Ahc 5000 grafts 18-19/1/2018

Τζόνι

Member
Όσοι χρησιμοποιούν φιναστεριδη έχουν δει αποτελέσματα και αν έχουν δει κάποιες από τις παρενέργειες που λένε ότι προκαλεί, σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και εγώ προτού προβώ στην μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ρε παιδια με προσεκτικη δουλεια μπορει να παρει ανετα πιστευω 3000 grafts και εχουμε και τα γενια,απο εκει δε μπορει να παρει αλλα 1500? με ολα αυτα θα γινει τουμπανο εφοσον παει καλα,αν οχι τουμπανο θα εχει μια αξιοπρεπη εικονα σαν και μενα.
 

Stripar

Established Member
Εσύ Γιάννη έκανες μία μτχ στην Hairline και δέν είχες άδειες την Α & Β ζώνη.

Να δώ τι θα του λές Γιάννη μετά ,
άν δέν πάει καλά , άν δέν του βγούν όλα τα grafts (scalp survival rate 90% , beard 60%)
ή άν δέν έχει άλλα grafts να "παίξει" στο μέλλον.

Επειτα στην Ελληνική αγορά απευθύνεται , με όλες τις αδυναμίες και αστοχίες τις...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Stripar πιστευεις εγω ημουν σε καλυτερη φαση απο τον τζονι?
Απλα εγω εχω περισσοτερη δοτρια αλλα εφοσον ο τζονις εχει μονο 3000 grafts δοτρια για ποιο μελλον μιλαμε?
Το θεμα ειναι να παει σε σωστη κλινικη με σωστο γιατρο και σωστο πλανο και ισως πετυχει αυτο που εχω εγω τωρα.
Αν παει σε ελληνικη κλινικη να ξερει ομως τι θα περιμενει πανω κατω.Γιαυτο ας διαβασει το φορουμ καλυτερα.
Οχι οτι εγω δεν εχω τα κενακια μου αυτην την στιγμη αλλα με καμουφλαρισμα και λιγο τοππικ ειμαι super.

Οσο για το κροουν του το αφηνει στην ακρη.

Page1.jpg
 

Stripar

Established Member
Είχες ψηλότερες γέφυρες και αισθητά μικρότερο κρανίο που έχει και αυτό την σημασία του στην συνολική κάλυψη.

Όπως είπες με 3000 grafts δέν υπάρχει μέλλον και συνεπώς και πλάνο, δέν ξέρω όμως άν υπάρχει και παρών.
Με μία τόσο περιορισμένη δότρια- νούμερο απο πού να ξεκινήσει και πού να τελειώσει.

Σίγουρα μπορεί να ξεκινήσει απο κάπου , να κάνει ένα μάζεμα , αλλά θα είναι ένα μάζεμα
το οποίο προσωπικά δέν νομίζω να αξίζει ο κόπος.

Η εικόνα Hairline μπροστά και κροτάφους
και απο πίσω το απόλυτο κενό (που συναντάμε στον δρόμο όλοι νομίζω) είναι αστείο θέαμα.

Καμία φορά είναι πιο τίμιο να αποδεχτείς την κατάσταση και τα γονίδιά σου.

Εν πάση περιπτώση
το παιδί είναι 30+ αρκετά μεγάλος να σταθμήσει τα δεδομένα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Mεγαλυτερο κρανιο αλλα πιστευω ειναι με περισσοτερο μαμα μαλλι+μεταμοσχευμενο.
Οσο για το απολυτο κενο και εγω εκει χαλια ειμαι αλλα συμαζεψα τα ασυμαζευτα λιγο.
Το θετικο ειναι ,πως εγω εχω δοτρια ακομη και πλησιαζω τα 40.

Θα μπορουσε να περιμενει ακομη 3 χρονακια να διαβασει , να παει να τον δουν την δοτρια και μετα να σκεφτει για μεταμοσχευση.
 

leas

Well-Known Member
Νομιζω οι γεφυρες ειναι αυτες που κανουν το παιχνιδι αρκετα πιο δυσκολο εδω john john.Αν ηταν το προβλημα σε μια καπως πιο στενη περιοχη πανω θα μπορουσε να παρει κατι καλυτερο..
Τωρα εχει κανει ηδη και μια στριπ.
Το μονο σιγουρο ειναι πως ειναι δικη του αποφαση, αν θελει να προχωρησει πρεπει να ασχοληθει παραπανω και σοβαρα. Απλα ειναι επιτακτικη αναγκη σε τετοιες περιπτωσεις να πας σε κορυφαιο για την ελαχιστοποιηση του ενδεχομενου αποτυχιας η οχι τοσο δυνατου αποτελεσματος..
 

DoctorWho

Well-Known Member
Φιλε τζονι εισαι απελπισμενος και ειν λογικο. Αλλα προσεξε οταν θα παρεις την αποφαση να μην ειν εν βρασμω ψυχης. Τουτ εστιν οτι μα οτι κ να ακουσεις δωσε χρονο. Εγω θα σου πω οτι λυση υπαρχει πιστευω. Πρωτον συζητα με τον νεφρολογο σου σχετικα με την επιδραση της φινας στ προβλημα σου αν κ δν νμζ να εχει σημασια αφου δεν υπαρχει σχετικα ενδειξη. Αν μπορεις ν παρεις παρε κ περιμενε ενα χρονο πριν ξανασκεφτεις τ οτιδηποτε. Σε καθε περιπτωση ψαξε ενα καλο smp. Αυτο ειν κατι σαν τατου στ κεφαλι που δινει τη ψευδαισθηση της κοντης ξυρισμενης τριχας. Σε αδειες τελειως περιοχες φαινεται ασχημα αλλ εσυ εχεις γνκ μαλλι σε πολλα σημεια απλως ειν αραιο. Εγω νμζ οτι τα 3000gts που αναφερουν οι ανωτερω ειν υπερβολικα αισιοδοξα. Μιλαμε για μια κακη δοτρια που ηδη εχει οργωθει απο ενα strip. Αν βγαλει 2000 θα ειν καλα. Αυτα φτανουν για να ψιλοχτισεις μια καλη hairline. Απο κει κ πισω τα ξυριζεις στα 1-2mm γεμιζεις με smp τις περιοχες και αποκτας μια ικανοποιητικοτατη εικονα. Μπαινεις βεβαια σε μια λουπα με το smp που σε δεσμευει σε διαρκη touch ups αλλα εφοσον σε επηρεαζει τοσο ισως ν αξιζει.

Εχω επισης μια απορια για τς εμπειρους:
Αυτες οι τριχες που υπαρχουν στ λαιμο του κ που γενικα υπαρχουν σε αρκετους κ τις ξυριζουμε στο κομμωτηριο δεν γινεται να τις οργωσουμε πληρως να παρουμε κ αυτα τα εξτρα grafts?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δηλαδη να παντρευτει την φινα εως ποτε ρε παιδια? Και τι θα του κανει η φινα στην παρων περιπτωση?Θα του τουμπανιασει το μαλλι?
 

Τζόνι

Member
Ευχαριστώ ρ
Ρε παιδια με προσεκτικη δουλεια μπορει να παρει ανετα πιστευω 3000 grafts και εχουμε και τα γενια,απο εκει δε μπορει να παρει αλλα 1500? με ολα αυτα θα γινει τουμπανο εφοσον παει καλα,αν οχι τουμπανο θα εχει μια αξιοπρεπη εικονα σαν και μενα.
Ε
Δηλαδη να παντρευτει την φινα εως ποτε ρε παιδια? Και τι θα του κανει η φινα στην παρων περιπτωση?Θα του τουμπανιασει το μαλλι?
Εγώ σκέφτηκα να πάρω φίνα για να δυναμώσω την πίσω περιοχή, όπως διάβασα έχει καλύτερα αποτελέσματα στην πίσω παρά στο πάνω μέρος,να δυναμώσω την δοτρια περιοχή πρίν κάνω την μμ.
 

John1924

Active Member
Εχω επισης μια απορια για τς εμπειρους:
Αυτες οι τριχες που υπαρχουν στ λαιμο του κ που γενικα υπαρχουν σε αρκετους κ τις ξυριζουμε στο κομμωτηριο δεν γινεται να τις οργωσουμε πληρως να παρουμε κ αυτα τα εξτρα grafts?
Φίλε το ιδιο ακριβως πράγμα έχω αναρωτηθει ουκ ολιγες φορές. Τριχες σβέρκου, πλάτης, λαιμου κλπ δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν? Ειδικά σε αντρες με εντονο προβλημα τριχοφυιας θα ήταν η ιδανική λύση. Με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια. Η μονη πιθανή απάντηση που σκέφτομαι έχει να κάνει ισως με το survival rate αυτων των γκραφτς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

firecaptain

Active Member
Ευχαριστώ ρ

Ε

Εγώ σκέφτηκα να πάρω φίνα για να δυναμώσω την πίσω περιοχή, όπως διάβασα έχει καλύτερα αποτελέσματα στην πίσω παρά στο πάνω μέρος,να δυναμώσω την δοτρια περιοχή πρίν κάνω την μμ.
Έστω ότι παίρνεις φίνα και δυναμώνουν, νομίζεις ότι θα είναι εφόρου ζωής; Την παντρεύεσαι κανονικά. Σταματώντας την, μετά από κάνα εξάμηνο θα αρχίσει η κατακόρυφη πτώση. Αυτά πρέπει να τα σταθμίσεις πολύ σοβαρά. Δεν είσαι εύκολη περίπτωση.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Τζόνι

Member
Έστω ότι παίρνεις φίνα και δυναμώνουν, νομίζεις ότι θα είναι εφόρου ζωής; Την παντρεύεσαι κανονικά. Σταματώντας την, μετά από κάνα εξάμηνο θα αρχίσει η κατακόρυφη πτώση. Αυτά πρέπει να τα σταθμίσεις πολύ σοβαρά. Δεν είσαι εύκολη περίπτωση.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Ειλικρινά με όλα όσα μου έχετε πει σκέφτομαι να τα αφήσω έτσι όπως είναι τα πράγματα, έχω πέσει πολύ ψυχολογικά αυτές τις μέρες και πιστεύω πώς το καλύτερο είναι να αποδεχτώ πλέον την κατάσταση μου και να προσαρμοστώ τα τωρινά πλέον δεδομένα.
 

firecaptain

Active Member
Ειλικρινά με όλα όσα μου έχετε πει σκέφτομαι να τα αφήσω έτσι όπως είναι τα πράγματα, έχω πέσει πολύ ψυχολογικά αυτές τις μέρες και πιστεύω πώς το καλύτερο είναι να αποδεχτώ πλέον την κατάσταση μου και να προσαρμοστώ τα τωρινά πλέον δεδομένα.
Σκέψου πόσο ακόμα θα έπεφτες εάν πήγαινες σαν πρόβατο στη σφαγή και έπαιρνες ενα κακό αποτέλεσμα. Κάθε εμπόδιο για καλό.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Φίλε το ιδιο ακριβως πράγμα έχω αναρωτηθει ουκ ολιγες φορές. Τριχες σβέρκου, πλάτης, λαιμου κλπ δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν? Ειδικά σε αντρες με εντονο προβλημα τριχοφυιας θα ήταν η ιδανική λύση. Με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια. Η μονη πιθανή απάντηση που σκέφτομαι έχει να κάνει ισως με το survival rate αυτων των γκραφτς.
Πέρα απο τα γνωστά χαρακτηριστικά :
υφή, χρώμα, μήκος και τύπος τρίχας που είναι διαφορετικά απο τις Scalp hairs, και αποθαρρύνει πολλούς να προχωρήσουν σε body Fue

κάποια επιπλέον είναι:
α) χαμηλό survival rate : Beard 60-70% , Body 40-60%

β) χαμηλό caliber τρίχας : οι περισότερες τρίχες που είναι στο σώμα μας μας είναι πιο λεπτές απο των μαλλιών μας , ενώ είναι το 95% μονότριχες.
Συνεπώς χρειάζεται πολύ μεγαλύτερος αριθμός τριχών για δώσει μια στοιχειώση κάλυψη-πύκνωση

γ) εκετεταμένες ζώνες αναισθησίας :Επειδή οι τρίχες του σώματος είναι πιο αραιά τοποθετημένες στο σώμα και είναι και εκ των πραγμάτων οι ίδιες ποιο αραιές , χρειάζονται περισότερες ζώνες νάρκωσης απο ότι στο κρανίο που είναι όλες συγκεντρωμένες σε μικρή περιοχή.
Δεδομένου τα ημερήσιας όρια αναισθησίας και όλα τα πρωαναφερθέντα τα Body Fue session δέν μπορούν να ξεπερνούν τα 1000 - 1500 graft / session , τα οποία μιλάμε είναι μονότριχα οπότε 1000 - 1500 τρίχες

Αν συνυπολογιστούν όλα , καθιστά το BHT high cost , με μικρές δυνατότητες κάλυψης και ομοιομορφίας
 

John1924

Active Member
Ειλικρινά με όλα όσα μου έχετε πει σκέφτομαι να τα αφήσω έτσι όπως είναι τα πράγματα, έχω πέσει πολύ ψυχολογικά αυτές τις μέρες και πιστεύω πώς το καλύτερο είναι να αποδεχτώ πλέον την κατάσταση μου και να προσαρμοστώ τα τωρινά πλέον δεδομένα.
Τζόνι αποφάσισες να εκθέσεις ο πρόβλημά σου σε ένα φόρουμ. Λογικό ειναι να ακουγονται πολλές και διαφορετικές αποψεις. Αυτο μαλιστα ειναι θετικό γιατι δειχνει το ενδιαφέρον της κοινότητας προς το προβλημα σου. Κανεις όμως εδω μέσα δεν είναι γιατρος. Στην περιπτωση σου βεβαια οι αποψεις σχεδον όλων συγκλινουν και αυτο κάτι λέει, αλλά πριν απογοητευτεις κάνε ένα καλό consultation με καποιον ειδικο να δεις τι θα σου πει
 

John1924

Active Member
Πέρα απο τα γνωστά χαρακτηριστικά :
υφή, χρώμα, μήκος και τύπος τρίχας που είναι διαφορετικά απο τις Scalp hairs, και αποθαρρύνει πολλούς να προχωρήσουν σε body Fue

κάποια επιπλέον είναι:
α) χαμηλό survival rate : Beard 60-70% , Body 40-60%

β) χαμηλό caliber τρίχας : οι περισότερες τρίχες που είναι στο σώμα μας μας είναι πιο λεπτές απο των μαλλιών μας , ενώ είναι το 95% μονότριχες.
Συνεπώς χρειάζεται πολύ μεγαλύτερος αριθμός τριχών για δώσει μια στοιχειώση κάλυψη-πύκνωση

γ) εκετεταμένες ζώνες αναισθησίας :Επειδή οι τρίχες του σώματος είναι πιο αραιά τοποθετημένες στο σώμα και είναι και εκ των πραγμάτων οι ίδιες ποιο αραιές , χρειάζονται περισότερες ζώνες νάρκωσης απο ότι στο κρανίο που είναι όλες συγκεντρωμένες σε μικρή περιοχή.
Δεδομένου τα ημερήσιας όρια αναισθησίας και όλα τα πρωαναφερθέντα τα Body Fue session δέν μπορούν να ξεπερνούν τα 1000 - 1500 graft / session , τα οποία μιλάμε είναι μονότριχα οπότε 1000 - 1500 τρίχες

Αν συνυπολογιστούν όλα , καθιστά το BHT high cost , με μικρές δυνατότητες κάλυψης και ομοιομορφίας
Λογική εξηγηση. Κάτι τετοιο είχα κι εγώ στο μυαλό μου (εκτος του ζητηματος της αναισθησίας το οποίο μου διέφυγε). Πάντως σε περιπτώσεις όπως του Τζόνι που και το 1 γκραφτ αξιζει μια περιουσία, ισως ήταν μια κάποια λύση (με όλους τους περιορισμους βεβαια που ανεφερες).
 

koumparos

Well-Known Member
Ειλικρινά με όλα όσα μου έχετε πει σκέφτομαι να τα αφήσω έτσι όπως είναι τα πράγματα, έχω πέσει πολύ ψυχολογικά αυτές τις μέ
ρες και πιστεύω πώς το καλύτερο είναι να αποδεχτώ πλέον την κατάσταση μου

To καλυτερο ειναι αυτο που σκεφτεσαι γιαννη.Δεν εχεις επαρκη δοτρια και πρεπει να παιρνεις εφορου ζωης φινα.Και αντε σε πιανει, δυναμωνεις δοτρια ,την ξηλωνεις και μετα απο 3 μμ ας πουμε εισαι ευχαριστημενος.Οταν θα σταματησει να σε πιανει η φινα το οποιο καποια στιγμη θα γινει στο μελον θα αρχισεις να χανεις μοσχευματα και θα χανεις και τα υπολοιπα μαλια που δυναμωσε-κρατουσε η φινα.Βεβαια αυτο μπορει να γινει μετα απο 10-15 χρονια εαν εισαι τυχερος.Εαν δεν εισαι μπορει και στην 5ετια να μην σε κραταει η φινα και τοτε αναγκαστικα θα πας στην ντουντα για να κρατησεις το αποτελεσμα.Φαρμακο ποιο δυνατο και δεν εχουμε ακομα αρκετο feedback για τις μακροχρονιες συνεπειες της.Δεν εχει παρει ακομα επισημη αδεια κυκλοφοριας χρησης της στην αα.Καποιες αναφορες χρηστων μιλανε για χειροτερες παρενεργειες απο την φινα.Ολα αυτα εφοσων οι μμ που θα κανεις ειναι επιτυχημενες.Αρα θες και καλο μπατζετ να πας σε εναν τοπ γιατρο να αυξησεις τις πιθανοτητες για καλο αποτελεσμα.
Να μην παει κανενα μοσχευμα χαμενο.Σου λεω καταστασεις που εχεις πολλες πιθανοτητες να αντιμετωπισεις και να ερθεις σε ψυχολογικο αδιεξοδο.Αν θες να ρισκαρεις ξεκινα φινα..χτες.Μετα απο κανα χρονο βλεπεις τι εκανε στη δοτρια.Ξεκινας τα consultations με καλους γιατρους,ζυγιζεις την κατασταση και αποφασιζεις.Αυτα τα ολιγα...
 

le2der

Active Member
Πέρα απο τα γνωστά χαρακτηριστικά :
υφή, χρώμα, μήκος και τύπος τρίχας που είναι διαφορετικά απο τις Scalp hairs, και αποθαρρύνει πολλούς να προχωρήσουν σε body Fue

κάποια επιπλέον είναι:
α) χαμηλό survival rate : Beard 60-70% , Body 40-60%

β) χαμηλό caliber τρίχας : οι περισότερες τρίχες που είναι στο σώμα μας μας είναι πιο λεπτές απο των μαλλιών μας , ενώ είναι το 95% μονότριχες.
Συνεπώς χρειάζεται πολύ μεγαλύτερος αριθμός τριχών για δώσει μια στοιχειώση κάλυψη-πύκνωση

γ) εκετεταμένες ζώνες αναισθησίας :Επειδή οι τρίχες του σώματος είναι πιο αραιά τοποθετημένες στο σώμα και είναι και εκ των πραγμάτων οι ίδιες ποιο αραιές , χρειάζονται περισότερες ζώνες νάρκωσης απο ότι στο κρανίο που είναι όλες συγκεντρωμένες σε μικρή περιοχή.
Δεδομένου τα ημερήσιας όρια αναισθησίας και όλα τα πρωαναφερθέντα τα Body Fue session δέν μπορούν να ξεπερνούν τα 1000 - 1500 graft / session , τα οποία μιλάμε είναι μονότριχα οπότε 1000 - 1500 τρίχες

Αν συνυπολογιστούν όλα , καθιστά το BHT high cost , με μικρές δυνατότητες κάλυψης και ομοιομορφίας

Με την πάροδο του χρόνου και οι τρίχες του σώματος νομίζω αραιώνουν
 
Μπλουζα