),των κυπριακών, του Lorenzo και του Erdogan (που από όσο διάβασα είναι και οι καλύτεροι). Υπολογίζω πως θα χρειαστώ περίπου 1500-2000 grafts. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας αν πχ πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα εξελιχθεί (αν και από τα 18 μου προχωράει σιγά σιγά και έχω φτάσει λίγο πριν τα 40), οπότε να χρειαστώ μία επέμβαση. Φάρμακα δεν έχω πάρει καθόλου πέρα από κάτι βιταμίνες. Ό,τι γίνει πάντως θα είναι με το νέο έτος.
 
Μπλουζα