Δεντρολίβανο και τριχόπτωση

kwn_nos

New Member
Πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο Έλληνα συγγραφέα για τα βότανα της Ελληνικής επικράτειας και τις θεραπευτικές ιδιότητές τους.

Μελετώντας το βιβλίο , εντόπισα μια ενότητα που αναφερόταν στο δεντρολίβανο και τις ιδιότητές του. Το προλογίζει σαν το ελιξίριο της νεότητας γνωστό από τους αρχαίους Έλληνες.
Μια θεραπευτική χρήση είναι κατά της αλωπεκίασης σαν έγχυμα κατά το λούσιμο ή και για ξέβγαλμα στο λούσιμο .

Έχετε ακούσει κάτι για αυτό; Έχει κάποιος το χρησιμοποιήσει ;

Παραθέτω μερικούς συνδέσμους που αναφέρονται σε αυτό.

http://fysi-farmakeio.blogspot.gr/2009/05/blog-post_1938.html

http://reiki.pblogs.gr/tags/trichoptosi-gr.html

Επίσης ένα βίντεο για την παρασκευή εγχύματος και περιποίηση των μαλλιών

http://www.youtube.com/watch?v=VSMoZEwgsYk

Ευχαριστώ πολύ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
καλημερα, το εχω ακουστα και εγω , το σαμπουαν που βαζω εχει μεσα δεντρολυβανο ειναι 100% φυτικο και μεχρι τωρα μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος , οταν λουζομαι νιοθω μια διεγερση του τριχωτου αλλα δεν ξερω αν ειναι απο το δεντρολυβανο!
 

MANKAR

Active Member
ειναι της apivita Τονωτικό σαμπουάν για την τριχόπτωση με λούπινο & δενδρολίβανο
http://www.e-pharm.gr/Product/649/Page/75/el/

ομως mikipitri αν εχεις δερματικα προβληματα θα πρεπει να το συνδιασεις με ενα δευτερο σαμπουαν τυπου π.χ. stieprox , fungoral...ή οποιο αλλο ειναι για δερματικα!!

εναλλαξ αυτα τα δυο!!
 

mikipitri

Member
έχεις δει βελτίωση όταν τα συνδιάζεις???
το κακό είναι ότι με το που λούζομαι έχω μετά κοκκινίλες σε διάφορα σημεία στο πρόσωπο και ψάχνω ένα ήπιο και ουδέτερο σαμπουαν (έχω σταματήσει stieprox και libroman γιατί και με άυτά κοκκινίζω και χρησιμοποιώ της pantene κατά της λιπαρότητας που το δέχεται καλύτερα το δέρμα μου προς το παρόν)
τώρα, για να επανέλθουμε και στο θέμα με το δεντρολίβανο... παλιότερα το χρησιμοποιούσα για το ξέβγαλμα των μαλλιών, αλλά χωρίς να δω κάποια σημαντικά αποτελέσματα (η τριχόπτωση συνεχίζονταν κανονικά)
 

MANKAR

Active Member
κοιτα επειδη ειναι φυτικο ειναι πιο υπιο απο τα αλλα και το δεντολυβανο επισης διεγηρει καπως το τριχωτο ετσι νιοθω!!κοιτα επειδη εχω δερματικα αυτην την περιοδο βαζω απο το αλλο συνεχεια !!!η τριχοπτωση συνεχιζεται κανονικα πιο πολυ το βαζω για να μην βαζω χημικα στο τριχωτο!!!
 

fredcr

New Member
Καλημέρα σε όλους.

Σε πολλά site αναφέρονται στις ευεργετικές ιδιότητες του δεντρολίβανου στην τριχόπτωση και επειδή με έχει πάρει η κάτω βόλτα, και η minox μόνη της δεν με βοηθά πλέον, σκέφτομαι το δεντρολίβανο.

Παρακολουθώ πάντα και το thread με την μέντα αλλά μάλλον θα περιμένω 2-3 μήνες να δω τι αποτελέσματα θα έχουν οι φίλοι που το δοκιμάζουν.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής.

Έχω λιπαρά μαλλιά και δεν ξέρω πως να χρησιμοποιήσω το δεντρολίβανο.

1 μέθοδος: μη λιπαρό carrier oil (π.χ jojoba) και 2-3 % αιθέριο έλαιο δεντρολίβανο.

2 μέθοδος: συνταγή απο την apivita που έχει μέσα και δαφνέλαιο που έχει βοηθήσει αρκετούς οπως είδα και στο σχετικό thread.

100ml Βιολογικό έλαιο δάφνη + 30 σταγόνες αιθέριο έλαιο δεντρολίβανο

Στην σελίδα του δεντρολίβανου, που έδωσα το link απο πάνω, αναφέρει:

Τριχόπτωση και πιτυρίδα: Προσθέστε 30 σταγόνες αιθέριο έλαιο δενδρολίβανο σε 100ml έλαιο δάφνης και κάντε μασάζ στο τριχωτό ή ραντίστε τη χτένα με 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο.

Συστατικά ελαιου δάφνης:

Olea Europaea (Olive Fruit) Oil, Laurus Nobilis (Leaf) Extract, Sorbic Acid, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Extract, Laurus Nobilis Oil, Limonene, Linalool, Eugenol

Επειδή όπως είπα έχω λιπαρά μαλλιά, πιστευετε οτι το έλαιο δάφνης, που περιέχει λάδι ελιάς, θα τα επιβαρύνει?

Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω την πρώτη μέθοδο?

Ευχαριστώ.
 

tasos

Active Member
Παιδιά εγώ το πίνω εδώ και 3 μήνες περίπου το δεντρολίβανο. Το κάνω τσάϊ και το πίνω 2 φορές την ημέρα, μία ώρα πριν το γεύμα.

Μετά απο παρότρυνση και "οδηγία" του Γιώργου Bioherbal. Τον ευχαριστώ και δημόσια. Το Δεντρολίβανο είναι μάρκας "ΙΝΔΙΑ" και όπως είπε ο Γιώργος εχει σίδηρο το συγκεκριμένο. Βοηθάει το κυκλοφορικό. Σαν την μίνοξ δηλαδή.

Μία κουταλιά Δενδρολίβανο το βράζω σε 2 ποτήρια νερό. Και μία κουταλιά Μέλι Ανθέων.
Οταν το πίνεις νιώθεις μιά διέγερση στο τριχωτο.

Επίσης αιθέριο ελαιο Δενδρολίβανο (λίγες σταγόνες - δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς) στο σαμπουάν !

Βεβαίως, τριχόπτωση (shedding) αρκετή τις πρώτες ημέρες.....Αλλά είχα παρατηρήσει ότι αυτές που πέφτανε ήταν μόνο στέλεχος της τρίχας, οπότε ξαναβγαίνανε μετά.
 

pf_83

Member
Παιδιά εγώ το πίνω εδώ και 3 μήνες περίπου το δεντρολίβανο. Το κάνω τσάϊ και το πίνω 2 φορές την ημέρα, μία ώρα πριν το γεύμα.

Μετά απο παρότρυνση και "οδηγία" του Γιώργου Bioherbal. Τον ευχαριστώ και δημόσια. Το Δεντρολίβανο είναι μάρκας "ΙΝΔΙΑ" και όπως είπε ο Γιώργος εχει σίδηρο το συγκεκριμένο. Βοηθάει το κυκλοφορικό. Σαν την μίνοξ δηλαδή.

Μία κουταλιά Δενδρολίβανο το βράζω σε 2 ποτήρια νερό. Και μία κουταλιά Μέλι Ανθέων.
Οταν το πίνεις νιώθεις μιά διέγερση στο τριχωτο.

Επίσης αιθέριο ελαιο Δενδρολίβανο (λίγες σταγόνες - δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς) στο σαμπουάν !

Βεβαίως, τριχόπτωση (shedding) αρκετή τις πρώτες ημέρες.....Αλλά είχα παρατηρήσει ότι αυτές που πέφτανε ήταν μόνο στέλεχος της τρίχας, οπότε ξαναβγαίνανε μετά.

To shedding το είχες από την τοπική εφαρμογή του αιθέραιου ελαίου ή από το ρόφημα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fredcr

New Member
Με την δική μου ερώτηση μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
Ποια απο τις 2 μεθόδους που ανέφερα πιο πάνω θεωρείτε οτι είναι κατάλληλη για την περίπτωσή μου?
 

fredcr

New Member
Πήρα carrier oil jojoba και αιθέριο έλαιο δεντρολίβανο και έκανα μείγμα λίγο πάνω απο 2% περιεκτικότητα σε δεντρολίβανο.
Απο αυριο αρχίζω εφαρμογή. Θα το βάζω μέρα παρα μέρα 3-4 ώρες πριν το λούσιμο.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Να σημειώσω οτι κάθε βράδυ βάζω minox 5% και το δεντρολίβανο θα το χρησιμοποιήσω με την ελπίδα οτι ίσως βοηθήσει λίγο παραπάνω.
 

tasos

Active Member
Πήρα carrier oil jojoba και αιθέριο έλαιο δεντρολίβανο και έκανα μείγμα λίγο πάνω απο 2% περιεκτικότητα σε δεντρολίβανο.
Απο αυριο αρχίζω εφαρμογή. Θα το βάζω μέρα παρα μέρα 3-4 ώρες πριν το λούσιμο.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Να σημειώσω οτι κάθε βράδυ βάζω minox 5% και το δεντρολίβανο θα το χρησιμοποιήσω με την ελπίδα οτι ίσως βοηθήσει λίγο παραπάνω.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, αλλά δενδρολίβανο και μίνοξ είναι για να αυξήσουν την κυκλοφορία του αίματος στο τριχωτό.

Για την dht κάνεις τίποτα ? Την έχεις μετρήσει ?

Τι ηλικία έχεις και σε τι κλίμακα norwood είσαι ?
 
Μπλουζα