Ελληνες πρωτοι στην καραφλα

kapa

Μέλος του προσωπικού
μετα απο ενα μινι ταξιδακι βουλγαρια,γερμανια,λουξεμβουργο,γαλλια, εχω να πω πως ειμαστε πρωτοι σαν λαος στην καραφλα,με διαφορα ομως.
αν στην ελλαδα ενα 50% ποσοστο ανδρων εχει καποια μορφη αραιωσης σε αλλες χωρες ειναι 5% το υπολοιπο 95% ειναι nw0 ουτε 1 ουτε 2.μεχρι την ηλικια των 50
ειμαστε πρωτοι με διαφορα:14m:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
kapa είπε:
μετα απο ενα μινι ταξιδακι βουλγαρια,γερμανια,λουξεμβουργο,γαλλια, εχω να πω πως ειμαστε πρωτοι σαν λαος στην καραφλα,με διαφορα ομως.
αν στην ελλαδα ενα 50% ποσοστο ανδρων εχει καποια μορφη αραιωσης σε αλλες χωρες ειναι 5% το υπολοιπο 95% ειναι nw0 ουτε 1 ουτε 2.μεχρι την ηλικια των 50
ειμαστε πρωτοι με διαφορα:14m:

και κατα την γνωμη σου που οφειλεται αυτο??στο μεγαλο πνευμα απο τα αρχαια χρονια , ειμαστε σοφοτεροι απο τους αλλους λαους?η' απλα δεν τα χρειαζομαστε ???:21m::21m::21m::21m::21m:
 

xk

Active Member
εμεις βασικα εχουμε τα ιδια ποσοστα με ισπανους και βρετανους...ειδικα βρετανια πιο μεγαλα nw απο τα δικα μας,το βλεπεις και στα γηπεδα ποδοσφαιρου πως ακτινοβολουν χιλιαδες καραφλες στις κερκιδες.





Τιποτα πρεπει ν αρχισουμε να παντρευομαστε ασιατισσες μπας και φτιαξουν λιγο τα ποσοστα,ειναι εθνικη αναγκη!





170545.jpg
 

Adriano

Well-Known Member
Βρετανοί μακράν μπροστά από εμάς...Για την ακρίβεια πολλοί λίγοι έχουν μαλλιά στην Αγγλία και είναι από άλλες χώρες...
 

MANKAR

Active Member
αρα κατι κοινο πρεπει να εχουν βρετανοι ισπανοι και Ελληνες , μηπως ειναι ο εντονος τροπος ζωης με πολυ ποτο και καταχρησεις???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ο λαος που εχει μηδαμινα ποσοστα ειναι η βουλγαρια,πραγματικα ειναι σπανιο να δεις καραφλο εκει.
ψωνισαμε απο κουνια σαν λαος.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
ο λαος που εχει μηδαμινα ποσοστα ειναι η βουλγαρια,πραγματικα ειναι σπανιο να δεις καραφλο εκει.
ψωνισαμε απο κουνια σαν λαος.

Kap ως "Βούλγαρους" εννοείς τους κανονικούς Βούλγαρους ή όλο το πλυθησμό? Γιατί μεγάλο ποσοστό είναι τσιγγάνοι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
kapa είπε:
ο λαος που εχει μηδαμινα ποσοστα ειναι η βουλγαρια,πραγματικα ειναι σπανιο να δεις καραφλο εκει.
ψωνισαμε απο κουνια σαν λαος.

Kap ως "Βούλγαρους" εννοείς τους κανονικούς Βούλγαρους ή όλο το πλυθησμό? Γιατί μεγάλο ποσοστό είναι τσιγγάνοι.
Τους κανονικούς.
Ενιωθα καραφλος εκεί ενώ στην χώρα μας η αραιωση που εχω ειναι φυσιολογική για την ηλικία και το εχω αποδεχθεί ότι δεν θα εχω μαλλί για πάντα
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
kapa είπε:
μετα απο ενα μινι ταξιδακι βουλγαρια,γερμανια,λουξεμβουργο,γαλλια, εχω να πω πως ειμαστε πρωτοι σαν λαος στην καραφλα,με διαφορα ομως.
αν στην ελλαδα ενα 50% ποσοστο ανδρων εχει καποια μορφη αραιωσης σε αλλες χωρες ειναι 5% το υπολοιπο 95% ειναι nw0 ουτε 1 ουτε 2.μεχρι την ηλικια των 50
ειμαστε πρωτοι με διαφορα:14m:
Ισχυει καπα αυτο που λες ως ενα βαθμο.....μου ειχε πει ενας δερματολογος οτι στα βορεια κρατη λογω καιρου αν θυμαμαι καλα ειναι μικροτερο το ποσοστο φαλακρας στους αντρες.Παντως κ η Ισπανια κ γενικα τα κρατη της Μεσογειου εχουν μεγαλο ποσοστο κ αυτα.Οι μισοι Ισπανοι που εχω γνωρισει εχουν θεμα με την τριχοπτωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
ΜΙΚΕΣ είπε:
kapa είπε:
μετα απο ενα μινι ταξιδακι βουλγαρια,γερμανια,λουξεμβουργο,γαλλια, εχω να πω πως ειμαστε πρωτοι σαν λαος στην καραφλα,με διαφορα ομως.
αν στην ελλαδα ενα 50% ποσοστο ανδρων εχει καποια μορφη αραιωσης σε αλλες χωρες ειναι 5% το υπολοιπο 95% ειναι nw0 ουτε 1 ουτε 2.μεχρι την ηλικια των 50
ειμαστε πρωτοι με διαφορα:14m:
Ισχυει καπα αυτο που λες ως ενα βαθμο.....μου ειχε πει ενας δερματολογος οτι στα βορεια κρατη λογω καιρου αν θυμαμαι καλα ειναι μικροτερο το ποσοστο φαλακρας στους αντρες.Παντως κ η Ισπανια κ γενικα τα κρατη της Μεσογειου εχουν μεγαλο ποσοστο κ αυτα.Οι μισοι Ισπανοι που εχω γνωρισει εχουν θεμα με την τριχοπτωση.

Δεν το έχω ψάξει αλλά αντικρισα την φαλακρη αλήθεια :21m:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λέω εγώ τώρα, η βιταμίνη - ορμόνη D, ίσως μπορούσε να είναι και ένας λόγος.

" Μια ολλανδική έρευνα, που έγινε το 1995 και δημοσιεύτηκε στο «Lancet», έδειξε ότι οι Έλληνες, οι Ισπανοί και οι Ιταλοί που μετρήθηκαν είχαν πολύ λιγότερη βιταμίνη D σε σχέση με τους Νορβηγούς, τους Δανούς, τους Ελβετούς και τους Γάλλους που πήραν μέρος στην ίδια έρευνα. Oι Νορβηγοί και οι Δανοί είχαν περίπου 45 nmol/L, οι Γάλλοι και οι Ελβετοί είχαν περίπου 30 και οι μεσογειακοί λαοί κάτω από 20."
Όλο το άρθρο.
http://www.vita.gr/html/ent/522/ent.6522.asp

Επίσης
"Η τρέχουσα έρευνα έχει αναδείξει την ανεπάρκεια βιταμίνης D ως σημαντικού παράγοντα στην παθολογία τουλάχιστον 17 μορφών καρκίνου, καθώς και σε καρδιακές νόσους, εγκεφαλικά επεισόδια, υπέρταση, αυτοάνοσες ασθένειες, διαβήτη, κατάθλιψη, χρόνιο πόνο, οστεοαρθρίτιδα, οστεοπόρωση, μυϊκή αδυναμία, απώλεια μυϊκής μάζας, γενετικές ανωμαλίες, περιοδοντικές νόσους, και πολλά άλλα."
Όλο το άρθρο
http://laspas.gr/2010/02/04/%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-d3-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA/#.UMBYPYMz3mc

Την βιταμίνη D, την έχω βάλει στο μάτι από τον Απρίλιο όπου την μέτρησα μέσω εξέτασης αίματος και ήταν μόλις 19 nmol/L.
Αφού έλιωσα στον ήλιο όλο το καλοκαίρι και αφού παίρνω ήδη συμπλήρωμα 5000 ιu την ημέρα, μετά βίας πριν μια εβδομάδα που έκανα εξέταση είναι στα 30 nmol/L.
Το φυσιολογικό εύρος είναι από 10 εώς 60 nmol/L αλλά παρόλο αυτά από 40 και πάνω αρχίζει να έχει θετικές επιπτώσεις στον οργανισμό.
Ήδη ανέβηκα στα 10000 iu και θα κάνω εξέταση ξανά σε 3 μήνες.

Θεωρώ πως σε θέματα αυτοάνοσων νοσημάτων (κάτι ανάλογο πιστεύω ότι είναι η τριχόπτωση) είναι από τα πιο βασικά που πρέπει να ξεκινήσει κάποιος.

(kapa, νομίζω ότι οι Βούλγαροι σε παλαιότερη έρευνα που είχα βρει για την συγκεκριμένη βιταμίνη, είχαν αρκετά υψηλά επίπεδα λόγω ανοιχτού χρώματος δέρματος)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
(kapa, νομίζω ότι οι Βούλγαροι σε παλαιότερη έρευνα που είχα βρει για την συγκεκριμένη βιταμίνη, είχαν αρκετά υψηλά επίπεδα λόγω ανοιχτού χρώματος δέρματος)

έχεις υπόψιν πιο εμπορικό σκευάσματα χρειαζόμαστε σε τοπική μορφή?
νομίζω δεν ειναι μονο ένα είδος D


xxxray είπε:
σε όλες τις μαλακίες είμαστε πρώτοι με διαφορά

Δυστυχώς ειναι αλήθεια


MANKAR είπε:
και κατα την γνωμη σου που οφειλεται αυτο??στο μεγαλο πνευμα απο τα αρχαια χρονια , ειμαστε σοφοτεροι απο τους αλλους λαους?η' απλα δεν τα χρειαζομαστε ???:21m::21m::21m::21m::21m:

Σοφοί ήταν οι πρόγονοι μας
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa,
d3 ως cholecalciferol.
Υπάρχει και ως d3 ergocalciferol η οποία είναι πολύ κατώτερη.
 
Ναι εγω που εχω παει απειρες φορες Βελιγραδι τα ιδια ποσοστα ειδα..γι' αυτο οι πιο πολλοι οι 25-30 αρδες εχουν ξυρισμενα κεφαλια..και Τιμισοαρα που πηγα τα ιδια....εκτος απο Βουλγαρους που δεν εχω εικονα...Γιουγκοσλαβοι και Ρουμανοι ειναι το ιδιο...Στους 10 Λιθουανους μπασκεμπολιστες οι μισοι τουλαχιστον δεν εχουν φαλακρα..γιασικεβιτσιους κλπ.. :idea:
 

xk

Active Member
GOMI είπε:
Λέω εγώ τώρα, η βιταμίνη - ορμόνη D, ίσως μπορούσε να είναι και ένας λόγος.

Oι Νορβηγοί και οι Δανοί είχαν περίπου 45 nmol/L, οι Γάλλοι και οι Ελβετοί είχαν περίπου 30 και οι μεσογειακοί λαοί κάτω από 20."

εμενα παντως μου χει κολλησει η ιδεα οτι αν απο μικρο παιδι τρως πανω απο 3 φορες τη βδομαδα ψαρι θα χεις την καλυτερη αμυνα κατα της τριχοπτωσης οταν μεγαλωσεις...αστειρευτη τροφοδοτηση του οργανισμου με Ω3 και βιταμινη D οχι ''τρωω ψαρι οποτε το θυμηθω''.Ισως να φταιει το οτι εχω γνωρισει ενα σωρο παιδια που μεγαλωσαν σε νησια(κερκυρα,κρητη,λευκαδα,ζακυνθο,σκιαθο) και μου κανε εντυπωση το μαλλι τους,σχεδον ολοι τρελη μπουκλα,πυκνα και γερα μαλλια...ενας δυο με μικρη καραφλα μονο.Οχι απλα nw0 αλλα τριχα superman.Και οι κοπελες συνηθως αφανα μαλλι

Σκανδιναβικες χωρες και Ιαπωνια ειναι πρωτοι στο κοσμο σε καταναλωση λιπαρων ψαριων και τα πανε περιφημα με τις τριχες ενω <Ιταλοι,Ελληνες,ισπανοι κτλ παρ ολο που βρεχονται απο θαλασσα παιζουν πολυ με οσπρια,ζυμαρικα και κρεας.
Προσωπικα κανω οτι μπορω να τρωω ψαρι κτλ αλλα πιστευω οτι αμα εχεις το γονιδιο και αν οντως αυτες οι ουσιες βοηθανε πρεπει να το αντιμετωπισεις στην παιδικη ηλικια,να φτιαξεις αντισωματα απο μικρος μπας και κερδισεις 5-10 χρονια μεχρι να σου χτυπησει αργα αργα την πορτα η τριχοπτωση,τωρα στα ''γεραματα'' δε νομιζω να γινεται κατι σε αυτο τον τομεα.

<<Όπως αναφέρει ο καθηγητής Ορθοπεδικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και πρόεδρος του Ελληνικού Ινστιτούτου Οστεοπόρωσης κ. Γιώργος Λυρίτης, «η έλλειψη βιταμίνης D στην Ελλάδα είναι συχνή, ειδικά στα παιδιά και στους υπερηλίκους. Οι βασικοί λόγοι του προβλήματος είναι δύο: 1) Το γεωγραφικό πλάτος της Ελλάδας (34°-41°) δεν επιτρέπει επαρκή υπεριώδη ακτινοβολία, ιδίως τους χειμερινούς μήνες. 2) Η κύρια πηγή λήψης λιπαρών τροφών στην χώρα μας, δηλαδή το ελαιόλαδο, δεν περιέχει βιταμίνη D.»>>

εδω λεει και τον τεραστιο ρολο που παιζει στα γονιδια και μιας και η α/α ειναι καθαρα γονιδιακη ''αστοχια''....που ξερεις,μπορει να βοηθαει καπως την κατασταση

http://www.chem-lab.com.cy/el/themata-ygeias/bitaminh-bitaminh-hlioy
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος κάνει εξετάσεις αίματος να βάλει στο παιχνίδι και την εξέταση της βιταμίνης D. Στοιχίζει μόνο 20 ευρώ αν δεν την γράψετε.
Πιστεύω πως έχει μεγάλη σημασία και στο ότι θα βοηθήσει το ασβέστιο να πάει εκεί που πρέπει το οποίο με χαμηλή βιταμίνη D στον οργανισμό δεν απορροφάται και προκαλεί ασβεστοποίηση, όπως επίσης ότι θα φέρει σε ισορροπία την αναλογία τεστο/οιστρογόνα/dht.
Εδώ αναφέρει μέρη του σώματος που το ασβέστιο προκαλεί προβλήματα.

http://www.livestrong.com/article/259570-what-causes-calcium-deposits-and-calcification/

"Calcifications found in arteries that lead to the brain...."

Αποτέλεσμα, δυσκολία στη ροή του αίματος που τροφοδοτεί το κεφάλι.
Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως, η εξέταση γράφεται ως 25(OH)D και τα αποτελέσματα θέλουν περίπου 3-4 ημέρες για να βγουν.
 

omiros

New Member
παιδια αυτο δεν παιζει... εγω εξωτερικο ζω μια ζωη και πιστευω πως στην ελλαδα η αντρες εχουν πολυ αργοτερα ΑΑ απο εδω στη βορια ευρωπη. ειχα εδω συμμαθητες που ειχαν στα 14-16 κιολας πολυ μεγαλη αραιωση στα μαλλια.

στην ελλαδα, την επισκεπτομαι πολυ συχνα, δεν βλεπω να εχουν τοσο νωρις τετοια προβληματα.

το ιδιο λενε οι γερμανοι κτλ για τους νοτιους λαους δλδ οτι εχουν πιο πολυ μαλλι στο κεφαλι απο τους βορειοευρωπαιους.

πιστευω οτι εχει να κανει πολυ με την ηλικια της εφηβειας. στην βορειες χωρες πιο νωρις ξεκιναει η μαλλον ξεκινουσε. τα τελευταια 15-20 χρονια ο τροπος ζωης και στην ελλαδα αλλαξε (πιο ευρωπαϊκος εγινε) αραγε και εδω σε λιγο θα εχουμε τετοια φαινομενα οπως αυτο που περιεγραψα οταν ημουν ακομα μαθητης στο σχολειο.
 
Μπλουζα