Εμφύτευση και fungoral

George gio

New Member
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Σε περιπτωση εμφυτευσης μετα απο ποσο χρονικο διαστημα ειναι σωστο να χρησιμοποιησει ξαποιον fungoral?
Αλλοι λενε μετα απο 1 μηνα, αλλοι μετα το 12μηνο;
Τελικα τι ισχυει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
μολις εξαφανιστει ο ερεθισμος εντελως . 2 εβδομαδες μετα την επεμβαση ειναι καλα νομιζω ( ετσι ειχα κανει εγω , οταν ειχα κανει μικρη μεταμοσχευση στριπ και παρεπιπτοντως απο πλευρας βιωσημοτητας ειχε τρομερη επιτυχια ) . Ενα λαθος που κανουν πολλοι χρηστες της κετοκοναζολης ειναι να ξεκινουν για πρωτη φορα στη ζωη τους τη θεραπεια με το σαμπουαν μετα τη μεταμοσχευση . Γνωμη μου ειναι πως καποιος θα πρεπει να χρησιμοποιει φουγκοραλ τουλαχιστον 6-8 μηνες πριν την επεμβαση . Η κετοκοναζολη , οπως και οι υπολοιπες θεραπειες , προκαλει ενα προσωρινο shedding , που κρατα απο μερικες βδομαδες ως μηνες , μιας και θα ριξει τις τριχες που ειναι σε τελογενη και καταγενη φαση , και αυτες χρειαζονται ενα διαστημα μεχρι να περασουν σε αναγενη φαση παλι .
 

George gio

New Member
Ειχα διαβασει παλαιότερα οτι σε περιοδο φυτρωσης απαγορευται η χρηση κετοκοναζόλης.
Μαλλον τελικα δεν ισχύει κατι τετοιο...;
 

George gio

New Member
Δε θυμαμαι... αλλα ψαξε ψαξε καπου το χα διαβασει. Προφανως δεν ισχύει φανταζομαι! Οποιος αλλός γνωριζει οτιδηποτε για το θεμα ας απαντησει!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αρα οι περισσοτεροι μετα απο μεταμοσχευση εχετε ξεκινησει μετα τον πρώτο μηνα και fungoral?

Σπανια εχει αναφερθει κατι τετοιο. Αρχικα παρε οποιο σαμπουαν σου προτεινει η κλινικη που θα κανεις. Υπαρχουν και πιο ειδικα σαμπουαν οπως ειχα δει οτι εχει η frezyderm που ειναι ειδικα για μετα τη μεταμοσχευση. Δεν θυμαμαι πως λέγεται ψαξτο.
 

georgexevo80

New Member
Αρα οι περισσοτεροι μετα απο μεταμοσχευση εχετε ξεκινησει μετα τον πρώτο μηνα και fungoral?

Εγώ προσωπικά ξεκίνησα το fungoral στον μήνα απο την μεταμόσχευση, και ελπίζω να μην ισχύει αυτός που έγραψες ότι κατά την διάρκεια της φυτρωσης δεν κάνει η χρησης της κετοκοναζολης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα