ΕΛΑΙΟ ΔΕΝΤΡΟΛΙΒΑΝΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ MINOXIDIL

Mengoni

Member
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα πηγαίνοντας στο φαρμακείο να αγοράσω μινοξιδίλη, ο φαρμακοποιός μου πρότεινε το εξής: να ρίξω μέσα στο διάλυμα μινοξιδίλης, φυσικό έλαιο δεντρολίβανου. Moυ είπε ότι το δεντρολίβανο θεωρείται η '' φυσική μινοξιδίλη'' και μόνο θετικά αποτελέσματα μπορώ να δω. Τον ρώτησα μήπως μειωθεί η δράση της μινοξιδίλης ρίχνοντας στο διάλυμα δεντρολίβανο και μου απάντησε Όχι.

Επίσης τον ρώτησα μήπως αυτό το μίγμα κάνει τα μαλλιά πιο λιπαρά. Και πάλι μου απάντησε Όχι.


--> Θα ήθελα την άποψή σας? Να το δοκιμάσω? Η θα χάσω και αυτά τα μαλλιά που έχω? :p

---> Αν έχει κάποιος γνώση ή εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ας την παραθέσει.

ΥΓ: Σκέφτομαι τι κέρδος θα μπορούσε να έχει ο φαρμακοποιός σε περίπτωση που η συμβουλή που μου έδωσε ήταν για ''εμπορικούς λόγους'' ---> Πιστεύω πως δεν είχε κέρδος εξάλλου και το έλαιο το αγοράζεις με λίγα χρήματα. ¨Αρα μήπως βοηθάει αυτός ο συνδυασμός...? Αναμένω γνώμες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Δεν νομίζω να είχε τόσο τρομερό όφελος από το να σου πει μια συμβουλή.
Ωστόσο πιστεύω ότι είναι λάθος προσέγγιση και μπορεί να σου χαλάσει το διάλυμα, αφού το νέο συστατικό δεν θα μπορεί να διαλυθεί και να "συνδεθεί" με τα άλλα υλικά.
 

Mengoni

Member
Άκης είπε:
Δεν νομίζω να είχε τόσο τρομερό όφελος από το να σου πει μια συμβουλή.
Ωστόσο πιστεύω ότι είναι λάθος προσέγγιση και μπορεί να σου χαλάσει το διάλυμα, αφού το νέο συστατικό δεν θα μπορεί να διαλυθεί και να "συνδεθεί" με τα άλλα υλικά.

Κοίτα λεπτομέρειες πολλές δεν τον ρώτησα. Βέβαια ο καλύτερος τρόπος ειναι η δοκιμή. Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι ΜΠΟΡΕΙ να χαλάσει το διάλυμα και γι' αυτό δημιούργησα αυτό το post για να το συζητήσουμε αρχικά.

Bέβαια δεν ξέρεις, μπορεί και να το κάνει ακόμα πιο δραστικό!

ΘΈΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ: Να το χρησιμοποιήσω ξεχωριστά λές το έλαιο? σε σχέση με τη μινοξιδίλη? Βέβαια αυτός μου είπε ότι ΔΕΝ μπορώ να το βάλω στο κεφάλι μου αν δεν διαλυθεί πρώτα ( και όχι με νερό φυσικά). Μου πρότεινε ή να το ρίξω στο διάλυμα μινοξιδίλης ή σε κάποια λοσιόν με saw palmeto oποιαδήποτε μου είπε. Είναι πιο safe στη lotion λές ή και εκέι παίζει να έχει θέμα και να χαλάσει το διάλυμα? Τέλος υπάρχει πιθανότητα να έχει και αρνητικά αποτελέσματα ( αύξηση δηλαδή της τριχόπτωσης)? Βέβαια μιλάμε για ένα φυσικό έλαιο.. απλά τις αναμίξεις τις φοβάμαι λίγο!
 

gianniskritikos2

Active Member
εγω πιστευω κανε μια νεα λοσιον οχι με νερο βεβαια οπως ειπες... βαλε μεσα γλυκερινη οινοπλευμα απιονισμενο νερο και το δενδρολιβανο νομιζω ετσι φτιαχνεται μια λοσιον καποια ατομα ξερουν να φτιαχνουν μην μπλεκεις την μια ουσια με την αλλη κανε οτι κανεις σωστα και με ασφαλια
 

Mengoni

Member
gianniskritikos2 είπε:
εγω πιστευω κανε μια νεα λοσιον οχι με νερο βεβαια οπως ειπες... βαλε μεσα γλυκερινη οινοπλευμα απιονισμενο νερο και το δενδρολιβανο νομιζω ετσι φτιαχνεται μια λοσιον καποια ατομα ξερουν να φτιαχνουν μην μπλεκεις την μια ουσια με την αλλη κανε οτι κανεις σωστα και με ασφαλια

Προς τα εκεί συγκλίνω και εγώ να σου πω. Απλά νομίζω ότι είναι καλύτερο να απευθυνθώ στο φαρμακοποιό για να το φτιάξει καλύτερα αυτός το διάλυμα ώστε να βάλει τις σωστές ποσότητες από το έλαιο το οινόπνευμα κτλ..
Ελπίζω να έχει και αποτελέσματα κιόλας και να μην είναι τσάμπα κόπος!
 

Mengoni

Member
George3V είπε:
athenian είπε:
φυσικη μινοξιδιλη ειπες?θα δοκιμασω.:20em:

Δε θα έλεγα ότι έχει την ίδια (υποτιθέμενη) δράση με τη μινοξιδίλη.Ως φυσικό dht blocker φημολογείται.

Δοκιμασέ το. Δεν έχεις να χάσεις κάτι κατ΄εμέ, Μόνο να κερδίσεις έχεις. Και αν δεις διαφορά ενημέρωσε μας.
 

Άκης

Administrator
Το καλύτερο είναι να αφήσεις την μινοξ "μαμά" και να ασχοληθείς με κάποιο άλλο διάλυμα για πειράματα.
Αν αναζητήσεις στο νετ θα βρεις πολλές πατέντες για διαλύματα, αλλά κομματάκι δύσκολο το τοπικό σκεύασμα να πετύχει με βότανα.
Πιστεύω ότι τα βότανα θα πρέπει να περάσουν από το συκώτι, αλλιώς δεν λειτουργούν (εννοώ σαν "τσάι" ένα πράγμα και να τα πιεις), αλλά είναι άποψη μου αυτό και φυσικά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
Το όχημα θα πρέπει να περιέχει και οινόπνευμα ή κάποιο ανάλογο συστατικό (όχημα/διαλύτης).
 

Mengoni

Member
Άκης είπε:
Το καλύτερο είναι να αφήσεις την μινοξ "μαμά" και να ασχοληθείς με κάποιο άλλο διάλυμα για πειράματα.
Αν αναζητήσεις στο νετ θα βρεις πολλές πατέντες για διαλύματα, αλλά κομματάκι δύσκολο το τοπικό σκεύασμα να πετύχει με βότανα.
Πιστεύω ότι τα βότανα θα πρέπει να περάσουν από το συκώτι, αλλιώς δεν λειτουργούν (εννοώ σαν "τσάι" ένα πράγμα και να τα πιεις), αλλά είναι άποψη μου αυτό και φυσικά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
Το όχημα θα πρέπει να περιέχει και οινόπνευμα ή κάποιο ανάλογο συστατικό (όχημα/διαλύτης).

Kαι εγώ ήμουν της άποψης ότι Δεν πρέπει να πειραχθεί η μινοξιδίλη. Βρήκα όμως ψάχνοντας στο νέτ μια λοσιόν για τη τριχόπτωση με διάφορα βότανα βιολογικής καλιέργειας (Κόκκινο σταφύλι, πιπερόριζα, φασκόμηλο, μολόχα +βιταμίνη Η, βιταμίνη PP, προβιταμίνη Β5) όποτε λέω να το ρίξω εκεί το έλαιο. Επειδή είναι ίσως η μοναδική λοσιόν που έχει ως συστατικά κυρίως βιολογικά προιόντα θα το ρίξω εκεί. Είναι μια καλή λύση πιστεύω που δεν θα χαλάσει και το Διάλυμα.

ΥΓ: Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο ενός επιστήμονα απο το εξωτερικό που ανέφερε ότι saw palmetto (σε κάψουλες) με συνδιασμό δεντρολίβανου ( σε λοσιόν ή βάμμα) έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Ποια είναι η γνώμη σου? Αξίζει η δοκιμή?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Αυτά τα βότανα για να γίνουν σε λοσιόν θα πρέπει να ελέγχονται πολύ κατά την διαδικασία τους, ώστε το διάλυμα να μην γίνει ασταθές.
Όλα τα έτοιμα σκευάσματα είναι φτιαγμένα για τα συστατικά που περιέχουν. Οτιδήποτε άλλο πρόσθετο κάνει το διάλυμα ασταθές και δεν γνωρίζεις αν έχει διαλυθεί σωστά το συστατικό που θέλεις να προσθέσεις.

Λόγω ότι δοκιμάζω και άλλα συστατικά σε τοπικά σκευάσματα, καθώς επίσης και ντουταστερίδη, παρατήρησα ότι αυτές οι ουσίες θα πρέπει να έχουν αρκετή ποσότητα, ώστε να περάσουν στο αίμα για να ακολουθηθεί η κατάλληλη διαδικασία από το σώμα. Αλλά αυτό μας δίνει και τις παρενέργειες, οπότε δεν έχει και τόσο τρομερό όφελος.
Γι'αυτό ίσως και δεν βγαίνουν από εταιρίες βότανα σε τοπικά σκευάσματα, αφού η παραπανίσια ποσότητα που θα πρέπει να βάλουν, δεν ξέρεις αν έχει και τίποτα αντενδείξεις. Άσε δε που ΔΕΝ μπορείς να είσαι και σίγουρος αν η ποσότητα που περιέχουν τα εμπορικά σκευάσματα είναι αρκετή για να κάνει δουλειά και δεν χρησιμοποιούν το όνομα του βοτάνου απλώς για να πουλήσουν.
Αλλά όλα αυτά είναι θεωρίες και θα πρέπει να δοκιμαστούν για να έχουμε σωστά συμπεράσματα.

Ενημερωτικά πάντα, να προσέχεις με το Saw Palmetto, το οποίο έχει περισσότερες παρενέργειες από την φιναστερίδη (δες πχ εδώ ή εδώ). Μην χρησιμοποιείς παραπάνω από την συνιστώμενη ποσότητα, επειδή είναι φυτικό. Κατά τα άλλα στην ερώτηση σου, δεν έχω δοκιμάσει το δεντρολίβανο και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν κάνει δουλειά ή όχι, στο χέρι σου είναι να το τεστάρεις.

Mengoni είπε:
Πως ακριβώς το έφτιαξες αν μπορείς να μας περιγράψεις??
Δεν ξέρω την συνταγή του Mengoni, αλλά σε γενικές γραμμές για βάμμα βάζεις μια χ ποσότητα βοτάνου (πχ για την τσουκνίδα που δοκιμάζω εγώ είναι 2 κουταλιές της σούπας αποξηραμένη, πωλείται σε καταστήματα με τέτοια ήδη) σε 500ml οινόπνευμα, το οποίο το αφήνουμε για 2 εβδομάδες σε κάποιο σημείο να το χτυπάει ο ήλιος.
Μετά το φιλτράρουμε και χρησιμοποιούμε το υγρό στο σημείο που θέλουμε (πχ τριχωτό κεφαλής κλπ).
 

VAMPIRIA

Member
Mengoni είπε:
VAMPIRIA είπε:
Ακη εχω φτιαξει βαμμα δενδρολιβανου λες να μην κανει τιποτα?

Πως ακριβώς το έφτιαξες αν μπορείς να μας περιγράψεις??

Εβαλα πολυ δενδρολιβανο μαζι με τα ανθη του σε ενα βαζακι 500ml τα στουμπιξα καλα,το γεμιζα με τσιπουρο και το εβαλα το υπογειο για 30 μερες.
 

Mengoni

Member
Άκης είπε:
Αυτά τα βότανα για να γίνουν σε λοσιόν θα πρέπει να ελέγχονται πολύ κατά την διαδικασία τους, ώστε το διάλυμα να μην γίνει ασταθές.
Όλα τα έτοιμα σκευάσματα είναι φτιαγμένα για τα συστατικά που περιέχουν. Οτιδήποτε άλλο πρόσθετο κάνει το διάλυμα ασταθές και δεν γνωρίζεις αν έχει διαλυθεί σωστά το συστατικό που θέλεις να προσθέσεις.

Λόγω ότι δοκιμάζω και άλλα συστατικά σε τοπικά σκευάσματα, καθώς επίσης και ντουταστερίδη, παρατήρησα ότι αυτές οι ουσίες θα πρέπει να έχουν αρκετή ποσότητα, ώστε να περάσουν στο αίμα για να ακολουθηθεί η κατάλληλη διαδικασία από το σώμα. Αλλά αυτό μας δίνει και τις παρενέργειες, οπότε δεν έχει και τόσο τρομερό όφελος.
Γι'αυτό ίσως και δεν βγαίνουν από εταιρίες βότανα σε τοπικά σκευάσματα, αφού η παραπανίσια ποσότητα που θα πρέπει να βάλουν, δεν ξέρεις αν έχει και τίποτα αντενδείξεις. Άσε δε που ΔΕΝ μπορείς να είσαι και σίγουρος αν η ποσότητα που περιέχουν τα εμπορικά σκευάσματα είναι αρκετή για να κάνει δουλειά και δεν χρησιμοποιούν το όνομα του βοτάνου απλώς για να πουλήσουν.
Αλλά όλα αυτά είναι θεωρίες και θα πρέπει να δοκιμαστούν για να έχουμε σωστά συμπεράσματα.

Ενημερωτικά πάντα, να προσέχεις με το Saw Palmetto, το οποίο έχει περισσότερες παρενέργειες από την φιναστερίδη (δες πχ εδώ ή εδώ). Μην χρησιμοποιείς παραπάνω από την συνιστώμενη ποσότητα, επειδή είναι φυτικό. Κατά τα άλλα στην ερώτηση σου, δεν έχω δοκιμάσει το δεντρολίβανο και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν κάνει δουλειά ή όχι, στο χέρι σου είναι να το τεστάρεις.

Mengoni είπε:
Πως ακριβώς το έφτιαξες αν μπορείς να μας περιγράψεις??
Δεν ξέρω την συνταγή του Mengoni, αλλά σε γενικές γραμμές για βάμμα βάζεις μια χ ποσότητα βοτάνου (πχ για την τσουκνίδα που δοκιμάζω εγώ είναι 2 κουταλιές της σούπας αποξηραμένη, πωλείται σε καταστήματα με τέτοια ήδη) σε 500ml οινόπνευμα, το οποίο το αφήνουμε για 2 εβδομάδες σε κάποιο σημείο να το χτυπάει ο ήλιος.
Μετά το φιλτράρουμε και χρησιμοποιούμε το υγρό στο σημείο που θέλουμε (πχ τριχωτό κεφαλής κλπ).

Άκη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω 2 πράγματα:
Αρχικά να σου πω ότι σαν θεραπεία χρησιμοποιώ μινοξιδίλη (4-5 φορες την εβδομάδα) και saw palmetto κάψουλες (4-5 κάψουλες την εβδομάδα) για ένα εξάμηνο. Η τριχόπτωση μου είναι γύρω στις 30 τρίχες περίπου και όπως το παρατηρώ εγώ. Έχω αραίωση στους κροτάφους και πίσω( μεγάλη δεν τη λες όμως).

Ερ1: Μετά την εξάμηνη χρήση του saw palmetto παρατηρώ μια ευαισθησία στο στομάχι και αρκετές φορές δυσπεψία τρώγοντας μικρές ποσότητες φαγητού. Έκανα εξετάσεις αίματος και ανω-κάτω κοιλίας και όλα οκ! Λες να έχει σχέση το saw palmetto που έπαιρνα???, αν και όπως διάβασες το έπαιρνα σε φυσιολογικές δόσεις.

Ερ2: Διαβάζοντας βοτανολογία και κάποια άρθρα σχετικά με το δεντρολίβανο σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω. Βρήκα χθές αυτή τη λοσιόν που φαίνεται ότι αποτελείται απο οινόπνευμα, γλυκερίνη και δεντρολίβανο. Αν την ενισχύσω με φυσικό έλαιο δεντρολίβανου θα υπάρξει θέμα ''αστάθειας'' λες και σε αυτή? Ή να την χρησιμοποιήσω όπως είναι έτοιμη καλύτερα? http://soso.gr/2013/05/15/%CF%84%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%8C%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84/

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
 

Άκης

Administrator
Mengoni είπε:
Ερ1: Μετά την εξάμηνη χρήση του saw palmetto παρατηρώ μια ευαισθησία στο στομάχι και αρκετές φορές δυσπεψία τρώγοντας μικρές ποσότητες φαγητού. Έκανα εξετάσεις αίματος και ανω-κάτω κοιλίας και όλα οκ! Λες να έχει σχέση το saw palmetto που έπαιρνα???, αν και όπως διάβασες το έπαιρνα σε φυσιολογικές δόσεις.
Στο προηγούμενο μου ποστ έδωσα 2 links με τα sides από το palmetto. Μέσα σε αυτά είναι και πολλά που αφορούν το στομάχι, οπότε δεν είναι απίθανο να οφείλεται σε αυτό. Βασικός κανόνας είναι ότι αν δεις κάτι λίγο καιρό από την έναρξη ενός χαπιού, πολύ πιθανό να οφείλεται σε αυτό το χάπι.

Mengoni είπε:
Ερ2: Διαβάζοντας βοτανολογία και κάποια άρθρα σχετικά με το δεντρολίβανο σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω. Βρήκα χθές αυτή τη λοσιόν που φαίνεται ότι αποτελείται απο οινόπνευμα, γλυκερίνη και δεντρολίβανο. Αν την ενισχύσω με φυσικό έλαιο δεντρολίβανου θα υπάρξει θέμα ''αστάθειας'' λες και σε αυτή? Ή να την χρησιμοποιήσω όπως είναι έτοιμη καλύτερα? http://soso.gr/2013/05/15/%CF%84%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%8C%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84/
Για ποιον λόγο θέλεις να την ενισχύσεις; Πιστεύεις ότι δεν έχει την κατάλληλη ποσότητα δεντρολίβανου; Εφόσον είναι εμπορική, πολύ πιθανό να περιέχει την μέγιστη ποσότητα υλικών που μπορεί να μπει στην ποσότητα αυτήν της λοσιόν.

Πιστεύω για να μην αφήσεις κάτι απ'έξω, καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς πχ πρωί την μια και βράδυ το φυσικό έλαιο.
 

Mengoni

Member
Άκης είπε:
Mengoni είπε:
Ερ1: Μετά την εξάμηνη χρήση του saw palmetto παρατηρώ μια ευαισθησία στο στομάχι και αρκετές φορές δυσπεψία τρώγοντας μικρές ποσότητες φαγητού. Έκανα εξετάσεις αίματος και ανω-κάτω κοιλίας και όλα οκ! Λες να έχει σχέση το saw palmetto που έπαιρνα???, αν και όπως διάβασες το έπαιρνα σε φυσιολογικές δόσεις.
Στο προηγούμενο μου ποστ έδωσα 2 links με τα sides από το palmetto. Μέσα σε αυτά είναι και πολλά που αφορούν το στομάχι, οπότε δεν είναι απίθανο να οφείλεται σε αυτό. Βασικός κανόνας είναι ότι αν δεις κάτι λίγο καιρό από την έναρξη ενός χαπιού, πολύ πιθανό να οφείλεται σε αυτό το χάπι.

Mengoni είπε:
Ερ2: Διαβάζοντας βοτανολογία και κάποια άρθρα σχετικά με το δεντρολίβανο σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω. Βρήκα χθές αυτή τη λοσιόν που φαίνεται ότι αποτελείται απο οινόπνευμα, γλυκερίνη και δεντρολίβανο. Αν την ενισχύσω με φυσικό έλαιο δεντρολίβανου θα υπάρξει θέμα ''αστάθειας'' λες και σε αυτή? Ή να την χρησιμοποιήσω όπως είναι έτοιμη καλύτερα? http://soso.gr/2013/05/15/%CF%84%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%8C%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84/
Για ποιον λόγο θέλεις να την ενισχύσεις; Πιστεύεις ότι δεν έχει την κατάλληλη ποσότητα δεντρολίβανου; Εφόσον είναι εμπορική, πολύ πιθανό να περιέχει την μέγιστη ποσότητα υλικών που μπορεί να μπει στην ποσότητα αυτήν της λοσιόν.

Πιστεύω για να μην αφήσεις κάτι απ'έξω, καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς πχ πρωί την μια και βράδυ το φυσικό έλαιο.
Άκη ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.
------------------------------------------------------------------
Για το Saw palmetto Aκη αφού ολοκλήρωσα την εξάμηνη χρήση του άρχιζαν να εμφανίζονται οι στομαχικές διαταρραχές, οπότε δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αν φταίει το saw palmetto ή όχι γιατί κατά τη διάρκεια της χρήσης του δεν είχα κάτι, αλλά εμφανίστηκαν οι πρώτες διαταρραχές αμέσως μετά.
.................................................................................................
'Οσο για τη λοσιόν λέω αρχικά να τη δώ πως δουλεύει ως έχει και μετά ανάλογα με τα αποτελέσματα να τη πειράξω (προσθέτοντας περισσότερο δεντρολίβανο ή όχι)!

ΥΓ: Με το saw palmetto είδα κ εγώ αλλά και η δερματολόγος μια πύκνωση στα μαλλιά( όχι τρομερά μεγάλη), αλλά για κάποιο λόγο δν ψίνομαι να το ξαναπάρω. ¨Εχεις να προτείνεις κάποιο dht blocker, πέρα απο φίνα? Σκέφτομαι κανά τοπικό με saw palmetto. θα βοηθήσει καθόλου λες? σκέφτηκα το revivogen αν και ο φαρμακοποίος μου είπε ότι και η saw palmetto lotion της evdermia είναι πολύ καλή!
 

anime

Member
Ρε παιδιά καλύτερα είναι έλαιο δενδρολίβανου; H βάμμα; (όχι για αναμείξεις με μινοξ και τέτοια αλλά μόνο του)
 
Μπλουζα