Εγκυμοσυνη και μινοξιδιλη

Γειά σας!έχω πρόβλημα τριχόπτωσης εδώ και καιρό και βαζω μινοξιδίλη στα μαλλιά μου για συντήρηση..Η απορία μου είναι τι γίνεται σε περίπτωση που μείνω έγκυος?Λογικά θα πρέπει να κόψω την μινοξιδίλη, γιατι εχω ρωτήσει γυναικολόγο και μου είπε οτι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη..θα έχω τριχόπτωση με το σταμάτημα της?Αν υπάρχει κάποιο άτομο που το έχει ψαξει παρακαλώ ας μου γράψει!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
Αν μεινεις έγκυος σταματας την μινοξυδιλη...θα βγάλεις πολύ μαλλί στην εγκυμοσύνη λόγω ορμόνες και βιταμίνες...μετά συνεχίζεις κανονικά την θεραπεία σου πάλι εκτός αν θυλασεις...πάντως μετά θα χάσεις πολύ μαλλί γτ τόσο καιρό δεν έπεφτε τρίχα λόγω εγκυμοσύνη..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλως ηρθατε κοριτσια!
Υπαρχουν πολλα νηματα-απαντησεις σχετικα με θεραπειες,τριχοπτωση στο φορουμ που μπορουν να σας βοηθησουν.
 

Rosi

New Member
Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση της minox; δλδ αν χρησιμοποιώ 2% και βάζω ελάχιστη ποσότητα, υπάρχει κίνδυνο για το έμβρυο; Δεν είμαι έγκυος, αλλά φοβάμαι ότι θα χάσω το μαλλί μου αν το κόψω. Έχω ένα παιδάκι, και θέλω άλλο ένα, αλλά πραγματικά φοβάμαι...
 

kyriakh

μανουλα
Αν μεινεις έγκυος την κόβεις τελείως..μαχαιριιιιιιι νόμος..στην εγκυμοσύνη δεν θα σου πέσει ούτε μια τρίχα λόγω ορμόνες και βιταμίνες...μετά την εγκυμοσύνη ναι θα σου πέσει το μαλλί.
Αλλά μέχρι τότε εδώ είμαστε..οταν εννοώ θα σου πέσει εννοώ αυτό που δεν είχες χάσει 9 μήνες...αν δεν θηλασεις μπορείς να πάρεις μετά την θεραπεία σου..εγω θα σου.προτεινα 5% όπως παίρνω και εγώ τώρα...
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Μανούλες και εν δυνάμη μανούλες:ολα καλα τα περί τριχόπτωσης,έρευνα,κουβέντα και μάχη κατα αυτής ΑΛΛΑ....
Οταν μιλά για εγκυμοσύνη πράγμα Θεϊκά Ιερό,μην παίζεται και μην ρισκάρετε τιποτα απολύτως.
Οι τριχες κουτσά στραβά διορθώνονται,μια γενετική ανωμαλία ή μια αποβολή ποτε...
Φιλικά και αγαπησιάρικα!!!!
ΥΓ: έκοψα και εγω την φιναστεριδη 4 χρονια τωρα για να μην ρισκάρω έπιπλοκες ή δυσάρεστες έκπληξεις με τα παιδια που στην τελική δεν χρωστανε τιποτα να πληρώσουν δικα μου θεματα.εχασα πολυ έδαφος αλλα επουδενί δεν το μετανιωσα γιατι απέκτησα 2 υγιέστατα παιδάκια και θεωρώ πως έκανα αυτο που επρεπε.οταν αποφασίζεις να γίνεις γονιός,ο εαυτός σου παει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα οταν εχεις να ρισκάρεις έστω και 1 στο εκατομυρίο θεματα υγειας παιδιών.
 

kyriakh

μανουλα
Μανούλες και εν δυνάμη μανούλες:ολα καλα τα περί τριχόπτωσης,έρευνα,κουβέντα και μάχη κατα αυτής ΑΛΛΑ....
Οταν μιλά για εγκυμοσύνη πράγμα Θεϊκά Ιερό,μην παίζεται και μην ρισκάρετε τιποτα απολύτως.
Οι τριχες κουτσά στραβά διορθώνονται,μια γενετική ανωμαλία ή μια αποβολή ποτε...
Φιλικά και αγαπησιάρικα!!!!
ΥΓ: έκοψα και εγω την φιναστεριδη 4 χρονια τωρα για να μην ρισκάρω έπιπλοκες ή δυσάρεστες έκπληξεις με τα παιδια που στην τελική δεν χρωστανε τιποτα να πληρώσουν δικα μου θεματα.εχασα πολυ έδαφος αλλα επουδενί δεν το μετανιωσα γιατι απέκτησα 2 υγιέστατα παιδάκια και θεωρώ πως έκανα αυτο που επρεπε.οταν αποφασίζεις να γίνεις γονιός,ο εαυτός σου παει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα οταν εχεις να ρισκάρεις έστω και 1 στο εκατομυρίο θεματα υγειας παιδιών.
Πολύ σωστός..και εγώ συμφωνώ απόλυτα..και εγώ μια χαρά είμαι μετά την εγκυμοσύνη μου..τωρα κάνω μια χαρά την θεραπεία μου και έχω και τ αγγελουδι μου..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
Εγώ έχω λεπτό μαλλακι και όταν έχασα τον μπαμπά μου είχα κάποιο πρόβλημα με τα μαλλιά μου..εκανα θεραπεία και είμαι καλά τώρα αλλά απ ότι ξέρω μου είπε ότι είναι η δερματολογος μου μάλλον κληρονομικο λόγο μπαμπά αα...αυτα που γράφεις δεν ξέρω τ είναι..δεν έχω αραιωση κ τέτοια..αλλα προσέχω τα μαλλιά μου κ.ειμαι σωστή στην θεραπεία μου κ μάλλον για αυτό δεν έχω κάνει..
 

Rosi

New Member
Εγώ έχω φανερή αραίωση λόγω ΑΓΑ, και δεν νομίζω ότι θα σταματήσει λόγω εγκυμοσύνη, όπως αναφέρουν και άλλες γυναίκες (χειροτερεύουν με την διακοπεί minoxidil ). Εσυ μάλλον έχεις tellogen effluvium λόγω στρες, μπορεί να ειναι και χρόνια , για αυτό δεν χάνεις στην εγκυμοσύνη.
Σε μένα λόγω ορμονολογικές διαταραχές, οι θύλακες αποκτήσανε ευαισθησία στα ανδρογόνα..
 

kyriakh

μανουλα
Δεν ξέρω κοριτσι μου να σου απαντήσω ειλικρινά...πάντως ξέρω η μινο απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη...ρωτα , δερματολογο σου σε περίπτωση εγκυμοσύνης..
 

Rosi

New Member
Και κάτι άλλο. Κόβεις τη μινοξ όταν αρχίζεις της προσπάθειες ( που μπορεί να πάρει πολύ καιρό) η μόλις έχει θετικό τεστ ( που είδη έχει περάσει μήνα); Ο γυναικολόγος μου δεν ξέρει..
 

kyriakh

μανουλα
Εγώ έμαθα ότι ήμουν έγκυος δύο προς τριών μηνων..πηρα την δερματολογο μου αμέσως κ της το ειπα κ μου λέει την σταματάμε αμέσως κ μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα το μαλλί στην εγκυμοσύνη..μετα την ξεκίνησα από δύο μήνες που Γεννησα γτ δεν θηλασα πολύ..
 

ANNA

New Member
Καλησπέρα,

Αν και έχω σταματήσει χρόνια την μινοξ, έπαιρνα αντισυλληπτικά 3 χρόνια, στην 1η εγκυμοσύνη δεν έπεφετε ούτε τρίχα και μετά που λένε οτι χάνουμε οτι δεν έφυγε 9 μήνες, δεν παρατήρησα κάτι. Τωρα είμαι στην 2η, πάλι δεν πέφτει τίποτα, ελπίζω και μετά! Ίσα ίσα που όλο αυτό το διάστημα(γέννα, θηλασμός) τα μαλλιά μου είναι σε σταθερά κατάσταση. Δεν ξέρω αν είναι οι ορμόνες , οι βιταμίνες ή έχω βελτιώσει τη διατροφή μου πάντως έχω να δω τριχόπτωση που να με τρομάζει 9 χρόνια τώρα. Πάντως για τα 2-3 χρόνια θα το παλεύω φυσικά(με λάδια κτλ) και ο θεός βοηθός!
 

Katerpap

New Member
Κορίτσια γέννησα πρόσφατα. Έκοψα τη μινοξιδιλη με την εγκυμοσύνη...μεγάλη πτώση...τώρα μετά από 10 μήνες θηλασμού ξανάρχισα θεραπεία. Έχει περάσει ένας μήνας και κοντεύω να μείνω φαλακρή τελείως...είναι λογικό; Αντί να καλυτερεύσω πέφτει επί 10 φορές σχεδόν το μαλλί...πόσο θα κρατήσει αυτό; Αντίστοιχη εμπειρία; Έχει δει καμία βελτίωση με μινοξιδιλη; Θλίβομαι για τα μαλλιά μου και για το γεγονός ότι ούτε να το σκέφτομαι το δεύτερο...κρίμα...ήθελα να του κάνω αδερφάκι αλλά δε με παίρνει...
 
Μπλουζα