ΔΥΣΤΡΟΦΙΚΟ ΤΡΙΧΟΡΙΖΟΓΡΑΜΜΑ

MELA

Member
Παιδιά καλησπέρα,
θα ήθελα τα φώτα σας για το τριχοριζόγραμμα που έκανα στο Συγγρό όπου με βλέπει η επικεφαλής κ. Χ_____η γιατί έχω τρομερή τριχόπτωση 6 μήνες τώρα και παρατηρώ αραίωση στο καπάκι που ακόμα ευτυχώς δεν είναι πολύ αντιληπτή.

Τα αποτελέσματα μάλλον αποκαρδωτικά
45% αναγενείς
0% καταγενείς
2.5% Τελογενείς
52.5% δυστροφικές !!!!

Συμπέρασμα , δυστροφικό τριχοριζόγραμμα με πολυ μεγάλη μείωση των αναγενών τριχών και ανάλογη άυξηση των δυστροφικών.

Μου έδωσε μινοξιδιλη 3% με hair stabil tonic και pharmecort και δύο σαμπουάν να λούζομαι εναλλάξ.

Να σημειώσω οτι ειμαι 36, έχω υποθυροιδισμό αλλά υπό έλεγχο και έκανα μια εξωσωματική πριν 1 1/2 χρόνο. Είχα πάντα πλούσια μαλλιά - όχι και αφάνα - παρόλο που η μαμά μου είχε λίγα από μικρή μέχρι τώρα. Από άγχος δε άλλο τίποτα.......

¨Εχει δει κανείς τέτοιο τριχοριζόγραμμα? Να ψάχνω για περούκα? Να το πάρω απόφαση η υπάρχει ελπίδα να ανατραπεί το αποτέλεσμα? Μπορεί να επανέλθει ο θύλακας?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

1711

New Member
Καλησπέρα. Είμαι 27 ετών στα 28, χάνω στους κροτάφους τα τελυεταία 3-4 χρόνια και πήγα στη συγκεκριμένη γιατρό έκανα τριχοριζόγραμμα και τα αποτελέσματα 78% δυστροφικές(!!!), 12% αναγενείς, 10% καταγενείς με αναγραφόμενο το ίδο ακριβώς συμπέρασμα με σένα. Την ίδια απορία με σένα έχω. Μου έδωσε botafex και ένα άλλο μίγμα.Τέτοια αποκαρδιωτικά αποτελέσματα σημαίνουν καράφλα στο μέλλον????
 

MELA

Member
Σε καταλαβαινω απολυτα!! πιστευω οτι στο Συγγρο πηγαινουν συντηρητικα με τισ θεραπειες. εμενα απεφυγε να μου απαντησει για το τι θα συμβει, προσπαθησε να ειναι ενθαρρυντικη αλλα τι να το κανεις οταν μεσα σου τρεμεις και μονο στην ιδεα.........ελπιζω να υπαρχει κανενας στο forum με παρομοια εμπειρια
 

1711

New Member
Έχω κάνει 3 επισκέψεις στη συγκεκριμένη γιατρό. Μου τη συνέστησαν ως πολύ έμπειρη και δε θα δθαφωνήσω απλά σε ξεπετάει σε 1 λεπτό και δεν θα σ δώσει πολλές πληροφορίες είναι πολύ λακωνική. Όταν μου είπε αποτελέσματα από τριχοριζόγραμμά της λέω αυτό σημαίνει σαπαραίτητα καράφλα στο μέλλον? Μου απαντάει όχι σκέτο. Δεν θα κάτσει να εξηγήσει και να συζητήσει. Ίσως ήθελε απλά να με καθυσηχάσει δεν ξέρω.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα MELA

όπως ήδη σου ανέφερα, σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο υποθέσεις μπορεί να γίνουν, γιατί οι δυστροφικές, στην αρχική τους κατάσταση, μπορεί να εξελιχθούν σε οποιαδήποτε μορφή αλωπεκίας. Η δυστροφία αυτή αφορά δράση του ανοσοποιητικού στην περιοχή.

Παρόλο αυτά, υπάρχει μια αξιόλογη έρευνα που έγινε σε 1932 ασθενείς, κυρίως σε γυναίκες, όπου προσπάθησαν να εκτιμήσουν τα αποτελέσματα των δυστροφικών τριχών.

Στην επισυνάπτω ως έχει

Patients with profuse hair shedding may reveal anagen hair dystrophy: a diagnostic clue of alopecia areata incognita.

Quercetani R, Rebora AE, Fedi MC, Carelli G, Mei S, Chelli A, Poli E.
Author information
Abstract
BACKGROUND:

Several patients, especially women, seek advice because of hair loss.

They may be diagnosed clinically as having telogen effluvium (TE) or androgenetic alopecia (AGA), but histopathology may reveal that a proportion of them have in fact alopecia areata incognita (AAI).
OBJECTIVES:

To detect dystrophic anagen hairs in such patients.
METHODS:

We studied 1932 patients with hair loss and no signs of classical alopecia areata. They were submitted to the modified wash test (which counts the total number of telogen hairs lost and the percentage of vellus hairs) and divided into patients having pure TE (403), patients with AGA+TE (1235) and patients with pure AGA (294).
Dystrophic hairs were detected with a low magnification microscope.

RESULTS:

Dystrophic hairs were observed in 13 patients with TE (3.2%), in 54 with AGA+TE (4.4%) and in none with AGA.

In addition, 7 patients with TE and 32 with AGA+TE developed small patches of alopecia areata in 6 to 9 weeks.

No patches developed in patients with AGA.

CONCLUSIONS:

The presence of dystrophic hairs and the development of patches of alopecia areata (and their absence in pure AGA) provide a first evidence of the possibility that within the heterogenous condition named TE some patients have in fact AAI.

© 2010 The Authors. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology © 2010 European Academy of Dermatology and Venereology.


Οπότε αν θεωρήσουμε αξιόπιστη την εν λόγω έρευνα, η οποία σίγουρα λέει πολύ περισσότερα από το δερματολόγο που επισκέφτηκες, δείχνει ότι οι δυστροφικές τρίχες, δεν εμφανίστηκαν σε ασθενείς με ανδρογενετική αλωπεκία. Την κλασσική αντρική φαλάκρα δηλαδή.

Φαίνεται όμως ότι μπορεί να συνδυάσει κάποια στοιχεία της με την telogen effluvium ή αλλιώς το αποτέλεσμα αυτού, διάχυτη αλωπεκία ή όπως επ ακριβώς το ονομάζει alopecia areata incognita.

Ως πάθηση αφορά καθαρή αντίδραση του ανοσοποιητικού στην περιοχή.

Αναφέρεις κάποιο πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου, τον οποίο λες τον έχεις ρυθμίσει.

Έχεις κάνει έλεγχο για αντισώματα? Για hashimoto δηλαδη. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις T.E. (telogen effluvium) που έχουν τις ρίζες τους σ αυτή.

Συνήθως επηρεάζει τα επίπεδα σιδήρου και φερριτίνης ενώ σε μερικούς έχει ξεκινήσει από μη ανοχή στην γλουτένη.
Δεν είναι φυσικά η μόνη αιτία, αλλά μιας και ηδη έχεις θέμα με θυρεοειδή, τσέκαρε το καλύτερα.

Στην Τ.Ε ουσιαστικά, ο θύλακας δεν "στερεύει" από παραγωγή τρίχας όπως στην ανδρ.αλωπεκία, αλλά τα μαλλιά, αντικαθίστανται κανονικά.
Παρόλο αυτά, επειδή ο κύκλος διαταράσσεται, μια αραίωση μπορεί να γίνει αισθητή όταν υπάρχει έξαρση της υποβόσκουσας αιτίας και τα μαλλιά που βγαίνουν δεν προλαβαίνουν να καλύψουν αυτά που έφυγαν.

Επίσης, η αναγενή φάση των μαλλιών συντομεύει, σε συνάρτηση όπως σου είπα με την αιτία. Ο θύλακας όμως συνεχίζει να παράγει τρίχα, αλλά σε συνδυασμό και με άλλους παράγοντες, πχ χαμηλη φερριτίνη, μπορεί να φαίνονται πιο αδύναμες και εξασθενημένες.

Αν τώρα η αιτία δεν εξαλιφθεί, μπορεί να εξελιχθεί σε κάποια μορφή alopecia areata και τότε ο θύλακας σιγά σιγά θα περάσει σε λήθαρχο και μπορεί να παραμείνει εκεί για μήνες ή χρόνια μέχρι να πάρει το κατάλληλο σήμα για να αναπτυχθεί και πάλι.

Για όλα αυτά όμως όφειλε να σε ενημερώσει ο γιατρός...

Η μινοξιδίλη σε τέτοια πάθηση, δεν θα κάνει κάτι, γιατί όπως σου είπα οι θύλακες συνεχίζουν να ακολουθούν τον κύκλο τους προς το παρόν.
Το κορτικοστεροειδές που σου έδωσε, έχει κάποιο νόημα, αν και το συγκεκριμένο θα μπορούσε να θεωρηθεί αδύναμο.

Εδώ φαίνεται ένα παράδειγμα πάθησης alopecia areata incognita.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3072018/

Έγινε χρήση δυνατού αντιφλεγμονώδη
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/clobetasol

αλλά φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου.

Επίσης αν θες ρίξε μια ματιά εδώ, όπου έχω αναφέρει μια επίσης αξιόλογη έρευνα που έδειξε πως όσοι ασθενής είχαν Α.Α, Τ.Ε είχαν ΟΛΟΙ χαμηλά επίπεδα ψευδάργυρου.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-page-28.html

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο...
 

MELA

Member
Γεια σου GOMI, σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Η γιατρος στο Συγγρο απεφυγε να μου δωσει διαγνωση αλωπεκιας γιατι μαλλον δεν ηξερε η περιμενει να δει πωσ θ αντιδρασω στη θεραπεια.

Εχω θυροειδη Χασιμοτο χρονια τωρα παιρω χαπι και ειναι υπο ελεγχο. Εκανα βεβαια αιματολογικες για ορμονες και ελλειψεις τις οποιες θα δημοσιευσω τη Δευτερα στο forum.

Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια τρια χρονια περασα μεγαλες στενοχωριες και τον τελευταιο χρονο απιστευτο στρες και φοβαμαι οτι πυροδοτησε καπως το ανοσοποιητικο να επιτεθει στους θυλακες. Αυτο που ελπιζω ειναι να ειναι αναστρεψιμο και να μη χειροτερεψει. Σκεψου οτι αυριο θα παω σε ψυχιατρο να μου δωσει αγωγη για αγχος και καταθλιψη γιατι δεν την παλευω. Ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος.

Τεσπα δε θελω να σε κουρασω αλλο, θα δημοσιευσω αυριο τα αποτελεσματα μηπως δειξουν κατι.

Σ ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ok, Mela, ανάρτησε τις εξετάσεις σου και τα ξαναλέμε. Ελπίζω να περιλαμβάνουν τιμές οιστρογόνων και προλακτίνης. Η τελευταία θα μπορούσε να κάνει ζημιά αν είναι ανεβασμένη εξαιτίας/συνάρτηση με τον Χασιμότο.
Αν όλα βαίνουν φυσιολογικά τότε θα πρέπει να βρεις άκρη με το στρες ώστε να πάψει ο οργανισμός να το θεωρεί απειλή και να "αποσύρει" τα ενεργοποιημένα λεμφοκύτταρα. Όσο ακόμα δεν βλέπεις κατά τόπους αραίωση (μπαλώματα) μπορείς να επανέλθεις.
 

MELA

Member
το κενο στο κεφαλι μου (λουσμενη) ευτυχως ειμαι στην αρχη, οταν βλεπω σε καποιο δοκιμαστηριο μαγαζιου το κεφαλι μου (οπου ο φωτισμος ειναι εντονος και ερχεται απο πανω) βλεπω το κρανιο μου στην κυριολεξια


εδω φαινεται καλυτερα


GOMI ξεχασα να αναφερω οτι ενω στην αρχη εχανα μακριες τριχες γιατι ειχα πολυ μακρια μαλλια, τωρα πια χανω κοντες - νεες τριχες που δεν εχουν ζησει πολυ. Ολες εχουν μια ασπρη μπαλιτσα στην κορυφη οπως εχεις αναφερει και σε αλλο post
 

Συνημμένα

  • φωτογραφία.JPG
    φωτογραφία.JPG
    716.4 KB · Προβολές: 229
  • φωτογραφία 2).JPG
    φωτογραφία 2).JPG
    135.5 KB · Προβολές: 220

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα MELA.

Κατά 99% λοιπόν, η περιγραφή αυτή ταιριάζει με την Τ.Ε. όπως ακριβώς το έχω περιγράψει εδώ και σε ένα άλλο ποστ που αναφέρεις.
Οπότε φαίνεται πως και η παραπάνω έρευνα που έγινε σε τόσους ανθρώπους, είναι σωστή στο πρώτο της σκέλος.
Το υπόλοιπο αφορά την κρισιμότητα του επόμενου 3μηνου.

Στην πρώτη φοτο, θα έλεγα ότι δεν έχεις κάποιο εμφανές πρόβλημα, στη δεύτερη όμως, όντως παρατηρείται ένα "άνοιγμα" στη χωρίστρα σου...

Έχεις όμως ξεκινήσει μινοξιδίλη? Αν ναι, πριν πόσο καιρό?


Επίσης να παρατηρείς τα νύχια σου για οποιαδήποτε αλλαγή. Είτε οπτική (αυλάκι), είτε να καθυστερούν επίσης να μεγαλώσουν.
 

MELA

Member
GOMI γεια σου και παλι,
τη λοσιον με βαση την μινοξιδιλη (μινοξιδιλη 3% με hair stabil tonic και pharmecort) τη βαζω μονο τεσσερις μερες, οποτε δεν εχω δει και κανενα αποτελεσμα και τα νυχια μου ειναι μια χαρα. Γενικα η τριχοπτωση μου δεν ειναι τοσο τρομακτικη οσο ηταν τους πρωτους μηνες, αλλα υπαρχει. Π.χ. σημερα ειχα πιασει τα μαλλια μου πανω και οταν τα ελυσα μου εμειναν στο χερι καμια δεκαπενταρια τριχες μακριες ενω στο χτενισμα μετα το λουσιμο, φευγουν οπως σου ειπα κυριως κοντες. Η αραιωση που βλεπεις οφειλεται στη μαζικη απωλεια στην αρχη. Εγω ομως ολο αυτο τον καιρο το παλευα με βιταμινες (πηρα για 3-4 μηνες biomineral plus και epicrin) χωρις βεβαια αποτελεσματα. Πηρα και σιδηρο για τρεις βδομαδες παρολο που δεν ειχα και υπερβολικα χαμηλη φερριτιμη - και οταν τον επαιρνα η τριχοπτωση ειχε σταματησει αρκετα, μολις σταματησα παλι τα ιδια. Τωρα ξαναρχισα παλι κατι βιταμινες μαλλιων τις apivita που μου ειχαν ξεμεινει - τσαμπα ειναι :) . Ολες αυτες εχουν ψευδαργυρο και διαφορα αλλα συστατικα, οποτε δε νομιζω να ειχα ελλειψη, αλλα παλι δεν ξερω τι γινεται με το εντερο....

Οι ορμονικες μου δε βγηκαν ακομα, μεχρι στιγμης εχω τις παρακατω

προλακτινη : 8.4 (2.8-29.2)
βιταμινη B12 VIT 12: 420 (225-1000 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ)
φερριτινη: 38 (10-160)
σιδηρος: 99 (37-145)
ενζυμα φυλλικου οξεος - φυλλικο οξυ : 4 (3-17)
αντισωματα διπλης ελικας DNA (anti-ds DNA): 7.3 (<20 αρνητικο)
αντισωματα λειων μυικων ινων ASMA: αρνητικα
αντιμιτοχονδριακα αντισωματα (ΑΜΑ ή ΑΝΤΙΑΜΑ) :αρνητικα
αιμοδιαγραμμα (λευκα, ερυθρα κλπ) ολα φυσιολογικα

Οπως βλεπεις μεχρι στιγμης ολα φυσιολογικα. Αυριο θα κανω κορτιζολη και θα παρω και αποτελεσματα ορμονικων.
 

MELA

Member
GOMI η συνεχεια:

ΘΥΡΟΕΙΔΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ TSH: 0.57 (0.27-4.7)
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΘΥΡΟΞΙΝΗ FT4: 1.48 (0.93-1.7)
ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ Ε2: 30 (30-150)
ΘΥΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ FSH : 5 (2.5 -10)
ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ LH : 6.6 (1.9-12.5)
ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ : 31 (5-52)
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ:0.31 (0.03-0.98)
ΘΕΙΙΚΗ ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ (S DHEA) : 235 (60.9-337)
17-ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ (17 OH PRG): 0.53 (0.2-1)
ΟΙΣΤΡΟΝΗ Ε1: 42 (30-140)
ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΣΩΜΙΑΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ANTI TPO : 11.8 (<12)
ΑΝΤΙΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ (ANTI TG) 2.6 (<20)
ΚΟΡΤΙΖΟΛΗ: 18.4 (6.2- 19.4) (ΠΡΩΙ)

και παλι ολα μεσα στα ορια. Μου εχει ξεφυγει καμια εξεταση τι λες?
Με τοσο αγχος που νιωθω περιμενα την κορτιζολη να εχει φτασει στο Θεο.......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Mela, από εξετάσεις αν θέλουμε μπορούμε να ψάχνουμε για πάαααρα πολύ καιρό, όπως πχ εξέταση για βαρέα μέταλλα, αλλά το θέμα είναι πως ποτέ μου δεν βρήκα στην αναζήτησή μου κάποια βασική αιτία για τέτοιου είδους νοσήματα, ότι εξετάσεις και αν έχουν κάνει κατά καιρούς διάφοροι παθόντες.

Επίσης, εκτός της ανυπαρξίας επιστημονικής προσέγγισης σε όλο αυτό το σκηνικό, υπάρχει και η πλευρά που λέει πως η αιτία όταν ξεκινήσει, δεν έχει άμεσο αντίκτυπο στα μαλλιά, αλλά συνήθως, εκδηλώνεται μέσα σε ένα διάστημα 3 μηνών κατά μέσο όρο. Άρα αν για παράδειγμα εσύ παρατήρησες τριχόπτωση πριν 6 μήνες, ενδεχομένως η αιτία να ξεκίνησε 2 με 3 μήνες νωρίτερα. Οπότε πάμε σε ένα σύνολο 9 μηνών πάνω κάτω.

Οι χθεσινές σου τιμές των εξετάσεων, θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν διορθωθεί μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Παρόλο αυτά, καλώς τις έκανες για να έχεις μια ψυχολογική σιγουριά ότι πρέπει απλά να συγκεντρωθείς αλλού πλέον.

Αυτό που έχει σημασία να γνωρίζεις, είναι πως ακόμα και αν η αιτία έχει καταλαγιάσει, οι θύλακες που υπέστησαν την επίθεση του ανοσοποιητικού σου, θα κάνουν τον κύκλο τους ότι και να κάνεις. Σε όσους γιατρούς και αν πας και ότι και αν δοκιμάσεις.


Αν ήμουν γιατρός (που δεν είμαι) θα ρίσκαρα να μην σου δώσω ούτε κορτιζόνες ούτε μινοξιδίλη. Το μόνο που έχω διαβάσει να βοηθάει είναι η βιοτίνη σε δόσεις από 3 έως 5γρ την ημέρα για διάστημα 2 μηνών. Ενδεχομένως και σε συνεννόηση με το γιατρό σου να επιχειρούσες μια μικρή αύξηση του φυλλικού οξέος, μιας και είναι οριακά χαμηλά και παίζει ρόλο σε οξυγόνωση ιστών ενώ συμβάλλει και στα κύτταρα του θύλακα.

Επίσης να αποφεύγεις όσο γίνεται να βουρτσίζεις τα μαλλιά σου όσο είναι βρεγμένα γιατί είναι πολύ πιο ευάλωτα τη συγκεκριμένη στιγμή.
Μπορείς να κάνεις ένα ελαφρύ μασάζ στο κεφάλι σου για 3-4 λεπτά όχι τρίβοντας, αλλά με κυκλική ελαφρά πίεση και από κει και πέρα, να βρεις τρόπους να χαλαρώσεις.

Δεν συμφωνώ με αγωγή από ψυχίατρο που ανέφερες, αλλά αυτό φυσικά θα το κρίνεις εσύ.
Για μένα το καλύτερο ηρεμιστικό είναι ένα απλό χόμπι, ότι και αν είναι αυτό, που θα σε ευχαριστεί κατά τη διάρκεια της ημέρας και θα κρατάει το μυαλό σου απασχολημένο.

Με λίγη προσπάθεια και λίγη τύχη (που όλοι την χρειαζόμαστε) έχεις πάρα πολύ καλές πιθανότητες να επανέλθεις.

Κάποιος διάσημος γιατρός είχε πει, πως όταν πολεμάμε μια άγνωστη αιτία, το μόνο που καταφέρνουμε, είναι να την επιδεινώσουμε. Στηριζόμενος φυσικά στη θεωρία της δράσης-αντίδρασης.

Είχε συμπληρώσει πως ορισμένα αυτοάνοσα νοσήματα, δεν θέλουν προσπάθεια, αλλά αδιαφορία. (φαντάζομαι στηριζόταν στο ότι η προσπάθεια, προκαλεί αγωνία και άγχος)

Θα μου πεις βέβαια, στη θεωρία όλα καλά ακούγονται...συμφωνώ, αλλά αν ψάξεις και λίγο μόνη σου, σε περιπτώσεις Τ.Ε. όσες κοπέλες επανήλθαν, συνέβει δίχως να έχουν βρει την αιτία. Απλά μια μέρα, η τριχόπτωση σταμάτησε και μέσα σε σύνολο 6 έως 12 μηνών, τα μαλλιά τους είχαν επανέλθει.
 

Sillia

New Member
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον GOMI, πρέπει να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις, βρες κάτι να απασχολείς το μυαλό σου!!Και εγώ έτσι έτρεχα, σε δερματολόγους, σε ενδροκρινολόγους όλοι είχαν να μου δώσουν εξετάσεις (οι οποίες ήταν όλες καλές!!!) όλοι μου δίναν θεραπείες και η τριχόπτωση συνεχιζόταν!!Μόνο ο τελευταίος δερματολόγος μου κούνησε το δάχτυλο στο πρόσωπο και μου είπε πρέπει να ηρεμήσεις, να δεις με τις διακοπές (γιατί ήταν καλοκαίρι) θα ξεχαστείς και θα σταματήσει και η τριχόπτωση. Και έτσι έγινε, δεν σου λέω ότι κόπηκε η τριχόπτωση μαχαίρι αλλά με την πάροδο του καιρού μειώθηκε δραστικά, βγήκαν καινούργιες τρίχες, άλλαξε η ψυχολογία μου και όλα καλά!!Βέβαια δεν έχουν επανέλθει ακόμα τα μαλλιά μου στην πρότερα κατάσταση αλλά σιγά σιγά θα γίνει και αυτό!Χρειάζεται υπομονή και επιμονή και αφού δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να δεις και εσύ σιγά σιγά θα ηρεμήσεις και θα επανέλθεις!
 

soidyl2

New Member
Οτι ειπε ο Gomi.

Για το θυροειδη αν θες τσεκαρε τα φυκια βεσικολοζους(kelp bladerwrack).
Θα παω σημερα να αγορασω και θα πω τυχον διαφορες με το χρονο.

Επισης τσεκαρε Ryan Drum για θυροειδη.Βασικα προτεινει την αποφυγη σογιας,οδοντοπαστας με φθοριο,εκθεση σε βρωμιο κτλ.Επισης προτεινει την αποφυγη λαχανικων οπως το κουνουπιδι ,το λαχανο και αλλα.

Αν εισαι οντως υποθυρεοειδης τοτε πλιζ ριξε μια ματια σε αυτο.

I try to encourage everyone to lead a thyrosupportive lifestyle:

1. Adequate dietary iodine: iodine is essential for T4 and T3 and hence all vertebrate life.

No land plants seem to require iodine and few beyond the seashore have more than tiny amounts. All of the animals we regularly eat have significant amounts of iodine, especially red-blooded animals and seafood. All seaweeds are rich in iodine. Iodized salt is a reliable dietary iodine source. The intense fatigue experienced by some vegans (iodine occurs in both eggs and dairy) may be iodine-deficiency hypothyroidism (check for goiter). Dairy products contain iodine (see above); baked goods may. Commercial sea salt is not an adequate source of dietary iodine. Salted snacks are usually not salted with iodized salt for reasons of economy.

2. Reduce or eliminate exposure to any and all iodine displacers. The other halogens in various forms can displace or interfere with iodine metabolism. These are Fluorine (toothpaste, water supplies), Chlorine (water supplies and cleaning agents), and Bromine (industrial stack emissions, pesticides in food and spas, preservatives and conditioners). Although these agents may not actually cause hyothyroidism, they add an unexpected burden to thyroid metabolism; most of them did not occur naturally in the thyroid gland’s developmental past, precluding protective mechanisms against them.

3. Reduce or eliminate thyrosuppressive and thyrodisruptive foods such as raw leafy brassicas and soya products.

4. Reduce or eliminate thyrodisruptive medications: aspirin, HRT, warfarin and other anticlotting drugs, many antidepressants, and steroids, particularly cortisone and prednisone.

5. Thyroxine, T4, is converted to T3 by several selenodiodinases (1). Selenium deficiency may result in hypothyroid symptoms. Ensure adequate dietary selenium.

Recent work suggests that selenium supplementation may control or modulate autoimmune thyroid disease (5).

No plants seem to require selenium although they do extract it from soils. Avoid excess selenium. Excess selenium seems to quench itself in enzymes. Mercury, cadmium and perhaps other heavy metals may quench selenium in the selenodiodinases. Check for metal poisoning in cases where T4 production is okay but T3 levels are low with accompanying symptoms of hypothyroidism. Reduce or eliminate home and workplace exposure to mercury and cadmium.

6. If blood thyroid hormone levels are within or near normal ranges but symptoms indicate hypothyroidism, suspect incomplete body mineralisation. T4 and T3 are middle-management directive molecules, carrying orders. Downstream enzymes need to do the work to actualize thyroid hormone-mediated orders. Most of those enzymes require metallic cations. Deficiencies of one or more enzymatic cations could manifest as hypothyroid symptoms. Use a mineral supplement or high-mineral powdered kelp (not tablets), added to regular food as a salt replacement. Also, improve diet to include mostly organic whole foods and seaweeds.

7. Natural sources of thyroid hormone:

a. Fucus contains diiodotyrosine (DIT), the basic building block of T4 (two DIT are condensed in an esterification reaction by thyroid peroxidase in thyroid follicles to produce T4) (3,6). If blood thyroid hormone levels are low and TSH is modestly elevated (5.0-10.0) consider natural supplementation with powdered Fucus spp. seaweed, (bladderwrack). Take up to 5grams/day, one hour before a regular meal. Positive results may develop within several days or weeks. Some patients with functioning thyroid glands on low dosages of thyroid hormone medication have successfully used Fucus seaweed to either replace or wean themselves from T4 medications. In one patient with 17-yr Hashimoto’s thyroiditis, Fucus was used for two years to successfully replace T4 medication with both a lowering of TSH after 2-3 months and a reduction in thyroid gland swelling.
CAUTION!! Fucus seaweed powder cannot replace T4 medication taken by those patients who have had a complete thyroidectomy or radiation ablation of their thyroid gland. DIT is weakly active as a thyroid hormone but cannot replace T4 or T3. This has been attempted several times with consequent severe hypothyroid symptoms before corrected with T4/T3 administration.
b. Also, since all red meat is red because of blood, which contains globulin-bound thyroid hormones (and other hormones), I urge marginal hypothyroid patients to increase their consumption of bloody red meats, raw or as rare as possible. (A short thought on supplementation: as omnivores and meat-eaters, we have a history of ingesting animals and their respective hormones; many of those hormones are the same as our own, particularly the thyroid hormones in mammals. Cooking is a relatively recent practice for hominids such as ourselves. I suggest that we developed as a species expecting at least some external sourcing of most of our blood-circulating hormones. De facto supplementation was occurring in our ancestor’s diets. Our endocrine glands may have developed over time expecting and even needing extrinsic hormone supplementation. Growl.)
c. A recent Japanese publication reports the detection of physiologically significant amounts of THYROXINE (T4) and LIOTHYRONINE (T3), as well as DIT and MIT in Laminaria Sp. (Kombu) and Sargassum sp. Seaweeds (7).
This has enormous implications for both dietary caution for Kombu eaters and for hypothyroidism treatments by healers. All seaweed health and nutrition studies using either Laminaria or Sargassum will need to be re-evaluated for the effects of probable cryptic T4 and T3 supplementation.

Those who have been eating lots of Kombu regularly might wish to stop for 60-90 days and see if they become clinically hypothyroid.

I strongly believe that many of the health benefits attributed to Kombu and other brown seaweeds are probably due to cryptic thyroid hormone supplementation. I refer to the lowering of arterial blood pressure, reducing blood triglyceride levels, promoting weight loss, resolution of skin problems, mood enhancement, etc. (7).

There seem to be no studies using either seaweed to specifically treat any thyroid dysfunction. If the T4 and T3 in brown seaweeds is available from either eating dried uncooked powder or seaweed pieces , or eating lightly cooked seaweed as in Miso broth or fast stir fry, we may finally have a natural, non-animal source of actual thyroid hormones. Dosages and adverse signs will need to be established.

I recommend diagnosed low thyroid patients be given 2-5 grams of powdered Laminaria seaweed daily with close monitoring. The most probable first symptoms will be nervousness. sleep disruption, increased heart rate, heat intolerance, irritability.

This discovery of T4 and T3 in brown seaweeds supports my contention that we are an externally-sourced hormone-supplement-dependent species, whose historical uncooked omnivorous diet provided dietary sources of most mammalian hormones and that the lack of these hormones in our diets has made us less healthy, endocrine-deprived, and especially susceptible to absorbing toxic hormonal mimics .

8. In Hashimoto’s thyroiditis, immune modulation is suggested. The idea is to mitigate if not reverse the immune management decision to attack and possibly destroy the thyroid gland. I recommend the immune-modulating botanicals, particularly Ganoderma mushroom broth and tinctures of Ganoderma and Eleuthrococcus.

9. Eliminate unnecessary X-rays to head and chest (dental, TB, CAT-scans, mammograms etc.)

10. Reduce exposure to potential thyroid hormone mimetics and confounders such as PCBs; polychlorinated biphenols resemble T4 and T3, which are biphenols, with their respective two aromatic rings. Especially try to reduce exposure to these and related substances for pregnant and nursing mothers and their young children. Many of the cyrptic thyroid disruptions which act on the unborn and neonates may not manifest until primary years as psychiatric disturbances or as development disruption during puberty.(3)

11. There is an especially vicious class of endocrine disrupters that have become ubiquitous in our human environment. These substances have been used to improve our lives. They are: flame retardants, resorcinol-based glues, and MBTE gasoline additive s used to boost octane after tetra-ethyl lead was banned.

The flame retardants, Poly-bromated di-ethyl ethers, PBDE’s, were mandated for children’s pajamas, bedding, stuffed toys, etc.; they are also in motel/hotel bedding, curtains, carpeting (all wall-to-wall), and upholstered furniture. They are present in all water, soil, and air. They are especially concentrated in mammalian milk, in particular human mothers’ milk. They are thyrodisruptive and pass transdermally from clothing into infants and children. It is the regular 8-12 hour constant contact with a child’s epidermis which allows the unavoidable slow accumulation of PBDE’s. They were mandated to stop fire deaths resulting from cigarette and other smokers setting fire to bedding after falling asleep with lighted smoking materials in hand. So, we are all secondarily poisoned by smoke even though we are miles from any known smoker. Not only does second-hand smoke kill, second hand protection from smokers is disrupting all of us.

Resorcinal, Dihydroxybenzene, has been used therapeutically as an alleged starting molecule for catechols. Industrially, it is used in the production of Rayon and Nylon, and the superb resorcinol/formaldehyde glues, particularly in plywood, chipboard, and sawdust composites for fake wood furniture.

As these products are abraided,scuffed, cut, or broken, tiny amounts or resorcinol polymer dust particles are released into our living spaces and are inhaled, where they rest on mucous membrane surfaces where nano amounts are continually absorbed and may be thyrodisruptive. The EPA hearings were especially opaque seemingly non-conclusive. In part, I suspect because of the huge world-wide human exposure to resorcinol polymer fragments. The effects of resorcinol on human thyroids is still being investigated.

I believe these resorcinol-sourced particles may be a significant factor in the increasing thyroid epidemic, particularly in the countries where the most resorcinol has been used.

Gasoline additives are being breathed by all of us. Many are thyrodisruptive.
 

MELA

Member
Παιδια ευχαριστω πολυ ολους για το χρονο που αφιερωσατε για να διαβασετε το προβλημα μου και να πειτε την αποψη σας. Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας για χαλαρωση και θα συνεχισω τη θεραπεια με μινοξιδιλη - εξαλλου ειναι μονο για εναμιση μηνα - και θα ειμαι εδω για να ενημερωνω για τα αποτελεσματα. Καλο κουραγιο σε ολους μας :)
 

Joan87

Active Member
Διαβάζοντας τα αποτελέσματα σου, θα ήθελα να μάθω αν αυτά τα αποτελέσματα είναι για όλο το κεφαλι ή για τις περιοχές που παρουσιάζουν το πρόβλημα. Πάντως εγώ το μαλλί σου το βλεπω μια χαρά. Στην δεύτερη φωτο φαίνεται κάπως λόγω του φωτός. Αλλά σίγουρα το τριχοριζογραμα μπορεί να δείξει παραπάνω από όσα αντιλαμβανόμαστε.


Διαβάζοντας τα αποτελέσματα της έρευνας, μπορεί να μου πει κάποιος-αν γνωρίζει-πως λέγονται στα ελληνικά τα βότανα που υποστηρίζουν ότι βοηθάνε στην ρύθμιση της θυρεοειδίτιδας Χασιμότο(νούμερο 9). Κάτι για ζωμους μανιταριών λέει...........


Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Τα φυσιολογικά όρια των αντισωμάτων δεν είναι τα ίδια για όλους τους ανθρώπους;;; Υπάρχει περίπτωση να αλλάζουν από εργαστήριο σε εργαστήριο;;; :s
Εμένα ΜELA, τα όρια στο χαρτί με τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου,ήταν πολύ πιο κάτω από τα δικά σου.
<4,1 για τα αντιθυρεοειδικά και <5,6 για τα αντιμικροσωμιακά. Τι γίνεται; Είμαι σίγουρη πως αν συγκρίνω περαιτέρω αποτελέσματά μας, θα υπάρχουν διαφορές και σε αυτά. Όπως σίδηρος κ.α. Βάσει λοιπόν του δικού μου χαρτιού...τα αντιμικροσωμιακά σου αντισώματα είναι ανεβασμένά, αν και οχι ιδιαίτερα. Καλό θα ήταν να το ψάξεις γιατί από οσο έψαξα και εγώ για την περίπτωση την δικιά μου,που έχω χασιμότο, καλό είναι να τα προλαβαίνεις στην αρχή αυτά. Ίσως μπορείς πιο εύκολα να το ρυθμίσεις. Πάρε 1-2 γνώμες παραπάνω καλού κακού...
 

GeorgeSl

New Member
リモワ 価格

レイバン ティアドロップ http://www.kathleenholman.com/index.asp?hot=rayban017 e27 レイバン Rb3025 smd http://dinkycollector.com/index.asp?rimowa=tango015.html i1w7 http://www.acorncharitabletrust.co.uk/index.asp?slae=rayban000.html Rimowa サルサ http://www.domchapman.co.uk/index.asp?outlet=Like-Free-Shipping010.html r47 http://www.acorncharitabletrust.co.uk/index.asp?slae=rayban000.html サングラス ヴィンテージ http://www.seanellis.co.uk/?ray=sunglasses000.html 6rfdqh2lcq http://www.acorncharitabletrust.co.uk/index.asp?slae=rayban000.html fhu http://www.acorncharitabletrust.co.uk/index.asp?slae=rayban000.html 0trlr6 http://macbros.co.uk/index.asp?outlet=Like-Free-Shipping075 ハミルトン 腕時計 カーキ フィールド http://www.weallans.com/default.asp?cheap=rayban012 ejn http://www.acorncharitabletrust.co.uk/index.asp?slae=rayban000.html tal http://shqs.co.uk/?outlet=Like-Free-Shipping075.html リモワ スーツケース
 

Nidou

New Member
MELA, καλησπέρα!
Μόλις ξεκίνησα θεραπεία για την τριχόπτωση και με παρακολουθεί η ίδια δερματολόγος. Ήθελα να σε ρωτήσω αν είδες τελικά αποτελέσματα με τις θεραπείες που ακολούθησες από τη δερματολόγο αυτή.


Τα δικά μου αποτελέσματα από το τριχοριζόγραμμα ήταν δυστροφικό τριχοριζόγραμμα με μέτρια μείωση των αναγενών τριχών και ανάλογη άυξηση των δυστροφικών.
 

MELA

Member
Γειας σου Nidou. Δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε ιδιαιτερα. Ειχα μια ανακαμψη αλλα μετα παλι στα ιδια. Γενικα, δυο χρονια πλεον μετα την εναρξη του προβληματος, ουτε εχω καταλαβει απο τι ακριβως πασχω ουτε εχω βρει λυση. Ομως καθε περιστατικο ειναι διαφορετικο. Με τη θεραπεια θα δεις τουλαχιστον μια σταθεροποιηση. Απο τα λεγομενα σου δε φαινεται να εχεις μεγαλο προβλημα.
 

FreeThinker

Well-Known Member
ΜELA, ως αντρας βλεποντας τις φωτογραφιες και μονο που ανεβασες, σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχεις εμφανες θεμα. Εγω μπορω να το διακρινω καπως ( και παλι δυσκολα ) επειδη ασχολουμαι με την τριχοπτωση και την δικια μου και παρατηρω και των αλλων τοσα χρονια. Ο κοινος κοσμος ουτε που θα το προσεξει. Δε σου λεω να μην κανεις τιποτα για αυτο, καλα κανεις, απλα σου λεω μια αντρικη αισθητικη γνωμη. :) ελπιζω να πας καλα !
 
Μπλουζα