Γυναικεία τριχόπτωση λόγω κορτιζονης

Georgia 3770

New Member
Γεια σας παιδιά, λόγω ενός αυτοάνοσου νοσήματος που έχω έπαιρνα κορτιζονη σε μεγάλη δοση από το στόμα για τέσσερις μήνες... Σταδιακα την έκοψα και εμφάνισαν έντονη τριχόπτωση... Ρώτησα τον γιατρό μου κ μου είπε ότι αυτό γίνεται γιατί ο οργανισμός μου λόγω της κορτιζονης έχει περισσότερα ανδρογόνα αλλά σταδιακά θα αποχωρήσουν. Εγώ παρόλα αυτά πήγα και σε δερματολόγο , η οποία με είδε με ένα μικροσκοπιο και μου είπε ότι έχω γενικώς αδύναμα και λιπαρά μαλλιά και έχω ενεργούς θύλακες... Ετσι λοιπόν μου είπε ότι η τριχόπτωση μπορεί να υπάρχει λογω του στρες που πέρασα όλο αυτό το διαστημα κ φυσικά λόγω της κορτιζονης και μ έδωσε αγωγή.. losion elocon αρχικά για δεκαπέντε μέρες μονο βράδυ και έπειτα regain λοσιόν 2% για κανένα μήνα πέντε σταγόνες λέει . Να σημειωθεί ότι έχω εξεταστεί σε φεριτινη και έχω 28 και δεν έχω ούτε πολυκυστικες ούτε θυροειδή. Γενικώς, δεν βλέπω κάπου εμφανή αραίωση απλα βλέπω στα ρούχα μου τρίχες και όταν κάνω μπάνιο πέφτουν αρκετές. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο λόγω της κορτιζονης;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα