Επιπλέον αποδείξεις για κακές μεταμοσχεύσεις -συμφωνείτε ή όχι;

Πιστεύετε ότι η πρόταση του Chs θα έχει θετικό αντίκτυπο στην αναβάθμιση του φόρουμ;

  • Ναι

    Ψηφοφορίες: 7 63.6%
  • Όχι

    Ψηφοφορίες: 4 36.4%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    11

pazuzu

New Member
Μέχρι τώρα, σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ, η μόνη απόδειξη που χρειαζόταν για να μπορεί κάποιος να εκφέρει γνώμη για μία κλινική και συγκεκριμένα αυτή στην οποία έκανε μεταμόσχευση, ήταν να ανεβάζει και κάποιες φωτογραφίες με το αποτέλεσμά του.

Μετά τα τελευταία γεγονότα που έχουν προκύψει η διαχείριση του καναλιού αποφάσισε να προτείνει τον πιο αυστηρό έλεγχο όσων καταγγέλλουν αρνητικά αποτελέσματα από κάποιες κλινικές, όπως για παράδειγμα την προσκόμιση κάποιου παραστατικού. Συγκεκριμένα ο Chs λέει:

Chs είπε:
Να ενημερώσω τα μέλη για κάτι που είχα αναφέρει και σε post, αλλά να το πω και επίσημα για να υπάρχει. Επειδή κατά καιρούς πολλά λέγονται και γίνονται περί μεταμοσχεύσεων και κλινικών, νομίζω πρέπει να βρεθεί μια δίκαιη λύση για να σταματήσουν τα προβλήματα.

Πολλοί λένε πως διάφορα forum του εξωτερικού χρηματίζονται από γιατρούς και κλινικές, δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει (και διάφοροι λένε πως και εδώ γίνεται το ίδιο) , να πω όμως πως το HairlossGR όχι, και το λέω εγγυημένα. Οι παρακάτω κανονισμοί θα βοηθήσουν πολύ όλους περί αλήθειας - ψέματος, αλλά και στην εικόνα προώθησης - δυσφήμισης από το κάθε μέλος, στο θέμα παρουσίασης αποτελεσμάτων μιας κλινικής.

Το κάθε μέλος θα πρέπει να σεβαστεί λοιπόν τα παρακάτω και να πράττει ανάλογα με αυτά.

Ευχαριστημένος πελάτης τάδε κλινικής: Θα λέει τη γνώμη του, θα γράφει τα καλά για τα αποτελέσματα του, αλλά μέχρι εκεί. Όταν θα είναι έντονος και επίμονος υποστηριχτής τους, προσπαθώντας να ακυρώσει τα λεγόμενα κάποιων δυσαρεστημένων πελατών, και δημιουργεί εντάσεις επί του θέματος, θα λαμβάνεται ως άτομο προώθησης της κλινικής και θα παίρνει τον δρόμο του.

Δυσαρεστημένος πελάτης τάδε κλινικής: Θα λέει τη γνώμη του, θα μιλάει για το περιστατικό του, αν όμως θέλει να είναι απόλυτος και να τους δυσφημεί με τόνο βαρύ και ασήκωτο, θα το κάνει με τις ανάλογες ακράδαντες αποδείξεις (π.χ. κάποιο παραστατικό με ημ/νιες που να αποδεικνύει ότι παραβρέθηκε στην κλινική, εννοείται με απόκρυψη προσωπικών στοιχείων) και με το ανάλογο φωτογραφικό υλικό, αλλιώς θα λαμβάνεται ως άτομο δυσφήμισης της τάδε εταιρίας χωρίς τις ανάλογες αποδείξεις και θα παίρνει τον δρόμο του.

Ευχαριστώ.

Επειδή και η συγκεκριμένη μέθοδος τίθεται υπό αμφισβήτηση, τόσο ως προς την ασφάλειά της όσο και ως προς την αξιοπιστία της, ανοίγουμε το συγκεκριμένο νήμα για να εκφράσουν τα μέλη του φόρουμ τη δική τους άποψη επί του θέματος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimos18

Member
Δεν λέει αυτό.Μπορεί να μιλήσει για το περιστατικό του,ή αν είναι ευχαριστημένος - δυσαρεστημένος από το αποτέλεσμά του αλλά στην περίπτωση που θέλει να χρησιμοποιήσει βαρύτερα λόγια για την εταιρία ή θέλει να την δυσφημεί τακτικώς στους υπολοίπους χρειάζεται να προσκομίσει κάποια παραπάνω αποδεικτικά από μια φωτογραφία.Δίκαιο μου φαίνεται.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Επειδή ο διαχωρισμός από ότι είδα απαιτεί διαφορετικό θέμα, και όχι μεταφορά σε υπάρχον με ένα ένα επιλεγμένα post δεν μπορώ να τα μεταφέρω, αλλά νομίζω κάλυψες αυτό που ήθελες να πεις στο πρώτο post σου.


Κάτι άλλο τώρα.. είδα σχολίασες μόνο το 2ο.. ενώ και στο πρώτο φαίνεται ξεκάθαρα η δίκαιη μεταχείριση των "υποστηρικτών" κάποιας κλινικής. Αυτοί εννοείται ότι θα έχουν από πριν ποστάρει τα αποτελέσματα τους αναλυτικά. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω.. μην είσαι ότι μας συμφέρει, πόσες ημέρες μιλάς και λες, αλλά απόδειξη από εσένα, έστω φωτογραφίες σύγκρισης ακόμα δεν είδα...
 

pazuzu

New Member
Athenian, θα έχεις τις φωτό σύντομα, δώσε μου λίγο χρόνο.

Ας παραμείνουμε στο θέμα, υποτίθεται θέλουμε να βρούμε μια λύση χωρίς οπαδισμούς.


Chs είπε:
Επειδή ο διαχωρισμός από ότι είδα απαιτεί διαφορετικό θέμα, και όχι μεταφορά σε υπάρχον με ένα ένα επιλεγμένα post δεν μπορώ να τα μεταφέρω, αλλά νομίζω κάλυψες αυτό που ήθελες να πεις στο πρώτο post σου.


Κάτι άλλο τώρα.. είδα σχολίασες μόνο το 2ο.. ενώ και στο πρώτο φαίνεται ξεκάθαρα η δίκαιη μεταχείριση των "υποστηρικτών" κάποιας κλινικής. Αυτοί εννοείται ότι θα έχουν από πριν ποστάρει τα αποτελέσματα τους αναλυτικά. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω.. μην είσαι ότι μας συμφέρει, πόσες ημέρες μιλάς και λες, αλλά απόδειξη από εσένα, έστω φωτογραφίες σύγκρισης ακόμα δεν είδα...

Chs, δεν το κάνω από συμφέρον ή για εντυπωσιασμό, γι'αυτό και μεταφέρω αυτούσιο το ποστ σου άλλωστε. Απλώς εστιάζω στο δεύτερο σκέλος επειδή σύμφωνα με τον νέο κανονισμό απαιτείται συγκεκριμένα μόνο από τους δυσαρεστημένους πελάτες κάποια επιπλέον απόδειξη για να θεωρηθεί έγκυρη η γνώμη τους.

Αν θεωρείς ότι κάπου σε παραφράζω μπορείς να αλλάξεις ή να μου ζητήσεις να το κάνω εγώ το αρχικό ποστ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ξανά postάρω τους κανόνες...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ

Ευχαριστημένος πελάτης τάδε κλινικής: Θα λέει τη γνώμη του, θα γράφει τα καλά για τα αποτελέσματα του, αλλά μέχρι εκεί. Όταν θα είναι έντονος και επίμονος υποστηριχτής τους, προσπαθώντας να ακυρώσει τα λεγόμενα κάποιων δυσαρεστημένων πελατών, και δημιουργεί εντάσεις επί του θέματος, θα λαμβάνεται ως άτομο προώθησης της κλινικής και θα παίρνει τον δρόμο του.

Δυσαρεστημένος πελάτης τάδε κλινικής: Θα λέει τη γνώμη του, θα μιλάει για το περιστατικό του, αν όμως θέλει να είναι απόλυτος και να τους δυσφημεί με τόνο βαρύ και ασήκωτο, θα το κάνει με τις ανάλογες ακράδαντες αποδείξεις (π.χ. κάποιο παραστατικό με ημ/νιες που να αποδεικνύει ότι παραβρέθηκε στην κλινική, εννοείται με απόκρυψη προσωπικών στοιχείων) και με το ανάλογο φωτογραφικό υλικό, αλλιώς θα λαμβάνεται ως άτομο δυσφήμισης της τάδε εταιρίας χωρίς τις ανάλογες αποδείξεις και θα παίρνει τον δρόμο του.


pazuzu είπε:
Chs, δεν το κάνω από συμφέρον ή για εντυπωσιασμό, γι'αυτό και μεταφέρω αυτούσιο το ποστ σου άλλωστε. Απλώς εστιάζω στο δεύτερο σκέλος επειδή σύμφωνα με τον νέο κανονισμό απαιτείται συγκεκριμένα μόνο από τους δυσαρεστημένους πελάτες κάποια επιπλέον απόδειξη για να θεωρηθεί έγκυρη η γνώμη τους.

Αν θεωρείς ότι κάπου σε παραφράζω μπορείς να αλλάξεις ή να μου ζητήσεις να το κάνω εγώ το αρχικό ποστ.

Φίλε pazuzu, με λίγα λόγια που τα έχω γράψει και ξεκάθαρα..

Μπορείς να πεις την άποψη σου και την άσχημη εμπειρία σου όμορφα και ωραία, αν θέλεις όμως να βρίζεις ασύστολα και να κατηγορείς με βαρύ τόνο και να προκαλείς εντάσεις, φρόντισε εσύ και όλοι που θέλουν να το κάνουν αυτό να έχουν τα απαραίτητα αποδεικτικά, γιατί απλά ότι μπινελίκια ρίχνεις χωρίς αποδείξεις, είναι μόνο μπινελίκια και τίποτα παραπάνω και δημιουργούνται καυγάδες χωρίς κατάληξη.
 

weznem

Well-Known Member
Chs είπε:
Ξανά postάρω τους κανόνες...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ

Ευχαριστημένος πελάτης τάδε κλινικής: Θα λέει τη γνώμη του, θα γράφει τα καλά για τα αποτελέσματα του, αλλά μέχρι εκεί. Όταν θα είναι έντονος και επίμονος υποστηριχτής τους, προσπαθώντας να ακυρώσει τα λεγόμενα κάποιων δυσαρεστημένων πελατών, και δημιουργεί εντάσεις επί του θέματος, θα λαμβάνεται ως άτομο προώθησης της κλινικής και θα παίρνει τον δρόμο του.

Δυσαρεστημένος πελάτης τάδε κλινικής: Θα λέει τη γνώμη του, θα μιλάει για το περιστατικό του, αν όμως θέλει να είναι απόλυτος και να τους δυσφημεί με τόνο βαρύ και ασήκωτο, θα το κάνει με τις ανάλογες ακράδαντες αποδείξεις (π.χ. κάποιο παραστατικό με ημ/νιες που να αποδεικνύει ότι παραβρέθηκε στην κλινική, εννοείται με απόκρυψη προσωπικών στοιχείων) και με το ανάλογο φωτογραφικό υλικό, αλλιώς θα λαμβάνεται ως άτομο δυσφήμισης της τάδε εταιρίας χωρίς τις ανάλογες αποδείξεις και θα παίρνει τον δρόμο του.


pazuzu είπε:
Chs, δεν το κάνω από συμφέρον ή για εντυπωσιασμό, γι'αυτό και μεταφέρω αυτούσιο το ποστ σου άλλωστε. Απλώς εστιάζω στο δεύτερο σκέλος επειδή σύμφωνα με τον νέο κανονισμό απαιτείται συγκεκριμένα μόνο από τους δυσαρεστημένους πελάτες κάποια επιπλέον απόδειξη για να θεωρηθεί έγκυρη η γνώμη τους.

Αν θεωρείς ότι κάπου σε παραφράζω μπορείς να αλλάξεις ή να μου ζητήσεις να το κάνω εγώ το αρχικό ποστ.

Φίλε pazuzu, με λίγα λόγια που τα έχω γράψει και ξεκάθαρα..

Μπορείς να πεις την άποψη σου και την άσχημη εμπειρία σου όμορφα και ωραία, αν θέλεις όμως να βρίζεις ασύστολα και να κατηγορείς με βαρύ τόνο και να προκαλείς εντάσεις, φρόντισε εσύ και όλοι που θέλουν να το κάνουν αυτό να έχουν τα απαραίτητα αποδεικτικά, γιατί απλά ότι μπινελίκια ρίχνεις χωρίς αποδείξεις, είναι μόνο μπινελίκια και τίποτα παραπάνω και δημιουργούνται καυγάδες χωρίς κατάληξη.



πολυ σωστος χρηστο για αλλη μια φορα, εύγε, παρατραβηξε η αηδια με το ξεκατινιασμα συνεχεια, δεν αρμοζει στο φορουμ τετοια εικονα προς τα εξω..
 

Gio

New Member
Φίλε pazuzu, το τραβάς ρε φίλε... και δεν βρίσκω τον λόγο πραγματικά. Ας πάω όμως με το σκεπτικό σου και να σου τονίσω οτι εγώ, που δεν ανήκω στην δεύτερη κατηγορία όπως εσυ, ανέβασα τα απαραίτητα έγγραφα που πιστοποιούν τα λεγόμενα μου. Μπορείς να ακολουθήσεις και εσυ το δικό μου παράδειγμα και επιτέλους να βάλεις ενα στοπ σε όσους σε αμφισβητούν.
 

Dimit

New Member
Pazuzu έχουν δίκιο. Όταν κατηγορείς χωρίς αποδείξεις είσαι έκθετος και μπαίνουν υποψίες για το τι πραγματικά εκπροσωπείς. Μια βδομάδα τώρα ονοματίζεις κλινική. Για να το κανεις αυτό επρεπε να σηκωνες καθαρές φωτογραφίες του αποτελεσματος σου και να εστελνες παραστατικό στους διαχειριστές. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Εγώ παρότι σήκωσα φωτογραφίες με την δικη μου μτμ στην Ελλάδα, ποτέ δεν αναφέρθηκα σε όνομα κλινικής ούτε καν σε προσωπικα μηνύματα που μου εστειλαν και με ρωτούσαν, γιατί ακόμη και μόνες τους 5-6 φωτογραφίες δεν αρκούν (ποιος λέει πχ ότι οι φωτογραφίες δεν είναι άλλου; ).

Μπορεί να είσαι αγανακτισμένος, αλλά πρέπει να μπορείς να το αποδεικνύεις αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

elderberry

New Member
Dimit είπε:
Pazuzu έχουν δίκιο. Όταν κατηγορείς χωρίς αποδείξεις είσαι έκθετος και μπαίνουν υποψίες για το τι πραγματικά εκπροσωπείς. Μια βδομάδα τώρα ονοματίζεις κλινική. Για να το κανεις αυτό επρεπε να σηκωνες καθαρές φωτογραφίες του αποτελεσματος σου και να εστελνες παραστατικό στους διαχειριστές. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Εγώ παρότι σήκωσα φωτογραφίες με την δικη μου μτμ στην Ελλάδα, ποτέ δεν αναφέρθηκα σε όνομα κλινικής ούτε καν σε προσωπικα μηνύματα που μου εστειλαν και με ρωτούσαν, γιατί ακόμη και μόνες τους 5-6 φωτογραφίες δεν αρκούν (ποιος λέει πχ ότι οι φωτογραφίες δεν είναι άλλου; ).

Μπορεί να είσαι αγανακτισμένος, αλλά πρέπει να μπορείς να το αποδεικνύεις αυτό.

:banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana:
 

Dimit

New Member
elderberry είπε:
Dimit είπε:
Pazuzu έχουν δίκιο. Όταν κατηγορείς χωρίς αποδείξεις είσαι έκθετος και μπαίνουν υποψίες για το τι πραγματικά εκπροσωπείς. Μια βδομάδα τώρα ονοματίζεις κλινική. Για να το κανεις αυτό επρεπε να σηκωνες καθαρές φωτογραφίες του αποτελεσματος σου και να εστελνες παραστατικό στους διαχειριστές. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Εγώ παρότι σήκωσα φωτογραφίες με την δικη μου μτμ στην Ελλάδα, ποτέ δεν αναφέρθηκα σε όνομα κλινικής ούτε καν σε προσωπικα μηνύματα που μου εστειλαν και με ρωτούσαν, γιατί ακόμη και μόνες τους 5-6 φωτογραφίες δεν αρκούν (ποιος λέει πχ ότι οι φωτογραφίες δεν είναι άλλου; ).

Μπορεί να είσαι αγανακτισμένος, αλλά πρέπει να μπορείς να το αποδεικνύεις αυτό.

:banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana:

?
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Δεν μπορω να αντιληφθω το νοημα αυτου του νηματος.εγω εχω κανει 4 ΜΜ...αν καποιο μελος μου ζητησει την γνωμη μου θα πρεπει να του παρουσιασω και επισημσ εγγραφα;;;αλλη δουλεια δεν εχω;;;ο καθενας εχει κριση,ειναι ενηλικος και το θεμα τελειωνει εκει.ας κανει ο καθενας προσωπικη ερευνα και ας παει οπου νομιζει.εγω προσωπικα θα συνεχιζω να κραζω οποιον νομιζω για τους λογους που νομιζω και οπου εχω να πω καλη κουβεντα θα την πω.επειδη δηλαδη πανε χρονια απο την ΜΜ σε Ελληνικη κλινικη και τοτε δεν υπηρχε φορουμ και τα χαρτια εχουν χαθει σημαινει οτι εγω ΞΕΧΑΣΑ;;;;δεν νομιζω
 

dk1984

Member
hairlosscursed είπε:
Δεν μπορω να αντιληφθω το νοημα αυτου του νηματος.εγω εχω κανει 4 ΜΜ...αν καποιο μελος μου ζητησει την γνωμη μου θα πρεπει να του παρουσιασω και επισημσ εγγραφα;;;αλλη δουλεια δεν εχω;;;ο καθενας εχει κριση,ειναι ενηλικος και το θεμα τελειωνει εκει.ας κανει ο καθενας προσωπικη ερευνα και ας παει οπου νομιζει.εγω προσωπικα θα συνεχιζω να κραζω οποιον νομιζω για τους λογους που νομιζω και οπου εχω να πω καλη κουβεντα θα την πω.επειδη δηλαδη πανε χρονια απο την ΜΜ σε Ελληνικη κλινικη και τοτε δεν υπηρχε φορουμ και τα χαρτια εχουν χαθει σημαινει οτι εγω ΞΕΧΑΣΑ;;;;δεν νομιζω

συμφωνω απολυτα
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Κύριοι, μπορεί να διαφωνείτε και είναι σεβαστό (με τους κανόνες, όχι το thread), αν δείτε τι έχει προηγηθεί στο forum επί του θέματος τις προηγούμενες ημέρες θα καταλάβετε.. Επικρατεί ένας χαμός ο ένας διαψεύδει τον άλλο.. μπάχαλο.

Επίσης αυτά που δεν συμφωνείτε, αφορούν "επίμονους υποστηρικτές" κλινικών, που προσπαθούν έντονα να ακυρώσουν τα όσα λένε δυσαρεστημένοι πελάτες.

Επίσης και την άλλη πλευρά, αυτούς που βρίζουν χυδαία και κατηγορούν, και το χειρότερο.. επιτίθενται σε μέλη και γίνεται ένα forum μαντάρα.

Κανέναν άλλον δεν αφορούν αυτά λοιπόν, και συνεχίζουμε όπως το ξέραμε ;)
 
Μπλουζα