Γνώμες σχετικά με την εκτίμηση ahc vs cinik

ntinos04

Member
Παιδιά καλησπέρα.

Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο νήμα κάνω έρευνα μμ για την περίπτωση μου (low budget). Μέχρι στιγμής έχω μιλήσει με ahc και με Cinik (Τουρκία).

- Στην ahc (Θεσσαλονίκη) μου είπανε ότι έχω πολύ καλή δότρια, θα παίρνανε grafts από πίσω και τα πλαϊνά ώστε να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα. 2 συνεδρίες για μέγιστα grafts (περίπου 5000 gr).

- Με Cinic που μιλήσαμε μου είπαν ότι η δότρια μου φαίνεται αρκετά καλή αλλά δε θα πάρουν από τα πλαϊνά λόγου το ότι είναι λίγο αδύναμα εκεί τα μαλλιά μου και δε θέλουν να ρισκάρουν. Υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί η δότρια στη γύρω περιοχή.

17252-4ade0b98752ed69d0a8bb8be508c2168.jpg


Θα πάρουν κυρίως από πίσω και από άλλα σημεία του σώματος όπως τα γένια. Όταν ρώτησα μήπως είναι πολλά για πίσω και μήπως γίνει ζημιά απάντησαν ότι για αυτόν ακριβός το λόγο θα πάρουν και από άλλα σημεία του σώματος αν χρειαστεί. Προτιμούν λιγότερα, αλλά ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι κάτι δε μου κολλάει τόσα grafts μόνο από πίσω….

17253-72214c573321a143900030ea93d84666.jpg
17254-9f8f352ee502be998039bcd2ff1cd32a.jpg


Πυκνότητα αν κατάλαβα καλά 90% και ακριβή αριθμό graft δε μπόρεσε να μου πει γιατί αυτό θα φανεί κατά την ώρα της μμ. Δε θέλουν να πούνε κάτι από πριν χωρίς να είναι σίγουροι. Μετά αφού επέμενα είπε στο περίπου να υπολογίσω με 4.000-4.500 αλλά πάλι επέμενε ότι είναι σχετικό και θα δείξει εκείνη την ώρα.

Επίσης τους ρώτησα μήπως είναι πολλά τόσα μοσχεύματα σε μία μέρα, και πως εδώ θέλουμε δύο συνεδρίες τουλάχιστον (που πάλι είναι ρίσκο). Απάντησαν ότι είναι θέμα γιατρού και τεχνικής και ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα για αυτούς με τόσα μοσχεύματα σε μία συνεδρία.

Έχω τις εξής απορίες:

- Ποιος έκανε καλύτερη προσέγγιση σχετικά με τη δότρια και γιατί;

Έχει δίκιο η ahc ότι άνετα μπορούμε να πάρουμε από τα πλαϊνά;

Ισχύει αυτά που λένε από Cinic ότι τα πλαϊνά όπως είναι δε τα ακουμπάμε γιατί θα έχουμε πρόβλημα με τη δότρια σε εκείνη την περιοχή; Ότι δε θα είναι καλό το αποτέλεσμα..

Θα με κάνουν κανένα χάλι πίσω στη δότρια αν πάρουν μόνο από εκεί; Έχουν κάποια λογική αυτά που είπαν;

- Τι γίνεται σχετικά με τη συνεδρία μίας ημέρας τόσα μοσχεύματα, οφείλεται όντως στην τεχνική του γιατρού ή πουλάνε παπάδες;

- Έχει κάποιος εμπειρία από cinic; Έχω διαβάσει το νήμα του φίλου xristosks απλά αναρωτιέμαι αν έχουμε και κάποιον φίλο ακόμα εδώ στο forum ο οποίος ίσως μπορεί να μας πει και αυτός την εμπειρία του.

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε γνώμη, θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.

Υ.γ.: Προσθέτω το σύνδεσμο με το αρχικό μου νήμα, σχετικά με το πόσα grafts θα χρειαστώ, όπου μπορείτε να δείτε αναλυτικά φωτογραφίες μου.
https://www.hairlossgr.com/threads/Έτοιμος-για-μμ-πόσα-μοσχεύματα-θα-χρειαστώ.12153/#post-218053
 

Συνημμένα

  • side1.jpg
    side1.jpg
    666.3 KB · Προβολές: 77
  • dotria1_2.jpg
    dotria1_2.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 66
  • dotria4.jpg
    dotria4.jpg
    572 KB · Προβολές: 68
  • 20190123_020003.jpg
    20190123_020003.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 70
  • dotria1.jpg
    dotria1.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 64
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν γίνεται και δεν ειναι σωστο να παρεις 4500 μοσχευματα μονο απο πισω. Εννοείται οτι θα φαίνεται ασχημα. Για τοσα μοσχευματα πρεπει να προχωρήσει η εξαγωγη και στα πλαινα ακομη και αν δεν εχουν φοβερη πυκνότητα.
Απλα θα παρθουν λιγοτερα μοσχευματα απο τα πλαινα ωστε να ειναι ομοιομορφη η αραιωση στη δοτρια απο την εξαγωγη των μοσχευματων.
Οσο για το οτι θα βγαλουν 4500 σε μια μέρα δεν νομιζω οτι το καταφερνει 1 ατομο μπορει να βγαζουν 2 ατομα μαζι μοσχευματα αλλα γιατι τοση βιασυνη και οχι σε δυο μερες.
Γενικα πιστευω ακομη περισσότερο σε διπλες συνεδριες οτι η ahc ειναι η πιο value for money επιλογη σε σχεση με τα αποτελεσματα που εχουμε δει και την τιμη που δινουν για διπλη συνεδρια.
 

ntinos04

Member
Καλησπέρα Δημήτρη και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ωστόσο θα προτιμούσα το νήμα να μείνει ουδέτερο και να μην γίνετε κάποια διαφήμιση.

Δεν γίνεται και δεν ειναι σωστο να παρεις 4500 μοσχευματα μονο απο πισω.

Ως προς την ουσία και σε περίπτωση που άφησα να εννοηθεί κάτι λάθος... παραπάνω δεν αναγράφω ότι θα πάρουν μόνο από πίσω αλλά και από άλλα σημεία του σώματος, όπως γένια, κλπ. Έτσι μου είπανε τουλάχιστον. ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Καλα κανεις και τα αναφερεις αυτα.
Αν ενιωσες ασχημα προχωρα παρακατω.
Τι τιμη εχουν στη cinik για τα μοσχευματα που σου ειπαν;
Αν δεν σε ενδιαφέρει ελληνικη κλινικη εγω θα προτιμουσα Γεωργ*ου.
Καλη τιμη και εχουμε δει δουλειές.
Τουρκια δεν θα πηγαινα σε κανεναν.
Απο γενια δεν μπορουν να παρουν πολλά σαν συμπληρωμα φανταζομαι θα ειναι. Ας δουμε τι θα πουν και ατομα που εχουν εμπειρία απο εκει.
 

koumparos

Well-Known Member
Δεν νομίζω κανένας να έκανε διαφήμιση.Νομιζω ο Δημήτρης έχει δίκιο.Η ελληνική κλινική έχει δείξει καλά αποτελέσματα σε μεγάλες συνεδρίες και μεγάλα norwood.Δυστυχως έχουν θέμα με τα consultations δουλεύουν κάπως φασον και ερασιτεχνικά.Θα είναι νομίζω ρίσκο να εμπιστευτείς μια άγνωστη κλινική χωρίς να έχουμε δει αρκετές δουλειές τους.Δοτρια δεν έχεις.Εαν δεν πάει καλά καληνύχτα τελείωσες με τις μεταμοσχεύσεις.Η πας βεκρή η μάζεψε λίγα ακόμα χρήματα και διαπραγμάτευσου 2 συνεδρίες με γεωργιου η hdc..Σωστες λογικές επιλογές και λίγο τύχη στη φυτρωση.
 

ntinos04

Member
Καλα κανεις και τα αναφερεις αυτα.
Αν ενιωσες ασχημα προχωρα παρακατω.
Τι τιμη εχουν στη cinik για τα μοσχευματα που σου ειπαν;
Αν δεν σε ενδιαφέρει ελληνικη κλινικη εγω θα προτιμουσα Γεωργ*ου.
Καλη τιμη και εχουμε δει δουλειές.
Τουρκια δεν θα πηγαινα σε κανεναν.
Απο γενια δεν μπορουν να παρουν πολλά σαν συμπληρωμα φανταζομαι θα ειναι. Ας δουμε τι θα πουν και ατομα που εχουν εμπειρία απο εκει.
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, φίλε μου κ εγώ αυτό ακριβός σκέφτηκα το ρώτησα και μου είπαν γι αυτό το λόγο την πυκνότητα την υπολογίζουν 90% και όχι 100%. Κοντά στα 2 αν τα κάνει η βοηθός, στα 2,5 αν κάνει την προεργασία ο ίδιος ο γιατρός.
 

ntinos04

Member
Δεν νομίζω κανένας να έκανε διαφήμιση.Νομιζω ο Δημήτρης έχει δίκιο.Η ελληνική κλινική έχει δείξει καλά αποτελέσματα σε μεγάλες συνεδρίες και μεγάλα norwood.Δυστυχως έχουν θέμα με τα consultations δουλεύουν κάπως φασον και ερασιτεχνικά.Θα είναι νομίζω ρίσκο να εμπιστευτείς μια άγνωστη κλινική χωρίς να έχουμε δει αρκετές δουλειές τους.Δοτρια δεν έχεις.Εαν δεν πάει καλά καληνύχτα τελείωσες με τις μεταμοσχεύσεις.Η πας βεκρή η μάζεψε λίγα ακόμα χρήματα και διαπραγμάτευσου 2 συνεδρίες με γεωργιου η hdc..Σωστες λογικές επιλογές και λίγο τύχη στη φυτρωση.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου koumparos. Παραπάνω αναγράφεις ότι δεν έχω δότρια... αυτό δηλαδή που είπε και ο Τούρκος, ενώ από AHC μου είπανε ότι η δότρια μου είναι πάρα πολύ καλή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ποιος έκανε καλύτερη εκτίμηση σχετικά με την δότρια (στα πλαϊνά);; Ποια είναι η γνώμη σου;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα