Εγκυμοσυνη και μινοξιδιλη

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Katerpap

New Member
Εγώ μετά απο 2 χρόνια χρήση μινοξ 2% και Yasmin, τώρα εδώ και 2 μήνες έχασα ότι είχα, κυρίως απο πάνω και hairline. Ενώ είχε σταματήσει λίγο η τριχόπτωση αλλά μάλλον αυτό ήτανε :((( χωρίς να έχω σταματήσει να τα χρησιμοποιώ..
Σε γιατρο πηγες; σου ειπε κατι;
 

Rosi

New Member
Πήγα 4-5 φορές στη Χασάπη, στη αρχή μου έδωσε ένα λοσιόν με κορτιζόνης, χελσινκη φόρμουλα και ντουκαρι κάτι δεν τιμάμε για 3 μήνες αλλά τπτ. Έκανα και τριχοριζογρ. 40% διατροφικές, αν είναι αξιόπιστες. Μετά μου είπε να αρχίσω μινοξ 2% 3 φορές την εβδομάδα. Εγώ έβαζα κάθε μέρα. Ξεκίνησα και Υασμιν γιατί μου βρήκαν κύστη στην ωοθηκη. Αυτή μου είπε ότι δεν κάνει 5% για εμάς. Εγώ τώρα πήρα όμως 5% μινοξ, αν και παθαίνω καρδιά από αυτό. Θα δούμε.
 

Rosi

New Member
Btw δεν μου έγραψε καμία εξέταση πχ ορμόνες , μέταλλα, βιταμίνες . Μου είπε ΑΓΑ και οι ορμόνες θα είναι φυσιολογικά!! Εγώ πήγα να κάνω μόνη μου και η Ε2 ήταν 670 ( μέχρι 130). Τότε ξεκίνησα Γιασμίν. Και δεν ξαναπήγα στο στην Χασάπη. Έχω και ανύπαρκτος D, και φεριτίνη 29, tsh 2.6-3 και αντισώματα. Αλλά και εγώ πιστεύω ότι οι ορμόνες έκαναν ευαίσθητοι οι τριχοθ. στο dht και ξεκίνησε η κατηφόρα... :(
 

Katerpap

New Member
Κοίτα αν σε παρηγορεί αυτό, εμένα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα...και η τριχόπτωση συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς...Νομίζω ότι η ψυχολογία είναι πολύ βασική. Εσύ έχεις κάποιο ιστορικό στην οικογένεια? Πρόκειται δλδ για κληρονομικότητα? Εμένα έχει η μαμά μου μεγάλο πρόβλημα αλλά είναι τόσο κουλ τύπος που μου δίνει το καλό παράδειγμα...όλα αντιμετωπίζονται. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να πατάμε γερά στα πόδια μας και να μην αφήσουμε να μας πάρει από κάτω...Και εγώ προσπαθώ να βρω ένα καλό γιατρό, υπεύθυνο να ξέρω ότι με παρακολουθεί και να του έχω εμπιστοσύνη αλλά δεν τα έχω καταφέρει..Είμαι και από επαρχία και δεν είναι εύκολο να έρχομαι Αθήνα συχνά. Πήγα και εγώ στο Συγγρός , 10 λεπτά και με ξεπέταξαν...70€...τι να πω...δε φτάνει που η τριχόπτωση είναι ένα θέμα άλυτο ουσιαστικά και θα μείνω χωρίς μαλλιά, να μείνω και χωρίς λεφτα...δεν έχουν ιερό...Αυτό όμως που με ρίχνει πολύ εμένα είναι ότι θέλω πολύ άλλο ένα παιδί αλλά και μόνο το ενδεχόμενο να κάνω κορίτσι που θα κληρονομήσει την πλούσια χαίτη μου και επίσης να ξαναδιακόψω την θεραπεία και να χάσω κιάλλο πολύτιμο έδαφος, δε θα το αντέξω.. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον καλό γιατρό, και άνθρωπο πάνω απ' όλα ας μου στείλει μνμ γιατί το ψάχνω...
 
Μπλουζα