Γυροειδής αλωπεκία και κορτιζόνη

blt

New Member
Γεία σας!
Έχω γυροειδή αλωπεκία 12 χρόνια και δεν μου έχει σταματήσει πότε, απλά υπάρχουν κάποιες εποχές που έχω μόνο 1-2 κυλίδες. Αυτή την περίοδο είμαι πιο χάλια απο ποτέ μου λείπει περιπου το 50% του μαλλιού και έτσι πήγα και έκανα ενέσεις κορτιζόνης, έχουν περάσει 4 εβδομάδες και ακόμα δεν έχω δει καμία διαφορά. Γνωρίζει κάποιος περίπου πόσο καιρό θέλει για να δείς κάποιο θετικό αποτέλεσμα και πόσο συχνά πρέπει να κάνεις τις ενέσεις. Οι προηγούμενες θεραπείες μου ήταν μόνο με λοσίον κορτιζόνης elocon, βιταμίνες και μερικές φορές δεν έκανα καμία θεραπεία άπλα έβγαιναν περιπου στον χρονό, αλλά δεν αντέχω να περιμένω άλλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Απο οσο ξερω ακομα και με ενεσεις κορτιζονης χρειαζονται καποιοι μηνες για να ξαναβγουν... Το θεμα σου δεν ακουγεται τοσο απλο και ισως θα επρεπε να το ψαξεις περισσοτερο σε γιατρους.

Μπορει να σου φανει καπως ενδιαφερουσα αυτη η συνεντευξη

 

blt

New Member
Απο οσο ξερω ακομα και με ενεσεις κορτιζονης χρειαζονται καποιοι μηνες για να ξαναβγουν... Το θεμα σου δεν ακουγεται τοσο απλο και ισως θα επρεπε να το ψαξεις περισσοτερο σε γιατρους.

Μπορει να σου φανει καπως ενδιαφερουσα αυτη η συνεντευξη


Σε ευχαριστώ πολύ είναι πολύ ωραίο το βίντεο! το έχω ψάξει απλά επειδή το έπαθα στην εφηβεία δέν μπορούσα να κάνω κάποια βαρία θεραπεία, επίσης μου είπε η δερματολόγος ότι αν πάθεις αυτοάνοσο νόσημα στην εφηβεία δυστηχώς το έχεις μπορεί και για πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα